Přeskočit na obsah

Tak nám schválili 4+1

 

Češi se nezapřou v tom, jak něco obejít či ohnout, najít náhradní řešení, hlavně, aby si danou věc, nebo situaci přizpůsobili ke svým potřebám.

Mluvím o sestrách. Vzhledem k nedostatku personálu, zejména sester v nemocnicích, bylo vymyšleno zkrácení vyššího odborného studia tak, aby všeobecná sestra byla sestrou po absolvování zdravotní školy a dalšího roku navíc. Jak v tom budou uchazečky o studium úspěšné je věc druhá. Jaké budou mít kompetence, je otázkou.

To, co chci napsat, je o něčem jiném.

Není tajemstvím, že naše společnost stárne, počet těch, kdo potřebují péči profesionálů se zvyšuje. A to jak v zařízeních, tak v domácí péči. Také není tajemstvím, že věk praktiků se zvyšuje a o následníky je nouze.

 

Sestry by měly mít  možnost vykazovat některé výkony samostatně

V této situaci, místo komplexního řešení, kdy by se posílily kompetence a samostatná činnost sester, kdy by se poslanci a MZ měli zasadit o to, aby všeobecná sestra s praxí a vysokoškolským vzděláním mohla nejen pečovat, ale vykazovat některé výkony samostatně, se naopak posune vzdělání jinam. Prý by to bylo složité, složitější, než nové osnovy, změna studia? Nebo je to jen nechuť pustit sestry ve větší míře do systému výkonů?

Ano, jistě, bude námitka, že VŠ vzdělání zůstalo zachováno, ale je zřejmé, že vyjednávací pozice se tím velmi oslabily. Proč dávat nějaké kompetence, nebo, nedejbůh, platit sestrám za jejich výkony, když tady máme sestry, které prostě neutečou (DiS nemůže pracovat v zahraničí jako sestra s VŠ vzděláním) a hezky odpracují, co je třeba. A pracují napříč celým spektrem profesí, které pro nelékaře existují - sanitářka, ošetřovatelka....za jeden plat.

Všeobecná sestra v domácí péči, domovech důchodců, u praktiků, u některých specialistů by mnohé úkony mohla vykonávat sama a mnohdy je i dělá, ale výkony jsou vázány na lékaře....

Druhá strana mince a tohoto zákona je jeho funkčnost. Pro nemocnice tzn. legalizaci toho, co do dneška ZA dělali nelegálně. Dodělají si rok na VOŠ a je vystaráno.Těm pečlivým to opravdu přeji. Zvedne se jim plat, kompetence budou do jisté míry legalizovány.

 

Nikdo se nezajímá o podmínky práce sester

Nicméně, nikdo se nezajímal o podmínky práce sester a o to, aby do oboru vůbec sestry přišly. Doba, kdy děvčata byla nadšena z práce sestry a toužila sloužit lidem je pryč, takových dospívajících je minimum. Dnes opravdu nemůžeme hovořit o poslání a touze jej naplnit jako všeobecná sestra.

Tvrdá práce, odpovědnost, nepřetržitý provoz a téměř žádná práva, tedy žádná pozitiva, taková vize budoucnosti, to není to, co by adolescenty lákalo.

Práce ve dvanáctihodinových turnusech je v některých oborech velmi náročná, nikdo sestrám nezaručí přestávku na oběd, díky akreditacím nesmí mít žádné jídlo a mnohde ani pití na sesternách (opravdu nelze mít termohrnek, který je uzavřený? svačinu v boxu?).

Díky šetření nosí oblečení s příměsí umělých vláken, které není třeba na těle nejpříjemnější a o slušivosti si nechme zdát (pořád to jsou ženy). Obuv, kterou fasují, je univerzální, a nikdo nebere ohledy na jednotlivce a jeho potřeby.

Rozdílnosti v přístupu k odvedené práci a následném finančním ohodnocení se také liší.

Práce na AREch,JIPech je náročná zejména psychicky, na menší množství pacientů je více personálu, práce na standardech je náročná i fyzicky, naběhané km jsou po dlouhých směnách znát. Únava a stres se stupňují.

A při tom by stačilo zlepšit podmínky.

Pro personál jsou stanoveny standardy téměř na vše, pro pacienty jsou stanoveny pravidla léčby, nicméně jejich chování je v některých případech neomluvitelné a z hlediska následků beztrestné, a tak si dovolí chovat se hrubě. Nemělo by se toto vylepšit? Vždyť i z restaurace vyvedou člověka, který se chová nevhodně, omlouvat to nemocí není ve většině případů relevantní.Ti lidé si svého chování jsou vědomi.

 

Musíme sestrám nabídnout mnohem více

Oceňme finančně to, že se někdo vzdělává, nabídněme věrným zaměstnancům benefit, který jim dá pocit, že zaměstnavateli na nich záleží, ne, čím zkušenější, tím pro nemocnici větší přítěž. Kdo pracuje na oddělení, kdy ještě nemá patřičnou kvalifikaci např. specializace, přesto by to měl aspoň částečně finančně pocítit, copak dělá práce méně? Specializace by neměla být jediným kriteriem pro vyšší ohodnocení.

Začněme mladé učit, ne mít je na obtíž (dnes to chápu, sestry na to nemají čas), jistě jsou v kolektivu sestřičky, které jsou výborné trpělivé učitelky, odměňme je za to ( nemyslím vlídné slovo) bez toho, aby to mělo dopad na chod oddělení (povolat sestřičky na MD na pár hodin?) Tady by se dalo zvažovat i o tom, jak nechat sestřičky na MD přivydělat. Zapojme do práce na oddělení studenty SZŠ na brigády.

Organizujme práci tak, aby sestra neměla pocit, že je na útěku, ne v práci. (zase jsem u té pomoci DPP)

Chápu, že administrativní zátěž je vysoká, ale je nutné ji brát jako naši ochranu. Naučme sestry pracovat se systémy tak, aby jim vyhovovaly. Pokud je problém, hledejme, jak ho vyřešit a systém přizpůsobit. Sestry s ním pracují 24h denně.

A začněme si vychovávat pomocný personál. Není přeci nutné, aby sestra umývala lůžka, noční stolky, převlékala postele po propuštěných pacientech. Upřímně, je snad umytí lůžka horší, než práce v Tescu? Proč tam lidi mají non stop a ve zdravotnictví ne?

Uspořádání dne otevřených dveří ve zdravotnických školách - upřímně, škola, jako škola, proč zdravotnické školy nejdou do škol? Jistě by se dalo pustit nějaké reálné video o práci sester. Nemyslím Sestru Stefanii, ani Růžovku.

Ocenění jedné sestry v tisku je opravdu málo. Vždy zaujme více článek o průšvihu zdravotníků.

Závěrem bych řekla asi jen toto - začněme řešit příčiny, ne důsledky, které způsobují nedostatek sester. Já si nemyslím, že vzdělání je tou příčinou, že je jen důsledkem neatraktivity profese.

Co zdravotnictví může sestrám nabídnout za jejich nelehkou a vyčerpávající práci. Plat nebo mzda je základní povinnost, která náleží každému zaměstnanci, ale pokud chceme mít kvalitní a dobře pracující zaměstnance, musíme jim nabídnout mnohem více. Ať už jsou to benefity, lepší pracovní podmínky, úměrná pracovní doba, odborný růst, který nebude brán automaticky, ale jako pozitivum pro zaměstnavatele, zajištění v nemoci, ve stáří ap.

 

 

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.