Přeskočit na obsah

Šťastný: Plomby zpoplatníme za rok až dva

8.6.2011
Moderátor:
Poslanci druhým dnem projednávají klíčové reformní návrhy ve sněmovně...Pozvání do studia Interview ČT24 přijal poslanec a předseda pražské ODS Boris Šťastný.

Amalgámové plomby víří stomatologické vody... Pane poslanče, souhlasíte s tím, co prosadily VV, že se amalgámové plomby nevyřadí z úhrad zdravotního pojištění, že si je pacienti nebudou sami platit?

Boris Šťastný /ODS/, poslanec, předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví:
Reforma zdravotnictví není o plombách a bylo by katastrofální, zničující pro zdravotnickou reformu, kdyby amalgámové plomby byly jakýmsi symbolem reformy stejně tak jako je zničující, když v minulosti byly zdravotnické poplatky symbolem reformy. Jinak řečeno problém amalgámových plomb v tuto chvíli je v tom, že cena za jejich výrobu, zhotovení za ten výkon je někde okolo 400 Kč a pojišťovny platí stomatologům jenom 220 u dospělého člověka, u dětí je to pod 200 Kč dokonce. Čili tam je rozdíl mezi reálnou cenou a úhradou a proto stomatologové se začali svým způsobem na jedné straně trochu bouřit, trochu lobovat na úrovni Ministerstva zdravotnictví a hledali dlouhodobě cesty, jak tuto věc vyřešit. Já osobně jsem například před volbami opakovaně odpovídal na to, že si myslím, že amalgámové plomby by v první fázi, stejně tak jako většina segmentů stomatologie měly zůstat v systému zdravotního pojištění a k jejich vyřazení bychom měli přistoupit až v druhé fázi zdravotnické reformy.

To by znamenalo kdy?

Já jsem přesvědčený, tak během roku až dvou a to tehdy, až se nám podaří nastartovat doplňkové nebo komerční zdravotní připojištění. A v tuto chvíli je to politická dohoda. Ministr přistoupil k tomu návrhu proto, že mu logicky tento návrh přináší do zdravotního systému - někdo říká 700 milionů, někdo říká přes miliardu korun. A jsou to peníze, které chybí samozřejmě ve zdravotním systému, na druhé straně vidíte obrovskou skupinu lidí, která víceméně základní zdravotní péči potřebuje. Občanští demokraté na této věci netrvali před volbami. Neměli jsme jí v našem volebním programu. VV také ne. Jediný, kdo toto navrhoval před volbami, byla TOP 09. Takže v tuto chvíli jsme pouze udělali koaliční dohodu. TOP 09 ustoupila ze svého návrhu, ODS setrvala na...

Takže zubaři dál budou doplácet ze svého na amalgámové plomby.

To také není dobře. Stejně tak jako není dobře, že zubaři tak vehementně najednou vystoupili a začali vyhrožovat tím, že se připojí...

Protože jim to bylo přislíbeno, že nějakým způsobem se to začne řešit. A teď v rámci koalice je to jinak.

Musí se to řešit, ale řešit se to musí ne tak, že přijdete a řeknete vypovíme smlouvy a lidé si budou platit cash. Musí se to řešit tak, že zasednou ministerští úředníci ke stolu, zástupci stomatologů ke stolu a bude se hledat řešení situace, aby se úhrada přiblížila té reálné ceně. To je řešitelný problém.

A to je ještě řešitelný problém i v tu chvíli, kdy už v rámci koalice je nějaká dohoda, že…

Ano, ten systém zůstává tak, jak byl dosud. Čili nic se nemění v této věci, občané dostanou zaplacenou amalgámovou základní plombu ze systému zdravotního pojištění. Ale naší povinností je samozřejmě hledat cestu, aby v tomto konkrétním segmentu stomatologové neprodělávali. A hledat takové řešení, aby na úrovni Ministerstva zdravotnictví v rámci úhradové vyhlášky sazebníků výkonů a tak dále, aby se přiblížila reálná cena té ceně úhrady.

