Šťastný v Hydeparku o platech i o IZIP
Moderátor:
Situace v českém zdravotnictví se zase začíná napínat. Zdravotníci se ozvali s tím, že vůbec nemají jistotu, jestli bude naplněno únorové memorandum, které odvrátilo odchody lékařů z českých nemocnic. Ministr zdravotnictví jim vzkazuje, že naplněno rozhodně bude. Do toho se nijak nevyjasňují nejasnosti kolem elektronických zdravotních knížek. Komu společnost knížky spravující z části patří. Co bude s IZIPem dělat VZP? Koupí ho, zastaví ho? Bude nás to stát další peníze bez valného užitku? Mnoho otázek, málo odpovědí. Jaké odpovědi dá předseda zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Boris Šťastný v dnešním Hyde parku, to uvidíme. Dobrý večer.
..........Tak pane předsedo, pojďme na to, na ty otázky, které jsou zatím psanou formou. Ta první je na chatu mířící pro vás od Jana Krále.
Jan Král, chat:
Odbory lékařů a sester dali Hegerovi ultimátum kvůli platům. Když se nezvýší, budou žádat odstoupení ministra i celé vlády. Jak se díváte na to, že už by se zase stávkovalo a protestovalo? Nemělo by se spíš léčit?
Boris Šťastný /ODS/, předseda sněmovního zdravotnického výboru:
Tak mělo by se léčit. Já si myslím, že všichni ti, kteří sledovali ten protest odborových svazů, resp. odborářů ve zdravotnictví v podstatě v minulosti, tak velmi dobře museli vidět, že ty jednotlivé, ani ne tolik nároky vždy, i když ty nároky byly skutečně často velmi drastické, ale především ta forma byla neakceptovatelná.
No, dobře, ale víceméně je tady nějaký únorový slib a ten slib by se měl dodržet. Jak jsem o tom před chvílí mluvil, lékaři nemají jistotu, že bude dodržen. Jste vy schopen nějak garantovat, že bude?
Boris Šťastný:
Tak podívejte se, memorandum, které bylo podepsané, já ho tady mám před sebou a všichni ho dobře znají z internetu, jasně říká, že ministerstvo zdravotnictví s předpokladem zvyšování efektivity zdravotnického systému a v souladu s reformními kroky bude zvyšovat plat lékařů tak, aby byl v roce 2012 navýšen o těch 10 %. To je to, o čem hovoří v současné chvíli odboráři. Ale já bych řekl s ohledem na například dnešní návrh opozice, konkrétně Davida Ratha v Poslanecké sněmovně, který se chtěl touto věcí zabývat, jde spíše o politický tah v tuto chvíli a spíše tah nestabilizující nebo o snahu destabilizovat… nedořekl.
Co je politického na tom, že lékaři dostali nějaký příslib a teď nemají jistotu, že to bude? Ostatně ministr zdravotnictví Leoš Heger se nechal slyšet, že jsme to neslíbili hned od 1. ledna těch 10 %.
Boris Šťastný :
To tak je. Tady je to napsáno a podepsáno, takže já to znovu přečtu. "V souladu s reformními kroky bude průměrný plat lékaře zvýšen v roce 2012 o 10 %." Tam není 1. ledna 2012, čili v roce 2012 bude zvýšen plat. Pan ministr Heger tuto věc opakovaně veřejně deklaroval, naposledy dnes, včera atd. Čili nebyla a nejsou žádné důvody k jakýmkoliv obavám, stávkám atd. A je to z mého pohledu uměle vytvořená politická cesta … nesrozumitelné.
To znamená, v prosinci 2012 lékařům zvýší plat o 10 %, tak bude memorandum naplněno podle vás?
Boris Šťastný :
V tomto ohledu, pokud budou splněny všechny ty ostatní věci, tak bude naplněno. Já s tím také počítám.
A nebylo to myšleno tak, aby už v roce 2012 měli lékaři o 10 % víc?
Boris Šťastný :
To asi nebylo, protože už v tuto chvíli v průběhu roku 2011 jsou zvyšovány platy o 20 až 30 %, konkrétně z přibližně 50 na 60 tisíc Kč v průměru.
Což odboráři nezpochybňují.
Boris Šťastný :
Což odboráři nezpochybňují. A když vidíte tu situaci kolem nás, co se děje v rámci ekonomické krize, nestability v Evropě, tak v tuto chvíli přichází odboroví předáci a místo toho, aby nějakým způsobem byli spokojeni s tou dohodou a také pomohli té zemi, tak přichází s další destabilizační akcí. Já si myslím, že to je neuvěřitelné nefér vůči českým pacientům i vůči celé ČR. Také všichni víme, jaká je v tuto chvíli situace.
To znamená, ale prosinec 2012 navýšení platů je podle vás splněné memorandum?
Boris Šťastný:
Já tvrdím a ministr zdravotnictví tvrdí, že samozřejmě memorandum co je psáno, je dáno a je tady celý rok 2012, aby se tato věc řešila. Na druhou stranu to, že je nedostatek peněz v celém systému, že ta situace je vypjatá s ohledem jak na obecnou ekonomickou situaci, tak na další věci, no to všichni víme. To, že se bude muset hledat těch 10 % někde, ať už úsporami atd., pokud nechceme zvyšovat zdravotní pojištění občanů, a to my tedy nechceme, tak to všichni víme, a my nesmíme dopustit omezení péče. Nesmíme dopustit omezení péče proto, abychom zvýšili pár tisíc korun zdravotníkům.
A neměl by ten plat za celý rok 2012 být o 10 % vyšší?
Boris Šťastný:
Za tu dobu v tom roce má stoupnout o dalších 10 %.
Jarka na chatu.
Jarka, chat:
Zdravotnické odbory sepsaly scénář protestů, spustí je asi za 2 týdny, pokud nedostanou přidáno, jak si vydobyli v rámci akce "Děkujeme, odcházíme". Dostanou přidáno? Od kdy? A dostanou přidáno i ostatní profese?
Tedy od kdy, na to jsme odpověděli. Vám to stačí. Chci říct, že to platí…
Boris Šťastný:
To platí i pro ostatní zdravotnické profese. My jsme jasně napsali, že v roce 2012 bude zajištěn nárůst platů u všech zdravotnických pracovníků. Já si myslím, že to je důležité především pro zdravotní sestry. Ten střední zdravotnický personál si ty peníze skutečně také zaslouží a my chceme v tomto ohledu dostat memorandu. Co se týče ostatních profesí, no tak to už si nejsem tak jist. Já myslím, že zdravotníci, říkám to sám jako lékař, zdravotníci v těch posledních letech nebo v tom posledním roce podle mého názoru dostali ten největší příslib zvýšení platů ze všech profesí v celé zemi a bohužel pan Engel si to neuvědomuje.
