Přeskočit na obsah

Spor o platy zdravotníků na ČT

Další jednání o navyšování platů v nemocnicích a další krach. Nabízí se tak otázka, jak daleko je další protest nespokojených lékařů. Třeba i takový, jaký Česko zná z roku 2010 pod názvem Děkujeme, odcházíme. Odbory ho totiž zatím nevyloučily.

redaktor:
Šéf lékařských odborů Martin Engel zamířil na odpolední schůzku na ministerstvu skepticky naladěný. Protesty jako by už vyhlížel.

Martin ENGEL, předseda Lékařského odborového klubu:
Já si umím představit úplně všechno a bude záležet, jak to projednám s tou členskou základnou.

Po necelé hodině bylo jasno. I další střet odborářů a vlády na téma platy ve zdravotnictví končí krachem. Oba tábory zůstaly na svém. Odborům vadí, že víc peněz dostali jen zaměstnanci fakultních nemocnic. V krajských zařízeních se platy nezvedly, a to je prý ze strany resortu porušení slibů. Podle kabinetu přitom peníze v systému jsou. Chybí jen ochota krajů je rozdělit.

Ferdinand POLÁK, náměstek pro zdravotní péči:
Na mě to působilo, že odbory už šly na to jednání připravené s jednou univerzální odpovědí na všechny ty body, a to, ta odpověď zněla - zásadně tento bod odmítáme.

Co bude dál? Odpoví druhá polovina června.

Martin ENGEL
My budeme mít 19. 6. prostě poradu předsedů. V této chvíli já za sebe nemůžu vyloučit vůbec nic. Ale na nějaký definitivní stanovisko je v tuto chvíli prostě něco předčasné.

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Zaměstnanci jsou velice zklamáni, velice jsou rozhořčeni.

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Já bych byl velice rád, kdyby ten protest směřoval tam, kam má směřovat, to znamená vůči zaměstnavateli. Já nerozumím tomu, proč neustále ten protest směřuje vůči ministerstvu.

Došlo i na další zásadní témata, konkrétně třeba na maximální dojezdovou dobu k lékaři. Ministerstvo ji chce uzákonit na pro odbory nepřijatelných a likvidačních 45 minutách.

Petr NOSEK
Jedná se skutečně o tu maximální dobu. Zatímco teda druhá strana přišla s návrhem na 30 minut, tak ten kompromis byl 35 minut.

Ivana BŘEŇKOVÁ
Nám byl předložen nový částečně upravený materiál, ale neobdrželi jsme analýzy.

Výsledek? Další materiál, který zdravotnická tripartita v zásadě odmítla. A úplnou shodou nakonec neskončila debata ani o jednom ze šesti bodů.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková a také náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění Petr Nosek, dobrý večer.

Ivana BŘEŇKOVÁ
Dobrý večer.

Petr NOSEK
Dobrý večer.

Pojďme si to, prosím vyjasnit. Co, paní místopředsedkyně, přesně chcete po ministerstvu zdravotnictví teď v tuto chvíli?

Ivana BŘEŇKOVÁ
V tuto chvíli my požadujeme splnění toho slibu a splnění...

Z toho memoranda.

Ivana BŘEŇKOVÁ
Z toho memoranda. A vzhledem k tomu, že Odborový svaz zdravotnictví, když se vyjednávalo o platech lékařů a o jejich navýšení, tak v té době v loňském roce vlastně ustoupil. My jsme se vyjádřili tak, že nebudeme tu situaci zhoršovat, a uvěříme tomu, co se sepsalo a co se slibovalo, že v následujícím období, to znamená v letošním roce, dojde ke zvýšení platů a mezd také ostatním zdravotnickým pracovníkům.

Tak, pane náměstku, proč jim to ministerstvo zdravotnictví, tedy tím myslím zástupcům zaměstnanců a odborů, není schopno či ochotno splnit.

