Přeskočit na obsah

V jaké nemocnici se nechat kvalitně ošetřit?

Nutno upřesnit, že data o vykazování má VZP již od svého vzniku. S tím, co se kde jak léčí (či vykazuje) se smysluplně pracuje již od devadesátých let, nejedná se tedy o novinku posledních týdnů. Již v devadesátých letech existovaly výpovědné analýzy, kolik a kde stojí konkrétní výkon.

 

Zveřejňování výsledků péče má svou – byť krátkou historii. Jak už to bývá, Spojené státy jsou tak asi 20 let před Evropou v některých směrech a ani zde to není zásadně jinak. V roce 1989 se zdravotnická autorita Státu New-York rozhodla zveřejnit výsledky péče – konkrétně počty, komplikace a standardizovanou úmrtnost operací věnčitých cév srdce – tzv. „bypass“, a to ve vzájemném srovnání nemocnic. Tuto „ligovou tabulku“ uveřejnili New York Times. Následovaly soudní pře, zda tyto informace lze či nelze poskytnout veřejnosti. Soud rozhodl nejenom, že lze, ale že to je dokonce možné v rozklíčování až na jednotlivého chirurga! Od té doby se pak tradují podobné pokusy se zveřejňováním výsledků péče (angl. Outcomes).

 

Co lze očekávat od zveřejnění podobných informací?

Především spontánní úsilí o zlepšení toho, jak si která instituce stojí. Zejména pak, snahu těch nemocnic s „horšími“ se dotáhnout na ty „lepší“. To nastává zákonitě. Nikdo nechce být dlouhodobě na chvostu jakéhokoliv žebříčku. Zde však je nutné dát pozor na to, že není až tolik zajímavé pořadí, ale parametr, od kterého se číslo odvíjí. Příklad – srovnáváme-li třeba míru komplikací po nějakém výkonu a moje nemocnice je na patnáctém místě, důležitější než tato informace je číslo, jestli rozdíl mezi prvním až patnáctým je 10% anebo 50%. V obou případech je umístění nemocnice stejné, avšak vypovídací hodnota je úplně jiná.

 

Z již uskutečněných výzkumů za dvacet let – především ve Spojených státech – je zcela evidentní, že pokud se informace o kvalitě a výsledcích péče nedostanou na veřejnost (širokou, laickou atd.), tak její efekt na zvyšování kvality, je zanedbatelný. Proč by to nemocnice dělaly? Veřejnost se o tom nedozví a peněz budou mít stejně. Bylo by s podivem, že by nemocnice vynakládaly energii na zlepšení.

 

„Obavy z většího odlivu pacientů jsou liché. I když představitelé pacientů budou deklarovat, že jim jde o kvalitnější péči, ve velkých skupinách se chovají jinak. Mohou-li se pacienti rozhodovat, tak chtějí mít péči především „za bukem“, tedy nejlépe v každém okresním i menším městě a chtějí ji mít zadarmo. Vyhodnocení výsledků péče je velmi chvályhodným počinem. Otázkou je, zda se opravdu plánuje systematické a opakované zveřejňování výsledků péče anebo se opět jedná o ojedinělý výkřik do tmy. Že se to nebude všem líbit, je zcela evidentní,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed.

 

MUDr. Miroslav Palát, MBA

Prezident CzechMed

* * *

 

Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 27 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)

 

CzechMed je členem evropské skupiny EUCOMED, která zastupuje společnosti, které vyvíjí, navrhují, vyrábějí a dodávají zdravotnické technologie používané při diagnostice. EUCOMED  zastupuje názory 450 firem, které působí na evropském trhu. Jejich technologie slouží k prevenci, léčbě a zlepšení stavu onemocnění a zdravotních postižení. Evropský průmysl zdravotnických technologií investuje ročně do výzkumu a vývoje 3,8 miliardy EUR (tj. více než 110 miliard CZK) a zaměstnává na 435 tisíc vysoce kvalifikovaných pracovníků. Malé a středně velké společnosti tvoří více než 80 % odvětví, proto EUCOMED usiluje o zlepšení přístupu pacientů i odborníků k moderním, inovativním a spolehlivým zdravotnickým technologiím. (Více informací získáte na stránkách www.eucomed.org)

Zdravotnické prostředky a zdravotnické technologie

Definice zdravotnických prostředků je součástí Zákona o zdravotnických prostředcích č. 123/2000 Sb.

Pojem zdravotnické prostředky označuje širokou paletu výrobků používaných ve zdravotnictví ke zlepšení práce lékařů a zlepšení komfortu a úspěšnosti péče pacientů. Jedná se o výrobky využívané v oblastech inkontinenční a stomické péče, chirurgické šití, nástroje a materiály nebo implantáty (kloubní nebo pacemakery). Nesmíme zapomínat ani na diagnostická zařízení a informační zdravotnické systémy.

 

Zdroj: Czechmed

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.