Šnajdr: Na platy zdravotníků je až 15 miliard
27.01.2011
Vítejte u Interview ČT24. Napětí kolem českých lékařů se stupňuje. Ve hře je navíc deset tisíc lůžek, která chtějí pojišťovny bez náhrady zrušit.
Naším hostem v Interview ČT24 dnes Marek Šnajdr, místopředseda sněmovního zdravotnického výboru a také předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Návrh Všeobecné zdravotní pojišťovny, která vyzvala krajské samosprávy, aby zrušily v podstatě 10 tisíc nemocničních lůžek akutní péče, což je ale, když se na to člověk podívá, tak je to zhruba pětina, nějakých 20 %. Pak se nebudou tedy nějakým způsobem, nebudou klesat platby nemocnicím, a ty 2 miliardy korun, které se ušetří, tak ty půjdou automaticky na platy lékařů? A všech lékařů?
Já opravdu bych se nechtěl bavit o platech lékařů, já bych se rád bavil o platech zdravotníků. Prosím, já si na tom hodně stojím. Ale teďka zpátky k tomu vašemu dotazu. My se nebavíme za prvé o 2 miliardách, ten rozsah je až 15 miliard korun. Není to v této chvíli pouze návrh Všeobecné zdravotní pojišťovny, ale i se k tomu připojilo Ministerstvo zdravotnictví a ostatní zdravotní pojišťovny. A to není plán, který bychom zítra chtěli začít realizovat. To je výzva k tomu, aby si stát jako zřizovatel, ale rovněž i kraje s pojišťovnami sedli a dohodli se na tom, že v konsenzu, že si předají data a že společně restrukturalizační plán lůžkového fondu vytvoří a společně jej zrealizují. A když se tak stane, tak že všechny pojišťovny, nejenom VZP, se zavážou k tomu, že, když to řeknu velmi lidově, že ta redukce nebude znamenat, že pojišťovna uspoří peníze, ale ten uspořený balík peněz investuje, pošle do těch ostatních zdravotnických zařízení, čímž posílí jejich ekonomiku, vytvoří prostor pro to, aby se navýšily platy zdravotníků, aniž to bude finančně nezodpovědné.
Počkejte, můžete to říct jasně? Jako vytvoří prostor, aby se navýšily platy zdravotníků, když tady mluvíme o 2 miliardách korun, což...
Já říkám až 15 miliard.
Vy říkáte až 15, ale tak já beru údaje z otevřených zdrojů, kde v tuhle chvíli se mluví o tom, že nebudou klesat platby nemocnicím, jak mají klesat pro letošní rok o ty 2 miliardy.
To je něco jiného. Můžu do toho jenom vstoupit? To je určitá úvaha, která se objevila v souvislosti, řekněme, s některými návrhy pana ministra, že by se o 2 miliardy zvýšily úhrady v letošním roce zdravotnickým zařízením lůžkového typu. To, o čem hovořím já...
A ty 2 miliardy, pardon, teda já to dokončím, ty 2 miliardy korun, ty by byly tím pádem přidány na platy, nebudu říkat lékařů, ale zdravotníků?
To nesouvisí s restrukturalizací. Ten návrh s tím počítá a já samozřejmě na to říkám, že by se to velmi těžko zajišťovalo. To, na co jste se mě ptal vy, když se ušetří určitý počet lůžek, já to řeknu velmi jednoduše - řekněme, že máme 100 lůžek, pokud jich deset zavřem, tak těch... ta platba, která jde za těch 10 lůžek, tu si neušetří zdravotní pojišťovna, ona si ji nenechá, ale ona těch 90 lůžek začne lépe hradit, větší částkou, to znamená, že ekonomika, provoz toho zdravotnického zařízení z těch 90 lůžek bude lépe hrazen, což v sobě nese, že bude i větší prostor pro, nebo bude více prostředků na mzdy.
Taky větší prostor pro plýtvání ale, ne?
No, to si musíme říct, co to plýtvání je. Tak jestli náhodou to, že zde máme opravdu ne dobře postavenou strukturu lůžkové péče, že platí české pravidlo českého zdravotnictví, že zdravotní potřeby neurčuje zdravotní stav obyvatel, ale počet zdravotnických zařízení, nebo rozsah zdravotnických zařízení, jestli náhodou toto není to největší plýtvání, a jestli když právě tento nepopulární, ale potřebný řez provedeme, jestli s tím zdravotnictvím neuděláme zásadnější strukturální změny, které pomohou těm ostatním.
A ten řez by se dal provést kdy?
No, on se dá provést velmi rychle. Tak dnes jsme měli na to určité jednání s panem ministrem a tam jsme se jasně shodli na tom, že existuje vůle takovou komisi vytvořit, existuje vůle, řekl bych, jí dát termín k tomu, aby takový plán vytvořila zhruba do poloviny roku, a tak, aby ten plán počítal s tou optimalizací již od 1. ledna roku 2012, to znamená, to je poměrně rychlý scénář, a pokud takový realistický plán vznikne, tak pak se můžeme bavit o určitých finančních kompenzacích, protože budou, budeme na ně mít zdroje, bude to zodpovědné řešení. A chcete-li ještě, jestli můžu, vždyť netvařme se, že to je nějaké novum. To o tom 10 let se všichni odborníci, kteří se zdravotnictvím zabývají, tak se shodují na tom, že naše struktura, nebo síť lůžkové péče není odpovídající, že skutečně máme mnoho akutních lůžek a naopak třeba se nám nedostává těch následných, že všichni ví, že když
v Praze bude o dvě fakultní nemocnice navíc, tak že budou mít všechny plno, nicméně to, že to všichni ví, ještě neznamená, že všichni máme tu odvahu to změnit, protože všichni víme, že to je vždycky spojeno s určitým politikařením, že to je nepříjemné, že to je bolestivé, ale je to řešení.