Petr NOSEK
Já si myslím, že my jsme udělali maximum pro to, aby to bylo možno splnit to, co bylo slíbeno. Nicméně ekonomická situace dnes vypadá poněkud jinak. A především bych zdůraznil. My jsme jednoznačně řekli, že ty možnosti toho splnění jsou dány úhradovou vyhláškou, která směřuje peníze do těch nemocnic, které jsou efektivní, poskytují zdravotní péči a tam ty prostředky navýšení mezd jsou. A to vůči všem zdravotníkům, nikoli jenom vůči lékařům.

Chápu to dobře, paní místopředsedkyně, to je to memorandum, které bylo podepsáno na začátku minulého roku nebo, řekněme, v první třetině minulého roku. Vnímáte to tak, že ho ministerstvo zdravotnictví porušilo, porušuje?

Ivana BŘEŇKOVÁ
Stoprocentně.

A v jakém momentě? Ministerstvo zdravotnictví tady podepsalo například větu, ministerstvo zdravotnictví vyzve kraje a další zřizovatele nemocnic, aby obdobným způsobem postupovaly v rámci jimi zřizovaných nemocnic, mluví se o navyšování platů minimálně v tomto roce. To oni asi bezesporu udělali. Nebo ne?

Petr NOSEK
Ano, to jsme udělali. Nicméně tato věta se týká toho loňského roku, kdy k tomu došlo, v tom plném dosahu. V letošním roce my jsme ty prostředky /nesrozumitelné/ přes úhradovou vyhlášku. A tam samozřejmě platí i ta první věta, která říká, že musí dojít k efektivizaci té poskytované péče.

Ivana BŘEŇKOVÁ
Tak, takže my se stále snažíme vyjednávat, chodíme na ministerstvo zdravotnictví a tam slyšíme to, co zde sděluje pan náměstek Nosek, že finance v úhradové vyhlášce jsou. Takže jdeme za zaměstnavateli. Zaměstnavatelé nám říkají, že v úhradové vyhlášce finance nejsou. Zdravotní pojišťovny nám sdělují, že finance se zasílají a nemocnice musí být efektivní. Takže my jsme u takových třech dveří, pak ještě občas zaběhneme na kraj, a tahle se stále točíme v kruhu.

Víte, co by mě zajímalo, paní místopředsedkyně.

Ivana BŘEŇKOVÁ
Pardon, ještě. Já bych ještě chtěla říct jednu věc. V memorandu je napsáno, že pro letošní rok se zvýší průměrné výdělky o 10 % lékařům a ve stejné poměrné části ostatním zdravotnickým pracovníkům. My jsme si vědomi toho, že ne všechny kroky jsou efektivní, reformy ještě nemají ty své důsledky. Takže když pan ministr napsal 4. listopadu, že to bude o 6,25 % tarifu základu, což je přibližně tak 4 % průměrného výdělku, tak i s tímto jsme byli ochotni se smířit. Ale do kromě přímo řízených organizacích nemocnic tyto finance nejdou. Nebo nejdou od zaměstnavatelů k zaměstnancům.

Teď se bavíme například o krajských akciovkách, krajských nemocnicích.

Ivana BŘEŇKOVÁ
Tak, přesně tak.

Nebylo na začátku poněkud nekorektní od ministerstva zdravotnictví podepsat něco, o čem vy už jste tehdy věděli, že nemůžete do 100 % splnit, protože dost obtížně můžete zatlačit na krajské akciovky, aby začaly platit vyšší platy zdravotnickým, zdravotnickému personálu.

Petr NOSEK
Já bych malinko ještě uved tu, ten předpoklad, který to uvozoval, to znamená za předpokladu zvýšení efektivity poskytování zdravotní péče, to znamená, my jsme skutečně měli zájem maximální na tom, aby zároveň s tím zvýšením platů bylo proponováno to, že prostředky půjdou tam, kde je poskytována zdravotní péče. A já si myslím, že tady skutečně je specifická situace v tom, že odborové finance vůči krajským zřizovatelům a provozovatelům nemocnic nevěnují ten tlak, který by znamenal, že by se dosáhlo toho zvýšení, kterého se dosáhlo v těch nemocnicích řízených ministerstvem.

