Úskalí prodeje lékařských praxí
Reakce na článek Jak převést lékařskou praxi z fyzické na právnickou osobu
Převedení lékařské praxe z fyzické na právnickou osobu jistě není nic jednoduchého. Většinou to nyní dělají lékaři, kteří celý život od roku 1992 pracovali ve svých tzv. soukromých praxích a pokoušejí se je nyní prodat.
Náhle ovšem zjišťují, že prodat praxi OSVČ téměř není možné a daleko jednodušší je prodat formou s.r.o.
Existuje tady ovšem jeden velký zádrhel. Lékařskou praxi formou s.r.o. musejí lékaři vlastnit z pohledu Finančního úřadu nejméně pět let, než mohou prodat svůj podíl v ní. Jinak je to nemožné.
Daleko větší problémy nás ovšem čekají ve fázi, kdy požádáme dle zákona o vypsání takzvaného výběrového řízení na svou vlastní ordinaci!
Pan ing. Elis to popisuje poměrně přesně. Ale v praxi je to komplikovanější.
Zaprvé, komise musí být pětičlenná a paradoxně rozhoduje o vašem soukromém majetku - ordinaci, ve které jako OSVČ pracujete například 20 i více let. V té chvíli stačí, když například jeden člen komise chybí a už se musí celá procedura opakovat a prodlužuje se to donekonečna.
Další neuvěřitelný paradox přichází ve chvíli, když komise rozhodne ve váš prospěch, ale některá zdravotní pojišťovna s tím jednoduše nesouhlasí, resp. ze zákona není rozhodnutí komise krajského úřadu pro pojišťovny právně závazné.
K ještě horší situaci dochází ve chvíli, když například všechny zúčastněné pojišťovny prohlásí, že s vámi, jako s novou s.r.o. (i když jste předtím jako OSVČ měli legální smlouvy navázané se všemi pojišťovnami) jednoduše novou smlouvu neuzavřou.
V této chvíli je lékař bezmocný. Pokud provozuje praxi čistě jako soukromá osoba při platbách za hotové, nemá žádný lékař šanci se uživit.
Daleko nejhorší důsledek této přeměny z OSVČ na spol. s.r.o. ovšem nastává tehdy, když se nějaký váš konkurent, nebo tzv. zdravotnický řetězec (Mediclinic, Agel, apod.), přihlásí do tohoto výběrového řízení spolu s vámi.
To je bohužel dnes zcela legální, jakkoliv se to zdá neuvěřitelné. Jde o to, že vaši ordinaci vám rozhodnutím pěti úředníků doslova ukradnou. (V některých případech stačí rozhodnutí jednoho či dvou členů komise, kteří se možná nechají finančně silným uchazečem o vítězství ve výběrovém řízení ovlivnit).
Nikdo z reálně myslících lidí nechápe, jak je to možné, ale v dnešním tržním prostředí prostě a jednoduše peníze zmůžou zřejmě vše.
Nemluvě o tom, že je to tím nejhrubším způsobem přichystané korupční prostředí a nástroj, jak zlikvidovat třeba nepohodlného lékaře. O dalších možných konsekvencích se již dá pouze spekulovat, protože to nikdo nikdy nedokáže.
Jako lékař těsně před důchodem, nebo již důchodového věku bych osobně nikdy do této změny způsobu právního podnikání nešel. Je to tak obrovské riziko, jako když si nějaký zoufalec vezme od nebankovní instituce tzv. rychlou půjčku na 300 000 Kč a vzápětí zjistí, že podle smlouvy, nezaplatí-li v termínu jedinou splátku, přijde o celý barák a veškerý majetek. A přitom toto je v tomto podivném státě ještě stále legální způsob podnikání....
Česká lékařská komora a její právníci o tom vědí, poučení laici o tom vědí, ale většina lékařů to přesto vůbec netuší. Je to chyba, že se nezajímáme o plody své práce a necháme se tímto strašným způsobem okrádat.
ČLK stále opakuje, že za tento stav věcí není zodpovědná, že předkládá návrhy na změny v parlamentu. Do jednání o nové legislativě se taková patová politická situace nemá šanci dostat.
Popsal jsem stav věcí, který platí sedmnáct let od nabytí platnosti zákona č.160/1992 Sb. O nestátním zdravotnickém zařízení.
Všem proto radím. Stane-li vám toto, poté podejte ihned žalobu do Štrasburku, protože v České republice za tohoto stavu nemáte šanci se svého práva domoci. Zvláště, dostane-li váš případ k projednání nějaký "doktor" s tituly například z plzeňské právnické fakulty.
MUDr. Tomáš Rozsíval, www.tribune.cz
lékař ORL, Opava
Zdroj: www.tribune.cz