Přeskočit na obsah

Uchytí se naši lékaři v zahraničí?

Moderátor (Veronika Sedláčková):
Část lékařů, kteří podali výpovědi, i když zdaleka ne většina, by se mohla zajímat o práci v zahraničí. Řada českých odborníků má v tomto směru svoje zkušenosti. Celých 30 let, už v německém Frankfurtu nad Mohanem žije špičkový cévní chirurg, Vladimír Landa. Dnes tam má i soukromou praxi. S naší zpravodajkou Klárou Stejskalouvou mluvil o tom, proč německému zdravotnictví scházejí lékaři a jak se dívá na současný protest českých doktorů.

Stejskalová
Praxe doktora Landy se nachází v samém centru Frankfurtu na velmi prestižní adrese. Doktor Landa žije v Německu už 30 let, dění v Čechách, ale sleduje s velkým zájmem.

Landa
Když jsem se dočet, že český doktor začátečník dostane 16 tisíc korun základní plat, to je 600 eur, to je nejnižší sociální dávka, kterou dostane nezaměstnaný, který nic pracoval, nic nedělal, tak dostane 16 tisíc za 80 hodin pracovní doby, to je elita českého národa. Doktoři musí 6 let studovat nebo i někdy 7-8 let, dělat dvě atestace, musí stále jezdit na kongresy, musejí se vzdělávat dál, to není tím, že jenom dělají nějakou službu.

Stejskalová
S problémy se potýká i německé zdravotnictví.

Landa
Tady je takzvaný numerus klausus, to jako v Čechách. Díky tomu numerus klausus například před 10 lety studovalo 56% mužů a dneska se dostanou do německých univerzit nebo do medicínských fakult se dostane 38% a ten podíl ten ženský podíl je 65%. Po dvou, třech letech 60% německých lékařek zanechají práce. Nebo dělají na poloviční úvazek, nebo si vyberou obory, které jsou v medicíně sice atraktivní, ale v podstatě na bázi z té medicínské péče nepomůžou. Dermatologie, otorinolaryngologie, takové malé obory. Nám chybí, třeba v Německu chybí chirurgové, chybějí nám internisti, to je velká nouze.

Stejskalová
Jak říká doktor Vladimír Landa, který pracoval jako cévní chirurg v Mnichově, Ingolstadtu nebo Frankfurtu, ani v německých nemocnicích nemají na růžích ustláno.

Landa
Chirurgie měla 350 lůžek, byli tři lidi. Dva lidi byli vždycky na operačním sále celou noc a jediný musel všechno zajistit celou ambulanci a tak dále. Na druhý den by musel člověk jít domů, protože byl vyřízený. My jsme operovali dál do 7 hodin. Dneska je to tak, že evropské společenství to zatrhlo, jenže když chtěl domů, tak jim to odečtou, takže mají ještě nižší platy než měli před tím. Zkrátka vře nespokojenost, protože ty platy byl dosti nízké. K tomu, kolik se tady pracovalo. Takže ti lidi utíkají do Anglie, do Švédska, do Francie. Chybějí na chirurgii lidi, na interně, v nemocnicích, takový neatraktivní věci, kde prostě hrozně se musí pracovat těžce pracovat.

Stejskalová
A když to takhle popisujete, tak z toho člověk získá dojem, že doktor, který by se teďka vydal do Německa, tak si vlastně nepolepší.

Landa
To je relativní, když bude v nějaké normální nemocnici a tak dále, tak samozřejmě, že ty platy jsou mnohem vyšší, i přestože tady byty jsou vyšší a tak dále. To nedává českým doktorům porovnat.

Stejskalová
Když by se teď některý z těch doktorů, co dali třeba výpověď rozhodl odejít do Německa, myslíte, že by ho v německých nemocnicích přijali i kdyby třeba měl jenom základy němčiny, nebo myslíte, že by byl větší zájem o lékaře bez atestací, nebo s atestacemi?

Landa
Místa atraktivní, jako jsou Frankfurt, Mnichov, Kolín a tak dále, tak ti lidi chtějí tady zůstat ve velkých městech. Protože nemají zájem jít někam do nějakých malých měst, kde jsou malé nemocnice a tak dále, to znamená, že by nějaký český doktor tady přišel, že by byl jako asistent, začátečník, 2-3 roky zkušenost, tak ten asistent by dostal dokonce i místo ve Frankfurtu a tak dále. Ale jinak by dostal místo asi někde mimo takovýhle velké střediska. Ale němčina samozřejmě je podmínka, musel by samozřejmě německy umět. Cizí doktory jako v Německu, na to jsou ty nemocnice zvyklé.

Sedláčková
Říká frankfurtský lékař, Vladimír Landa, v rozhovoru s naší zpravodajkou Klárou Stejskalovou.

 

 

Zdroj: Radiožurnál

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.