SVL: Bojí se diabetologové o svou existenci?
Praktičtí lékaři mají od letošního roku proplácenou péči o diabetiky. Tato změna se však velmi nelíbí samotným diabetologům. Podle předsedy společnosti, prof. MUDr. Milana Kvapila může dojít ke zhoršení péče o pacienty s diabetem. "Vykazování kódu není podmíněno kontrolou kvality a odbornosti. Jednoznačně je to krok zpět," uvedl prof. Kvapil pro Medical Tribune.
Veliké nebezpečí podle Kvapila tkví v tom, že nedůsledná péče o pacienty s diabetem se projeví s odstupem doby, a náprava škod bude stát nesmírné finanční prostředky.
"Diabetologie se změnila, možných kombinací terapie u pacientů s diabetem 2. typu je nyní více než 500. Pacienti s diabetem 2. typu jsou velmi heterogenní skupinou z hlediska etiologie, rizika a prognózy. Předpokládá se, že až 20% z nich je tvořeno speciálními, dosud špatně diagnostikovatelnými podtypy diabetu. Jestliže si někdo myslí, že lze zvládnout léčbu diabetu 2. typu podle různých, velmi simplifikujících návodů typu dej jednu tabletu, když nezabere, přidej druhou, žije v hluboké neznalosti. Toto platilo před 20 roky, nyní je situace mnohem komplikovanější," uvedl předseda diabetologické společnosti. Celý článek - ZDE.
S názorem diabetologů zástupci praktických lékařů velmi nesouhlasí. Následující reakci napsali pro Medical Tribune MUDr. Zdeněk Hamouz, Doc MUDr. Svatopluk Býma, CSc, MUDr. Igor Karen ze Společnosti všeobecného lékařství.
Velmi nás mrzí, že po deklarované snaze dojít k dohodě mezi diabetology a praktickými lékaři se vyjadřuje představitel diabetologické společnosti takto o stavu věci.
Nevíme, zda se diabetologie tak bojí o svojí existenci, že jí vadí, aby o diabetiky pečovali i všeobecní praktičtí lékaři (VPL). Praktici v současné době dispenzarizují kolem 18% diabetiků, v péči diabetologů je tedy 82% diabetiků a přidělením kódu pro VPL se tedy jedná jen o nápravu dosavadního stavu a odstranění diskriminace VPL v této oblasti.
V Evropském kontextu je ovšem naše domácí situace taková, že při hodnocení Evropského spotřebitelského indexu týkajícího se kvality péče o diabetiky skočila ČR 23 mezi 28 Evropskými státy - Euro Diabetes Consumer Index /EDCI.
Za námi zůstalo jen Slovensko a Balkán. Zdá se, že tedy je asi něco špatně a bylo by vhodné stav věcí změnit. Jak je to možné, když se u nás o pacienty s diabetem starají především diabetologové, tedy specialisté na tuto nemoc? Je to opravdu jen o glykémii? Není kromě glykémie zapotřebí léčit i hypertenzi a dyslipidemii? Jak mnoho sníží následná rizika pacientů důsledná léčba těchto rizik? Jak drahá bude náprava těchto škod, pokud nejsou adekvátně léčeni? Není léčba hypertenze stejně důležitá jako léčba hypoglykemická?
Vědí všichni diskutující, jaká je úroveň péče o diabetiky na některých okresech? Ví o tom, že mnozí kolegové diabetologové jsou díky nárůstu počtu diabetiků přetíženi, že nestíhají, že se bojí regulačních opatření? Že preskribují jen antidiabetika? Že neléčí dyslipidemie? Zde vidíme problém péče o diabetiky a nikoli ve faktu, že VPL léčící pacienta za to dostane zaplaceno.
MOET DM jako společný projekt Diabetologické společnosti a Společnosti všeobecného lékařství ukázal, že VPL jsou schopni kompenzovat diabetes velmi dobře a to především v časné fázi onemocnění. Jejich kvalita je obsažena v jejich atestační přípravě, kdy kromě interny absolvují i přípravu neurologickou , orthopedickou a chirurgickou. Diabetu je věnována významná pozornost i v postgraduální přípravě. Přesto je VPL v ČR systémově bráněno v plnohodnotné péči o diabetiky omezeními preskripce některých léků a celých lékových skupin, pomůcek či přístrojů, přičemž ve zbytku Evropy jsou jim plně dostupné.
Diagnoza diabetu, pokud budeme diskutovat o její složitosti je dána doporučenými postupy, kdy kriteria jsou jednoznačná a každý zkušenější lékař si s ní jistě poradí. Na druhou stranu dobrý specialista bude jistě praktikovi dobrým konzultantem v případě nejasnosti, či diagnostické nejistoty a dobrý VPL jistě předá indikovaného pacienta do péče specialistovi.
Je nutno potvrdit, že složitost diabetu je skutečně taková, že nemoc je nutno léčit komplexně a ve všech aspektech a že si nemůžeme nadále vystačit se stávající organizací péče, která se navíc evidentně neosvědčila. Čili řešit účinně i další rizika mimo samotnou glykemii, což není v Čechách běžnou praxí. Domníváme se, že část péče musí převzít i ti praktičtí lékaři , kteří chtěji své diabetické pacienty léčit a že jim to musí být umožněno.
Předpokladem toho je i kód péče o diabetického pacienta, který je k tomu bude motivovat a který jim k tomu poskytne časový prostor. Jeho vytvoření je proto správným krokem a v zájmu našich pacientů.
MUDr Zdeněk Hamouz, Doc MUDr. Svatopluk Býma, CSc, MUDr. Igor Karen
Zdroj: www.tribune.cz