Jenom, pane náměstku, abychom úplně nezakryli to, co bylo na začátku. Na začátku byla poměrně silná nátlaková akce odborů, kteří říkali, chceme, aby lékaři dostali přidáno, jinak se sebereme a odejdeme. Vy jste s nimi podepsali nějaké memorandum, ve kterém byly nějaké sliby.

Petr NOSEK
Ano, ta první část byla splněna. Znamená, že se zvýšil průměrný plat lékaře z 50 tisíc na 60 tisíc korun.

A kdo tedy v tuto chvíli neplní svoji část dohody podle vašeho názoru?

Petr NOSEK
Rozhodně je neplní ta část zřizovatelů a vlastníků nemocnic, kteří nejsou schopni v rámci daných podmínek navýšit mzdy tak, jak bylo přislíbeno. Nicméně...

Ty nepodepisovaly memorandum, pane náměstku, memorandum bylo podepsáno zástupci ministerstva zdravotnictví a zástupci Lékařského odborového klubu.

Petr NOSEK
Ano, to máte pravdu. A ministerstvo vytvořilo podmínky pro navýšení těchto mezd prostřednictvím úhradové vyhlášky. To znamená dneska, jestliže...

Pane náměstku, poslouchejte mě, kdo v tuto chvíli neplní svoji část dohody, ministerstvo zdravotnictví nebo odboráři? Protože ti jsou podepsáni pod memorandem, ne krajské nemocnice.

Petr NOSEK
Pokud si dočtete, tak tam se hovoří o tom, že odboráři mají též přispět svým dílem ke zvýšení efektivity systému zdravotnictví v naší republice.

Jak, co tedy nedělají?

Petr NOSEK
To znamená, to znamená, v podstatě je to o tom, jestliže dneska jednáme například o restrukturalizaci akutní péče, víme o tom, že je tady v podstatě iks lůžek, která jsou provozována neefektivně, tak pokud nebudou tato lůžka uzavřená, pak nemůže ani prostředky na to, aby se obecně v systému našlo více prostředků pro mzdy lékařů a další zdravotních pracovníků.

Moc se omlouvám. Úplně tomu ještě nerozumím. Co by tedy zdravotničtí odboráři měli udělat například vůči krajským nemocnicím?

Petr NOSEK
Já si myslím, že tak jako je to obvyklé v jiných oblastech hospodářství, neviděl jsem žádnou stávkovou pohotovost, kterou by samy volaly odbory zdravotnické vůči svoje nemocnici konkrétní, která nepřistoupila na zvýšení, které proběhlo, například psychiatrická léčebna...

Takže tímto směrem by měli dotlačit svoje zaměstnavatele k tomu, aby zdvihli platy, respektive aby...

Petr NOSEK
Aby dodrželi tu míru, která v podstatě je dána tím příslibem, které tady bylo dáno.

Tak, paní místopředsedkyně.

Ivana BŘEŇKOVÁ
Krásná, krásná zpráva. Zítra jedu vyjednávat do jedné krajské nemocnice, kde je 6,5 tisíce zaměstnanců. Toto určitě odborářům sdělím. Možná že to slyší právě teď. Takže uvidíme, jak bude vyjednávat, jak bude vypadat vyjednávání se zaměstnavatelem.

Jestli jsem to dobře pochopil, tak zástupce ministerstva zdravotnictví teď říká odborářům, že by měli zatlačit například i stávkou na zaměstnavatele, jako jsou například akciové společnosti, krajské nemocnice.

Ivana BŘEŇKOVÁ
Ano, a oni budou říkat to, co říkáte vy. Ale my jsme tady s vámi nic nepodepsali a finance nám od zdravotních pojišťoven nechodí. Takže co chcete? Přestanete pracovat, nebudete mít žádné výkony, ta nemocnice obdrží ještě míň peněz od zdravotních pojišťoven, než kdyby pracovala.