Jste ochoten případně přijmout nějakou politickou odpovědnost, byť nejste, pokud se nemýlím, podepsán pod tím memorandem, kdyby se to nenaplnilo, když tady jste si jist tím, že to bude, tak kdyby to ministr Heger nesplnil, že byste, když ho tak obhajujete tady, řekl: "Tak já jdu od toho."
Boris Šťastný :
Já obhajuji nikoliv jenom ministra Hegera, já obhajuji celou vládu. Já jsem už tehdy, kdy toto memorandum vznikalo, říkal, že nemá vznikat, že se nemá ustupovat. Ta situace byla kritická a po bitvě je každý generál.
Dobře, ale teď je memorandum na stole, ten příslib tady je….nesrozumitelné. přijmete politickou odpovědnost?
Boris Šťastný :
Je to odpovědnost celé vládní koalice a ministra Hegera, tedy i moje.
A odstoupíte když tak tedy z poslaneckého mandátu třeba?
Boris Šťastný :
Tak nevím, jestli bych měl odstupovat z poslaneckého mandátu, ale na druhou stranu myslím si, že všichni se snažíme dostát slibům.
Karel Kičmer na chatu.
Karel Kičmer, chat:
Ve které zemi je zavedeno a funguje zdravotnictví, které prosazujete a které chcete zavést? Zdravotnictví ODS "reformuje" už od léta 2006. Od té doby se propadá do čím dál větších problémů. Kdy bude reforma ukončena?
Boris Šťastný:
Reforma zdravotnictví nebo ve většině zemí je kontinuální proces. To, kdo to sleduje, tak to vidí. V ČR došlo k jakési, nebo ne k jakési, ale k poměrně rozsáhlé dohodě napříč koaličními stranami. Dnes garantem zdravotnických reforem není sice ODS, ale TOP 09, ale my se na ní jako ODS velmi významným způsobem podílíme. Myslím, že všichni vidí, kolik reformních zákonů v oblasti zdravotnictví prošlo. Několik zásadních změn zákona o zdravotním pojištění, nový zákon o zdravotních službách, což je něco jako občanský zákoník, kodexový zákon, specifické zdravotní služby, záchranka, řada dalších změn, čekáme na změny zákona o zdravotních pojišťovnách. Čili, je to nějaký proces, který určitou dobu bude trvat. Připusťme, že začal opravdu ve skutečnosti teprve před rokem, protože to uplynulé volební období vláda ODS neměla dostatečně silný mandát k tomu, a konkrétně ministr zdravotnictví Julínek neměl dostatečně silný politický mandát k tomu, aby ty potřebné reformy prosadil už v minulém období.
A kdy tedy bude hotovo?
Boris Šťastný :
Já bych si přál, aby ty nejdůležitější věci byly hotové do konce volebního období.
Facebook, tam je otázka od Zdeňka.
Zdeněk, Facebook:
Máte elektronickou zdravotní knížku IZIP? Co daňový poplatník dostal za ty 2 mld. korun, které projekt IZIP stál? Pokud nic, kdo by měl jít za vyhozené 2 miliardy do vězení?
Boris Šťastný :
Začnu odzadu. Je potřeba vždycky říkat, jestli došlo k nějakému trestnému činu, nebo k nějakému protiprávnímu jednání? Pokud by k tomu došlo skutečně, tak by měla policie konat. My zatím nic takového jako správní rada nevíme a nemáme k tomu žádné indicie. Na druhou stranu pravda je… nedořekl.
Tady ta způsobená škoda za 2 miliardy to není trestní věc?
Boris Šťastný :
Nevím, jestli škoda. Ani škoda z mého pohledu nevzniká, ale došlo k utracení více než 1,5 mld. veřejných peněz. A všichni se zcela logicky musí ptát, co za ně dostanou. Já elektronickou zdravotní knížku nemám. A druhou věcí je…
Proč ji nemáte, když je obhajujete? Pokud je obhajujete?
Boris Šťastný:
Já obhajuji elektronizaci českého zdravotnictví. Já nejsem primárně ten, který obhajuje elektronickou zdravotní knížku, ale já elektronickou zdravotní knížku nemám a pořídím si ji až tehdy, až budou lékaři do ní vpisovat data.
To znamená, že teď je tady sytém za skoro 2 mld., je to asi 1,8 mld., abychom se potkali tedy v našich nebo ve Zdeňkových dvou miliardách a vaší 1,5 miliardě. Nicméně sám říkáte, že až do toho budou lékaři zapisovat, tzn., že to nefunguje. Tady se zaplatily 2 mld. za něco, co pořádně nefunguje.
Boris Šťastný :
Přesně tak.
Takže to je škoda.
Boris Šťastný :
Je to velká škoda.
Myslím ta hospodářská škoda, za kterou by měl jít někdo do vězení.
Boris Šťastný :
Nevím, jestli do vězení, ale znovu opakuji. To, že se neinvestovaly obrovské peníze, veřejné peníze, do projektu, který trvá více než 10 let, který schvalovalo "x" ministrů zdravotnictví, "x" ředitelů zdravotní pojišťovny je pravda. Druhou věcí je, co s takovýmto projektem dělat, když existuje 2,5 miliónů občanů této země, kteří mají elektronickou zdravotní knížku a na druhé straně neexistuje vůle lékařů, zdravotníků do té elektronické zdravotní knížky vpisovat ta potřebná data.
A co s tím tedy dělat, když jste si položil tu otázku?
Boris Šťastný :
To je obrovský problém. Je několik možností. První možnost jste už nastínili v tom první příspěvku. Jedna z těch možností by byla přikázat to lékařům, zjednodušeně řečeno, popř. do smluv VZP tuto věc dát jako povinnost.
To podporujete?
Boris Šťastný:
Já mám velkou obavu, já bych to podporoval, kdyby to bylo možné. Já mám velkou obavu, že to není možné, že tak jak hovoříme se všemi jednotlivými organizacemi, ať už jsou to lékařské komory, svazy lékařů, ať už praktických či specialistů, prostě nemají vůli se této věci podrobit, nemají vůli se zapojit do celonárodního projektu povinného zapisování do elektronických zdravotních knížek.
Když to vyjde zákonem, tak to budou muset.
Boris Šťastný :
Druhou věcí je stát…
Počkejte, když to nařídíte zákonem, tak to budou muset dělat.
Boris Šťastný /ODS/, předseda sněmovního zdravotnického výboru:
Ano.
