Šťastný: Nejsem osel, abych kývl na všechny nesmysly
HN: Je čtvrtek, tři hodiny odpoledne. Má po tom, co jsme tu dnes viděli, ještě vůbec smysl, aby tahle koalice pokračovala?
Koalice má před sebou ohromné závazky a ohromný kus práce vůči občanům, kterou musíme splácet za většinu 118 hlasů. Věřím v pokračování koalice.
HN: Jenže tato vláda vypadá skoro slabší než ta Topolánkova z let 2007-2009.
Nemyslím si to. Samozřejmě mě situace, která se tady v těchto hodinách odehrává, netěší. Na druhou stranu koalice má jasné cíle a nemělo by být v zájmu kterékoliv z koaličních stran ji bourat.
HN: Jak dlouho tahle vláda podle vás vydrží?
Věřím, že celé čtyři roky.
HN: Pražská ODS, jíž předsedáte, má velmi dobré vztahy s ministrem obrany Alexandrem Vondrou. Měl by odstoupit?
Nikdy v historii jsem nikomu ze svých kolegů ani soupeřů neříkal, zda má odstupovat, nebo co má dělat. ODS si zakládá na tom, že je stranou suverénních lidí, kteří vědí, co mají dělat. Není potřeba cokoliv komukoliv vzkazovat.
HN: Když si vzpomenu, co jste před pár lety říkal například na adresu Mirka Topolánka, nemám dojem, že máte problém být vůči někomu kritický.
Byl jsem k Mirku Topolánkovi kritický a jsem a budu kritický k leckomu, na druhou stranu jsem ani premiéra Topolánka nikdy nevyzýval k odchodu, a to ani ve chvíli, kdy to udělali mnozí ostatní. Třeba když se mu stala ta nepříjemná příhoda kolem rozhovoru pro časopis Lui, která ho stála křeslo předsedy ODS, vyzývali ho mnozí k odchodu - včetně Alexandra Vondry. Já nic takového neudělal.
HN: Prospívá ODS setrvávání Vondry ve vládě?
Kdybych na tuto otázku odpověděl, popřu zásady, o kterých jsem mluvil v předchozí odpovědi.
HN: Ale nějaký názor na to máte, ne?
Ano, ale určitě nebudu nikoho vyzývat k odchodu, i kdyby to byl třeba uzavřený klub ODS.
HN: Věříte Vondrovi, jak vysvětluje kauzu Promopro?
Nemám důvod mu nevěřit.
HN: Takže v celém problém je podle vás nevinně.
Nemám důvod mu nevěřit, nevím, zda je v tom vinně, či nevinně, ale když mi někdo něco říká, věřím, že to činí v dobré víře a k lidem přistupuji spíše pozitivně.
HN: Jak můžeme od této vlády očekávat nějaké reformy, když se domluví třeba na důchodové reformě, pak ji ale po nesouhlasu Víta Bárty a prezidenta úplně změní?
Souhlasím s tím, že vláda při přípravě důchodové reformy své plány komunikovala nedostatečně, možná neobratně a průběžně měnila své postoje. Názorové spojení prezidenta a VV vidím poněkud jinak. Znám pana prezidenta Klause dlouhá léta. Vždy prosazoval myšlenku, aby se stát staral o nejpotřebnější, aby stran důchodu existovala minimální garance pro každého a vše ostatní bylo dobrovolné. Věci veřejné v určitou chvíli mohly tohoto jasného postoje prezidenta využít pro vlastní vlnu popularity.
HN: Jste prezidentův bývalý poradce, máte s ním stále velmi dobré vztahy. Není vám líto, že spíš než ODS s ním souznějí VV?
Nesouhlasím, že ODS nesouzní s prezidentem. Prezident má stejný názor od 90. let a ODS teď přistupuje k jistým kompromisům vzhledem ke svým koaličním partnerům. To je reálná politika. ODS je v ideové rovině prezidentovi nejbližší.
HN: Ale minimálně tady vám říká: Děláte to špatně.
Říká: Já bych to dělal takto. A Petr Nečas říká: V rámci dohod jsme došli k jinému řešení. Nevládneme v jednobarevné vládě, Petr Nečas musí v některých případech ustoupit.
HN: Dá se říct, že reforma poplatků ministra zdravotnictví Hegera je už teď mrtvá?
Tisícajedenkrát jsem v minulém období řekl, že reforma nejsou poplatky. A pokládám za hrubou chybu, když kterýkoliv ministr zdravotnictví přichází do sněmovny jako s prvním návrhem se změnou poplatků, případně zaváděním nových. Tu hrubou chybu udělal kdysi Tomáš Julínek. Kdyby poplatky tehdy nepřišly jako první, byly mnohem více motivační pro pacienty i zdravotnická zařízení a kdyby byly mnohem lépe vysvětleny, mohli jsme mít základ zdravotnické reformy za sebou. Ministr Heger udělal tu samou chybu a je velmi dobře, že už v noci ze středy na čtvrtek K9 tuto věc odmítla.
HN: Kvůli zvýšení DPH se prodraží zdravotnické nákupy. Jak jinak tam tedy peníze dostat než přes poplatky?
