Přeskočit na obsah

Stahování výpovědí - situace v jednotlivých krajích

PRAHA

Lékaři v pražských nemocnicích začali v pondělí po výzvě šéfa lékařských odborů Martina Engela houfně stahovat výpovědi. Už teď je jisté, že k 1. březnu většina z 465 lékařů, kteří se v hlavním městě přidali k odborové protestní akci Děkujeme, odcházíme, v nemocnicích zůstane. Podle informace pražského primátora stáhne do středy výpověď 98 procent lékařů, výpovědi z přesčasové práce pak 80 procent.
Ve Fakultní nemocnici Bulovka, kde bylo 166 výpovědí, se odboráři domluvili s vedením, že odevzdají stažené výpovědi hromadně v úterý.
Ve Všeobecné fakultní nemocnici bylo podle mluvčí Petry Pekařové k pondělní 14. hodině staženo 95 ze 102 výpovědí. Někteří z "odcházejících" lékařů jsou na dovolené, nebo nebyli dnes ve službě, takže lze podle mluvčí očekávat, že počty stažených výpovědí ještě stoupnou. V nemocnici byla nejvíc ohrožena kvůli odchodům lékařů neurologická péče.
Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady bylo podle Lukáše Matýska z tiskového oddělení staženo k dnešku 60 výpovědí z 86, z nich 43 dnes a 17 v předchozích dnech. Engelovo místo už bylo podle vedení nemocnice obsazeno, takže se vrátit nemůže. Člen předsednictva lékařských odborů Miloš Voleman měl větší štěstí - jeho místo bylo volné, takže v nemocnici zůstává.
Ve Fakultní Thomayerově nemocnici byla podle mluvčí Martiny Štanclové stažena k dnešku ze 109 výpovědí více než polovina. Další stahování výpovědí lze čekat v příštích dnech, všichni, kdo o to projeví zájem, budou přijati zpět. V nemocnici zůstává na svém místě i místopředsedkyně lékařských odborů Jana Vedralová.
Ve Fakultní nemocnici Motol je z 25 výpovědí podle Jaromíra Morávka z tiskového oddělení staženo k dnešnímu poledni deset. Zbytek už lze brát jako běžnou fluktuaci. I kdyby tedy tito lékaři nenastoupili, zajištění péče to neohrozí. 

PLZEŇSKÝ KRAJ 

Lékaři v Plzeňském kraji začali v pondělí svoje výpovědi stahovat. V největší krajem vlastněné nemocnici v Klatovech se hromadně vrátili až na jednu lékařku už všichni doktoři. Jednotlivě se vracejí i v dalších nemocnicích v kraji. V plzeňské fakultní nemocnici by měli zřejmě začít stahovat výpovědi v úterý.
"Situace se mění každým okamžikem, lékaři výpovědi postupně stahují, například v Klatovech, Stodu nebo v Domažlicích," řekla ČTK Petra Buřičová z krajského úřadu.
"Máme je zpět, výpovědi stáhli všichni až na jednu lékařku. S tím jsme ale počítali, protože následuje manžela do zahraničí," netajil se spokojeností ředitel klatovské nemocnice František Lešundák. V nemocnici původně dalo výpověď 40 lékařů, což by ohrozilo provoz například gynekologie a porodnice, znamenalo by to značné problémy i na chirurgii, neurologii a v dalších oborech. Postupně si pak výpovědi do minulého týdne rozmyslelo deset lékařů. Ze zbývajících 30 jich dnes 29 výpověď stáhlo. "Rozhodně je všechny přijmeme, my naopak ještě další lékaře hledáme. Teď budeme muset řešit, jak to bude vypadat, až bude stát nová nemocnice," doplnil ředitel.
V plzeňské fakultní nemocnici podalo výpověď na 70 lékařů, jejich odchod by vážně ohrozil především neonatologii, gynekologii a porodnici. "Máme informaci, že většina lékařů by měla výpovědi stáhnout v úterý," řekla mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Nemocnice očekává, že výpověď nevezme zpět maximálně několik jednotlivců - někteří totiž dostali mezitím nabídky na jiná pracovní místa. Naopak nemocnice již několik lékařů zase přijala.
Podle jednoho z organizátorů akce ve fakultní nemocnici Jiřího Náhlovského se lékaři ještě sejdou, výpovědi by měli začít hromadně stahovat v úterý. Podle domluvy s ředitelkou nemocnice by měli být přijati zpět všichni lékaři.