Přijmete takový zákon nebo navrhnete takový zákon?
Boris Šťastný:
Já bych byl připraven takový zákon navrhnout, ale tato věc přímo nesouvisí s IZIPem. Je potřeba si uvědomit, že IZIP jako takový je projektem VZP, čili pouze jedné pojišťovny, který obhospodařuje určitou část klientů. Já osobně bych absolutně podpořil zákon, který by přišel z ministerstva zdravotnictví, protože to nemůže být poslanecký zákon, to je tak zásadní věc elektronizace českého zdravotnictví, že tady musí existovat dlouhodobá koncepce elektronizace českého zdravotnictví, a ta neexistuje, to si také přiznejme, který by jasně říkal, že existují určité povinnosti pro poskytovatele zdravotní péče vpisovat do elektronických systémů určitá data. IZIP byl od začátku postaven na dobrovolnosti, protože je to pacientský projekt, a také na té dobrovolnosti teď velmi mnoho ztrácí.
Abychom se vrátili tedy úplně ke Zdeňkově otázce. Dvě miliardy v tuto chvíli jsou vyhozené.
Boris Šťastný :
Jsou utracené za projekty…
Který nefunguje.
Boris Šťastný :
Který nefunguje, ale…
Takže jsou vyhozené.
Boris Šťastný:
Netvrdím, že jsou vyhozené. Jsou neinvestované do nejrůznějších dalších věcí, jsou neinvestované do softwaru, do know-how, jsou neinvestované do elektronického portálu, kterým komunikuje pojišťovna a dalších věcí, a tím prosím neobhajuji. Já nechci tady sedět jako člověk, který IZIP schvaloval či něco takového. Já jsem nebyl u jeho zrodu. Mně se řada věcí, které provází v posledních týdnech IZIP nelíbí a já je tady řeknu. A řekl jsem je zcela otevřeně. Ale na druhou stranu já tvrdím, že tato země, stejně jako ostatní země by měly mít nějaké systémy, které umožní zvýšení hospodárnosti systému, protože každý dobře ví, že ve chvíli, kdy se taková to stejná nebo podobná jakákoliv věc zavede, tak se najednou ukáže, kolik lidé berou léků, jak jsou zbytečně předepisovány, kolikrát lékaři posílají někoho na rentgen "x" krát dokola, kolik se posílá na laboratorní výsledky žádanek atd., a najednou se začnou šetřit obrovské peníze.
To ale posloucháme těch 10 let, co se připravuje IZIP a za 2 mld. výsledky žádné.
Boris Šťastný :
Obrovská chyba politických reprezentací v minulosti je jednoznačně ta, že nenašly cestu, jak buďto účinně motivovat lékaře, aby do toho systému, nejen do toho systému, ale obecně v celé zemi do nějakého systému museli vkládat určitá data. Podívejte se, jak to například dopadlo s elektronizací receptů. Do toho se neinvestovaly desítky, dnes už možná stovky miliónů korun a ten systém stojí a místo toho, aby vy jste přišel k doktorovi a dostal jste jenom kód a s tím kódem jste šel do lékárny a tam automaticky stiskem tlačítka vám vydali lék, pořád chodíte s kusem papíru. To je prostě neúnosná situace, která se jednou pro vždy musí změnit a někdo ji musí změnit, ale bohužel ten odpor zdravotníků je tak obrovský, že politici nemají v tuto chvíli podle mého názoru sílu a nemají odvahu s tím něco udělat.
Do vězení tedy nemá jít nikdo podle vás?
Boris Šťastný /ODS/, předseda sněmovního zdravotnického výboru:
Pokud má jít do vězení, pokud se ukáže, že ty peníze někdo ukradl.
Chat.
Carx, chat:
Dobrý večer, pane Šťastný. Kdo nese odpovědnost za převod 49 % akcií IZIPu podivné švýcarské firmě? Jaká je v této věci pravomoc vedení VZP a její Správní rady a jakou lze vztáhnout na tyto orgány odpovědnost za tuto bezesporu neobvyklou transakci?
Kdo za to nese odpovědnost?
Boris Šťastný:
První věc chci říci. Správní rada VZP, kde já jsem současně členem, kde zastupuji Poslaneckou sněmovnu, dala jasný příkaz v určitou chvíli řediteli čili managementu pojišťovny, koupit 51 % akcií té společnosti za konkrétní cenu tisíc korun za akcii, čili více než milión korun té firmě, která má podle odhadní ceny, kterou my jsme dostali, několikamiliardovou hodnotu. Druhou věcí je, a samostatnou věcí, která…, velmi kritizuji, je to, co se v posledních týdnech děje okolo převodu akcií těch zakladatelů a vlastníků na švýcarského právníka. Já jsem přesvědčený, že když někdo založí takovýto projekt, tak by měl bojovat za to, aby takový projekt fungoval. To znamená, my chceme mít proti sobě, a já bych si představoval, aby proti nám v pojišťovně seděli lidé, kteří jsou vizionáři, kteří přesně vědí, co chtějí, a ne nějací nastrčení právníci. To znamená, že ti vlastníci, a mimo jiné se to týká ta otázka, nepochybně přijde, i mých stranických kolegů, kteří začali z ničeho nic naprosto neopodstatněně, zbytečně z mého pohledu diskreditačním způsobem pro celý ten projekt převádět, předávat či prodávat akcie na švýcarského právníka, který s tím nemá nic společného. Je evidentní, že je jenom určitým člověkem, který má zajišťovat správu aktiv, tak v tomto ohledu je to zcela nestandardní, chybná, neobhájitelná záležitost, která ten projekt diskredituje a bohužel diskredituje celou VZP.
Distancuje se od toho nějak ODS? Jsou to vaši europoslanci.
Boris Šťastný :
Já jsem se od toho jasně distancoval.
Celá ODS to udělá?
Boris Šťastný :
ODS tuto věc dosud neřešila. Je otázkou...nedořekl. Víte, jedna věc je, že to jsou poslanci za ODS. Druhou věcí je, já bych úplně stejně mluvil, kdyby to byli jakýkoliv poslanci a nebo druhou věcí, kdyby to byl jakýkoliv občan. Mně je prostě jedno, jestli to je v tomto případě poslanec nebo jiná osoba. Tady je problém v tom, že najednou neexistují konkrétní, jasní, viditelní vlastníci proti pojišťovně, ale existuje tam právník, který sídlí někde bůhví kde ve Švýcarsku.
A vy jste teď měli zasedání Správní rady a vy jste se to…, nebo už to víte, kdo to je ten dotyčný? Protože s vámi, s ředitelem Horákem jedná nějaký právní, a vy jako Správní rada nevíte, kdo tedy je tím vlastníkem?