Víte, paní místopředsedkyně, na mě to trochu působí, jako kdybyste podepsali papír, který téměř není možné jaksi splnit z obou dvou stran. Tam jsou prostě věci, jako například že bude ministerstvo zdravotnictví něco garantovat. Jak může něco garantovat u krajských akciovek? No, i váš podpis, myslím tím Lékařského odborového klubu, se skví pod tím dokumentem.

Ivana BŘEŇKOVÁ
Jistě si vzpomínáme všichni, jaká byla situace, v jaké jsme se nacházeli době a jaká kritická situace tady byla. Takže se podepsalo toto memorandum v době, kdy jsme opravdu a možná že jsme udělali velkou chybu, ale důvěřovali jsme slovu, důvěřovali jsme slovu jak ministerstvu zdravotnictví, tak vládě, protože vláda to má dokonce ve svém usnesení.

Poslední dvě krátké odpovědi. Tohle to je, řekněme, pane náměstku, poslední slovo. Váš pohled na věc je, že by teď se měli snažit odboráři a zatlačit na krajské nemocnice.

Petr NOSEK
Určitě tím způsobem skončilo i jednání pana premiéra.

Čeho se pacienti a vůbec obyvatelé České republiky teď mohou nadát? Jste naladěni na to, abyste opravdu začali tlačit třeba i podobně jako v roce 2010 a 11?

Ivana BŘEŇKOVÁ
Já odpovím stejně, jako odpověděl pan předseda Engel, že toto se bude projednávat s naší členskou základnou, s krajskými radami a s výkonnou radou. A ono toto byl vlastně pouze jediný bod toho dnešního jednání Tripartity, protože tam jsou ještě následující, tam je síť nemocnic, je tam dostupnost...

Bylo to zmíněno v naší reportáži, paní místopředsedkyně.

Ivana BŘEŇKOVÁ
Přesně, dostupnost péče a také tam bylo zmíněno, že se musí uzavřít dohody se zdravotnickými zařízeními. V současné době jsme dostali informaci, že již některé dohody jsou uzavřeny. Vemte si, že je pololetí roku, zdravotnická zařízení neví nebo my nemáme ten přehled, jestli vůbec dohody od příštího roku uzavřený budou.

Tak, Česká televize bude situaci bezesporu sledovat i nadále. Děkuji pěkně za váš čas, hezký večer.



Spor o platy zdravotníků


Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Další jednání o navyšování platů v nemocnicích a další krach. Odpolední setkání zdravotnických odborů a zástupců vlády průlom nepřineslo. Oba tábory odmítají ustoupit ze svých pozic. Nabízí se tak otázka, jak daleko je další protest nespokojených lékařů. Třeba i takový, jaký Česko zná z roku 2010 pod názvem Děkujeme, odcházíme. Odbory ho totiž zatím nevyloučily.

redaktor:
Šéf lékařských odborů Martin Engel zamířil na odpolední schůzku na ministerstvu skepticky naladěný. Protesty jako by už vyhlížel.

Martin ENGEL, předseda Lékařského odborového klubu:
Já si umím představit úplně všechno a bude záležet, jak to projednám s tou členskou základnou.

redaktor:
Po necelé hodině bylo jasno. I další střet odborářů a vlády na téma platy ve zdravotnictví končí krachem. Oba tábory zůstaly na svém. Odborům vadí, že víc peněz dostali jen zaměstnanci fakultních nemocnic. V krajských zařízeních se platy nezvedly, a to je prý ze strany resortu porušení slibů. Podle kabinetu přitom peníze v systému jsou. Chybí jen ochota krajů je rozdělit.

Ferdinand POLÁK, náměstek pro zdravotní péči:
Na mě to působilo, že odbory už šly na to jednání připravené s jednou univerzální odpovědí na všechny ty body, a to, ta odpověď zněla - zásadně tento bod odmítáme.

redaktor:
Co bude dál? Odpoví druhá polovina června.

Martin ENGEL, předseda Lékařského odborového klubu:
My budeme mít 19. 6. prostě poradu předsedů. V této chvíli já za sebe nemůžu vyloučit vůbec nic. Ale na nějaký definitivní stanovisko je v tuto chvíli prostě něco předčasné.

