Statistika bez vysvětlení je zavádějící
V pardubické příloze MF DNES v pondělí 23. ledna 2012 byl zveřejněn článek "Ženy leží v porodnicích příliš dlouho. Změníme to".
Je v něm mj. uvedeno, že rodičky v Pardubické krajské nemocnici stráví delší dobu než ve srovnatelně velkých nemocnicích. Autor článku ychází ze statistik Všeobecné zdravotní pojišťovny za rok 2010.
Jak ukazuje zmíněný článek, se statistikami lze pracovat různými způsoby. Poté může dojít k vytvoření obrazu, který není pravdivý a nevystihuje realitu. Některé rodičky si pak vše mohou interpretovat i tak, že v Pardubické krajské nemocnici budou "svévolně" drženy delší dobu, než je nutné. Proto se proti tomuto článku musíme ohradit. Statistické údaje jsou jen jednou stranou mince.
Potřebují však k sobě i řádné vysvětlení, což v tomto textu chybělo. Propouštění rodiček z každé porodnice se odvíjí převážně od propuštění novorozenců, kteří jsou hospitalizováni v rámci Dětského a novorozeneckého oddělení. Většina veřejnosti vnímá porodnici čistě jen jako součást Porodnickogynekologické kliniky.
Zároveň je nutné zdůraznit, že novorozenci, stejně jako starší děti, zůstávají v nemocnici pouze tak dlouho, jak to jejich zdravotní stav vyžaduje. Žádným (ani mediálním) tlakem nelze z medicínského hlediska zkrátit jejich pobyt na jednotlivých odděleních.
Pobyt novorozenců a tím i matek, neboť dle Charty práv dětí v nemocnici mohou a měly by zůstávat s dětmi na odděleních, se prodlužuje u novorozenců nutností léčby modrým světlem při žloutence, při níž se vychází z jednoznačně stanovených grafů k terapii. Delší pobyt je především u nedonošených novorozenců, kteří jsou zde hospitalizováni na jednotce intermediární péče. Tyto pobyty jsou nezřídka v délce tří týdnů a mnohdy i delší.
Naše porodnice koncentruje předčasné porody od 32. týdne, patologické porody nebo porody dvojčat. A přijímá i rodičky, které nejsou z Pardubického kraje. Je tedy logické, že se liší od ostatních nemocnic v kraji a průměrná doba hospitalizace musí být delší než je tomu ve skupině pouze fyziologických novorozenců v Litomyšli, Svitavách, Ústí nad Orlicí či v Chrudimi.
V článku bylo mj. zmíněno srovnání s Fakultní nemocnicí v Hradci Králové, které vyšlo "nepříznivě" pro Pardubickou krajskou nemocnici. Opět chybělo vysvětlení. V Hradci Králové je jiný systém.
Matky a nedonošené děti nezůstávají na porodnici, ale jsou překládány na dětskou kliniku, kde jsou mnohdy týdny a měsíce bez zařazení do této statistiky.
V Pardubicích jsou nedonošení, nemocní nebo navracející se novorozenci i s doprovázejícími matkami přijímáni převážně na Porodnickogynekologickou kliniku, kde je také novorozenecká jednotka intenzivní péče. A jsou to nemocní novorozenci třeba i z Litomyšle.
U nás poté leží i několik měsíců a pobyt matky se započítává do délky hospitalizace po porodu na naší klinice,nikoliv do délky hospitalizace v porodnici např. v Litomyšli. Tento rozdíl mezi Hradcem Králové a Pardubicemi je dán umístěním intenzivní péče o nedonošené či nemocné novorozence.
Pokud by tedy byly zmíněny všechny tyto odlišnosti a byla dodána patřičná vysvětlení statistických údajů, nepochybně by článek mnohem lépe pojmenoval realitu na Porodnicko-gynekologické klinice v Pardubické krajské nemocnici.
------
Milan Košťál
Přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Pardubické krajské nemocnice, a.s.
a Vladimír Němec
Primář Dětského a novorozeneckého oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s.
Zdroj: