Štěch: Trvejte na svých požadavcích, ale zvažte formu protestu
10.02.2011
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Ministr zdravotnictví připraví v řádu dnů změnu platových tabulek lékařů tak, aby se zvýšení platů promítlo přímo do tarifů. Organizátoři kampaně Děkujeme, odcházíme teď zdá se jistý posun v pozici vlády zvažují, zdaleka ale není jisté, zda to přispěje k obnovení rozhovorů, které minulý týden skončily krachem. Do jejich zprostředkování se zapojil bývalý odborový předák a současný předseda Senátu Milan Štěch ze sociální demokracie. Teď lékaře vyzývá, aby výpovědi z nemocnic stáhli. Já ho zdravím živě, dobrý den.
Pane předsedo, proč si myslíte, že by lékaři měli svůj protest ukončit, změnila se podle vás nějak výrazně situace?
Štěch
Tak, já bych předně chtěl říct, že jsem do toho procesu vstoupil zhruba v polovině prosince, kdy jsem jednal se zástupci lékařů, uspořádal jsem v˙Senátu 18.ledna konferenci, která byla přenášena i televizí a myslím si, že dostali lékaři prostor veřejnosti sdělit, o co opírají svoji argumentaci a že jde především o to, že chtějí prostředky ve zdravotnictví efektivně využít ve prospěch pacientů a samozřejmě i ve prospěch svých platů a co se týká současné situace, já si myslím, že návrhy hejtmanů, které zazněly na jednání s˙bezpečnostní radou vlády, protože většina krajů provozuje značnou část nemocnic, ale i ten posun v˙postoji pana ministra Hegera, že chce ty peníze dát do toho, co bude garantovat, to znamená do tarifů si myslím, že stojí za to, aby se jednání obnovily a aby se našla dohoda, protože není pro mě přijatelný, aby 1.března nemocnice zůstaly bez lékařů a to si myslím, že je tak vážný, že se musí ten kompromis nalézt.
Vykládám si to správně tak, že by podle vás měli přistoupit lékařští odboráři na současné návrhy ministra zdravotnictví Leoše Hegera, ten už avizoval, že se pokusí ve vládě prosadit, aby se ty platové změny promítly do tarifů, jak lékaři žádali.
Štěch
Já jsem vyzval lékaře, aby zvážili, tak jako to řekli hejtmani, změnu formy protestu, to znamená na těch požadavcích klidně i trvat, ale neukončovat to tím, že nepůjdou do práce, ale hledat řešení v dalším horizontu, je možnost omezit přesčasovou práci, bez které to taky ve zdravotnictví úplně nejde a trvat na těch požadavcích, ale ne formou toho, že budou opouštět obrazně řečeno své pacienty. To si myslím, že by stejně se obrátilo proti lékařům a byla to prohra všech, jak vlády, tak i nás, řadových občanů.
Říkáte, pane předsedo, že by měli lékaři dál trvat na svých požadavcích, vy si myslíte, že pokud by Leoš Heger prosadil ve vládě to, co říká, že by ještě bylo co splňovat, že by už nebylo všechno v pořádku, tak jak si to původně přáli lékaři?
Štěch
Já si myslím, že po té stránce mzdové, tam vstřícný krok od vlády už je a že už tam ten rozdíl není tak velký. Mě spíš jde o to, aby lékaři trvali na svých požadavcích, které se týkají hospodaření ve zdravotnictví jako celku, to znamená ministerstvo zdravotnictví aby daleko s˙větší péčí se staralo o lékovou politiku, o distribuci techniky, technologií ve zdravotnictví, kde jsou velké úniky. Odhaduje se to 10 až 20 procent a na to právě také lékaři tlačí a tam já jim fandím, aby oni jako informované osoby ten tlak nezmírňovali, protože to si myslím, že jde de facto o kvalitu péče pro nás, protože jestli ty peníze obrazně řečeno někdo sebere zadarmo v té oblasti šedé ekonomiky, a pak to chybí ve zdravotnictví, a to chybí jak na platy, tak i na tu přístrojovou vybavenost v˙našich nemocnicích.