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Zaměstnanci jsou velice zklamáni, velice jsou rozhořčeni.

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Já bych byl velice rád, kdyby ten protest směřoval tam, kam má směřovat, to znamená vůči zaměstnavateli. Já nerozumím tomu, proč neustále ten protest směřuje vůči ministerstvu.

redaktor:
Došlo i na další zásadní témata, konkrétně třeba na maximální dojezdovou dobu k lékaři. Ministerstvo ji chce uzákonit na pro odbory nepřijatelných a likvidačních 45 minutách.

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Jedná se skutečně o tu maximální dobu. Zatímco teda druhá strana přišla s návrhem na 30 minut, tak ten kompromis byl 35 minut.

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Nám byl předložen nový částečně upravený materiál, ale neobdrželi jsme analýzy.

redaktor:
Výsledek? Další materiál, který zdravotnická tripartita v zásadě odmítla. A úplnou shodou nakonec neskončila debata ani o jednom ze šesti bodů.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková a také náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní pojištění Petr Nosek, dobrý večer.

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Dobrý večer.

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Dobrý večer.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Pojďme si to, prosím vyjasnit. Co, paní místopředsedkyně, přesně chcete po ministerstvu zdravotnictví teď v tuto chvíli?

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
V tuto chvíli my požadujeme splnění toho slibu a splnění...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Z toho memoranda.

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Z toho memoranda. A vzhledem k tomu, že Odborový svaz zdravotnictví, když se vyjednávalo o platech lékařů a o jejich navýšení, tak v té době v loňském roce vlastně ustoupil. My jsme se vyjádřili tak, že nebudeme tu situaci zhoršovat, a uvěříme tomu, co se sepsalo a co se slibovalo, že v následujícím období, to znamená v letošním roce, dojde ke zvýšení platů a mezd také ostatním zdravotnickým pracovníkům.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Tak, pane náměstku, proč jim to ministerstvo zdravotnictví, tedy tím myslím zástupcům zaměstnanců a odborů, není schopno či ochotno splnit.

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Já si myslím, že my jsme udělali maximum pro to, aby to bylo možno splnit to, co bylo slíbeno. Nicméně ekonomická situace dnes vypadá poněkud jinak. A především bych zdůraznil. My jsme jednoznačně řekli, že ty možnosti toho splnění jsou dány úhradovou vyhláškou, která směřuje peníze do těch nemocnic, které jsou efektivní, poskytují zdravotní péči a tam ty prostředky navýšení mezd jsou. A to vůči všem zdravotníkům, nikoli jenom vůči lékařům.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Chápu to dobře, paní místopředsedkyně, to je to memorandum, které bylo podepsáno na začátku minulého roku nebo, řekněme, v první třetině minulého roku. Vnímáte to tak, že ho ministerstvo zdravotnictví porušilo, porušuje?

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Stoprocentně.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
A v jakém momentě? Ministerstvo zdravotnictví tady podepsalo například větu, ministerstvo zdravotnictví vyzve kraje a další zřizovatele nemocnic, aby obdobným způsobem postupovaly v rámci jimi zřizovaných nemocnic, mluví se o navyšování platů minimálně v tomto roce. To oni asi bezesporu udělali. Nebo ne?

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Ano, to jsme udělali. Nicméně tato věta se týká toho loňského roku, kdy k tomu došlo, v tom plném dosahu. V letošním roce my jsme ty prostředky /nesrozumitelné/ přes úhradovou vyhlášku. A tam samozřejmě platí i ta první věta, která říká, že musí dojít k efektivizaci té poskytované péče.

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Tak, takže my se stále snažíme vyjednávat, chodíme na ministerstvo zdravotnictví a tam slyšíme to, co zde sděluje pan náměstek Nosek, že finance v úhradové vyhlášce jsou. Takže jdeme za zaměstnavateli. Zaměstnavatelé nám říkají, že v úhradové vyhlášce finance nejsou. Zdravotní pojišťovny nám sdělují, že finance se zasílají a nemocnice musí být efektivní. Takže my jsme u takových třech dveří, pak ještě občas zaběhneme na kraj, a tahle se stále točíme v kruhu.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Víte, co by mě zajímalo, paní místopředsedkyně.