Když se zruší těch 10 tisíc lůžek...
To je návrh, já jenom opravdu zdůrazňuju, že to je návrh.
Tak je tady na stole návrh, o kterém se můžeme pobavit.
Ano.
Kdyby se podle tohoto návrhu zrušilo 10 tisíc lůžek akutní péče, vznikly by nějaké lůžka následné péče?
Zcela jistě, zcela jistě. Já nemám rád cizí slova, ale oni se občas používaj, restrukturalizace neznamená jenom uzavření lůžek, ale znamená to například...
Aby to nebylo potom ve finále nula od nuly.
No, i kdyby se akutní lůžka transformovala do lůžek následné péče, tak každé lůžko akutní je násobně dražší než to lůžko následné péče. Ale to není jenom matematická, nebo, chcete-li, ekonomická záležitost. To skutečně, řekněme, musí být proces, který bude odpovídat přesným datům, které mají zdravotní pojišťovny, které mají kraje, které má stát o počtu výkonech, které se provádějí, o diagnostických výkonech, a naopak o určitém, řekněme, věkovém vývoji populace a podobně. Ta data jsou a ta vůle prostě, ta vůle prostě v minulosti nebyla, protože vždycky, vždycky do toho vstupovaly politické vlivy. I dnes.
A teď vám v podstatě pomohli lékaři tou akcí "Děkujeme, odcházíme"?
No, zcela nepochybně, ano. Já nechci zastírat, že to je příležitost, kterou je potřeba využít, protože to se netýká jenom těchto lékařů. Například ti lékaři říkají, že jsou přetíženi na... že jsou přetíženi na přesčasových pracech. Ano, to je pravda.
Proč se na to ptám? Jestli by vůbec bylo potřeba, aby ti lékaři, kteří jsou v tuhle chvíli ve výpovědi, tak aby se vraceli, když tedy zrušíme pětinu lůžek akutní péče, byť je to tedy návrh jenom?
No, já jsem právě se k tomu chtěl vyjádřit. Ono taky se hodně říká, je to pravda, že máme přetížené lékaře na službách. Ano, protože samozřejmě máme, stejně jako všechny ostatní evropské země, máme normy, které říkají, že na jedno lůžko musí být takový a takový počet lékařského personálu, takový a takový počet středního zdravotního personálu. A logicky, když těch lůžek máme mnoho, tak potřebujeme... potřebujeme k nim mnoho personálu. A pokud ten počet těchto zdravotníků je limitovaný, tak logicky to nutí... ten systém nutí ty lékaře a ty nelékaře prostě k přesčasové práci. To znamená, když zredukujeme, nebo zoptimalizujeme lůžkový fond, tak to nemá jenom pozitivní ekonomické efekty, ale má to pozitivní mzdové efekty a ještě se zdravotníkům uleví. To je prostě... to jsou spojené nádoby a já bych moc přál si, abysme to takto vnímali.
Vy jste říkal, že jste měl jednání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem.
Ano.
Ten návrh, o kterém tady mluvíme, to zrušení těch 10 tisíc nemocničních lůžek, bude to jeden z návrhů lékařům v akci "Děkujeme, odcházíme", s tím, ať posečkají s výpověďmi ještě třeba půl roku a bude dán ten harmonogram, jak jste o něm mluvil, ty kroky přesně vyjmenované?
Já jsem byl stejně jako ostatní ředitelé a předsedové správních rad na jednání, které před chvíli skončilo. Bylo předmětem tiskové konference a tam pan ministr řekl, že bude usilovat o zřízení takovéhoto, řekněme, orgánu, který by začal na restrukturalizaci pracovat. A já bych si troufl přát, nebo já bych opravdu apeloval na to, abychom... abychom ty odboráře i Českou lékařskou komoru vyzvali k podpoře takového kroku. Mě velmi mrzí, že aniž se seznámili s jakýmkoliv návrhem pana ministra, tak pan prezident Kubek už v novinách říká, že je kategoricky proti tomu, což mimochodem koresponduje s dosavadním fungováním odborů i České lékařské komory. Ty byly vždycky proti jakémukoliv řešení, které mělo s českým zdravotnictvím něco udělat.
Dobře. Tak to si počkejme, až ta jednání dospějou, až... do té fáze, jak by...
To znamená, já bych si přál, moc bych si přál, protože by to bylo zodpovědné, aby ti, kteří něco chtějí, aby deklarovali zodpovědnou vůli se na některých potřebných změnách podílet, nesabotovat je a naopak na nich aktivně spolupracovat.
ČT24, František Lutonský
Zdroj: ČT24