Přeskočit na obsah

Šetřeme si na stáří igelitky, budeme je potřebovat!

CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, se podivuje nad kroky VZP v otázce zrušení úhrad inkontinenčních podložek s platností od 1. ledna 2013. V důsledku tohoto rozhodnutí vyřadily z úhrad inkontinenční podložky i ostatní zdravotní pojišťovny. Údajně jsou podložky "duplicitní" pomůckou, protože při inkontinenci chrání pacienta i původní pomůcka, tedy plena či plenkové kalhotky.

Ti, kteří stojí za tímto rozhodnutím ve VZP, pravděpodobně neviděli živého inkontinentního pacienta, u kterého může docházet k účinku moči nebo stolice do okolí, mimo "primární pomůcku". Nahrazovat prodyšné podložky igelitem je hazard se zdravím pacienta a krokem o míle zpět v oblasti péče o inkontinentní.

VZP jinými slovy říká, že absorpční podložka nechrání pacienta, ale lůžko. To je nesmysl. Podložka je proto absorpční, protože absorbuje to, co plenka nezachytí. Absorbuje to proto, protože ležet byť jen chvíli na lůžku potřísněném močí nebo stolicí poškozuje kůži pacienta, což vede k proleženinám, infekcím a v závažných případech může vést ke smrti. Kůže vážně nemocných a dlouhodobě ležících seniorů je k poškození velmi náchylná. I když se mnohdy jedná o pacienty se špatnou prognózou, je výše popsaný stav nepříliš důstojným pro odchod z tohoto světa,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.

Na pomůcky pro inkontinentní se ročně vydává 1,4 miliardy korun. Podle čeho je to "mnoho"? Největší problém vidí pojišťovna/y v tom, že to tzv. "není pod kontrolou". Laicky řečeno pojišťovna není schopna předepisovací praxi prověřit a považuje za jednodušší se strefovat do úhrad, než cestou revizních lékařů zkontrolovat statisticky významný vzorek předepsaných pomůcek, zda jsou předepsány správně. Zda v praxi nedochází třeba k situaci, že se na předpis na inkontinenční pomůcku nevydá jiné zboží. „Dovozujeme to ze skutečnosti, že pojišťovny opakovaně lamentují nad nárůsty výdajů, zatímco dynamika prodejů zaznamenaná průmyslem tomu neodpovídá,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.


Náklady na pomůcky pro inkontinentní pacienty v souvislostech

Pro ilustraci jsme čerpali data z Ročenky VZP za rok 2010. Inkontinenční pomůcky jsou v rámci zdravotního pojištění zařazeny v kapitole zdravotnické prostředky. Náklady na zdravotnické prostředky na poukaz činily v roce 2010 pouhá 3 procenta z celkových nákladů na zdravotní péči. Inkontinenční pomůcky jsou zařazeny do skupiny zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz. Snižování výdajů v této kategorii tedy celkovou strukturu výdajů významně neovlivňuje.

Graf 1: Náklady na zdravotnické prostředky předepsané na poukaz činily v roce 2010 pouhá 3 procenta z celkových nákladů na lékařskou péči (Zdroj: Ročenka VZP 2010)

 

 

Graf 2: Výdaje VZP na zdravotnické prostředky na poukaz v roce 2010 dosáhly 3 025,1 milionu Kč. (Zdroj: Ročenka VZP 2010)

 

* * *

MUDr. Miroslav Palát

Prezident CzechMed

 

Zdroj: CzechMed

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.