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Pardon, ještě. Já bych ještě chtěla říct jednu věc. V memorandu je napsáno, že pro letošní rok se zvýší průměrné výdělky o 10 % lékařům a ve stejné poměrné části ostatním zdravotnickým pracovníkům. My jsme si vědomi toho, že ne všechny kroky jsou efektivní, reformy ještě nemají ty své důsledky. Takže když pan ministr napsal 4. listopadu, že to bude o 6,25 % tarifu základu, což je přibližně tak 4 % průměrného výdělku, tak i s tímto jsme byli ochotni se smířit. Ale do kromě přímo řízených organizacích nemocnic tyto finance nejdou. Nebo nejdou od zaměstnavatelů k zaměstnancům.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Teď se bavíme například o krajských akciovkách, krajských nemocnicích.

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Tak, přesně tak.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Nebylo na začátku poněkud nekorektní od ministerstva zdravotnictví podepsat něco, o čem vy už jste tehdy věděli, že nemůžete do 100 % splnit, protože dost obtížně můžete zatlačit na krajské akciovky, aby začaly platit vyšší platy zdravotnickým, zdravotnickému personálu.

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Já bych malinko ještě uved tu, ten předpoklad, který to uvozoval, to znamená za předpokladu zvýšení efektivity poskytování zdravotní péče, to znamená, my jsme skutečně měli zájem maximální na tom, aby zároveň s tím zvýšením platů bylo proponováno to, že prostředky půjdou tam, kde je poskytována zdravotní péče. A já si myslím, že tady skutečně je specifická situace v tom, že odborové finance vůči krajským zřizovatelům a provozovatelům nemocnic nevěnují ten tlak, který by znamenal, že by se dosáhlo toho zvýšení, kterého se dosáhlo v těch nemocnicích řízených ministerstvem.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Jenom, pane náměstku, abychom úplně nezakryli to, co bylo na začátku. Na začátku byla poměrně silná nátlaková akce odborů, kteří říkali, chceme, aby lékaři dostali přidáno, jinak se sebereme a odejdeme. Vy jste s nimi podepsali nějaké memorandum, ve kterém byly nějaké sliby.

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Ano, ta první část byla splněna. Znamená, že se zvýšil průměrný plat lékaře z 50 tisíc na 60 tisíc korun.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
A kdo tedy v tuto chvíli neplní svoji část dohody podle vašeho názoru?

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Rozhodně je neplní ta část zřizovatelů a vlastníků nemocnic, kteří nejsou schopni v rámci daných podmínek navýšit mzdy tak, jak bylo přislíbeno. Nicméně...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Ty nepodepisovaly memorandum, pane náměstku, memorandum bylo podepsáno zástupci ministerstva zdravotnictví a zástupci Lékařského odborového klubu.

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Ano, to máte pravdu. A ministerstvo vytvořilo podmínky pro navýšení těchto mezd prostřednictvím úhradové vyhlášky. To znamená dneska, jestliže...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Pane náměstku, poslouchejte mě, kdo v tuto chvíli neplní svoji část dohody, ministerstvo zdravotnictví nebo odboráři? Protože ti jsou podepsáni pod memorandem, ne krajské nemocnice.

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Pokud si dočtete, tak tam se hovoří o tom, že odboráři mají též přispět svým dílem ke zvýšení efektivity systému zdravotnictví v naší republice.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Jak, co tedy nedělají?

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
To znamená, to znamená, v podstatě je to o tom, jestliže dneska jednáme například o restrukturalizaci akutní péče, víme o tom, že je tady v podstatě iks lůžek, která jsou provozována neefektivně, tak pokud nebudou tato lůžka uzavřená, pak nemůže ani prostředky na to, aby se obecně v systému našlo více prostředků pro mzdy lékařů a další zdravotních pracovníků.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Moc se omlouvám. Úplně tomu ještě nerozumím. Co by tedy zdravotničtí odboráři měli udělat například vůči krajským nemocnicím?

