Přeskočit na obsah

Sestry, pečlivě si školy vybírejte...

Žádná vysoká škola zaměřená na ošetřovatelství nemůže nikdy nahradit studium medicíny na lékařské fakultě. Ani délkou ani hloubkou studia.

Z žádné sestry nikdy nemůže být ani poloviční lékař a ani jím být nemá. Ani když absolvuje specializační studium v magisterském programu.

Zdravotní sestra má být vzdělanou celistvou sestrou, která je připravena kvalitně a bezpečně plnit lékařem stanovené ordinace, má být jednou z  pojistek vůči pochybení a zejména má být připravena odpovědně o nemocné pečovat.

Ošetřovatelskou péči má být schopna si naplánovat, vykonat a celkový stav nemocného zhodnotit. Vše s vědomím, že kvalitní ošetřovatelská péče mnohdy léčí lépe než drahé a náročné výkony či preparáty…..

A sestry nemohou dotčeně vnímat to, že především ošetřují. Vždyť například v  anglicky mluvících zemí je zdravotní sestra „nurse“ tedy ošetřovatelka a rozhodně tím není snížen jejich sociální či pracovní status.

Vím, že jsou sestry přetížené, zejména administrativou a raději by pečovaly, nežli něco zaškrtávaly, ale přesto se během každé své služby potkávám s  kolegyněmi či kolegy, kteří pracují velmi poctivě a s láskou.

V diskuzích u mého předchozího příspěvku, který na www.tribune.cz vyšel pod titulkem "Obávám se snížení podpory sester, které se chtějí dále vzdělávat" jsem narazila na názory, že studium sester je nekvalitní a lehce dostupné, zejména na soukromých vysokých školách.

Že soukromé školy napříč obory (pedagogika, právo, management, zdravotně - sociální obory...) vykazují nižší kvalitu studia, upozorňuje odborná veřejnost již několik let (např. předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková již v roce 2009 upozorňovala, že soukromé školy často vykazují jména profesorů a doktorů pouze na papíře, ale ve skutečnosti tam pedagogové ani nevyučují, nebo jen velmi málo).

Osobně nemohu žádnou soukromou školu hodnotit a ani bych si to nedovolila. Z mého pohledu je potřeba na zájemce o studium apelovat, aby si školy pečlivě vybírali, sledovali jejich hodnocení, zda jsou akreditované a jak jsou hodnoceni jejich absolventi.

A dále je to jen na nás absolventech z  kterékoli školy, abychom i v praxi dokázali, že nabyté vědomosti umíme účelně využít. Zcela určitě by většina sester ráda studovala na kvalitních státních školách, ale zřejmě poptávka převyšuje nabídku.

Na závěr touto cestou prosím o trpělivost s mladými absolventy vysokých škol oboru ošetřovatelství. I oni budou mít časem letitou praxi, ale musí ten čas dostat.

Mgr. Ivana Eckelová, řadová všeobecná sestra s takřka dvacetiletou praxí a externí pedagog 1. Lékařské fakulty, Ústavu teorie a praxe ošetřovatelství

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.