Přeskočit na obsah

Šťastný: Petici vůbec nerozumím

Moderátor (Jan Bumba):
Česko je nejvýš na žebříčku evropských zemí, pokud jde o zkušenosti mladých lidí s konzumací marihuany. Ale ani to není podle řady odborníků důvod, proč by stát měl bránit zdejším pacientům v tom, co je běžné v mnoha jiných zemích, aby využívali konopí pří léčbě nejrůznějších nemocí od Parkinsonovy choroby, pro rakovinové nádory. Apeluje v tomto duchu petice, kterou dnes představilo několik předních expertů v oblasti adiktologie, podle nich by se měla změnit příslušná pasáž zákona o návykových látkách, která zmíněnou praxi zakazuje. Jedni z těch, kdo se už dnes k petici připojili, je Ivan Douda, psycholog a zakladatel střediska Drop In, pro prevenci a léčbu drogových závislostí..

Co by tedy měla změna, k níž vyzýváte, dovolit?

Ivan Douda:
Víte, situace je taková. Já když mluvím s mladými lidmi v těch velkých sálech o drogách a konkrétně o konopí, tak vždycky říkám, pozor, i když se o něm říká, že je to měkká lehká droga, je droga a má velmi konkrétní rizika. To je potřeba vždycky říct na úvod. Ale potom, ta druhá část také, ano, konopí je už léta, desítky, stovky, možná tisíce let známo jako léčivá rostlina. A teď jde o to, jestli nám stojí za to, abychom fakticky neumožnili lidem, kterým to může pomoci, a na to už existují tisíce a tisíce odborných studií, že to opravdu pomáhá, vylepšit jim ať příznaky té choroby či přímo tu příčinu choroby. Takže myslím, že už je mnoho, mnoho dlouho po 12, kdy to mělo být umožněno. A to že spousta států, včetně 22 amerických, už to umožnila, také o něčem vypovídá.


Abychom měli představu přesnější, o jakých potíží nebo diagnóz by se mohly výtažky z konopí uplatnit?


Ivan Douda:
Vy jste už některé jmenovaly, je to Parkinson, roztroušená skleróza, některé oční choroby, některé psychické choroby, to může účinkovat i proti bolesti, a tak dál, a tak dál. Je tam nepochybně ta příčinná složka a pak tam je také velmi silná i ta složka, ti lidé tomu důvěřují a chtějí, a tak dál. Čili je to strašně pestrý obraz toho, co to konopí může poskytnout. Může být i paradox, že když je zakázané, tak někomu pomůže ještě více.

Nevedlo by to ale k takové pozvolné nebo možná "plíživé" legalizaci marihuany?


Ivan Douda:
Víte, to je úplně zase druhá věc. Ono ta mladá generace, až se dostane k tomu, že bude rozhodovat o zákonech, tak drtivá většina z nich prošla touto zkušeností. A možná se budou smát, jaké jsme měli kolem toho trápení, protože pro nás je to bohužel více téma ideologické a politické, nežli že bychom o tom uvažovali prakticky. Takže je obrovksý rozdíl mezi vnímáním tohoto problémů mladou generací, střední, ale nejvíc tou starší.


Ivan Douda z centra Drop In, já vám zatím děkuji, ale prosím ještě zůstaňte na lince, zůstaňte ve spojení. Teď přizvu i jednoho z kritiků, legální léčby konopím, lékaře a poslance ODS, Borise Šťastného..


Můžete prosím říci, co vás vede k výhradám vůči tomu, aby se legalizovalo konopí jako léčebný prostředek?


Boris Šťastný:
Já jsem nikdy takové to výhrady neměl, nikdy jsem nepatřil ke kritikům toho, aby existovaly léčivé přípravky s přísadou konopí. Takže to jste uvedl nesprávně.

V tom případě se moc omlouvám, neměl jsem přesnou informaci.


