Šťastný a Rath zděšeni, Ouzký o IZIP mlžil
Moderátor:
Pokud VZP převezme většinu ve firmě IZIP, mohly by být internetové zdravotní knížky povinné pro všechny lékaře i nemocnice. České televizi to řekl šéf pojišťovny Pavel Horák. Jen tak podle něj může projekt ušetřit zdravotnictví miliardy korun. v Česku, ale sílí hlasy, aby pojišťovna celý projekt IZIP zastavila.
Autor:
Dnes pro mnohé sporný projekt na odpis, už za rok ale možná budou internetové zdravotní knížky od firmy IZIP povinným vybavením při ordinacích. Pokud totiž VZP převezme firmu IZIP, ráda by nařídila používání internetových knížek všem lékařům a nemocnicím.
Pavel Horák, ředitel VZP:
Já si také spíš myslím, že tady se to prostě musí přikázat. Samozřejmě, že by to nemohlo být jenom pro VZP. My jsme připraveni to předat státu.
VZP si od povinnosti sdílet data mezi lékaři a pacienty slibuje miliardové úspory. Třeba díky tomu, že doktoři nebudou předepisovat zbytečné léky a vyšetření. S tím, že IZIP bude fungovat jen v případě, že bude povinný, souhlasí i vlivní politici vládní ODS.
Boris Šťastný, ODS, člen správní rady VZP, předseda zdravotního výboru sněmovny:
Ve smlouvách s lékaři nebo poskytovateli zdravotní péče zajistit, aby tento produkt respektive opět obecně systém elektronických zdravotních knížek musel být nějakým způsobem používán.
Zdrženlivý k zavedení povinnosti sdílet data o léčení pacientů je naopak ministr zdravotnictví z TOP 09 a úplně proti je levicová opozice.
David Rath, ČSSD, stínový ministr zdravotnictví:
Jde o klasický tunel, kdy tady máme něco, co nefunguje, co je k ničemu, neslouží ani pacientům, ani lékařům.
Ředitel VZP Pavel Horák si pro prosazení povinnosti používat elektronické zdravotní knížky vytváří příhodné podmínky. Dnes oznámil, že navrhne správní radě VZP, aby pojišťovna koupila celou firmu IZIP, tedy i se zbývajícími 49%, které dnes vlastní švýcarská firma s neznámými vlastníky.
Pavel Horák:
Ta nominální hodnota je skutečně kolem toho 1 milionu, něco přes milion korun, takže to bude určitě ta výchozí hodnota. Určitě to nemůže být nějak dramaticky víc.
Zatím ale není vůbec jasné, jestli se Pavlu Horákovi podaří 100% firmy IZIP ovládnout. Čím dál víc členů správní a dozorčí rady ho totiž nabádá, že by měl celý projekt internetových knížek zastavit.
Miroslav Ouzký, europoslanec za ODS, který před lety, v roce 2001, projekt a firmu IZIP s kolegou Cabrnochem vymyslel a založil, dobrý večer.
Miroslav Ouzký /ODS/, europoslanec:
Dobrý večer.
A zdravím taky poslance ODS a člena správní rady VZP Borise Šťastného, dobrý večer.
Boris Šťastný /ODS/, předseda pražské ODS a sněmovního zdravotního výboru:
Dobrý večer.
Tak pane Ouzký, vy jste letos tedy bezplatně převedli akcie IZIP švýcarské firmě. Kdo za ní stojí?
Miroslav Ouzký:
Já bych chtěl zdůraznit, že my s kolegou Cabrnochem jsme své akcie převáděli ve prospěch VZP. Při té transakci jsme byli vedeni poradenskou právní kanceláří, a ta navrhla kompletní akcie převést na tuto švýcarskou entitu, která ten požadovaný podíl, ty naše akcie plus další k tomu převede na VZP…
Pane Ouzký, znovu moje první otázka, kdo za ní stojí, za tou švýcarskou entitou. O níž mluvíte?