Dobře, mohou tedy to, co teď říkáte, stomatologové brát jako příslib, že budete hledat řešení takové, aby na to nedopláceli?

Takový příslib ministr dal už dávno a samozřejmě se o tom budeme bavit.

Teď se mluví o tom, že nebudou vyřazeny z úhrad zdravotního pojištění, proto je to zvedlo ze židlí.

Ne, ne, my jsme nikdy neslíbili, že budou vyřazeny z úhrad. My jsme říkali, že budeme hledat řešení.

Ale to je posun směrem vlastně proti tomu.

A podívejte se zase na druhou stranu na veřejnost. Já myslím, že stomatologové nejsou na tom tak zle. Ten systém prostě funguje. Uvědomuji si ten problém, ale není to tak, že by...

Dobře, ale proč by oni měli doplácet na amalgámové plomby pacientů?


Není to tak, že by...

To není logické.

Rozumím tomu. Ale není to tak, že by se ten systém díky tomu zhroutil. Čili, budeme hledat řešení, pokusíme se vyjít stomatologům vstříc a hledat narovnat ten nepoměr, jak jsem říkal mezi úhradou a cenou.

Ministr zdravotnictví Heger nestihl dnešní termín, kdy měl dodat druhou fázi zdravotnické reformy. Tři zákony, klíčové zákony řekněme mají třítýdenní skluz. Je to problém, že se nestihne první čtení v PS u této druhé fáze?

Není to problém. Faktem je, že ty zákony, o kterých hovoříte, čili zákon o zdravotních službách, specifických zdravotních službách, záchrance a tak dále už byli připraveny dávno. Na druhou stranu ministr Heger v těchto zákonech provádí značné změny, zejména na popud některých nevládních organizací. Například České lékařské komory. Ty zákony, o kterých teď hovoříme, které teď projednáváme, to je základní zákon o zdravotním pojištění.

Ten je ve druhém čtení v PS.

Ten je ve druhém čtení a není to celá reforma, je to první krok té reformy a má v sobě jednu strašně důležitou věc a to je definice nároku neboli standardu a nadstandardu, ale také spoustu dalších technických záležitostí. Ty zákony, o kterých Vy hovoříte, to jsou zákony, které se týkají bezprostředně zdravotnických zařízení a pacientů a práv a povinností obou těch skupin. A to jsou zákony strašně důležité, protože nahrazují starý zákon z roku 1966 O péči o zdraví lidu, který platí a jsou to zákony, do kterých například lékařské komory nebo zdravotnické komory a pacientské organizace by měly mluvit co nejvíce.

Takže žádný skluz se nekoná, k žádnému velkému skluzu ve zdravotnické reformě nedochází.

Jistě chápete, že vláda se nezhroutí na skluzu tří týdnů. To problém není. Já jsem přesvědčený, že jsme schopni...

Tam jde o to, že to neprojde prvním čtením do konce června.

My jsme nehovořili o tom, že tyto konkrétní zákony projdou do konce června. Nyní probíhá vnější připomínkové řízení. Já jsem přesvědčený, že v průběhu července, srpna jsme schopni na odborných fórech se k tomu pobavit, případně připravit ještě nějaké další doplňkové záležitosti v tom nebo změny. Někdy srpen, září první čtení, do konce roku zákony mohou projít sněmovnou. Bylo by to perfektní.

Vy už jste naznačil to, že tedy ve druhém čtení PS teď je ta malá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kde se tedy vymezuje standard, nadstandard. Bude medicína pro bohaté a pro chudé, jak před tím varují odbory, že se vlastně každé zařízení bude moci vyložit řekněme standard a nadstandard podle svých ekonomických situací?