Boris Šťastný:
Kdo je skutečným vlastníkem se pomalu nevědělo nikdy. To je také velký problém. Ty akcie…
Jak je to možné, že to byly akcie na majitele? Že jste těch 10 let neudělali něco s tím, aby to vlastnictví bylo naprosto jasné a transparentní.
Boris Šťastný :
My jsme udělali. Jestli vidíte, tak my jsme udělali…, vyprovokovali jsme je k nějakým podivuhodným záležitostem. Správní rada skutečně akcie…
Celou dobu to byly akcie na majitele, vy jste nezařídili, aby to byly transparentní akcie.
Boris Šťastný :
Ale my jsme…, ta firma nebyla VZP. To byl dodavatel VZP, jako jich existují desítky, stovky, tisíce a miliónů v této zemi. Byl jiný problém. My jsme v určitou chvíli řekli, že chceme ochránit jednak data, jednak duševní vlastnictví, jednak peníze neinvestované do toho projektu, a proto jsme dali pokyn managementu ty akcie v té společnosti koupit. A najednou se začaly dít tyto věci. Proč? Na to já neumím odpovědět.
Jaká je tedy vaše pravomoc, jak se ptá Carx? Jaká je vaše pravomoc? Co s tím teď můžete dělat?
Boris Šťastný :
My jsme dali jasný pokyn vedení pojišťovny do 14. příštího měsíce nám musí předat jako správní radě všechna potřebná data. To znamená, do té společnosti, v té společnosti proběhne takzvaný dudilidžens, do té společnosti přijdou nebo už přišli auditoři, a my musíme dostat všechny smlouvy, ale včetně subdodavatelských smluv. My musíme vědět, kolik ta samotná společnost platí různým dodavatelům. Musíme vědět, kde jsou patenty, kde je duševní vlastnictví, jakým skutečný majetek má ta pojišťovna…
To se neví?
Boris Šťastný :
A tyto věci my musíme dostat na stůl a vybrat z různých variant, jak dál s tím projektem. To, že ta situace je kritická v toto chvíli, to jednoznačně přiznávám a skutečně je zcela nestandardní a je naší povinností s ní něco udělat.
Chcete také informaci komu těch 49 % patří?
Boris Šťastný :
Ano, jednoznačně. Jasným požadavkem Správní rady je, že my chceme, aby proti nám seděl jasný vlastník a my chceme skutečně vidět konkrétní fyzickou nebo právnickou osobu, popř. osoby, a chceme zcela jasně znát jejich záměr. Nechceme žádné právníky, kteří jednají za bůhví koho z …nesrozumitelné.
Asi nemáte páky toho právníka přinutit, aby vám to řekl.
Boris Šťastný :
Nemáme takové páky.
A když nebudete znát toho vlastníka, tak co se bude dít?
Boris Šťastný :
Jednoznačně já osobně budu trvat na tom, abychom od toho projektu absolutně okamžitě odstoupili, tzn., aby do něj nešly žádné peníze a abychom nepřebírali zbylé akcie v dané společnosti.
Ti, kteří se chtějí zúčastnit živě našeho vysílání, tedy vysílání Hyde parku, mají právě teď šanci. Míříme do Hostivice, míříme za stínovým ministrem zdravotnictví Davidem Rathem. Dobrý večer, pane Rathe.
David Rath /ČSSD/, stínový ministr zdravotnictví:
Dobrý večer.
Tak hosté obvykle mají možnost ptát se na cokoliv našeho hlavního hosta, ta šance je tady pro vás.
David Rath :
Tak zazněla tady řada věcí. Já začnu IZIPem. IZIP je skutečně projektem dvou významných členů ODS. Nyní už asi 5 let ta ODS ovládá VZP. Předseda správní rady po celou tu dobu je pan Marek Šnajdr. Má tam současná vládní většina také většinu v té Správní radě a je zajímavé, že přestože třeba někteří členové ODS jako pan Bendl nedávno hovořili dokonce o IZIP koalici, kam řadil právě Marka Šnajdra, tak na náš návrh, resp. na návrh našich zástupců ve Správní radě nebyl pan Šnajdr odvolán. Chtěl bych se zeptat pana kolegy poslance, proč to nepodpořil? On na jednu stranu veřejnosti říká, jak s tím nesouhlasí, jak se mu to nelíbí. Jeho kolega Bendl hovoří o IZIP koalici s panem Šnajdrem a on ho podržel, takže to je velmi laciné až farizejské na jednu stranu se tvářit, že s tím nic nemáte společného, na druhou stranu to v podstatě krýt.
Pane předsedo.
Boris Šťastný :
To je hezká otázka. Jasná odpověď. Víte, nějaké demonstrativní odvolávání kohokoliv, ať už členů správní rady, předsedy správní rady, generálního ředitele za něco, co nevíme za co, protože z mého pohledu odpovědnost za tuto konkrétní věc, pan doktor Rath to ví, nemá pan předseda Šnajdr přece. To je politická výzva, kterou v tuto chvíli sehráli sociální demokraté. Já bych úplně stejně tak mohl říct, že před mnoha lety doktor Rath stál na pódiu České lékařské komory a ten projekt u jeho zrodu podporoval, pak se od něj odvrátil, s tím souhlasím, to abych byl zase fér, sociální demokraté a mnohých ministrů…
No, víte co, nevracejme se…nesrozumitelné.
Boris Šťastný :
Já v tuto chvíli chci, abychom opustili politiku…
Ne. Ne. Ne. Vy tady říkáte, že to nefunguje, že situace je kritická a předseda správní rady za to nemá nést odpovědnost s tím, že minimálně bude odvolán ze své funkce.
Boris Šťastný:
Z mého pohledu předseda správní rady v tomto konkrétním projektu nepochybil a já neznám nikoho, kdo by mohl předložit jakýkoliv dokument, jakýkoliv důkaz a jakýkoliv argument, že v tomto ohledu pochybil on nebo ředitel Horák.
Pane poslanče Rathe, jste spokojen s odpovědí? Můžete případně doplnit či přidat další otázku.