Miroslav Ouzký:
Za tou švýcarskou entitou stojí investor.
A jaký investor, prosím?
Miroslav Ouzký:
Je to investiční společnost, která samozřejmě bude veřejnosti známá v momentě, kdy se rozhodne, že skutečně své peníze skutečně do projektu vloží.
Pane Ouzký, kdo ji vlastní?
Miroslav Ouzký:
Já nemůžu říct ani přesně, že bych věděl, kdo jsou její akcionáři.
Vy nevíte, na koho jste převedl akcie?
Miroslav Ouzký:
Paní redaktorko, já vím, že jsem převedl akcie na jednorázově založenou společnost eHI eHealth International, která sídlí ve Švýcarsku,…
A kdo ji vlastní, prosím?
Miroslav Ouzký:
Je zastoupena právníkem panem Ladner a je vlastněna potenciálním investorem.
A kdo je potenciální investor?
Miroslav Ouzký:
Já to v tuto chvíli nemohu sdělit, protože si to tento investor nepřeje, ale v momentě, kdy proběhnou všechna…
Pane Ouzký, nezlobte se, ten projekt stál z veřejných peněz už miliardu a půl. Vy jako A vy, jako europoslanec, byste na své účty, vy byste se měl doslova svléct "donaha", když to řeknu úplně natvrdo. Znovu se vás ptám, kdo za tím stojí?
Miroslav Ouzký:
Ne, prosím vás, nesnažte se mě tady týrat opakovanou otázkou, můžete ji zopakovat 10x, já nejsem oprávněn k tomu sdělit, kdo stojí, kdo je tou investiční firmou, která nabídla zainvestovat projekt v ČR, rozvíjet ho v zahraničí. A samozřejmě a dejme čas té firmě, tak jako dáváme čas VZP, aby si prověřila akcie IZIPu. A rozhodla se, jestli akcie převezme či nikoliv…
Zkusíme to jinak, pane Ouzký. Podle Reportérů ČT jste sice podíly předali Švýcarům, ale nedá se tam dovolat, je to neznámá švýcarská schránka, kterou podle Reportérů založila právní kancelář Češka, Císař, Smutný, která zastupuje původní akcionáře, tedy vás. Zkusím to tedy jinak, jste vy stále těmi vlastníky?
Miroslav Ouzký:
Ne, v žádném případě, nevlastním ani jednu akcii této společnosti, moje akcie jsou…
Kdo je tedy vlastní?
Miroslav Ouzký:
Moje akcie jsou v současné době v notářské úschově a VZP si je může vyzvednout kdykoliv se jí zlíbí. Ona sama chce provést audit společnosti a kontrolu smluv. Já ten krok chápu, nemám s ním žádný problém. Tato společnost byla opakovaně auditovaná, ať je nyní auditovaná znovu a ať se správní rada rozhodne, jestli po výsledcích těch auditů si ty moje akcie, které leží v té notářské úschově, převezme.
Teď jsou, obrazně řečeno, akcie v neznámé švýcarské schránce. Akcie jsou na majitele a nikdo neví, kdo to je a ani vy to svým voličům nechcete říct.
Miroslav Ouzký:
Ne, ne, ne,…
Moderátor:
Co je to za podivnou hru, pane Ouzký, za veřejné peníze?
Miroslav Ouzký /ODS/, europoslanec:
Dobře, můžu vás opravit v jedné věci, že nejsou v neznámé švýcarské firmě. Veškeré akcie…
Moderátor:
Já jsem řekla v neznámé švýcarské schránce. Protože tomu podnikateli, tomu potenciálnímu investorovi, o němž vy mluvíte, se nedá dovolat.
Miroslav Ouzký :
Ale to se mýlíte, ty akcie leží v advokátní úschově nebo v advokátní úschově, abych byl přesnější.
A je tam telefonní číslo? Dá se zjistit čí ty, na koho ty akcie na majitele jsou? Kdo je tím majitelem, proč vy to nemůžete svým voličům říci?
