Přeskočit na obsah

Šťastný: Lékaři by po několika letech praxe měli mít padesáti tisíc

Datum vydání: 09.02.2011
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Až tisíc vojenských odborníků, sto sanitních vozů, několik dopravních letadel a vrtulníků by mohla nasadit armáda, aby pomohla alespoň částečně vykrýt nedostatek lékařů, jestli tisíce z nich v rámci kampaně Děkujeme, odcházíme, opustí v březnu nemocnice. Ministr Vondra přitom zdůrazňuje, že armáda situaci nespasí. Může prý ale zmírnit případnou krizi. Naším dalším hostem je Boris Šťastný, předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví.
Na druhé lince je prezident České lékařské komory, Milan Kubek. Dobrý večer.

Pane poslanče, stínový ministr zdravotnictví za ČSSD a taky středočeský hejtman David Rath dnes zavtipkoval na adresu vlády, něco o kočující polní nemocnici. Nepůsobí na vás, jako na lékaře a poslance ten případný zásah armády do zdravotnictví jako příliš dramatický krok?

Šťastný
Víte, co? Moc jiného nám po tom všem, co se v těch posledních týdnech a měsících odehrálo, nezbývá. Povinností nejenom státu ale i krajů, a tím pádem i pana kolegy Ratha, je zajistit lékařskou péči, která už asi nebude tak dostupná díky organizované akci odborů po nějakou dobu jako v minulosti. Ale musí být nicméně kvalitní. To znamená, musí být zachována. Nám nic moc nezbývá. A pokud lékaři, respektive odboroví předáci neustoupí a nepřijmou nabídku vlády, která je velmi vstřícná, tak bude muset armáda zasáhnout.

Pane Kubku, zdá se, že ministr Heger a jeho vládní kolegové dělají všechno pro to, aby poněkud zmírnili dopady toho odchodu několika tisíců lékařů, který, alespoň zatím, hrozí od prvního března. I vám jako panu Rathovi se jeví úsměvné, jako úsměvné to plánování o zapojení armády?

Kubek
Úsměv to rozhodně nevzbuzuje. Protože takovéto pseudořešení, které bude ohrožovat bezpečnost a zdraví občanů, bude nás, všechny daňové poplatníky stát stovky milionů korun, takové manévry. To je prostě naprostý nesmysl. Přičemž máme zde nejlevnější a nejbezpečnější variantu, a to je dohodnout se s lékaři. Tato varianta nebude stát ani jednu jedinou korunu ze státního rozpočtu. Protože peníze jsou na účtech zdravotních pojišťoven. Lékařská komora připravila několik návrhů, jak ty peníze ušetřit, zejména v oblasti lékové politiky. A my máme nakonec i ty lékaře, protože většina lékařů chce zůstat v českých nemocnicích. Akorát odmítá pracovat za stávajících otřesných podmínek.

A neměla by ale tedy přistoupit na ten návrh ministra Hegera, který počítá s tím, že bude navýšeno jejich osobní ohodnocení o ty skoro dvě miliardy korun, a to velmi brzy?

Kubek
Tak skoro dvě miliardy. Hovořilo se o jeden a půl miliardě korun, což je rozdíl. Lékařské odbory byly ochotny přistoupit na variantu osm, deset a dvanáct tisíc korun garantovaného zvýšení platů pro všechny lékaře s jasným výhledem, co bude od příštího roku. To znamená nějakou speciální mzdovou normou pro odměňování tentokrát již všech zdravotníků, aby z té zdravotní reformy měli od příštího roku profit nejenom lékaři, ale také zdravotní sestry.

Vrátím-li se ještě k tomu návrhu, aby se zapojila armáda, vy si myslíte, že by to nemohlo pomoci alespoň částečně, pokud budou chybět lékaři?

Kubek
Tak já si myslím, nakonec i pan ministr Vondra jasně řekl, prostě že armáda nemá kapacity, aby mohla ty lékaře, lékaře nahradit. My nepotřebujeme žádné polní nemocnice, baráky zůstávají, akorát odborníci chtějí odejít, pokud nedostanou lepší pracovní podmínky. A já chci skutečně říci, že prostě to už je, to připomíná trošku vítězství ideologie nad zdravým rozumem. Protože pokud vláda chce šetřit a nazývá se vládou rozpočtové odpovědnosti, pak přece nemůže takto vyhazovat miliony ze státního rozpočtu, když může použít peníze na účet zdravotních pojišťoven na zajištění řádné zdravotní péče a ne na žádné nouzové plány. A může ušetřit a může ušetřit zase obrovské peníze na lécích.

Pane prezidente, tady už se, omlouvám, opakujete. Já bych se zeptala pana poslance Šťastného v tuto chvíli. Pane poslanče, je pravda a přiznal to i ředitel Hradecké nemocnice pan Prymula, že vojáci nezvládnou všechno, zvláště v těch oborech, kde hrozí opravdu velká krize, jako je gynekologie, porodnice, jako je neonatologie, péče o předčasně narozené děti. Tady asi nebude armáda příliš platná?