David Rath:
Tak, nedostal jsem samozřejmě odpověď. Jak je možné, když ministr Bendl hovořil opakovaně o IZIP v koalici svých kolegů z ODS a myslel i pana Šnajdra, tak že to není jen věc řekněme sociální demokracie, ale je to věc i některých dalších lidí, kteří vidí jasnou osobní zodpovědnost pana Šnajdra. Jak znova říkám, těch pět let předsedou správní rady VZP tedy nejdůležitější politickou figurou v čele této instituce a nese za ten tunel, protože IZIP není nic jiného, než v této chvíli dvoumiliardový tunel, tak nese za to přímou politickou zodpovědnost. To je evidentní. A nemá cenu se vymlouvat. Prostě my musíme tady říci, že politici z ODS a z vládní koalice prostě odmítají nést politickou zodpovědnost za svá rozhodnutí, která pak daňové poplatníky stojí stovky milionů, ne-li miliardy. Uvědomme si, že VZP dnes škrtá péči v nemocnicích, neplatí léky, neplatí vyšetření, která pacienti potřebují, hádá se s každým lékařem o desetitisíce, statisíce, které jim strhává a nutí je, aby na pacientech šetřili, což mnohdy je až za hranu. A současně druhou stranou vyhazuje stovky milionů za nesmyslné projekty. Ono to není jenom IZIP, tady najednou zjišťujete, že VZP posílá každému lékaři nesmyslné zdravotnické noviny, kde byl zúčastněn pan Cikrt, také napojený na ODS a některé zvláštní privatizační kauzy….
Pane Rathe, prosím Vaši otázku.
David Rath:
Prostě nikdo z vládní koalice se o tyto věci nestará. Nejenom o IZIP, ale i o desetimilióny, možná stamilióny za zdravotnické noviny, za nesmyslné časopisy, za mořského koníka, kam třeba jezdí pan Kantůrek z ODS jako předseda dozorčí rady tzv. na kontrolu a koupe se tam v moři za naše peníze. A všichni se tváří, že je to v pořádku a že vlastně nikdo za nic nenese zodpovědnost. A pak nakonec ještě otázka na pana kolegu, myslí, že je to tohle správné, že se takhle vymlouvají. Není to trošku naivní, není to trošku nechlapské, není to trochu ubohé se takto vymlouvat? A nebo řekněte na rovinu, prostě my jsme u moci, je to velká hostina, vyjíme co se dá, vypijeme co se dá a po nás zůstane potopa a z toho ať si poradí někdo jiný. Třeba ta sociální demokracie.
Boris Šťastný :
Z pozice opozičního předáka ve zdravotnictví se tato slova - a pan kolega Rath to dobře ví - říkají poměrně hezky, poměrně snadno. Už zapomněl říci, že on jako ministr zdravotnictví neudělal ale vůbec, vůbec nic proto, aby se ta situace napravila. Zástupci ČSSD ve správní radě VZP nejsou ti, kteří hlasovali proti některým těm projektům. Já jsem neslyšel žádného sociálního demokrata ve správní radě VZP, že by držel hladovku nebo protestoval za to, že se vydávají nějaké noviny pro lékaře a tak dále, a tak dále. Ono se to strašně jednoduše takto říká, vraťme se k IZIPU. To, že IZIP je problém, je pravda. To, že ta situace, která vznikla především nestandardním prodejem těch akcií mezi těmi jednotlivými vlastníky, to je také velká pravda. To, že IZIP měl a má naději a šanci na to, aby byl dobrým systémem elektronizace českého zdravotnictví je také pravda, ale naposledy znova a jednoznačně říkám, ten systém nemůže fungovat dokud lékaři a samozřejmě ti, kteří je zastupují, ať už je to lékařská komora nebo ostatní, budou brojit proti tomu, aby takové to systémy byly využívány a budou je bojkotovat. Protože potom prostě skutečně se můžeme, jediná šance, co by byla, je přijmout takový zákon, který by takovéto věci uzákonil. A já se tady vsadím s panem doktorem Rathem o cokoliv, že ve chvíli, kdy bych já navrhl zákon na to, aby se povinně zapisovaly některé věci do zdravotnické dokumentace na internet, aby pacient k nim měl přístup a lékaři k nim měli přístup a bylo by zajištěno, že ta data jsou chráněna, tak první, co by se stalo, on sociální demokracie by proti tomu protestovali spolu s Českou lékařskou komorou. Protože ČLK a lékaři prostě to nechtějí do toho zapisovat, protože mají z toho strach.
Pane stínový ministře zdravotnictví, přijímáte tuto sázku?
David Rath:
Tak, pan kolega se nemusí se mnou vsázet, protože on říkal, že jsem jako ministr nic neudělal. Mýlí se! Já jsem právě i také kvůli IZIPU zavedl nucenou správu ve VZP. Tehdy z ní uplynulo, bylo vytunelováno do IZIPU půl miliardy, dneska už jsou to skoro dvě miliardy. Bohužel ty výpovědi, které jsme tehdy dali těm jeho kolegům poslancům Cabrnochovi a Ouzkému, vzal jeho ministr Julínek a pan Šnajdr zpátky. Čili díky tomu ten tunel mohl pokračovat a plynuly tam další stovky milionů. A samozřejmě má pan poslanec, kolega Šťastný pravdu, že zásadním způsobem odmítám, aby IZIP byl povinný. Vždyť to je věc, která je ve světě naprosto…
Ne, ne, ne pan Rathe, pan Šťastný tady mluvil o nějakém elektronickém systému. Jestli tento byste podpořili a jestli se s ním vsadíte, že protože to lékaři nechtějí, Vy to nebudete podporovat. Tak to říkal.
David Rath:
Promiňte, kdyby pan kolega Šťastný jako také člen správní rady VZP přišel třeba s návrhem, abychom přijali německý systém, který se používá a používají ho němečtí pacienti, tak s tím bych asi velké problémy neměl. Ten ale je úplně něco jiného, než IZIP. Nejde o nějakou obludnou záležitost, kde na internetu putují vaše citlivá zdravotní data. Každý s nimi může obchodovat. Jestli pan doktor Šťastný by si tuto knížku založil, kdyby tam lékaři psali, jak říká, tak já zase jednoznačně říkám, že bych si jí nikdy nezaložil a žádnému pacientovi bych to nedoporučil. Protože vy vůbec netušíte, kdo všechno do toho může nahlížet, kdo s těmi daty může obchodovat, kdo je může zneužívat. Vždyť zdravotnická data jsou často velmi citlivá. Obsahují celou řadu věcí, které nemá vědět široká veřejnost, které má znát jenom Váš lékař, proto je lékařské tajemství. To je něco, jako u kněze zpovědní tajemství a přeci většina pacientů si nepřeje, aby jejich delikátní problémy byly v podstatě vykřičeny na ulici a internet je v podstatě taková moderní ulice. Tam jakékoliv informace dáte, tak šikovnější či méně šikovný hacker je okamžitě dovede nějakým způsobem vytáhnout, použít či zneužít.