Miroslav Ouzký:
Akcie na majitele jsou toho, kdo je v tuto chvíli vlastní, v současné době jsou v notářské úschově. A moje akcie vlastní VZP, která je i v současné době vykonavatelem akcionářských práv. Takže mé akcie a já říkám svým voličům…
Pane Ouzký, toto je transparentní politika, politika ze strany, který před volbami sliboval, jak bude zprůhledňovat, jak se bude starat o to, aby veškeré záležitosti ohledně obchodních aktivit byly transparentní, aby nebyly akcie na majitele a podobně?
Miroslav Ouzký:
Dobře, já zkusím ještě jednou odpovědět. Já odmítám…
Řekněte mi zkrátka, kdo je tím potenciálním investorem? Na koho jste převedl ty akcie z veřejných peněz. Přece miliarda a půl šla z veřejných peněz.
Miroslav Ouzký:
… otevírat debatu o tom, zdali jsou akci na majitele správně či nikoliv. Já zde chci říct, že moje akcie a akcie kolegy Cabrnocha jsou v rukách VZP, byť jsou v notářské úschově.
Ona si je ještě nevyzvedla. Vy nevlastníte ani jednu z akcií.
Miroslav Ouzký:
Nevlastním ani jednu z těch akcií.
Ani přes tu právní kancelář, která založila tu švýcarskou schránku, do níž se nedá zavolat.
Miroslav Ouzký:
Ani přes právní kancelář.
Děkuji.
Miroslav Ouzký:
Já bych chtěl s dovolením říct jednu věc. Že tento postup jsem si nevymyslel já. Byl navržen renomovanou právní kanceláří a možná by stálo za to se také zeptat právníků, zdali je tento proces standardní nebo nestandardní.
Pane Ouzký, proč byste převáděl s panem Cabrnochem bezplatně na nějakou neznámou švýcarskou firmu svoje akcie, proč byste to dělal? Tam, ten motiv tam absolutně chybí. Co to je za podnikatele, který od vás dostal takový dárek?
Miroslav Ouzký:
Jestli mohu získat prostor na odpověď, tak jednoduše řešeno: mé akcie jsou převedeny na VZP. Budu-li mluvit za ostatní akcionáře, je rozdíl mezi převodem zadarmo a převodem bezúplatně. Tento převod je, tak jak je naplánován, je převodem akcií za příslib investic do projektu. Tzn., nikdo z akcionářů si neodnese…
Ale do jakého projektu a za jakým investorem to jde, to nám neřeknete.
Miroslav Ouzký:
Do projektu IZIP, do projektu IZIP.
Dobře, pane Šťastný, co vy té transakci říkáte i tomu, jak to tady vysvětluje tedy ne nám, ale divákům, voličům i svým, co vy té transakci říkáte? Jste členem správní rady VZP. Jaký to na vás dělá dojem?
Boris Šťastný
Já jsem po tomto vyjádření pana poslance ještě více zděšen, než jsem byl v předchozích hodinách a dnech. Já si myslím, že všichni musí vidět, že to je velice netransparentní, nestandardní postup, který mimořádným způsobem poškozuje tedy, jak VZP, jak celou tu transakci, ředitele a management VZP. Mimořádným způsobem také vrhá stín na celý ten projekt, do kterého VZP z veřejných peněz vložila více než 1,5 mld. Kč. A bohužel to dělá ostudu i ODS.
Vy víte, komu ty akcie na majitele patří? Kdo je…
Boris Šťastný:
V žádném případě to nevím, jak to mohu vědět.
Nemohli jste tomu zabránit, myslím tedy správní radu VZP?