Šťastný
To víte, že nezvládnou všechno. Naší povinností je ale udělat všechno pro to, abychom tu situaci nějakým způsobem zvládli. Já jsem byl zděšen pondělním rozhovorem pana doktora Engela, odborového předáka, tím, že říkal. No tak, nedáte-li peníze, tak lékaři, my jim to doporučíme, aby opustili inkubátory. Prostě zůstanou tam děti neošetřeny. Nevím, asi je chce nechat umřít. My prostě musíme udělat všechno pro to, aby se ta situace nějakým způsobem stabilizovala. Jestliže pominu takové ty ideologické věci o osobní odpovědnosti každého lékaře, kde bude pracovat a tak dále. A vynechám všechny ty věty o organizované akci vyděračského typu, tak prostě musím zůstat teďka u jednoho jasného konstatování. Já rozumím, že lékařské odbory se snaží získat co nejlepší podmínky pro lékaře. Já sám jsem na sjezdu Lékařské komory a Milan Kubek, v podstatě spolužák a člověk, s kterým já jsem před dvaceti lety pracovali nějakou krátkou dobu ve Vysočanech. Čili jsme přátelé a dlouho se známe, tak to musí potvrdit. Já jsem tam řekl, že si sám přeji, aby začínající lékaři už po třech letech praxe měli daleko vyšší plat. Dokonce jsem tam řekl sumu okolo padesáti tisíc korun během několika let. Ale k tomu potřebujete zdravotnickou reformu. Prostě ty peníze není možné do toho tam nasypat. A zdravotnickou reformu tak, jak to dělají odbory a Lékařská komora, blokovat. My jsme řekli, dáme dvě miliardy korun, udě+láme takové a takové ústupky, nastartujeme reformu.

To už víme, pane poslanče. Teď se bavíme spíše o tom, jak by měla pomoci nebo nemůže pomoci armáda. Já se chci zeptat v této souvislosti ještě na jednu věc. Jestli se to celé nedá vykládat spíš jako na nátlak, jako nátlak na lékaře. Aby si to všechno ještě rozmysleli a stáhli výpovědi?

Šťastný
Dobře. Když ministr zdravotnictví a premiér neudělají nic, tak je budete kritizovat, včetně Lékařské komory a odborů, je budou kritizovat, že neudělali nic. Prostě povinností zástupců státu je reagovat na situaci, která vznikla. Ta reakce byla nejprve nabídka. Když ta nabídka byla odmítnuta, tak byla další nabídka, ta byla také odmítnuta. No a teď už nezbývá nic jiného, protože odbory řekly, že neustoupí. Že pokud nedostanou zaplaceno, tak vypnou inkubátory, přestane se rodit. A ze zdravotnictví odejde nějaké množství lidí a začne paralýza toho systému. My musíme na to nějakým způsobem reagovat a zachránit ten stát. A nějakým způsobem zajistit lékařskou péči. Byť omezeně dostupnou, ale dostupnou.

A pane Kubku, jestli dovolíte, ještě jednu otázku. Vy jste vyvolal dost nesouhlasné reakce mezi bývalými disidenty, signatáři Charty '77 svým včerejším výrokem v televizní diskusi. Že lékaři ve výpovědi jsou vystaveni podobnému tlaku a nenávistné kampani, jako kdysi právě chartisté. Za tím si pořád stojíte?

Kubek
Tak já jsem žádnou takovou reakci nezaznamenal. Nemůžu ji vyloučit, pochopitelně. Ale tak jako chartisté v roce '77 chtěli, aby tehdejší Československo dodržovalo své vlastní zákony, tak my v dané chvíli chceme, aby se v České republice dodržovaly zákony. Aby platily i pro lékaře, protože i lékaři jsou lidé, mají svá práva. A nemohou přece být nuceni k takovému obrovskému množství přesčasové práce, ke kterému jsou nuceni. A nemůžeme tolerovat to, že z existenčních důvodů ti lékaři pracují tolik, že jsou tak přepracovaní. A že tím představují potenciální ohrožení pro své pacienty. A já znovu bych chtěl říci, a teď už z pohledu daňového poplatníka. Vždyť já nechci,a by vláda vyhazovala mé peníze na nějaké manévry a demonstrace síly. Já prostě chci, aby se domluvila s lékaři, aby zajistila občanům zdravotní péči, když to nebude stát ani korunu ze státního rozpočtu. A ta řešení zde jsou. A já znovu vyzývám pana ministra Hegera, ať začne jednat s lékaři. Protože to je jediná cesta, jak od prvního března zajistit skutečně kvalitní a dostupnou lékařskou péči pro občany. To všechno ostatní jsou prostě nouzové varianty, které budou strašně drahé a nebudou pro občany.

Říká prezident České lékařské komory, Milan Kubek. A děkuji taky Borisi Šťastnému, předsedovi poslaneckého zdravotnického výboru. Pánové, na shledanou.

Zdroj: Radiožurnál

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.