Ústecký lékař: Náš odchod pacienty ohrozí
Ústí nad Labem -Výpovědní lhůty končí lékařům na konci února. Vedení Krajské zdravotní, která provozuje i ústeckou nemocnici, o dalším plánu stále jedná. Krajský zástupce Lékařského odborového klubu Antonín Gabera Deníku řekl, že je sám překvapen korektností jednání Krajské zdravotní (KZ).
"Jednání jsou korektní, zatím se obešla bez nátlaku a vyhrůžek," pochvaloval si Gabera, podle kterého KZ ví, že akce lékařů není směřována proti ní, ale proti systému zdravotnictví. Přesto se akce společnosti dotkne, stejně jako pacientů. "Pacienty může odchod lékařů ohrozit zásadním způsobem. Aby se jich to nedotklo, museli by tu lékaři zůstat, jenže to by někdo musel vyhovět jejich požadavkům," popisoval situaci jeden z lékařů, který podal výpověď. Své jméno si zveřejnit nepřál, redakci je ale známo.
Problém by v Ústí mohl vzniknout například na neurologii, ze které plánuje odejít osm z deseti lékařů. Oddělení tak hrozí zánik. "Pokud osm z deseti kolegů odejde, není chod neurologického oddělení prakticky ani teoreticky realizovatelný. Tudíž v případě potřeby neurologické intervence budou muset pacienti za takovým lékařem cestovat. Nejbližší neurologie bude v Teplicích nebo v Děčíně," varoval lékař.
Nemocnice podle něj ale stále věří, že celá věc nějak vyšumí. "Po nás jen chtěli, abychom o tom nikde nemluvili a nešířili paniku," dodal.
Mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra říká, že management společnosti problém řeší. "Mezi výstupy z těchto jednání ale zveřejňovat nebudeme, abychom nemátli veřejnost," řekl Vondra. Jednání managementu potvrdil i náměstek pro zdravotní péči Josef Liehne.
"Od začátku roku, do konce tohoto týdne probíhalo mapování výpovědí v jednotlivých nemocnicích. Příští týden budeme celou věc řešit v rámci Krajské zdravotní," vysvětlil Liehne. Problém v ústecké nemocnici nebude podle něj jen s neurologií, ale také s rentgeny, na kterých jsou závislá i další oddělení.
Ústecký deník, Martin Klimeš
Zdroj: Ústecký deník