Boris Šťastný:
Správní rada dala jasný úkol řediteli - koupit 51 % akcií za nominální cenu 1000 Kč/akcii. Ředitel VZP uposlechl a jako správný manažer ty akcie koupil. Až později jsme se z médií v podstatě dozvěděli tuto skutečnost, která je pro mě mimořádně šokující. Já bych si představoval od otců zakladatelů, že ve chvíli, kdy VZP, která vložila tak obrovské peníze a tak obrovské naděje do tohoto projektu, a chce nějakým způsobem v tom projektu pokračovat, vkládat do toho další investice, stát se akcionářem, tak minoritní vlastníci se zničehonic náhle ze dne na den zbavují těchto akcií, místo toho, aby byli našimi jasnými partnery VZP. Namísto toho, aby proti řediteli VZP Horákovi stáli zakladatelé, akcionáři a bojovali za to, aby se ten projekt rozvíjel a pro české pacienty měl nějaký smysl, tak z ničeho nic se zakládají firmy na nějaké právníky. My nechceme žádné právníky proti sobě, my chceme, aby proti nám seděli buďto suverénní jasné vlastníky, kteří mají jasnou vizi, a kteří bojují za to, aby ten projekt fungoval. To, jak vidět neexistují takový vlastníci už. Existuje pouze schránka na adrese ve Švýcarsku, sedící na adrese s desítkami ostatních společností. Nebo samozřejmě přichází v úvahu 2. varianta, kterou dnes zveřejnil ředitel VZP, tzn., převzetí celého projektu.
Tak, pane europoslanče, jak se vám to poslouchá? Toto jsou slova vašeho kolegy z jedné strany, poškozujete ODS, je zděšen tím, jakou transakcí jste překvapil.
Miroslav Ouzký:
Já jsem dnes byl trochu smutný, když jsem slyšel už první vyjádření pana kolegy slova o velezradě, tunelech atd. já myslím, že tohle to není prostředí, kdy bychom se asi my dva tady měli stranicky přít. Já bych jenom chtěl říct, že není pravda…
Pane poslanče, nehněvejte se, vy to přece můžete uvést okamžitě na pravou míru, stačí, když rozklíčujete tu vlastnickou strukturu a když řeknete, to co zaznívá od vašeho kolegy Šťastného, že žádají suverénní, jasné vlastnictví a průhlednost té firmy.
Miroslav Ouzký:
A já bych ho chtěl jenom požádat, že tak jako oni si vzali čas na rozmyšlenou, a vzali si ho, tak ať dopřeje i té druhé straně čas na rozmyšlenou.
Čas na rozmyšlenou čeho?
Miroslav Ouzký:
Zdali převezmou akcie IZIP. Já jsem slyšel ze všech stran, že VZP se rozhodla provést důkladný audit, důkladné due diligence ve firmě a že má nějaký čas na to rozhodnutí, zdali skutečně do projektu vstoupí. To samé si přeje druhá strana. Nevím, jak, kolik času na to bude potřebovat a já jsem schopen ne, snad osobně garantovat, protože já skutečně nevlastním žádnou akcii, ale potvrdit ten náš záměr, aby v momentě, kdy VZP bude projekt dál rozjíždět, já doufám, že ano, proti sobě měla toho skutečného vlastníka a investora.
Moderátor:
Proč by tedy VZP nemohla dostat čas na rozmyšlenou, jestli tedy převezme nebo nepřevezme ty akcie, o kterých tvrdí, že je tady pan poslanec už vůbec nemá?
Boris Šťastný:
VZP skutečně má čas na rozmyšlenou. Management může provést a určitě provede potřebné věci. Ale bohužel celá ta mediální stránka zaprvé v té věci je velmi pošramocena, zadruhé to nepochybně škodí pojišťovně. Já jsem dnes, když jsem byl citován panem kolegou Ouzkým, když jsem použil slovo velezrada, já jsem odpovídal na otázku redaktora, zda si myslím, že je možné, že to dotyční poslanci, europoslanci dělají proto, aby mohli uspět v arbitráži proti ČR? Já jsem řekl, že si to ani nedovedu představit, že to by snad byla velezrada. Ale na druhou stranu jsem do dneška neslyšel od nikoho z těch vlastníků, aby v médiích jasně řekli, zda tuto věc nebudou uplatňovat a aby se od této věci jasně distancovali. Nutno si přiznat, že dodneška nic takového jasně nezaznělo a možná kdyby toto jasně zaznělo od všech těch majoritních vlastníků, takovéto veřejné ujištění, tak možná bychom se mohli posunout zase o kousek dál a netočit se v kruhu.