Za reformu daní je primárně odpovědný Miroslav Kalousek, ze reformu zdravotnictví Leoš Heger, oba z TOP 09. Už dávno si měli mezi sebou vyříkat, jak tu situaci budou řešit. Pak se poslanec ODS Šťastný jako první ptá, co se stane ve zdravotnictví, když bude chybět deset miliard korun, a pak teprve narychlo přichází reakce ministerstva. To určitě není zdravé prostředí. Stejně jako když poslanec musí na úrovni ad hoc komise ve sněmovně hledat definice standardu a nadstandardu, místo aby to dělalo ministerstvo.
HN: Nechtěl byste tedy radši dělat ministra sám?
Tak debata nestojí. Tento resort má na starosti TOP09. Snažím se maximálně ministru Hegerovi pomáhat. Nikdo ale ode mě nemůže čekat, že budu kývat jako osel na úplné nesmysly. Ministr Heger přišel například s poplatky, o kterých není v koaliční smlouvě ani slovo. Třeba, aby se drasticky navýšil poplatek za lůžkoden. Přitom podle návrhu ODS měly být nejdříve odstupňovány kategorie pokojů a až podle toho případně zvyšovány poplatky. To by lidé pochopili a přijali. Ale navyšovat poplatek na 200 korun za den za čtyřlůžák bez toalety stejně jako za jednolůžkový s televizí a koupelnou pokládám za bezduchost.
HN: On je v nějaké české nemocnici jednolůžkový pokoj s televizí a koupelnou aniž by to byl nadstandard?
Nadstandard dnes vůbec neexistuje.
HN: Za takový pokoj si přece je možné běžně připlatit.
Vidíte, to je hledání prostoru v nedokonalých zákonech, jak získat peníze. Kdybyste si musel nedejbože nechat vyměnit kyčel, tak by nemocnice hledala způsob, jak z vás peníze za lepší kloub dostat třeba formou daru. To se musí rychle změnit.
HN: Ale není to s poplatky tak, že je lidé prostě odmítají, prohráli jste kvůli nim už jedny volby, takže je prostě nechcete zvedat za žádnou cenu?
Vždycky jsem byl tvrdým obhájcem poplatků. Ale teď říkám: Nechť pan ministr přinese reformu, a teprve pak se můžeme bavit o poplatcích.
HN: Což může trvat velmi dlouho.
To nesmí trvat dlouho, reforma měla být už na stole na konci minulého roku. V koaliční smlouvě je napsáno, že má být prosazena s účinností od 1. ledna 2012. Času už moc není, pokud by se klíčové zákony dostaly do vlády v dubnu, přijaty budou někdy na podzim. Lze totiž očekávat odpor Senátu. Prozatím ale nejsou viditelné ani základní pilíře reformy. Ministerstvo ani neví, jak uzákonit, aby si pacienti mohli legálně připlácet, aniž by existovalo riziko výpadků celých segmentů péče, ani jak transformovat lůžkovou péči.
HN: V podstatě říkáte, že žádná reforma nebude.
Věřím, že ministr Heger s návrhy přijde, ale není povinností ODS psát za ministry TOP 09 reformní zákony. Už před volbami jsem upozorňoval, že TOP 09 žádnou koncepci zdravotnické reformy nemá. Vláda funguje téměř rok a na stole neleží žádný důležitý reformní zákon.
HN: Jak podle vás rozhodne v pondělí Ústavní soud o zrušení komunálních voleb v Praze?
Nepřipouštím si takovou variantu.
HN: Neslyšel jste, že je tomu soud velmi blízko?
Úplně jsem se od všech informací a dezinformací oddělil. Jsem fatalista a nenechám své kroky ovlivňovat úvahami, co se stane, když... Pracuji z hodiny na hodinu s jasnou koncepcí. A teprve, když se situace zvrtne, přehodnocuji strategii. Myslím, že si nikdo nedovede přestavit, co by zrušení voleb znamenalo.
HN: Podle analýzy ministerstva vnitra by se v případě zrušení voleb muselo vrátit staré vedení Prahy. Už se těšíte na Pavla Béma či Milana Richtera?
Snažíte se mě dostat k odpovědi, které se nikdy nedopustím. Pokud by taková situace nastala, jakože věřím, že nenastane, začnu o tom uvažovat vteřinu poté. Pokud by došlo ke zrušení voleb, odpadají nám jakékoliv politické strategie či premisy, kterými se řídíte v kampani. Jsme jak po zemětřesení v Japonsku a začneme tu situaci řešit.
HN: Budou umírat lidé a vybuchne jaderná elektrárna?
Nikdo nedokáže odpovědět, co by se vlastně dělo. Byly by platné sňatky? Co by se dělo se smluvními vztahy, které byly uzavřeny? Argumenty těch, kteří volby zpochybňují, by se daly použít na všechny volby, včetně těch do sněmovny. Z mého pohledu je možné pravidla měnit před volbami, po nich by to mělo důsledky, jaké vůbec ani nejsem schopen analyzovat.
Jindřich Šídlo
Hospodářské noviny
Boris Šťastný
*8. 4. 1970 Vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od začátku 90. let podniká v oblasti sportovního průmyslu a obchodu. Do ODS vstoupil v roce 1998, od roku 2002 je místopředsedou jednoho z největších oblastních sdružení ODS v Praze 10. V červenci 2010 vystřídal Pavla Béma ve funkci předsedy pražské ODS. Od roku 2002 je členem zastupitelstva Městské části Praha 10. Mezi roky 2003-2006 dělal poradce prezidenta Klause, od roku 2006 dodnes je poslancem. Stal se známým jako předkladatel protikuřáckého zákona.
Zdroj: Hospodářské noviny