Přeskočit na obsah

Sobotka k reformě zdravotnictví

20.7.2011
Moderátor (Štěpánka Čechová):
Váš stínový ministr zdravotnictví David Rath dnes v ČT prohlásil, že ČSSD je v případě schválení tzv. malé zdravotní reformy připravena ji napadnout u ústavního soudu, ale vzhledem k tomu, že od pana Ratha jsme už slyšeli i silná prohlášení např. o znárodnění, které vy jste pak musel mírnit, potvrzujete, že je ČSSD rozhodnuta napadnout malou zdravotní reformu u ústavního soudu?

Host (Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD):
Já jsem byl informován našimi senátory, že sociálně demokratická většina v senátu navrhne zamítnutí novely zákona o zdravotním pojištění, které obsahuje ono nespravedlivé rozdělení zdravotní péče na péči pro chudé a bohaté. Sněmovna, vládní většina v poslanecké sněmovně ten náš návrh přehlasuje a my se už v tuto chvíli začínáme připravovat na to, že návrh zákona vyjde ve sbírce a tudíž bude možné z formálního hlediska podat podání k ústavnímu soudu. My vidíme dva problémy toho vládního návrhu zákona. Za prvé je to rozdělení zdravotní péče. Domníváme se, že Ústava garantuje rovný přístup ke zdravotní péči a nepočítá s tím, že by se zejména na základě vyhlášky zdravotní péče měla nějakým zásadním způsobem rozdělovat. Druhý problém, který tam vidíme je ve výši poplatku za pobyt v nemocnici. Ono zvýšení na sto korun podle našeho názoru přesáhlo míru únosnosti. Chtěli bychom znovu požádat Ústavní soud, aby se tímto poplatkem zabýval. On se totiž nezapočítává do žádného sociálního limitu a pro řadu lidí, zejména pro důchodce může znamenat docela vážný problém zejména v situaci dlouhodobého pobytu ve zdravotnickém zařízení. To jsou tedy 2 momenty, které jsme zatím identifikovali v naší právní analýze jako nejslabší body vládní předlohy a já jsem už pověřil experty, aby připravili příslušné podklady. Čili informace kolegy Ratha je validní.

Zpomalení reforem ale přinese i prohlubování dluhu na účtu českého zdravotnictví, nedostane to obor do ještě větších problémů?

Ten problém je způsoben tím, že vláda přestala valorizovat platbu za státní pojištěnce. Náš systém je sestaven a založen tak v těch uplynulých letech, že on dlouhodobě není schopen absorbovat rozhodnutí vlády, která přestane zvyšovat platbu za státní pojištěnce neboť mezi státní pojištěnce patří nejaktivnější klienti zdravotního systému. Vláda např. platí za důchodce, to je problém číslo jedna. Problém číslo dvě je, že v uplynulých letech došlo k částečné privatizaci některých lukrativních oborů ve zdravotní péči, což vytváří ztráty u celé řady lůžkových zdravotnických zařízení.

Já chápu teď vaší snahu o rozbor, ale já jsem se ptala pokud vy napadnete malou zdravotní reformu u ústavního soudu aniž by se změnily věci, o kterých teď vy hovoříte, zda to neprohloubí deficit zdravotnictví?

Tyto dva prvky, které my navrhujeme, nemají zásadní vliv na stabilitu systému zdravotní péče. My předpokládáme, že i kdyby vládě se podařilo prosadit rozdělení zdravotní péče na standardní a nadstandardní, tak ten rozsah činností, které budou v první fázi pokryty nadstandardní péčí nebude nijak rozsáhlý, tam je spíše riziko toho, že se ten seznam těchto položek bude do budoucna zvyšovat a to bychom velmi neradi viděli jako sociální demokraté. Pokud jde o onen poplatek v nemocnici, tak již dnes se vybírá částka 60,-, to zvýšení o 40,- není z pohledu příjmu nemocnic fatální, ale může být problém pro celou řadu pacientů, kteří dlouhodobě v těchto zdravotnických zařízeních leží. Čili tady není problém stability, stabilita zdravotní péče je ohrožena z jiných důvodů a já jsem se pokusil alespoň 2 z nich velmi stručně popsat.

Jak vnímáte názor premiéra, že zvyšování spoluúčasti pacientů až na 22 % je nevyhnutelná?

To je politické rozhodnutí. To není věc, která by byla osudově dána. Já si vzpomínám, že před 4, 5 lety byl podíl přímé spoluúčasti pacientů kolem 14 %, došlo ke zvýšení na 16, 17 % a to rozhodnutí zvýšit spoluúčast na 22 % je prostě politické rozhodnutí této vládní koalice. Podle našeho názoru rozumnější hospodaření pojišťoven, sloučení pojišťoven v zásadě do jedné, lepší regulace cen léků by umožnily zpomalit tempo růstu spoluúčasti pacientů a znovu je tady ten argument, který jsem používal u zvýšení DPH, v situaci kdy nerostou reálné příjmy, kdy se zastavil růst mezd, není tady perspektiva nějakého rychlého ekonomického růstu takový nárůst přímé spoluúčasti hotovostní ve zdravotnictví bude vytvářet vážné sociální problémy.

Děkuji za váš čas, na slyšenou.

Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.