Telemedicína: Posviťte si na své pacienty
Telemedicína, to nejsou jen dálkové přenosy složitých operací a zprostředkování odborných konzilií napříč kontinenty, ale telemedicína se stává součástí každodenní praxe. Umožňuje lékařům sledovat důležité parametry na dálku, aniž by pacient vkročil do ordinace. Stačí mít „účet“ a monitorovací zařízení, která posílají do systému data. V čele společnosti, která vyvíjí systémy na sledování parametrů, především krevního tlaku, výše glykémie, hmotnosti, počtu kroků a jiné tělesné aktivity, ale také složení jídelníčku, stojí Ing. Filip Linhart. Při příležitosti konání semináře o telemedicíně v Parlamentu ČR poskytl MT rozhovor.
Pane inženýre, co vás přivedlo k telemedicíně?
Kdysi jsem pracoval u telekomunikační společnosti, měl jsem na starost vývoj elektronického zdravotnictví a při tom jsem si uvědomil výhody a perspektivu telemedicíny. Velké společnosti však vždy nejsou schopny rychle reagovat na měnící se poptávku po inovacích, takže jsem byl následně rád, když jsem mohl projekt realizovat v prostředí malé soukromé firmy.
Myslíte si, že už přišla doba, kdy jsou lidé ochotní do svého zdraví investovat?
Řekl bych, že se to i u nás lidé pomalu učí. V Americe je investice do zdraví běžná věc, tam se podobné systémy používají již několik let. V zámoří je problematika ovlivněna tím, že nemoc pro většinu lidí znamená finanční výdaj nebo ztrátu výkonnosti či práce vůbec. Je tedy i ekonomicky výhodnější starat se o své zdraví dříve, než se objeví choroba. Jak má manažer dokázat, že je schopen postarat se o chod podniku, když není schopen starat se o své zdraví? Jsme o několik let za USA, ale trend aktivního přístupu ke zdraví určitě přijde. Náznaky obratu k lepšímu tu jsou, ale nikoli v takovém rozsahu, jaký bychom si přáli.
Lidé prostřednictvím svého účtu sdělují vašemu serveru citlivá data, dalo by se říci, že ta nejcitlivější, protože se týkají jejich zdraví. Jak je zabezpečeno, aby se k datům nedostal někdo nepovolaný?
Zadali jsme vypracování odborné studie společnosti, která se bezpečností dat zabývá. Podle jejich doporučení jsme pak vypracovali celý systém zabezpečení a na základě provedených opatření jsme dostali certifikát od Úřadu pro ochranu osobních údajů. Míra zabezpečení je plně srovnatelná se zabezpečením internetového bankovnictví. Klient se přihlašuje svým jménem (loginem), heslem a může požadovat i zabezpečení pomocí kódu zaslaného systémem na jeho mobilní telefon ve formě krátké zprávy (sms).
Jak byste systém představil, co všechno umí?
Umí přenést data z certifikovaných přístrojů: krokoměru, tonometru, glukometru či váhy do počítače, který má přístup k účtu na našem serveru. Nejenže jsou informace zapsány a uchovány, systém je umí zobrazit a vyhodnotit podle požadovaných kritérií, takže je schopen dát klientovi určitá doporučení. Tato data lze doplnit o informace o složení jídelníčku, výsledky laboratorních vyšetření nebo údaje o dalších pohybových aktivitách. Náš systém dokonce umožňuje, aby se lékař díval na vybraná data v účtech našich klientů, když to pacient dovolí, a jen na ta data, k nimž klient poskytne oprávnění ke sdílení. To lékaři umožňuje rychlý náhled na data skupiny jeho pacientů, aniž by byla nutná jejich návštěva v jeho ordinaci. Proto se domníváme, že systém šetří praktickému lékaři čas.
Systém eVito není jen pro nemocné, ale lze jej využít i v prevenci?
Jistě, náš systém je vhodný pro všechny, kdo chtějí zlepšit svůj životní styl. Jeho motivační úloha je nezpochybnitelná. To mám vyzkoušeno sám na sobě. Nikdy jsem se nezajímal o skladbu svého jídelníčku, ale díky eVito vím, proč jsem právě několik kilogramů přibral. Přes léto jsme hodně grilovali a vůbec jsem si nehlídal, kolik tuků přijímám.
Jaké jsou vaše plány?
Stále je co zlepšovat. Snažíme se o zapojení dalších přístrojů do monitorovacího systému, například EKG, ale spíše se budeme věnovat zjednodušení aplikace, která obsahuje v současnosti mnoho funkcí, což může některým uživatelům činit potíže. Chceme zpřístupnit i aplikace pro tablety a mobilní telefony. Stále hledáme další přístroje, které by bylo možné připojit do našeho systému, například náramkové krokoměry, další typy tonometrů a dalších kvalitních přístrojů. My vyvíjíme software, přístroje pro naše klienty nakupujeme od renomovaných výrobců a snažíme se, aby byly kompatibilní se systémem eVito.
Zdroj: Medical Tribune