Stávka ani odchody v nemocnicích Krajské zdravotní nebudou
Celá kauza se týká opatření v nemocnicích Krajské zdravotní a. s. ohledně radiologických pracovníků. Od 1. června 2011 zavádí společnost směnný provoz a zrušení ústavní pohotovosti. Zaměstnanci tak měli podle médií přijít až o 40 % platu. Toto opatření vzniklo v rámci úspor ve společnosti a mělo se dotknout všech nemocnic, které Krajská zdravotní spravuje.
Pracovníci z děčínské nemocnice se však proti informacím o chystané stávce, jež se objevily v médiích, ohradili v Děčínském deníku:
„Hlavním důvodem ale, proč se bráníme směnnému provozu je to, že s počtem RDG asistentů na našem oddělení ( 7 směnných, 2 ranních ) absolutně nelze obsadit směny tak, aby byl zajištěn bezproblémový provoz na všech pracovištích rentgenu a zároveň dodržen 37,5 hodinový pracovní týden. Při potřebném obsazení směn by se neúměrně navyšovaly přesčasové hodiny bez možnosti je v budoucnosti vyčerpat jako náhradní volno,“ napsali RDG asistenti RDG oddělení nemocnice Děčín.
Ostré reakce zaznívají i z vedení Krajské zdravotní a. s.:
„Rozpoutá li deník "..stávkovou hysterii" na základě vyjádření jednoho ‚nejmenovaného‘ zaměstnance ze 6300 zaměstnanců společnosti, nepovažuji tento přístup k informování veřejnosti ani za šťastný, ani za objektivní, natož profesionální. Krajská zdravotní, a. s. neměla a nemá k dnešnímu dni jediný signál o údajných stávkových aktivitách zaměstnanců společnosti, či zástupců firemních odborů. K problematice údajné stávky se na mě, jako zástupce společnosti pro styk s médii nikdo před vydáním článku neobrátil. O to větší bylo naše překvapení, když jsme se o údajné stávce z médií dozvěděli, včetně těch, kteří měli údajně stávkovat. Dovedete si jistě představit, jak podobné ‚senzační informace‘ působí na nic netušící zaměstnance, management společnosti, nebo na zástupce Ústeckého kraje, našeho 100% vlastníka. Daleko víc bohužel takovéto dezinformace působí na naše klienty a pacienty, kteří jsou naprosto neoprávněně strašeni komplikacemi v poskytované zdravotní péči,“ sdělil Medical Tribune mluvčí společnosti Krajská zdravotní a. s. Jiří Vondra.
Samotní zdravotníci se již odmítají k této kauze vyjadřovat. Krajská zdravotní pak změny hájí:
„Zavedení směnného provozu je opatřením, které přinese Krajské zdravotní, a. s. úspory ve výši cca 8 - 9 milionů korun, a to i za nezbytného předpokladu přijetí nových pracovníků.
Jasně jsme deklarovali, že zaměstnance nikdo o jejich mzdu nepřipraví, změnou zaměstnanci přijdou o odměnu za přesčasovou práci, jejíž potřeba organizační změnou pomine,“ říká Vondra a dodává:
„Zaměstnavatel má na takovouto úpravu nárok, a změna má oporu v platné legislativě. Obdobný systém přesčasové práce funguje v chomutovské nemocnici a jeho rozšíření do dalších odštěpných závodů je dlouhodobě plánovaným systémovým opatřením, sledujícím zvýšení efektivity a tolik potřebných úspor, stejně jako sjednocení systému práce v dané oblasti napříč nemocnicemi společnosti. Motivace zaměstnavatele je jednoduchá - zaměstnanec bez přesčasů má menší mzdové nároky pro společnost, není přetížený přesčasovou prací, systém vykáže potřebné úspory a navíc bude odstraněna nerovnost v systému organizace práce napříč nemocnicemi společnosti."
"Sjednocení systemizace pracovních míst v souladu s požadavky Evropské unie navíc staví jasné termíny, do kdy je třeba podíl nepřiměřené přesčasové práce odstranit,“ řekl také Vondra.
Koncem května došlo mezi vedením Krajské zdravotní a zaměstnanci k oboustranné dohodě.Zaměstnanci přijali podmínky vedení společnosti a nevstoupí do stávky ani nepodají hromadné výpovědi. Jiří Vondra k tomu řekl:
„Je pochopitelné, že zaměstnanci, kterých se snížení příjmů dotkne, nejsou změnou nadšeni. Zatím ale všechna jednání probíhala věcně a kultivovaně a dospěla k vzájemné dohodě mezi vedením společnosti a zaměstnanci, a to i přes štvavé aktivity některých médií.“
Podle mostecké organizace Lékařského odborového klubu se opatření na rdg odděleních netýkají lékařů, ale jen laborantů. I podle ní zprávy o chystané stávce byly spíše dezinformací. "Laboranti zvažovali všechny možné protesty," připustil člen místního LOK, jenž nechtěl být jmenován. "Jak se dalo předpokládat, v Ústí se to nakonec nějak zaonačí, je to vlajková loď KZ a na směnný provoz by tam chybělo nejvíce laborantů, v ostatních o.z. směnný provoz bude, protože laboranti se nedokázali dohodnout na Děkujeme odcházíme 2," mínil.
Zdroj: www.tribune.cz