Pane Rathe, promiňte, vraťme se k té otázce.
David Rath:
Je to velmi vážná věc.
přijmete tu sázku nebo nepřijmete tu sázku?
David Rath:
No, rozumíte, proč bych přijímal sázku. Já jsem proti tomu systému jako takovému. Byl jsem proti němu jako ministr zdravotnictví, byl jsem proti němu jako prezident Lékařské komory. Pan kolega se mýlí, že jsem to někdy podporoval. Úplně v začátcích my jsme říkali dobře, je to zajímavá myšlenka, pojďme o tom diskutovat. Ale nás ve snu nenapadlo, že po těchto slovech si pánové díky své pozici ve správní radě VZP zajistí byznys snů a navíc, že ta podoba, kterou zvolí, bude takováto k ničemu. Nic pacientům nepřinášející, nebezpečná pro pacienty, pro lékaře k ničemu a navíc nás stojí dvě miliardy. A ještě jedna otázka pro pana poslance Šťastného. Jestli jako člen správní rady VZP ví, že nám skutečně může hrozit arbitráž, proto co poslanec Cabrnoch a Ouzký udělali. Oni převedli svůj majetek, své akcie zadarmo na švýcarskou firmu a samozřejmě tím si zajišťují do budoucna, že kdyby někdo ten projekt chtěl zastavit, tedy zastavit ty stamiliony z veřejného zdravotního pojištění do jejich firmy, tak by hrozila arbitráž. A jak správně říkal pan poslanec Šťastný, tady existuje oficiální odhad samozřejmě, já se mu směji, protože je neuvěřitelné, co tam může stát kolik miliard, jak říkal, že to je majetek té firmy. A v podstatě by šlo o ochranu této investice. Čili tady ještě českému státu a naší VZP hrozí ze strany těchto vykuků do budoucna ještě arbitráž, kdyby někdo s tímto obludným podvodem a tunelem chtěl skončit. Je si toho pan Šťastný vědom? A je si vědom, že když k tomu dojde, tak on za to ponese plnou zodpovědnost nebo se zase bude vymlouvat jako dnes?
Boris Šťastný :
Já si nemyslím, že se vymlouvám. To je první věc. Za druhé, my chceme sami přesně vědět, co za firmou IZIP je. Kdyby VZP nerozhodla před několika měsíci o tom, že do ní vstoupíme, tak bychom se to také nemuseli dozvědět nikdy.
Jste si vědom té arbitráže, o které pan Rath mluvil?
Boris Šťastný:
V tomto ohledu, dostanu se hned k té odpovědi, my se musíme dozvědět, jestli IZIP není jenom prázdnou schránkou. Jestli prostě na kolik subdodavatelské smlouvy jsou validní a nejsou, jaký skutečný majetek má ta firma. Takže to je velice důležitá věc. Já to chci vědět také, to je přeci evidentní. Druhá věc je arbitráž, ano, jsem si vědom toho, že existují různá právní stanoviska a různé právní názory, které říkají na jednu stranu, že za to, že VZP získala ty akcie, tak za to arbitráž nehrozí. Druhou věcí však může býti to, že jsou uzavřeny smlouvy mezi VZP z minulých dob, z dob, kdy já jsem nebyl členem správní rady VZP a které platí až do roku 2014, respektive do roku 2015, které jsou platné. A protože jsou platné, tak pouze právní rozbor musí ukázat, co s nimi bude dál v případě, že bychom ten projekt zastavili. A v takovém případě může dojít k soudnímu sporu a já nejsem právní, nedokáži tady říct, myslím, že to nedokáže říct ani pan doktor Rath, zda v takovém případě by mohla přijít na řadu i arbitráž. Nemohu to potvrdit, ale bohužel to nemohu ani vyvrátit.
Tak pane doktore Rathe, Vám děkuji, že jste se zúčastnil Hyde Parku, díky za Vaše otázky, zdravím, pěkný večer a na shledanou.
David Rathí:
Na shledanou.
Tak pojďme na psané otázky přicházející do HP. Ta nejbližší je na chatu.
Otázka od V, chat:
Zvýhodňujete bohaté, lidé s podprůměrnými příjmy – což jsou tři čtvrtiny lidí, si nejsou schopni našetřit na dražší například klouby za 100 tisíc. Bohatí, které je od určité výše příjmů neplatí pojištění si z této částky může přispívat na nadstandard. Je to morální?
Boris Šťastný:
Já bych chtěl říci, že oproti minulým letům ODS mimo jiné zavedla tzv. strop. Strop spoluúčasti pacientů. Dobře víte, že jsme ten strop měnili také ve prospěch například seniorů a jestliže před několika lety ten strop neexistoval a později ho využívalo několik málo tisíc nebo desítek tisíc lidí, dnes je to více než 400 tisíc lidí, kteří do toho systému spadnou a ten systém je ochrání určitým způsobem, což dřív neexistovalo. Druhou věcí jsou tzv. nadstandardy. To je velké téma, ale my jsme jasně řekli, že budeme garantovat vždy nejméně jednu plnohodnotnou variantu, která bude plně hrazena ze systému zdravotního pojištění. A pouze v případě, že bude existovat více variant, které směřují ke stejnému terapeutickému účinku v rámci dané léčby, bude možnost, aby některá z těch variant třeba byla nadstandardní a pacient si zaplatil rozdíl. Což je velký rozdíl proti té současné…
Dobře, ale když třeba ten kloub bude lepší a bude nutno si na něj připlatit, tak proč ten, kdo na to nemá, nemůže mít také ten lepší, protože to bude v nadstandardu?
Boris Šťastný:
Vždycky pacient dostane jasnou kvalitní možnost plně hrazené varianty za to, že si v životě platil zdravotní pojištění a nebo že za něj samozřejmě to zdravotní pojištění stát. Proč každý nemůže dostat všechno? V žádném systému zdravotním na světě nemůžete dostat úplně všechno zadarmo to nejdražší. To přeci všichni musí pochopit.
Navíc jsou tady ty stropy pro pojištění. Ten, kdo nad určitý strop neplatí pojištění, tak si může našetřit, podle našeho diváka na to, že si jednodušeji poté bude připlácet na tu nadstandardní péči.
Boris Šťastný :
No, tak to by bylo ještě rozumné, aby se rozběhl systém komerčního připojištění. To komerční…
Zůstaňme u toho…
Boris Šťastný :
Je možné na ty nadstandardy připojišťovat.
Dobře, ale to také bude moci jen ten nad tím stropem, třeba.
Boris Šťastný :
A teď nevím, jaké stropy myslíte.