Připojuje se k nám místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath, dobrý večer.
David Rath /ČSSD/, stínový ministr zdravotnictví, hejtman Středočeského kraje:
Dobrý večer. Jen nejsem místopředseda poslaneckého klubu.
Tak každopádně hejtman Středočeského kraje, omlouvám se. Pane hejtmane, pane poslanče, co podle vás, jako podle zástupce opozice, teď v projektu IZIP jde především?
David Rath:
Tak jde tam samozřejmě o peníze. Vy jste to všechno v tom pořadu řekli. To od počátku bylo vymyšleno jako poměrně sofistikovaný tunel, jak vytáhnout z VZP stovky milionů. Já jsem nikdy nečekal, že se těm poslancům Cabrnochovi a Ouzkému podaří z toho vytáhnout více než miliardu. Je vidět, že to tak je a ten celý projekt je úplně k ničemu. Čili nejde o nic jiného než o dokonalý podraz na veřejné finance a VZP. Je to o to smutnější, že oba pánové poslanci jsou navíc lékaři, takže ví, že tato miliarda schází samozřejmě ve VZP, schází u pacientů, schází u lékařů, u sester.
Podle vás by bylo pořád nejlepší, kdyby IZIP skončil? Stál už opravdu miliardu a půl! Ty peníze by vyletěly komínem.
David Rath:
Když jsem byl ministrem zdravotnictví, zhruba před 5 lety, tak jsem dělal vše pro to, aby tehdy ten projekt skončil. On skutečně také už končil. Já jsem nechal přes nuceného správce VZP zastavit finanční toky vůči firmě pana Cabrnocha a Ouzkého. Čili tam už žádné peníze netekly, bohužel přišel pan Julínek se Šnajdrem a ti ty penězovody zase otevřeli. Čili, kdyby se to tehdy podařilo, ušetřili jsme nějakých 600 – 700 mil., možná i více. A je na čase konečně vzít rozum do hrsti a tenhle naprosto ničemný projekt, z kterého nebude nikdy nic dobrého, navíc ty úvahy, že by byl povinný, mě naprosto děsí. Protože tam jde jedna o obrovský problém pro lékaře, velký problém pro pacienty, a hlavně i obrovské ohrožení osobních dat těch lidí. Copak my si přejeme, aby někde na internetu putovala citlivá zdravotní data o nás, o našich blízkých. To je prostě podle mě naprosto nemyslitelné. Čili tady je nejlepší celou tu věc přerušit, zkusit to vyšetřit, pokud možno třeba i policií, i když nevěřím, že by objevili asi něco nového. Víme, jak podobné kauzy většinou končí. A bylo by dobře být od toho co nejrychleji pryč a ušetříme další stovky milionů. A ještě navíc zabráníme neuvěřitelné, neuvěřitelně nebezpečné věci a úvahám o povinnosti. To mě skutečně velmi děsí.
Pane Šťastný, i podle vás by měl IZIP skončit? Nebo vás napadá lepší řešení než konec?