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Já si myslím, že tak jako je to obvyklé v jiných oblastech hospodářství, neviděl jsem žádnou stávkovou pohotovost, kterou by samy volaly odbory zdravotnické vůči svoje nemocnici konkrétní, která nepřistoupila na zvýšení, které proběhlo, například psychiatrická léčebna...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Takže tímto směrem by měli dotlačit svoje zaměstnavatele k tomu, aby zdvihli platy, respektive aby...

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Aby dodrželi tu míru, která v podstatě je dána tím příslibem, které tady bylo dáno.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Tak, paní místopředsedkyně.

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Krásná, krásná zpráva. Zítra jedu vyjednávat do jedné krajské nemocnice, kde je 6,5 tisíce zaměstnanců. Toto určitě odborářům sdělím. Možná že to slyší právě teď. Takže uvidíme, jak bude vyjednávat, jak bude vypadat vyjednávání se zaměstnavatelem.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Jestli jsem to dobře pochopil, tak zástupce ministerstva zdravotnictví teď říká odborářům, že by měli zatlačit například i stávkou na zaměstnavatele, jako jsou například akciové společnosti, krajské nemocnice.

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Ano, a oni budou říkat to, co říkáte vy. Ale my jsme tady s vámi nic nepodepsali a finance nám od zdravotních pojišťoven nechodí. Takže co chcete? Přestanete pracovat, nebudete mít žádné výkony, ta nemocnice obdrží ještě míň peněz od zdravotních pojišťoven, než kdyby pracovala.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Víte, paní místopředsedkyně, na mě to trochu působí, jako kdybyste podepsali papír, který téměř není možné jaksi splnit z obou dvou stran. Tam jsou prostě věci, jako například že bude ministerstvo zdravotnictví něco garantovat. Jak může něco garantovat u krajských akciovek? No, i váš podpis, myslím tím Lékařského odborového klubu, se skví pod tím dokumentem.

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Jistě si vzpomínáme všichni, jaká byla situace, v jaké jsme se nacházeli době a jaká kritická situace tady byla. Takže se podepsalo toto memorandum v době, kdy jsme opravdu a možná že jsme udělali velkou chybu, ale důvěřovali jsme slovu, důvěřovali jsme slovu jak ministerstvu zdravotnictví, tak vládě, protože vláda to má dokonce ve svém usnesení.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Poslední dvě krátké odpovědi. Tohle to je, řekněme, pane náměstku, poslední slovo. Váš pohled na věc je, že by teď se měli snažit odboráři a zatlačit na krajské nemocnice.

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Určitě tím způsobem skončilo i jednání pana premiéra.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Čeho se pacienti a vůbec obyvatelé České republiky teď mohou nadát? Jste naladěni na to, abyste opravdu začali tlačit třeba i podobně jako v roce 2010 a 11?

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Já odpovím stejně, jako odpověděl pan předseda Engel, že toto se bude projednávat s naší členskou základnou, s krajskými radami a s výkonnou radou. A ono toto byl vlastně pouze jediný bod toho dnešního jednání Tripartity, protože tam jsou ještě následující, tam je síť nemocnic, je tam dostupnost...

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Bylo to zmíněno v naší reportáži, paní místopředsedkyně.

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Přesně, dostupnost péče a také tam bylo zmíněno, že se musí uzavřít dohody se zdravotnickými zařízeními. V současné době jsme dostali informaci, že již některé dohody jsou uzavřeny. Vemte si, že je pololetí roku, zdravotnická zařízení neví nebo my nemáme ten přehled, jestli vůbec dohody od příštího roku uzavřený budou.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Tak, Česká televize bude situaci bezesporu sledovat i nadále. Děkuji pěkně za váš čas, hezký večer.

Ivana BŘEŇKOVÁ, místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče:
Děkujeme.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Na shledanou.

Petr NOSEK, náměstek pro zdravotní pojištění, ministerstvo zdravotnictví:
Na shledanou.


články:

ČT24

Zdroj: ČT24

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.