Tři události, které formovaly vývoj českého zdravotnictví
V červenci roku 1997 se rázem škrtem pera z českého zdravotnictví a rostoucího trhu stal trh „zralý”. Došlo ke změně úhradového systému nemocnic z výkonového na systém globálních rozpočtů. Ze dne na den se především nemocnice musely začít chovat jinak.
Pokud se ohlídneme za uplynulými 15 lety českého zdravotnictví, musíme zmínit ještě dvě podstatné události, které jej formovaly. Nesmíme opomenout, ani ne tak událost jako období, kdy se česká ekonomika těšila růstu, který jí mohla většina zemí Evropské Unie závidět, kolem 6 procent ročně. Třetím, opět spíše obdobím než událostí, je doba od finanční a později hospodářské krize, tj. od roku 2009.
Ekonomika prakticky neroste a růst zdrojů do zdravotnictví je téměř neznatelný. Od těchto ukazatelů se odvíjí objem poskytované péče a z toho až sekundárně spotřeba – mimo jiné – zdravotnických prostředků.
Co dosud českému zdravotnictví chybí? Když se má zařadit zdravotnický prostředek – určený k použití v nemocnici - do úhrady z veřejného zdravotního pojištění, tak zcela absentuje provázanost, jakou roli a úhradu má tento prostředek ve vztahu ke skutečnému financování nemocnic – tedy DRG a sazebníku výkonů.
CzechMed usiluje o vybudování srozumitelných a transparentních pravidel v této oblasti. „Legislativnímu procesu jako takovému nelze moc vytknout. Jsou to spíše ta volná místa mezi řádky, která umožňují jistá – nazvěme to „cvičení“, která by vás při běžném pohledu nenapadla. Tvorba legislativy je popsána dobře, jen ta praxe někdy pokulhává a způsobuje značný chaos,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.
Zveme Vás na výroční konferenci CzechMed, která se uskuteční dne 22. 3. 2013 v budově Národní technické knihovny (Technická 6, Praha 6) od 10 do 14 hodin. Konference se věnuje aktuálním otázkám českého zdravotnictví, v tomto roce zejména pak připravovaným legislativním změnám jak v oblasti regulativy tak úhrad zdravotnických prostředků. Co očekávat od zákona o zdravotnických prostředcích, který nově vstoupí v platnost. Jaké úhradové mechanismy fungují v zahraničí, kde můžeme hledat inspiraci. Nezapomeneme ani stručné ohlédnutí za 15 letou historií asociace CzechMed. Příspěvky přednesou Leoš Heger (Ministerstvo zdravotnictví ČR), Miroslav Palát (CzechMed), Petr Nosek a Karolína Peštová (Ministerstvo zdravotnictví ČR), Filip Vrubel (SUKL), Petr Honěk (VZP) a Lubomír Páleník (Hartmann-Rico). Pohled ze zahraničí přednese Mattias Kyhlstedt (Synergus). Jste srdečně zváni!
Czechmed
tisková zpráva
Zdroj: Czechmed