OLOMOUCKÝ KRAJ

Lékaři Fakultní nemocnice v Olomouci začínají stahovat výpovědi. Balíček stažených výpovědí, který chtějí podat hromadně, by vedení nemocnice mělo obdržet v polovině tohoto týdne. Podle odborářů mají přislíbeno, že se budou moci na svá místa vrátit. Potvrdil to mluvčí nemocnice Egon Havrlant. V olomoucké fakultní nemocnici podalo výpověď 133 lidí, až na jedince se hodlají všichni vrátit. V Olomouckém kraji jde o jedinou nemocnici, kde lékaři chtěli hromadně odcházet.
"Vím o jednom lékaři, který se vracet nechce, se všemi jsem ještě nemluvil, ale výpověď nestáhnou maximálně jednotlivci. Většinový názor lékařů je, že se chtějí vrátit zpět," řekl šéf odborářů v olomoucké fakultní nemocnici Petr Šafránek. Stažené výpovědi chtějí lékaři podat znovu hromadně. Šafránek je nyní shromažďuje. "Na stahování jsme domluveni, lékaře musím jen obejít. Počítám, že do středy to předložíme vedení nemocnice. Máme přislíbeno, že všechny výpovědi vezmou zpět," doplnil Šafránek.
Vedení olomoucké fakultní nemocnice už dříve avizovalo, že o většinu lékařů má zájem. Poukázalo však zároveň na to, že byli mezi nimi i takoví, kteří se nechovali ve vypjatých situacích slušně. "Chceme být vstřícní, budeme hledat řešení, jak znovu zaměstnat všechny lékaře. Jejich místa obsazená nemáme," řekl dnes mluvčí Havrlant. Doplnil, že o podmínkách nástupu se bude ještě jednat. "Nemyslím si ale, že bychom vyvolávali další konflikt a napětí," dodal Havrlant. Nemocnice už upustila od případného krizového plánu, nehodlá omezovat ani plánované operace, jak dříve avizovala.
Nespokojení olomoučtí lékaři se nakonec rozhodli výpovědi stáhnout i přesto, že se šéf lékařských odborů Martin Engel nemá kam vrátit. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady ho nechce přijmout zpět. Odboráři však neskrývají své rozhořčení. "On nás vyzval, ať se výpovědi stáhnou, pokud je to jeho přání, tak to uděláme. Je to ale nepříjemná situace, připadá nám to jako provokace od některých politiků, kteří chtějí memorandum sestřelit za každou cenu," dodal šéf olomouckých odborářů. 

STŘEDOČESKÝ KRAJ

Středočeské krajské nemocnice jsou stále připraveny na situaci, že od března odejde řada nespokojených lékařů. Přestože někteří doktoři již výpovědi stáhli, krizové plány stále platí, řekl mluvčí krajských nemocnic Patrik Tomšů. Podle jeho informací dosud vzalo své výpovědi zpátky osm lékařů.

"Dokud nemáte nic na stole, realizované, podepsané, tak ty krizové plány zůstávají v záloze. Určitě zůstanou do té doby, než bude situace definitivně vyřešena," uvedl Tomšů.