Boris Šťastný:
To nevadí, a dokonce chci říci, že vůbec nerozumím té petici, protože v České republice tato možnost existuje. Já bych chtěl připomenout a možná ty petenti to nevědí, a možná to neví ani veřejnost, už 13. dubna tohoto roku Státní ústav pro kontrolu léčiv zaregistroval první přípravek, který se jmenuje Sativex a ten obsahuje konopí. Čili já jsem jednoznačně pro to, aby vznikaly a byly registrovány v odůvodněných případech léčivé přípravky s obsahem konopí, pokud budou sloužit pacientům, je to jenom dobře. Já pouze nechci, aby tyto léčivé přípravky byly volně prodejné a také samozřejmě jsem proti legalizaci marihuany.


Myslíte tedy, že to je zbytečná petice?


Boris Šťastný:
Jednoznačně, Státní ústav pro kontrolu léčiv může zaregistrovat jakýkoliv lék i s přísadou samozřejmě konopí neboli kanaboidů. A nic tomu v tuto chvíli legislativně nebrání a nic nebrání tomu, aby tyto léky byly registrovány a vznikaly.

Proč je podle vás tak zásadně nepřípustná legalizace marihuany.

Boris Šťastný:
Já neříkám, že je nepřípustná. Já pouze říkám, že musíme hledat hranici, které z drog chceme a které nechceme legalizovat. Je to politická otázka, společenská otázka, kulturní. Teď jsem zaznamenal nedávno, ministr zdravotnictví začal vést debatu o tom, veřejnou, že v jisté studii, kterou obdržel, kouření nebo kuřáci přispívají na daně víc, než je stojí jejich léčba. To je úplně stejné, jako kdybychom řekli, že budeme legalizovat prodej heroinu, pervitinu v samoobsluhách a vybírat z toho daně. Samozřejmě možné je všechno, já pouze říkám, že nemá smysl, podle mého názoru, zvětšovat nebo rozšiřovat ten okruh návykových látek, stačí, že už máme nikotin.

Říká lékař a poslanec ODS Boris Šťastný, děkujeme vám za rozhovor, na shledanou.


Boris Šťastný:
Ano, děkuji.

Stále jsme ve spojení s Ivanem Doudou z Drop Inu, není to nakonec zbytečná petice, jak říkal pan poslanec Šťastný, protože je možné registrovat už teď léky, které jsou vyrobeny v nějaké míře z konopí?

Ivan Douda:
Tak tohle to je na velkou odbornou diskusi, ale také je slyšet, tohle to je lékař a politik. A je to kompromis mezi těmito dvěma pohledy, víte, ono to samotné konopí obsahuje i jiné látky, je lacinější a dneska je realita taková, že ti lidé prostě si to sami vypěstují a sami to užívají. Ale ocitají se vlastně tím pádem za hranou zákona. Upřímně řečeno já, když mě volají staří lidé a říkají, pane doktore, vždyť ono to léčí, kde to můžu sehnat. Já říkám, já vám to neopatřím, možná se obraťte na svého vnuka. To je prostě opravdu, jinak souhlasím se spoustou věcí, které pan doktor Šťastný říkal.


Včetně toho, že by to nemělo být rozhodně volně prodejné?


Ivan Douda:
Víte, volná prodejnost, která je v některých zemích, znamená, že to je poměr několikanásobně dražší, nežli když si to lidé vypěstují. Takže tam je těch hledisek dalších spousta. Jestli tedy nechat tu velkou, ten velký ilegální trh s tím, a jak to nastavit. A o tom asi, já nemám moc velké iluze, o tom si asi rozhodne ta mladší generace a zatím jsem skeptický. Tyhle ty diskuse už trvají desítky let, ale já bych přece jenom preferoval ten pohled do zahraničí a poučit se, co to už za ty léta, kdy je to takto možné v těch jiných zemích, jestli a jak to se situací drogovou, ale i medicínskou, co to s ní udělalo. Buďme poučitelní a ne ideologičtí a političtí.

Dodává psycholog Ivan Douda z Drop Inu, střediska pro prevenci a léčbu drogových závislostí, děkujeme, na shledanou.

 

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.