Boris Šťastný:
Já na rozdíl od pana kolegy Ratha chci říci, že ten IZIP trvá již velmi dlouhou dobu, vznikal za vlád sociálních demokratů. Řada ministrů zdravotnictví je za ČSSD i za ostatní vlády tento projekt podporovala. Trvá více než 10 let, bylo do něj investováno hodně peněz. Myslím si, že má šanci pokračovat za několika podmínek. Já zaprvé jsem přesvědčený, že celý princip elektronizace zdravotnictví a elektronických zdravotních knížek má svůj význam. Je to projekt v tomto ohledu smysluplný. Na druhou stranu. Na druhou stranu může pokračovat za několika podmínek. Zaprvé, že buď VZP zcela jasně převezme kontrolu nad celou tou společností, nebo se ukážou jasní transparentní vlastníci. Ale tomu už dnes po tomto vyjádření a tomuto výstupu bývalého vlastníka, nevěřím. Čili já říkám, ano, pokud VZP by měla 100 % všech akcií této společnosti a mohla ty své minulé investice, rozvíjet, pak má šanci.
A pokud ne, tak skončit?
Boris Šťastný:
Pokud ne, tak z mého pohledu skončit. Pokud ano, pokud bychom byli vlastníky té společnosti, tak Všeobecná zdravotní pojišťovna se musí pokusit v dobrovolném projektu motivovat zdravotníky, lékaře k tomu, aby se do něj zapojili. Samozřejmě, pokud by toto nebylo možné a byl velmi zásadním způsobem odmítán nějaký povinný proces, ať už formou zákona nebo zařazení do smluv, což odmítá např. levice nebo Česká lékařská komora, pak ten projekt nemá šanci.
Tak, pane Ouzký, a vy tedy pod rouškou ochrany zahraničních investic, tím, že jste podíl jako by převedli na zahraničního investora, budete stát držet pod krkem pod hrozbou arbitráže, přes prostředníka, aby projekt dál žil. Je to tak?
Miroslav Ouzký:
Není to tak, paní redaktorko. Já, tato fikce a tento hrad z písku, já nevím, kde se vzal, je…
Zřejmě se bere z toho, že zkrátka nikdo neví, kdo za těmi vlastníky je, stačilo vy vaše jediné slovo a ten hrad z písku by se zbořil.
Miroslav Ouzký:
Já řeknu jediné slovo: pakliže žijeme v právním státě, smlouvy fungují, tak není důvod, aby někdo někomu vyhrožoval arbitráží. Je to nesmysl…
Takže je to nesmysl?
Miroslav Ouzký:
Je to nesmysl. Tím méně mohu vyhrožovat já, když nedržím žádnou akcii, tak jak mě je podsouváno, že já chci vyhrožovat tomuto státu nějakou arbitráží a já to považuji za absolutní nesmysl. A…
Co když to udělá tajemný investor ze Švýcarska, o kterém nikdo neví, kdo to je?
Miroslav Ouzký:
A proč by tajemný investor, který nebude tajemný, který si stoupne během několika týdnů…
Když nevíte nebo nechcete říct, komu jste akcie převedl. Pokud stát neochrání jeho investici třeba.
Miroslav Ouzký:
A jak by se to mohlo stát, že by stát neochránil…
No, mohlo by se to stát třeba tak, že by IZIP skončil. Pokud nebude mít 100 % balík, o tom je tady přeci celou dobu řeč.
Miroslav Ouzký:
Jestliže si…
Když vy nechcete říct, kdo akci převzal, jak můžete tvrdit, že tajemný investor ze Švýcarska nepovede arbitráž proti ČR?
Miroslav Ouzký:
Vy mi nutíte arbitráž. Jednak nevím, jaká by to byla investice, když převzal akcie zdarma, zaprvé, takže to je blud, který je zde vytvářen, jaká by to byla ochrana investic. A kdyby někdo chtěl vést arbitráž, tak by to mohla být VZP k tomuto švýcarskému subjektu, protože ona jemu zaplatila. Takže arbitráž ze švýcarské strany ve vztahu k ČR a já to chci říct z tohoto místa velmi důrazně, je nesmysl, byl vytvořen jako jakási mediální bublina a jako jakési kladivo na celou tuto transakci. Dneska je většinovým vlastníkem společnosti IZIP 51 %, bez ohledu na to, že si nepřevzali akcie, je VZP, ta si může o tom rozhodovat, je to její výsostné právo. A já bych to na tomto místě chtěl zdůraznit, to nebude ovlivňovat ani Ouzký, ani Cabrnoch.
