Přeskočit na obsah

Tak nám vyhrožují lékaři

Prý mají malé platy. Chtějí opustit české nemocnice a české pacienty a odejít do zemí, kde za službu nemocným dostanou víc.
Promiňte, že vzpomínám na dobu minulou. Většina těch hrozících lékařů pochází z té doby. V dobách vlády jedné strany se na studium medicíny dostaly jen děti prověřených kádrů, a ještě politicky či jinak aktivní. Být „doktor“ byla tehdy prestižní záležitost.

Kdo se dostal na medicínu, dostal se na vrchol společnosti, měl zaručený slušný plat. (Také to berte s rezervou, byli lékaři, kteří tiše sloužili a pomáhali lidem.) Za privilegium stát se lékařem se tehdy platily daně, tak jako za všechno dobré, co chtěl člověk socialistického státu dělat. Každý ať si za slovo daně dosadí svou úlitbu režimu.

Statistiky posledních lety vykazují rostoucí počet seniorů v poměru v obyvatelstvu v aktivním věku. Stát se seniorem je jednoduché: v okamžiku, kdy opustíte navždy své pracoviště a poštou vám přijde výměr důchodu. Další občané to mají složitější – jsou třeba léta bez zaměstnání a tak přechod k důchodu znamená jen jakousi finanční pravidelnost. Stárnoucí generace má jedno společné: chátrající organismus. Jen to běžné: infarkt, mozková příhoda, zlomeniny následkem osteoporózy. Potřebuje lékařskou péči nejen ambulantní, ale stále častěji i nemocniční.

Ale nemluvme jen o seniorech, také obyvatelstvo aktivního věku potřebuje nemocniční péči. Před časem se hovořilo o zákazu domácích porodů. Rizikové pro matku i novorozence. Ale pokud nebudou v porodnicích lékaři, rodičkám asi nic jiného nezbude. A co ty stovky zraněných při autohaváriích… nechci vyjmenovávat všechny alternativy akutní potřeby hospitalizace.

Na fasádu jednoho kostela kdosi před léty načmáral: Středověk trvá. Měl pravdu. Ale netýká se to církve, ta hlásá milosrdenství a pomoc každému, kdo pomoc potřebuje, bez ohledu na to, v jakém společenském postavení je potřebný i pomáhající. (Vás, kteří teď vyrážíte do útoku na církev a její majetky prosím, abyste se uklidnili, jedná se o podstatu učení církve, ne o její skutky.)

Ano, vracíme se do jakéhosi středověku, kdy občanům k lékařskému ošetření zbudou ambulantní lékaři bez zázračných vynálezů techniky v nemocnicích a možností dělat zázraky. V horším případě se lidé budou třídit na práceschopné, kteří jsou přínosem pro společnost a ty, kteří už k ničemu nejsou. Jak to zařídil onen nacista? – do leva práceschopní, do prava do plynu ti staří a neschopní.

Lékaři se věky řídili Hippokratovou přísahou. Dnes je doba, kdy všechny sliby, smlouvy ztrácejí platnost, všechny jsou jen „jako“, platné do okamžiku kdy se to slibovateli hodí.

Nebo že by to vydírání skupiny lékařů bylo jen napodobením pirátů v Jemenu? Lékařská věda se honosí tím, že prodloužila věk člověka.. Dokonce se objevila zpráva, že se blíží objevení nesmrtelnosti. Na co? Co si počnou davy stoletých nemohoucích lidí, závislých na lékařském ošetření bez lékařů? Umí si to někdo představit?

aktuálně.cz, Ivana Jeništová

Autorka  je tisková mluvčí Arcidiecézní charity Olomouc. Po roce 1989 regionální dopisovatelka Rádia Svobodná Evropa, redaktorka Hanáckých novin, později deníku Den. V posledních letech také dopisovatelka Katolického týdeníku a časopisu Posel Českobratrské církve evangelické v Olomouci. Podílela se na knize internetových chatů Fedora Gála Za ZA, na editaci knihy vzpomínek „České srdce papeže Jana Pavla II.

Zdroj: aktuálně.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.