Ušetří se peníze díky databázi cen léků a materiálů na internetu?
Moderátor (Jan Bumba):
Zdravotnická zařízení mají mít k dispozici na internetu veřejně přístupný katalog referenčních cen léků, zdravotnického materiálu a přístrojů. Podle záměrů ministerstva zdravotnictví si tak mají porovnávat nabídku s tím, co jednotlivé položky v Česku skutečně stojí. Pavla Kocourka, ředitele odboru hospodaření přímo řízených organizací na ministerstvu zdravotnictví jsem se zeptal, jak má informační systém fungovat.
Host (Pavel Kocourek, ředitel odboru hospodaření, ministerstvo zdravotnictví):
Nejprve bych se zaměřil na důvody, proč jsme k tomuto kroku vůbec přistoupili. Trápí nás současná situace při uzavírání obchodně závazkových vztahů ve zdravotnictví, takzvaných zdravotnických nákupech, která je v současné době charakteristická nedostatkem referenčních informací o nákupech, cenách a dalších údajích. A my si myslíme, že tento projekt může vést k vyšší efektivitě vynakládaných prostředků.
A jak to má fungovat? Jak to bude fungovat pro jednotlivé nemocnice, jednotlivá zdravotnická zařízení?
Pavel Kocourek
Tento systém bude postaven na modulární webové aplikaci. To znamená, bude přístupný všem občanům této republiky zdarma.
Co v tom systému bude? Co bude na internetu k dispozici?
Pavel Kocourek
Tento systém bude sledovat 3 hlavní komodity. Je to zdravotnická technika, zdravotnický materiál a léky. My si samozřejmě neděláme ambice na to, sledovat všechny položky jednotlivých komodit, protože to by, samozřejmě, bylo velmi složité na dodávání těch jednotlivých údajů a dat, ale chceme se zaměřit na ty nejvíce nákladové položky. To znamená, v každé té komoditě zhruba 80 procent nejnákladnějších položek vybrat.
Pane řediteli, kdo bude do toho systému ukládat data, a podle jakých kritérií?
Pavel Kocourek
Do tohoto systému naším závěrem je, aby se tohoto ukládání dat v tomto systému zúčastnila všechna zdravotnická zařízení v České republice.
To znamená, že ony tam napíší, my jsme nakoupili acylpyrin za tolik a za tolik?
Pavel Kocourek
Říkáte to hodně zjednodušeně, ale v podstatě ano. Nebude se jednat, samozřejmě, pouze o název, ale i o účinnou látku, jakým typem výběrového řízení byl tento lék či zdravotnická technika nakoupena. Budete moci najít na těch stránkách statistické údaje typu průměrná cena, nejnižší cena dosažená, nejvyšší cena dosažená, například životnost zdravotnické techniky, eventuelně smluvní zajištění pojišťovnami. To znamená, máme cílem vytvořit nástroj, který bude použitelný jak pro odbornou veřejnost, to znamená managementy zdravotnických zařízení, kteří jsou zadavateli veřejných zakázek, dále široké veřejnosti, které bude umožněna transparentní kontrola veřejných výdajů, dále bude výhodný pro zřizovatele zdravotnických zařízení, což jsou kraje, obce, ministerstva a tak dále.
Já tomu tedy rozumím tak, že v tom systému bude spousta informací, určitě velice důležitých. Ale jak závazné to bude? Nemocnice se budou muset řídit tím, co bude v tom systému? Nebo to bude prostě jen taková poradní vývěska?
Pavel Kocourek
My si, samozřejmě, neděláme ambice na to, abychom jakýmsi způsobem formovali trh a nařizovali trhu, za jaké ceny se mají realizovat nákupy zdravotnické techniky. Ale domníváme se, že tento projekt, výstupy z tohoto projektu by měly být statistické údaje, analyticko metodické. A měly by být nástrojem a návodem pro všechny zúčastněné hráče na tom trhu při nákupu zdravotnické techniky, aby se měli čím řídit. To znamená, v současné době existuje velká disproporce mezi informacemi pro dodavatele a zadavatele. Víte sám, že trh se zdravotnickou technikou se vyvíjí poměrně rychle. A žádný ze zadavatelů není schopen sledovat všechny ceny tak, jak se vyvíjejí na trhu. To znamená, že nejsou schopni posoudit zcela přesně, zda dosažená cena na základě výběrového řízení je ta optimální, nebo není.
Tolik Pavel Kocourek z ministerstva zdravotnictví. Na lince je nyní redaktor online deníku Aktuálně.cz, Petr Holub, který se zdravotnictvím dlouhodobě zabývá. Dobrý den.
Host (Petr Holub, redaktor deníku Aktuálně.cz):
Dobrý den.
Co si o tom myslíte? Je takovýto Národní informační systém dobrý nápad? Může to něčemu prospět?
Petr Holub
Tak vypadá to do značné míry sympaticky. A skutečně pokud se budou ty informace zveřejňovat všechny, tak to může přispět především k tomu, že budou dobře hlídány ceny za zdravotnické přístroje, v menší míře i za zdravotnický materiál. Ale pokud jde o ceny léků, tak si myslím, že to žádný velký efekt nepřinese. Tam jde o to, že ceny za zdravotnické přístroje se v čase mění relativně pomalu. Pokud jde o zdravotnický materiál, tak já to řeknu na příkladu, třeba kardioverteru, tam ta cena se během 3 let snížila na polovinu. Jeden ten přístroj stál ještě v roce 2008 milion korun, teď už se kupuje za půl milionu. A pokud jde o léky, tak tam je naprosto rozhodující množství. Tam je možné stejný lék koupit na trhu o 80 procent laciněji, pokud toho objednávám třeba tisíckrát víc než někdo jiný.
Může to aspoň u těch přístrojů fungovat, i když to má být jen informační systém a ne nějaká závazná věc?
Petr Holub
Určitě. Já si dokonce myslím, že pokud by tam byla nějaká doporučení za kolik se má kupovat, tak by to nebylo dobře. To už jednou ministerstvo zdravotnictví udělalo. Bylo to v roce 2009, kdy se nakupovala hromadně zdravotnická technika pro traumacentra a onko centra ve velkých nemocnicích. Tehdy se sepsala jakási doporučená maximální cena, kterou nesměli nikde překročit. Ve většině nemocnic prostě nakoupili pak za tuto maximální cenu. A ona byla navíc stanovena tak, že byla zhruba o třetinu vyšší, než se tehdy prodávalo na trhu. Takže tento pokus nevyšel. Když to zůstane jenom jako informační systém, kde budou skutečné informace o tom, za kolik a od koho se ten daný přístroj, případně zdravotnický materiál nakoupil, tak to může být užitečná pomůcka, která nepůjde tak manipulovat.
A obecně. Je toto oblast, na kterou by skutečně mělo ministerstvo zdravotnictví upírat pozornost? Jsou nevýhodné nákupy ať už léků nebo přístrojů velkým problémem českého zdravotnictví?
Petr Holub
Tak nepochybně. Pokud se člověk podívá na nákupy zdravotnické techniky, tak tam nejčastěji se nakupuje s předražením 30 až 50 procent. Totéž se, bohužel, děje i těch zdravotnických materiálů. Takže tam ty úspory mohou být skutečně každý rok v řádu miliard.
Děkujeme za rozhovor.
Zdroj: ČT