Stropy pro platbu pojištění.
Boris Šťastný :
Stropy pro platbu pojištění existuje křivka, která jasně říká, že čím více zatížíte člověka daněmi a zdravotní daň nebo zdravotní pojištění v ČR prostě není pojištění. Všichni víme, že to je daň, kterou všichni platí stejnou. Stejně tak jako sociální pojištění, to není pojištěním. Až teprve teď zavádíme další pilíř. Ale vezměte jednu věc u důchodového systému, ale vezměte, že v rámci té zdravotní daně je přeci evidentní, že čím víc zatížíte dalšími a dalšími vyššími a vyššími daněmi, tak ten nakonec se ukáže, že ten výběr klesá. Proto v té současné době, všichni víme, jak se potýkáme s obrovskými problémy v Evropě, přeci jedinou šancí je nezvyšovat daně, ale naopak je nějakým způsobem zastropovat a nebo pokud možno snížit. Protože když budete mít slepici, která vám snáší zlaté vejce a tu slepici zabijete, tak už vám potom nic jiného nezbyde…
Tak ty stropy by byly nastavené nižší, například?
Boris Šťastný :
Já si myslím, že tak, jak je to nastavené, je to správné. Samozřejmě to, že jsou tyto věci zastrojované, jsou logické, protože samozřejmě ti lidé, kteří dříve hledali optimalizaci, jakýmkoliv způsobem, tak nyní se snaží ty daně platit a vidíte, že ten výběr neklesá. Naopak stoupá.
Dobrý večer, HP, Daniel u telefonu, můžete se ptát Borise Šťastného. Kdopak jste, my Vás posloucháme pokud jste stále na telefonu.
Dana telefonuje:
Když říkáte, že jsme na tom ve zdravotnictví tak špatně, proč jakožto malá republika, která má pouze 10 milionů obyvatel, musíme mít tolik zdravotnických pojišťoven.
Díky za jasnou otázku.
Boris Šťastný :
Děkuji za otázku paní Dano. Já jsem neřekl slova, že jsme ve zdravotnictví na tom špatně, já jsem řekl, že obecná ekonomická situace je vypjatá, že musíme počítat s tím, že bude vypjatá ve všech resortech, tedy zdravotnictví, já si naopak myslím, že české zdravotnictví je vynikající. Já bych přál mnoha lidem, aby se jeli podívat do některých dalších zemí, jak tam funguje zdravotnictví a zdravotní péče, jak dlouho se čeká na operace a co všechno lidé musí platit. Co se týče více pojišťoven, cílem reformy zdravotnictví musí být soutěž o klienty. To znamená, aby nebyla jedna pojišťovna, ale bylo více pojišťoven s tou jednou velkou záchytnou – VZP, ale aby také lidé měli možnost si vybírat pojišťovny podle pojistných produktů a aby ty pojišťovny mezi sebou mohly soupeřit a také, aby mohly soupeřit mezi těmi jednotlivými zdravotnickými zařízeními. To znamená, aby se snažily stáhnout náklady na péči dolů a za to naopak nabídnout klientům co nejvíc.
Nicméně více pojišťoven znamená více provozních fondů, jestli se bavíme o…
Boris Šťastný :
To není úplně tak.
No, tak každá pojišťovna…
Boris Šťastný :
Já vím, ale teď máte VZP, když ty všechny ostatní zrušíte, musíte si uvědomit, že tu agendu by musel někdo převzít. Podívejte, jedna zdravotní pojišťovna tady, ona nebyla žádná za socialismu, ale to není řešení. Prostě správné řešení je garantovaná péče pro všechny, která je plně hrazena ze systému všeobecného zdravotního pojištění, soutěž pojišťoven o pacienta, klienta, pojištěnce a současně možnost pacientů si legálně připlatit a případně na ten nadstandard se ještě připojistit.
Chat, tam je další otázka.
Dotaz Miloše Gabriela, chat:
Dobrý večer, chtěl bych se zeptat, kam putuje regulační poplatek, který u doktora zaplatím a jakou mám možnost si ověřit, kde tato částka skončila?
Boris Šťastný :
Tento regulační poplatek skončí u daného lékaře, to je naprosto jasná odpověď. V určitou chvíli při zavedení regulačních poplatků v úhradových mechanismech tato věc byla zohledněna. To znamená, v tu chvíli, kdy se nastavovaly a nastavují platby od pojišťoven lékařům, tak se počítá s tím, že určité peníze si vyberou od pacientů a je velmi dobře vidět, kolik je vybraných poplatků, protože ty jednotlivé poplatky se samozřejmě evidují.
Bude to příjem pojišťoven nebo to necháte tak, že to je příjem…
Boris Šťastný :
Já jsem byl vždycky pro to, aby to byl příjem pojišťoven. Moji oponenti, ať už uvnitř strany, tak možná i uvnitř koalice byli pro to, že je jednodušší, aby ty peníze skončily u lékařů a nepřeváděly se, zjednodušeně řečeno směrem ke zdravotním pojišťovnám. Já pořád si myslím, ale znova říkám, není to žádná koaliční návrh a v tuto chvíli o této věci nejednáme, já osobně jako Boris Šťastný jsem přesvědčený o tom, že by nebyl žádná problém, aby peníze se jako regulační poplatky se vybíraly přímo u lékařů, dále byly převáděny nebo započítávány směrem k zdravotním pojišťovnám, kam by byly přesunuty a také by to umožnilo jednu věc – podívejte, každému z nás přijde třeba účet za telefon, jednou za měsíc a tak dále, přece by nebyl žádný problém dokonce ten systém možná nastavit tak, že bychom nemuseli platit u lékařů a možná bychom si platili jednou za čtvrt roku účet a ta pojišťovna by to dokázala zúčtovat.
Dotaz Hanyse, facebook:
Proč se v Česku stále ještě smí kouřit v restauracích a na veřejných místech? Lobbing tabákových firem? Máte nějaké statistiky, kolik se vybere na daních z cigaret a kolik stojí léčení nemocí či nemocnost způsobená u kuřáků?
Boris Šťastný :
K druhé otázce, na to je celá věda, to se přednáší na Harvardu speciální obor o ekonomice tabákismu. Víte, já se všem těmhle těm výpočtům bráním, protože oni sice existují, ale záleží vždycky kdo je napíše. Jestli je nezaplatí tabáková firma nebo někdo jiný, nebo farmaceutická firma, která se zabývá léčbou závislosti na tabáku. Co je důležité! Stát legalizoval masivní výrobu, distribuci, prodej, propagaci a užívání tabákového výrobku jako jediné návykové látky na trhu, která svým užíváním způsobuje silnou závislost a následně díky rakovinotvorným látkám jasně prokazatelná onemocnění a smrt. A stát proto má právo a má i povinnost regulovat místa užívání s ohledem na ty, kteří tyto výrobky neužívají. To znamená, tady hovoříme o pasivním kouření a proto samozřejmě v restauracích…
Ale tam se ještě smí kouřit.
