Tu podepsat, tam škrtnout
Chci se ještě vrátit k plýtvání ve zdravotnictví, především k milionům vyhozeným v akci očkování proti prasečí chřipce. Např. časopis Tempus Medicorum hodnotí očkovací kampaň proti prasečí chřipce jako naprosto nezvládnutou a za jednu z největších negativ bilance bývalé ministryně zdravotnictví Dany Juráskové.
K tomu patří také rozklad systému specializačního vzdělávání lékařů, snaha snížit platy mladých lékařů a jako následek hrozba hromadných odchodů, selhání farmako-ekonomické politiky státu a spousta »podivných« zakázek za záhadné standardy za miliony korun.
Zdravotnické veřejnosti je jasné, že skutečnými vládci ministerstva byli náměstci Marek Šnajdr (nyní poslanec) a Markéta Hellerová a ministryně měla úřadování dát tzv. lidskou tvář. Dovoluji si v souvislosti citovat údaj z médií - 356 162 313 Kč. To je účet za prasečí chřipku. Nebezpečná choroba nebo záchranný padák pro zisky farmaceutických firem?
V ČR farmaceutické firmy na strachu z prasečí chřipky, podobně jako v řadě dalších evropských zemí, velmi dobře vydělaly. Teď je však na stole účet. Drtivá většina (352 milionů) je zaplacena! Uhradit zbývalo ještě skladování a likvidaci nepoužitých vakcín. To přijde na 4,3 milionu korun. Jediné, co se nevyhodí, jsou statisíce jehel a stříkaček, které vláda plánuje poslat do fakultních nemocnic.
Nejvíce peněz se utratilo za očkovací látky (150 mil. korun) a za pět tisíc balení léků proti chřipce (185,5 mil. korun), které se přidaly ke dvěma milionům balení, které už ČR měla ve skladech (lék Tamiflu - dodávaný lékařům s prošlou exspirační dobou).
Kromě fatálního zpoždění zahájení očkování důvěru občanů podrazila sama ministryně, která 21. 8. 2009, tedy v den podpisu smlouvy s výrobcem vakcín, zpochybnila bezpečnost očkovací látky, za kterou výrobce neručí a která není dostatečně vyzkoušená. Samotnou smlouvu pak označila jako pro stát nevýhodnou.
Strategii ČR v boji s prasečí chřipkou měli na MZ na starosti tři lidé. MZ pod vedením ministrů Tomáše Julínka, Dany Juráskové a jejich společného náměstka Marka Šnajdra uvažovalo o nákupu až 70 milionů vakcín. Z něho stát odebral pouze 700 000 kusů. Většina se nikdy nepoužije, protože sledované období skončilo a celkový počet očkovaných osob činil k 31. květnu tohoto roku 68 973.
V době, kdy se šetří a škrtá ve všech resortech a kdy v důsledku toho bude kvalitní zdravotnická péče pro některé skupiny lidí jen těžce finančně dostupná, považuji tato fakta za závažná a pohlížím na ně jako na ostudný důsledek pravicových praktik.
Haló noviny, Zdena SOCHOVÁ, Hradec Králové
Zdroj: Haló noviny