Tak, pane Šťastný, uklidnila vás tato slova, pokud jde tedy o arbitráž?
Boris Šťastný:
Tak co se týče arbitráže, je to první jasné slovo bývalého vlastníka. Na druhou stranu, potřebuje to velmi podrobný právní rozbor. I já si myslím a všechny právní rozbory, které já jsem dosud viděl, spíše svědčí pro to, že takové riziko nehrozí. Na druhou stranu, pravda je v tom, že pokud VZP po těchto nejasnostech nebude mít 100 %, jsem přesvědčen, že nemůže ten projekt dále rozumným způsobem rozvíjet. Protože představa, že sdílíme tak závažná data s nějakou schránkou ve Švýcarsku je pro mě nemyslitelná.
Pane Rathe, obavu z arbitráže byste neměl?
David Rath:
Tak já vůbec nevím, stejně jako vy nevíte a nikdo neví, komu to patří? Tady je takový příběh, že pan Ouzký s panem Cabrnochem jako europoslanci vezmou své akcie a komusi je darují ve Švýcarsku. Ta firma vznikla před pár týdny. Čili jakési nově založené firmě, hovoří o nějakém tajemném investorovi, možná tím investorem je pan Ouzký, pan Cabrnoch, možná já nevím, třeba ředitel Horák, pan Šnajdr. Co já vím, jako předseda správní rady, co já vím, kdo za tou firmou stojí a já vůbec nevím, co ta firma dál udělá? Takže to je naprosto neprůhledné, nepředvídatelné velmi rizikové, velmi rizikové pro VZP. Tudíž, podle mě se v tuto chvíli nedá vůbec říct, co může nastat, jenom to vypadá celé velice podezřele. A jak znám pana poslance Ouzkého a Cabrnocha, tak ani jeden z nich není altruista, aby neznámé soukromé firmě darovali prostě své akcie nebo část své firmy. Tomu snad nemůže věřit v této zemi vůbec nikdo.
Tak pane Ouzký, za 10 let stál IZIP 1,5 mld. korun. Podle posledních čísel VZP, kolik z toho vy osobně tedy máte? Slyšeli jsme, že altruistou nejste ani jako podnikatel, byste být nemusel, proč byste jím měl být, v tržním prostředí. Opakuji, jako politik europoslanec, musíte jít s účty do naha, pane europoslanče.
Miroslav Ouzký:
Ano, já nemám problémy s účty do naha a doufám, že celý IZIP s účty do naha půjde. Co se týče.
Kolik z toho jste vy osobně měl?
Miroslav Ouzký:
Co se týče mých příjmů z toho, tak za prvé, po vytvoření jsme tento projekt nabídli zadarmo ministerstvu zdravotnictví, byli jsme odmítnuti, po založení obchodní společnosti, ta to nikdy nedělila žádný zisk, při převedení na a.s. tato společnost nikdy nevyplácela dividendu, v počátcích spuštění s.r.o. jsem měl odměnu jednatele, po 3 roky, pakliže se nemýlím, která dělala v čistém 50 tisíc korun. To lze dohledat.
Můžete nám to říct celkově? Dohromady tu částku. Kolik jste vy z IZIPu osobně měl.
Miroslav Ouzký:
Dobře, ano, v jeho počátcích.
Za celou dobu do teď.
Miroslav Ouzký:
Za celou dobu moje manažerská odměna činila řekněme do 200 tisíc korun.
Takže od začátku toho projektu až do teď, to, co vám IZIP přinesl, je řekněme 300 tisíc korun.
Miroslav Ouzký:
Ano.
Pánové, já vám děkuji, děkuji, že jste přišli, že jste se této debaty účastnili. Nashledanou.
Česká televize
Zdroj: Česká televize 24