Boris Šťastný:
V restauracích se snažíme stejně jako v ostatních jiných možných uzavřených prostorách tuto věc řešit. V ČR existovala absence autorit. Prostě je potřeba si připustit, že minulí ministři zdravotnictví, minulí předsedové vlády i pan prezident republiky nepodporovali nějakou větší důslednější regulaci v tomto na ochranu nekuřáků. V tuto chvíli se ta situace mění, jak premiér, tak ministr zdravotnictví je mi v tomto nakloněn a já jsem tomu velmi vděčný.
Pokud jde o tu spotřební daň, pokud znáte to číslo kolik se vybere na spotřební dani z cigaret a jaká část z toho alespoň jde do zdravotnictví.
Boris Šťastný :
Nejde žádná, to je obrovská chyba. Ty daně, které se vyberou za spotřební daň jdou do systému standardního státního rozpočtu. Je to, já jsem už v minulosti navrhoval, že by se dalo v rámci rozpočtového určení daní udělat něco, někteří lidé to pojmenovali Šťastného koruna, vzít nějakou malinkou část a přímo ji předisponovat do systému zdravotního pojištění. Já si myslím, že to je ta nejspravedlivější věc, protože to je daň ze spotřeby a v rámci zdravotního pojištění by se přerozdělila mezi pojišťovny a použila by se na léčbu velmi nákladných onemocnění jako třeba rakovina plic, která je dneska příčinou číslo jedna úmrtí u mužů na nádorová onemocnění a číslo tři u žen.
Ale asi to neprosadíte?
Boris Šťastný:
Já za to bojuji. Já myslím, že by se to mohlo podařit prosadit, dokonce ministr zdravotnictví tomu byl nakloněn. Záleží ale velmi na ministrovi financí Kalouskovi, který tuto věc ještě neakceptoval.
Dotaz Hany, chat:
Nemyslíte si, že by bylo třeba ucpat díry v systému a ne zvyšovat poplatky? Zdá se Vám etické vybírat poplatky od důchodců a od dětí, kteří nejvíc musí využívat zdravotní péči a proč musí tyto osoby dotovat zdravotnictví? Platí poplatky důchodci a děti jinde?
Boris Šťastný :
Tak je to velmi složitá otázka. Dobře víte, že velké úlevy vznikly co se týče dětí a seniorů. Díry v systému, já myslím, že na tu druhou otázku jsme notoricky vždycky odpovídali. Díry v systému jsou všude. Druhou věcí je, jakým způsobem ještě v tom napjatém systému může ministr zdravotnictví ušetřit. Já si myslím, že transparentností v oblasti zdravotnictví. Co mě se třeba zásadním způsobem nelíbí a co si myslím, že by bylo zásadním způsobem potřeba změnit je způsob nasmlouvávání zdravotní péče u poskytovatelů. Prostě to, aby se transparentním způsobem vybírali poskytovatelé zdravotní péče, se kterými se uzavře nebo neuzavře smlouva. Za druhé, aby všechny věci byly jasně transparentní na internetu, co se týče státních nemocnic a vůbec všech nemocnic, kam tečou veřejné peníze. A co se týče třetí věci, tak já si myslím, že určité rezervy máme v tom, jakým způsobem nastavíme ten systém co se týče efektivity poskytování lékařské péče. A tady hovořím zpátky o tom, že nadužívání lékařské péče v Česku je skutečně enormní.
Přijde Vám etické vybírat poplatky od důchodců a dětí?
Boris Šťastný :
Tak v některých případech dobře víte, že jsou osvobozeni některé skupiny. Co se týče etiky, tak znova říkám, je to pacient. Je potřeba si uvědomit, že my nesmíme rozlišovat, jestli ten pacient je nebo nejspravedlivější je nerozlišovat, jestli ten pacient je muž, žena, jestli mu je 5, 10, 20, 30 nebo 70 nebo 80 let. Správné je ochránit ty, kteří na to nemají, to znamená sociálně slabé.
Platí důchodci a děti i jinde?
Boris Šťastný:
Jak kde, v jak které zemi. Dobře víte, že ty systémy v jednotlivých zemích jsou velmi odlišné a to je na akademickou debatu.
Já tady mám několik informací: Švýcarsko – systém platí i pro děti, Švédsko – poplatky nehradí těhotné ženy a děti, poplatky ve výši 77 až 154 korun za návštěvu u lékaře, 154 až 231 za pohotovost neplatí těhotné ženy a děti pokud jde o Švédsko a Německo - děti do 18ti let poplatky neplatí. Několik informací jenom pro doplnění.
Boris Šťastný :
Podobně jako u nás.
Úplně poslední otázka na chatu, pane poslanče.
Otázka Violy, chat:
Dobrý večer, přijal byste místo ministra v Nečasově vládě, kdyby Vám je v blízké budoucnosti nabídl? Pokud ano, pro které ministerstvo se cítíte nejvíce kompetentní a které by jste nebral za žádných podmínek. Děkuji za odpověď. Ta byla hodně palcovaná.
Boris Šťastný :
To je taková zvláštní otázka. Tak já si myslím, že když člověk dělá politiku a chce něco dosáhnout a chce ve veřejné službě působit, tak se snaží dostat se do pozice takové, kde může věci skutečně reálně ovlivňovat. To znamená, já jsem se nikdy netajil tím, že jsem připraven zastat kteroukoli pozici…
Přijal byste ministerstvo?
Boris Šťastný :
Znova říkám, jsem připraven přijmout takovou pozici a odpovědně pracovat tam, kam budu vyslán, nominován a zvolen. V tuto chvíli je to otázka, která není na pořadu dne, protože v tuto chvíli nevidím žádné změny ve vládě a nic takového. Dobře všichni vědí, že se specializuji na zdravotnictví a to patří v tuto chvíli do kompetence TOP 09.
Pane předsedo, díky za odpovědi našim divákům. Takhle Vás hodnotí ti, kteří se hodnotit rozhodli - 87% Vám přidělilo minus, těm jste se nelíbil, 13% Vám přidělilo plus, těm jste se líbil. Ještě jednou díky, že jste přišel. Na shledanou.
Boris Šťastný :
Já děkuji a hezký večer.
ČT 24
Zdroj: ČT 24