Výpověď koncem loňského roku podalo 143 z 828 lékařů krajských zařízení. Připojilo se k nim 23 doktorů ze soukromé nemocnice v Mělníku. Podle mluvčího výpovědi dosud stáhli čtyři pracovníci oddělení ARO v příbramské nemocnici, dva doktoři z kolínské nemocnice a jeden chirurg s jedním gynekologem z nemocnice v Kladně. Další lékaři by je měli následovat v nejbližších dnech. "Vše je ale závislé na středečním jednání vlády, případně na reakci dalších regionů," dodal Tomšů.

Šéf kladenských lékařských odborářů a současně krajský koordinátor Lékařského odborového klubu (LOK) Jiří Sedlák uvedl, že v Kladně lékaři o situaci stále jednají s ředitelstvím nemocnice. "Jedno jednání máme za sebou a teď nás čeká druhé kolo, ale nic bližšího říkat nebudu," uvedl.

Skutečnost, že Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nechce přijmout zpět šéfa lékařských odborů Martina Engela, podle něj jednání zásadním způsobem neovlivnila. "Ta situace kolem pana doktora Engela se už vyřešila, nebo se vyřeší během dneška, takže tam bych problém neviděl," dodal Sedlák. Bližší informace k požadavkům kladenských lékařů nesdělil.
Tomšů řekl, že spor mezi odboráři a vedením kladenské nemocnice se týká postu primáře neurologie, který dosud zastával Ctirad Lakomý. Nemocnice je ochotna ho vzít zpátky, ale pouze jako řadového lékaře, protože si mezitím našla náhradu. Odboráři však chtějí, aby byl Lakomý nadále primářem. "Tento požadavek nemocnice nemůže akceptovat," uvedl Tomšů.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

V Oblastní nemocnici v Jičíně v pondělí před polednem stáhlo výpověď 33 lékařů, kteří se připojili k akci Děkujeme, odcházíme. Ke konci loňského roku podalo v jičínské nemocnici výpověď celkem 42 lékařů, osm z nich ji stáhlo už v minulém týdnu. Čtvrtina lékařů stáhla výpovědi také v náchodské nemocnici, v dalších krajských nemocnicích lékaři o stažení výpovědí jednají. 
"Dnes stáhlo výpověď 33 lékařů, svou výpověď nestáhl jediný lékař, který odchází do hradecké fakultní nemocnice," řekla ČTK ředitelka jičínské nemocnice Dana Kracíková. Přiznala, že po stažení výpovědí cítí obrovskou úlevu. "Pokud by lékaři odešli, byli bychom schopni zajistit akutní péči, ale bylo by to nesmírně organizačně složité," řekla ředitelka.
V Náchodě zatím stáhlo výpověď 15 lékařů, celkem se k akci Děkujeme, odcházíme v této nemocnici připojilo 57 lékařů. "Ještě vyčkáme, jak budou postupovat lékaři v nemocnici v Náchodě a v Rychnově. Očekáváme stahování výpovědí v nejbližší době," uvedl ředitel krajského zdravotnického holdingu Martin Scháněl.
Šéf lékařských odborů z Fakultní nemocnice v Hradci Králové David Doležal již dříve ČTK řekl, že odboráři v nemocnici vyčkají se stahováním výpovědí, až vláda schválí nové platové tarify.
V hradeckém kraji záměr odejít oznámilo v krajských nemocnicích 121 lékařů z celkového počtu 446. Nejvíce výpovědí odevzdali lékaři v náchodské a jičínské nemocnici. V královéhradecké fakultní nemocnici podalo výpověď celkem 187 lékařů, do konce minulého týdne ji stáhlo osm z nich. V hradecké nemocnici pracuje v přepočtu na plné úvazky 575 lékařů.
Královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD) před týdnem garantoval, že kraj použije všechny příjmy nemocnic navíc na zvýšení platů lékařů, kraj také přijme všech protestující lékaře. Vedení kraje v pátek oznámilo, že nemocnice v kraji zatím nebudou omezovat plánovanou péči. Opatřeními chtěla zdravotnická zařízení získat kapacity pro poskytování akutní péče v případě odchodů lékařů.

ČTK

Zdroj: www.tribune.cz;ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.