Domnívá se předseda horní komory parlamentu Milan Štěch. Děkuji za rozhovor. Na shledanou.
Štěch
Taky děkuju, na shledanou.
Šéf resortu zdravotnictví dnes taky absolvuje další sérii schůzek s cílem připravit krizový plán pro případ, že by se kabinet s lékařskými odboráři dohodnout nedokázal. V těchto chvílích se ministr Heger schází s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů. Jaroslav Zavadil kritizuje vládu, že s lékaři dost nejedná a zbytečně hrotí situaci. Dopoledne dorazili na ministerstvo zástupci záchranných služeb. Jak by se právě oni mohli zapojit, pokud to bude nutné. Zeptám se předsedy Sdružení dopravních zdravotnických služeb Ilji Chocholouše. Dobrý den.
Host (Ilja Chocholouš, předseda Sdružení dopravních zdravotnických služeb):
Dobré poledne.
Pane doktore, jak by tedy záchranná služba mohla pomoct řešit akutní problémy, které čekají republiku, jestli odejde z nemocnic skutečně skoro 4 tisíce lékařů?
Chocholouš
Dovolím si vás, paní redaktorko, jenom trošku poopravit. Já zastupuji segment dopravní zdravotnické služby, což je jakási kapacitní rezerva záchranné služby, ale nesuplujeme její činnost v žádném případě. My jsme ale dneska byli pozváni na jednání k panu ministrovi za přítomnosti premiéra také proto, že si všichni uvědomují, že dopravní zdravotnická služba bude muset převážet zřejmě podstatně větší objemy pacientů, než tomu je dneska a my jsme potvrdili panu ministrovi, že jsme schopni navýšit naše kapacity řádově o 30 procent tak, abychom byli sto všechny pacienty, kteří potřebují k vyšetření, ošetření nebo léčení dovézt v té neakutní fázi, tak abychom toho byli schopni.
A budete moci navýšit ty kapacity tak, jak říkáte, aby se všem pacientům, pokud to bude nutné, dostalo ošetření?
Chocholouš
My nemůžeme hovořit za nemocnice, protože náš úkol je převézt pacienta k léčení, ošetření. Tam, kde dostaneme příkaz převézt z místa A do místa B, tak bezesporu učiníme a kapacit na to předpokládáme bude dostatek z našich vlastních zdrojů a předpokládáme, že možná budeme jezdit i do větší vzdálenosti, než je tomu dneska právě proto, že by v případě jaksi té dohody s lékaři mohlo dojít k tomu, že některé nemocnice prostě nebudou fungovat a nebudou sto přijímat pacienty.
Víte už teď přesněji nebo plánujete, o kolik by se mohla prodloužit doba, po kterou budete pacienty odvážet do nemocnic, kde je budou schopni ošetřit, pokud odejdou lékaři?
Chocholouš
Tohle je spíše dotaz možná opravdu pro zdravotnické záchranné služby, myslím si, že hovořit o nějakých časových limitech je nerozumné, protože i od kraje ke kraji je situace odlišná, ale musím říci, že z dnešního jednání na ministerstvu jsem měl velmi intenzivní pocit, že všichni zúčastnění jsou si vědomi naléhavosti situace a že se snaží najít takové řešení, které pacienty ohrozí naprosto minimálně.
Pokud se to ale nestane, i když bychom to nechtěli přivolávat, vy už jste řekl, že jste schopni navýšit kapacity, tak jak to bude potřeba, po jak dlouhou dobu byste byli schopni vydržet v tomto režimu?
Chocholouš
Znova hovořím za dopravní zdravotnické služby, tam dlouhodobě máme určitý přeliv kapacity. My jsme v minulosti přepravovali větší objemy pacientů, což dneska tak není, protože restrukturalizace zdravotnické sítě prostě k tomu vede, takže určitý půl rezerv máme k dispozici, který můžeme okamžitě nebo v krátkosti několika dnů nasadit.
Upřesňuje předseda Sdružení dopravních zdravotnických služeb Ilja Chocholouš, já vám děkuji. Na shledanou.
Zdroj: Radiožurnál