Šnajdr si došlápne na "létající" odborné zástupce
Moderátor:
Marek Šnajdr, poslanec a místopředseda výboru pro zdravotnictví v naší PS vítejte u nás ve Faktech na Primě.
Pane poslanče, jednou ze změn v rámci zdravotnické reformy je také povinná přeregistrace pro soukromé lékaře. Zdá se, že ne všichni pochopili, oč vám vlastně běží.
Marek Šnajdr /ODS/, poslanec, místopředseda zdravotního výboru PS:
Jestli mohu být impertinentní, tak asi ani ne vy, ta povinná přeregistrace se netýká soukromých lékařů, ta se týká každého zdravotnického zařízení nebo každého poskytovatele, tedy každého, kdo chce léčit v ČR lidi. My jsme přijali zákon, který je zhruba tak široký, který říká, co musí splnit ten, kdo chce léčit občany ČR, neboli, jaké penzum kvalitativních a bezpečnostních pravidel musí zajistit, aby mohl léčit lidi a já myslím, že všichni chápeme proč. Pokud jsme přijali takto složitou úpravu v rámci ochrany pacientů, ta přeci musíme zajistit, aby každý, kdo chce v ČR po přijetí tohoto zákona léčit, toto splnil. A ten můj pozměňující návrh říká, že se pouze prověří každé zdravotnické zařízení, které už funguje, jestli tyto podmínky zákona splňuje, pokud je splňuje, tak automaticky jeho registrace pokračuje, pokud nesplňuje některou jeho část, tak má tři roky na to, aby si ji zajistil.
Tomuto já samozřejmě rozumím, ale co budete žádat od těch lékařů a teď mě zajímají v tuto chvíli soukromí lékaři, soukromé praxe, protože to jsou ti, kteří jsou nejvíce nespokojeni s vaším návrhem mám pocit, tak co u nich vlastně budete kontrolovat? Co jiného než k původní registraci budou muset předložit?
Tak například vím dobře, že odborní zástupci celé řady praxí nesplňují standardy zákona neboli, že zde máme několik tzv. létajících odborných zástupců, kteří garantují několik paralelních ordinací, což je věc, která není dohledatelná jiným způsobem než tady tímto a těch neduhů je celá řada a to, že někteří, zdůrazňuji někteří soukromí lékaři v tom vidí problém, tak příliš nevědí, co tam je napsáno. Já ujišťuji každého, že výrazně větší problém s tím budou mít velká lůžková zařízení např. nemocnice, která dokonce v životě v minulosti žádnou registraci neprošla, ona existují na základě tzv. zákona o státních zdravotnických zařízeních a někdy nemusel podstoupit tu složitou kvalitativní proceduru jako jiná zařízení, to znamená, chceme-li v českém zdravotnictví pořádek, chceme-li garantovat to, že každý, kdo léčí lidi, musí splnit určité nároky, tak to nelze podstoupit jinou cestou než že budeme muset prověřit, zda každý toto splňuje.
Pardon, já tomu, co říkáte, rozumím, jenom se stále nemohu zbavit pocitu, že jestli budeme chtít mít ve zdravotnictví pořádek, tak na přeregistraci, začít na přeregistraci i soukromých lékařů, že to není, řekla bych takový příliš efektivní start, protože alespoň co já vím, na soukromé lékaře si v tuto chvíli vůbec nikdo nestěžuje.
Ale to přeci vůbec není o tom, jestli si někdo stěžuje nebo nestěžuje, já si myslím, že málokdo, řekl bych, pomohl soukromým lékařům v ČR tak jako já v minulosti. Nicméně, to je otázka principiální. Chceme-li mít ve zdravotnictví pořádek, a chceme-li nastavit nějaká pravidla, tak ta pravidla přeci musí platit pro každého, nemůžeme říct, že pro 34 000 zdravotnických zařízení neplatí a pro těch 10, 20, 30 co vzniknou ročně budou platit nová pravidla, pak bychom vůbec takový zákon neměli přijímat, protože by byl naprosto zbytečný. Představte si, že na jedné straně vám politická reprezentace řekne, přijali jsme zákon, který výrazně zvýší vaší kvalitu a a vaše bezpečí, když jdete do zdravotnického zařízení a pak bychom dodali, ale bohužel neplatí pro stávající zařízení. No to přece by byla absurdita.
Můžete mi říci, pane poslanče jen, kolik to vlastně, takové ty soukromé lékaře bude stát času a peněz ta přeregistrace?
Já si myslím že to je zanedbatelná administrativní činnost, já znovu opakuji, v tom zákoně je napsáno, že na to mají právní nárok, pokud splňují podmínky zákona a já vám dám, Báro, příklad, když se změnil Živnostenský zákon, máme 960 000 živnostníků, to znamená, výrazně více než zdravotnických zařízení, když se změnil Živnostenský zákon, neboli změnily se podmínky, které musí živnostníci splnit, tak vždycky tato změna byla spojena s tím, že ty existujíc živnosti těch 960 000 muselo ty podmínky, nové podmínky naplnit, to je logická věc, protože pak by nemělo smysl přijímat nové živnostenské oprávnění , to znamená ano, je to otázka principiální, chceme pořádek, pak se to musí stát.
