Přeskočit na obsah

Tisícikoruna na Leoše Hegera

Troufám si říci: první ministr zdravotnictví, na nějž se střílí jen pěnovými kuličkami, nikoli ostrými. Jako by soupeři i odpůrci měli ostych si do takového elegantního jemného pána řácky bouchnout.

David Rath, s nímž by Guth-Jarkovský nevydržel v jedné místnosti ani pět minut, chová k Hegerovi úctu. K odkládání zdravotních změn vydal tvrdé prohlášení odsuzující i zvyšování poplatků, zvyšování DPH - a přitom jméno Leoše Hegera ani jednou nevyslovil. To je kritika "koalice" sem, pokárání "vlády" tam, ale o ministrovi ani muk.

Ačkoli to byl zrovna Leoš Heger, kdo navrhl zvýšení zdravotních poplatků, kdo zatím nepředložil reformy zdravotnictví - a přestože to byla "zlá" ODS s véčkaři, kdo Hegerovi poplatky a placení plomb zatrhl.

Být na Hegerově místě stále ještě Tomáš Julínek, David Rath by volal po jeho ukřižování. Podobně hezké to má pan Heger i u pacientů.

Tak pěkně to zařídil s těmi odcházejícími doktory, že, paní?! Unie pacientů mu dokonce udělila za zvládnutí krizové situace zvláštní cenu. Přitom ji zvládl tak, že ustoupil (připusťme, že na jeho místě by ustoupil každý politik, tak jako ustupovali politici i jinde v Evropě). A do třetice si Leoš Heger udělal oko u lékařů a jejich komory, když slíbil a zařídil zvyšování platů.

Přičteme-li k těmto trumfům i bezprecedentní sílu koalice o 118 hlasech, pak žádný jinýministr neměl a nezajistil si tak vynikající výchozí pozici k prosazení reforem.

Sem potud pro Hegera jen dobré. A nyní to zlé.

Zdravotnictví bude v příštím roce postrádat nejméně 10 miliard korun. Z toho připadají čtyři a půl miliardy právě na zvýšené platy pro zdravotníky. Deset miliard je suma, kterou si moc neumíme představit. Zkusme to takto: o tisícikorunu méně by bylo pro každého z nás na léčení, nebo bychom měli o tisícikorunu zaplatit víc u lékaře, či by o tisícikorunu na každého z nás měl zhubnout provoz zdravotnictví.

Anebo jinak: máme 14 krajů, na zdravotnictví dáváme 280 miliard, zprůměrováno 20 miliard na každý kraj. Čili polovina jednoho kraje by musela být rok vyškrtnutá ze zdravotní péče, aby se chybějící miliardy ušetřily. To jsou samozřejmě jen počty v nadsázce. Peníze se musí najít jinak.

Teprve teď se ukáže Hegerova erudice a politické schopnosti. Stát za svých 5,8 milionu pojištěnců (všimněte si, je jich už víc než plátců pojištění!) peníze nepřidá. Poplatky se po dohodě koalice zvýší nanejvýš za pobyt v nemocnici a za nedoporučenou návštěvu u specialisty. Žádné ohromující peníze se tím nevyberou.

A jsme zase tam, kde byli téměř všichni předchůdci Leoše Hegera: zbývají úspory a reforma. Spořit se dá tím, že pojišťovny dají například méně na léky a lázně. Lázeňská lobby je však silná, část peněz z pojištění ve skutečnosti zajišťuje spíš pracovní místa v lázeňských městech než zdraví pacientů.

Dále jsou to úspory v lůžkách, i tady však bude silný odpor. Dále se chystá placení za nadstandardy, střídmější a kontrolované nákupy drahých přístrojů... Ráda bych vsadila tu "svou" tisícikorunu, že se vše Leoši Hegerovi podaří. Když nepodaří, komu pak už jinému?!

MfD, Jana Bendová

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.