Ne, ne. Tohle je naprostý nesmysl a mystifikace levice, odborů. Já chci ujistit veřejnost: To, co každý z nás dnes dostane ze systému zdravotního pojištění, tak ve chvíli, kdy my schválíme tento zákon, to bude pokračovat. To zůstane. Jediné, co se zlepší a změní, a to je strašně důležitá věc, že věci, které dnes lidé platí nezákonně, načerno, jako je třeba lepší klouby, lepší sádry, lepší čočky, tak si zaplatí legálně. Ministerstvo bude mít možnost díky tomuto zákonu v sazebníku úhrad u těch zdravotních výkonů upozornit tam, kde existuje více variant ke zvolení, která z těch variant je základní plně hrazená a která je, jak říkáte v uvozovkách nadstandardní a za kterou si pacient bude moci připlatit ten rozdíl mezi  základem a nadstandardem. Ale co je strašně důležité, pokud nebude existovat základní varianta, tak nic z toho nevyřadíte. Takže z toho plyne, že v takovém případě pacient dostane tuto věc jako dodnes zaplacenou ze systému zdravotního pojištění.

Ale pravda je taková, že nemocniční zařízení nebo vůbec vlastně zdravotnická zařízení budou nějakým způsobem moci více pracovat s nadstandardem, mohou na něj soustředit svoji pozornost a také do dvou let má stoupnout spoluúčast pacientů o 5%, tedy na 22%.

Ano, to mohou i dnes. Oni to dělají částečně už dnes. Vezměte si lidi, kteří chodí na operaci kyčelního kloubu, tak už dnes, když chtějí lepší kloub, tak se to nějak řeší. Ti pacienti dávají dary zdravotnickému zařízení, dokonce znám případy lidí, kteří si u firmy ten kloub museli koupit a nesli jej v igelitce operatérovi. To jsou všechno ..., které dneska jsou nelegální. A teď si představte také právní spory. Dodneška nikdo z nás neví, na co vlastně má nárok ze zdravotního pojištění a na co ne. Kolikrát může pacient dostat transplantaci kostní dřeně, jak dlouho ještě budeme pacienta léčit chemoterapií?

Ale zároveň s tím poroste i ta vyšší spoluúčast o 5% na 22%. Zátěž a pacienta...

Spoluúčast postupně poroste, nebude to jenom otázkou těchto, jak Vy říkáte nadstandardů, bude to i otázkou lékové politiky a dalších věcí a s tím já říkám, že musí přijít nutně a já to chci prosadit do půl roku, aby jsme našli způsob nastartování doplňkového nebo komerčního někdo tomu říká zdravotního pojištění. To znamená, aby existovaly určité výhody pro každého z nás, aby si každý z nás mohl v případě zájmu platit nějakou určitou malou částku navíc, která by byla standardním pojištěním, nikoli daní, protože to pojištění, které dneska platíme v uvozovkách, pojištění zdravotní pojišťovně, to není pojištění. To je rovná zdravotní daň. Bez ohledu na to, jestli pečujete o své zdraví, nepečujete, jaký máte věk, jakým způsobem žijete a tak dále a tak dále.

Pane poslanče, to všechno, co mi říkáte, z toho mi jasně vyplývá, že se nedá říci, že nebude medicína pro bohaté a pro chudé. Vyšší spoluúčast, vymezení nadstandardu, nemocnice se budou moci orientovat tímto způsobem. Proč se politici tak bojí to říci? Podle Vás to skutečně není pravda z toho všeho, co jste teď řekl.

Já se nebojím to říci, já to říkám tak, jak to je. A jestli tohle někdo říká, tak to říká levice. Levice místo toho, aby se snažila najít na tomto řešení i vizi do budoucna, protože ty zákony, které teď měníme ne na rok, ale měníme je na 10, 20, 30 let, tak se levice snaží ty zákony bojkotovat a to je špatně.

Boris Šťastný v Interview ČT24. Děkuji Vám, na shledanou.


Zdroj: ČT24

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.