Pane poslanče, diskutuje se teď hodně v ODS o tom, jestli váš následující kongres bude či nebude volební?
Tak určitě se v ODS hodně diskutuje, co dál, také se hodně diskutuje o tom, jaká forma kongresu má být to je pravda.
A vy sám byste byl pro jakou formu kongresu?
Já osobně nejsem zastáncem toho, aby kongres byl jednodenní, to znamená, ten návrh, který dnes vzešel z grémia, podle mého názoru nedostatečně umožňuje ty veškeré názorové proudy, aby se na kongresu vyjádřily.
Já jsem se neptala teď přesně na počet dnů, já jsem se ptala na to, jestli budete proto, aby byl volební nebo ne?
Tak já vím, že se více diskutuje o tom, jestli má být nebo nemá být volební a já si myslím, že pro znalé lidi situace uvnitř ODS, to že ten kongres je navržen jako jednodenní, tak každý, kdo zná praxi, jak takové kongresy vypadají, tak ví, že když se odbudou povinné projevy, tak je 5,. 6 hodin večer a všichni jedou domů.
Rozumím tomu, tak, že vy mě neřeknete, jestli chcete volební nebo ne?
Já bych preferoval kongres, kde bude možnost dostatečně silně argumentovat všechny názorové proudy a vydiskutovat, kam by ODS dál měla jít.
Takže neřeknete volební – nevolební?
Já si umím představit volební kongres.
I nevolební?
Na druhou stranu podle mého názoru, volba sama o sobě nic neřeší, ODS není v této chvíli v nejlepší situaci a myslím si, že nejhorší cesta, jak o tuto vnitřní situaci řešit, je o tom nediskutovat a ty problémy utlumovat.
....
Pane poslanče, už několik týdnů to na severu Čech docela rizikově kouří, řekněme, vystoupil dokonce i prezident na dané témě, řekl, že je třeba nasadit násilí na ukončení těch věcí a zároveň pracovat na dlouhodobé koncepci, předpokládám, že s ním souhlasíte?
Tak já nevím, jestli použiju slovíčko násilí, ale myslím, že on řekl, že je potřeba razantně zasáhnout.
Nepokoje tvrdě potlačit.
Ne vždy souhlasím s prezidentem republiky, to je všeobecně známo, nicméně myslím si, že pasivita v problému severočeském není na místě, myslím si, že zajištění zákonnosti je opravdu něco, po čem ti lidé volají, na co mají nárok a právo a co podle mého názoru je potřeba udělat.
Takže v podstatě se shodujete, o to mi šlo, to měl být jenom takový mezistupeň, k té vlastní otázce. Ale co podle vás by mělo býti tou dlouhodobou koncepcí? Čeho vlastně chceme dosáhnout?
Tak je evidentní, že ta určitá vyloučená skupina obyvatel, která je v určitém stavu, tak pokud se nezmění ta jejich situace, jak sociální, tak pokud se nezmění jejich situace životního stylu, tak ty problémy se budou pravidelně opakovat. To znamená, ano, já souhlasím s tím, že to řešení má krátkodobý horizont, to znamená, zajistit bezpečí a zákonnosti pro občany, kteří tam žijí, na druhé straně eliminovat tu příčinu to nelze jedním policejním zásahem, to nelze jednou razií.
Tak čím byste eliminoval tu příčinu?
Řekl bych konkrétními cílenými programy do těch skupin, to znamená zajištění vzdělání, zajištění řekněme stimulace práce pro ty lidi, to si myslím, že jsou programy, které mohou z dlouhodobého horizontu přispět k jejich vtažení.
Rozumím tomu, ale jsou pozorovatelé, kteří vám řeknou, že to všechno tady už bylo a nezafungovalo to, nemotivovalo to, nezapůsobilo to.
Já si nemyslím, že to tady úplně bylo, já si myslím, že kombinace řekněme,e těch pozitivních stimulů s určitou odvážnou i represí, nebojím se toho slova, že je správný model, že není možné očekávat, že ta problematika dlouhodobá těch sociálně vyloučených ghett, že bude vyřešena za rok, tak to je pravda, na druhou stranu myslím si, že rezervy v tom řešení opravdu jsou.
Myslíte si, že návrh nebo jeden z kroků návrhu řešení, se kterým přišla paní poslankyně Řápková, vaše kolegyně, to znamená, po určitých přestupcích zakázat pobyt na dobu tří měsíců, samozřejmě to platí jenom pro ty, kteří tam nejsou trvale hlášení, tak myslíte si, že tohle je cesta?
Myslím si, že to je jedna z cest. Myslím si, že problém nejenom ČR, ale i Evropy je, že řekněme, příliš extenzujeme, čímž nechci říct, že tohle patří do našeho prostoru a že bychom to měli protlačit, ale že někdy pod vidinou lidských práv a jejich extenze potlačujeme práva většinové společnosti a myslím si, že určitá sankce, za nepřizpůsobivé chování je na místě.
Čili zvednete pro tento návrh ruku.
Říká Marek Šnajdr, poslanec ODS a taky místopředseda zdravotního výboru PS, který byl dnešním hostem ve Faktech na Primě, pane poslanče, díky, že jste přišel.
Děkuji za pozvání, hezký večer.
Zdroj: Prima TV