Přeskočit na obsah

Senát zamítl dva reformní zdravotnické zákony, v jiném chce změny

Senát zamítl podle očekávání opoziční většinou dva ze tří takzvaných kodexových zákonů zdravotnické reformy. Jde o předlohy o zdravotních službách a o specifických zdravotních službách. S pozměňovacími návrhy vrátil sněmovně návrh zákona o zdravotnické záchranné službě. V něm chce ponechat současnou nejzazší dobu příjezdu záchranářů k pacientům a zavést odchodné pro záchranáře.

Předlohy se vracejí do sněmovny. Vládní koalice v ní svou pohodlnou většinou s největší pravděpodobností senátní veta přehlasuje. Jak se poslanci postaví ke senátním změnám zákona o záchranné službě, není jasné. Koalice už avizovala, že bude souhlasit s odchodným. S ponecháním dojezdové doby však nesouhlasil i v Senátu ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Vláda v předloze navrhovala prodloužit dobu až na 20 minut místo současných 15 minut. Podle senátorů by se tím ale zhoršila dostupnost zdravotní péče. Na odchodné ve výši až šesti měsíčních platů by měli mít nárok záchranáři pod dosažení 50 let věku, pokud u záchranky pracovali alespoň 15 let. Zákon popisuje organizaci a činnosti záchranné služby, které se prakticky neliší od současného stavu.

Záchranáři ale budou mít ze zákona možnost vstupovat do cizích objektů a budou moci žádat pomoc od jiných lidí. Nemocnice budou muset mít kontaktní místa, která budou v nepřetržitém spojení s operačními středisky záchranky.

Předloha o specifických zdravotních službách upravuje mimo jiné umělé oplodnění, sterilizace žen, kastrace mužů a změnu pohlaví. Debatu v horní komoře vyvolal zejména hraniční věk 49 let pro umělé oplodnění a rozdíl mezi věkem žen a mužů v případě anonymních dárců.

Zákon o zdravotních službách zamítla horní komora již minulý čtvrtek. Předloha vymezuje podmínky poskytování zdravotní péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Vláda chce, aby všechny tři reformní předlohy platily od začátku příštího roku.

Senát vetoval i dvě doprovodné normy k reformě - takzvaný změnový zákon a novelu o zdravotním pojištění. Tato novela mimo jiné vyjímá z úhrad z pojištění část léků - lidé by si je museli platit sami. Úprava vzbudila patrně největší kritiku senátorů. Předloha dále zavádí hrazení očkování proti rakovině děložního čípku dívkám ve věku od 13 do 14 let.

mbc

ČTK

 

Některé výroky senátorů a členů vlády při dnešním projednávání vládní zdravotnické a důchodové reformy:

Vladimír Dryml (ČSSD): "Jde o zpackaný zákon a je mi to líto, že tak dopadla iniciativa všech lidí, kteří se zabývají záchrannými zdravotnickými službami napříč politickými stranami. Tady z tohoto místa musím vyčinit i poslanci za Věci veřejné panu Štětinovi, dřívějšímu šéfovi krajské záchranky v Hradci (Králové), který byl odvolán za to, že dopustil svými některými doporučeními to, co tady před sebou máme."

"Ono to totiž není o 15 nebo 20 minutách. Ono to je možná někdy i o určitém nekonečnu."

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09): "To, jestli ministerstvo zákon zpackalo - k tomu se nebudu vyjadřovat. Těžko se argumentuje s takovýmto postojem, protože se jedná o postoj, který vyjadřuje dojmy toho, kdo ho vyjadřuje expresívně.Těžko jaksi hledat argumenty proti dojmům. Ani by nebylo zdrávo, abych tady vyvracel něčí dojmy."

"Zákon byl koncipován jako určitý kompromis. My stojíme před trojúhelníkem, nebo, chcete-li, kvadraturou kruhu, která nemá samozřejmě ideální řešení."


Pavel Lebeda (ČSSD): "Já tady znovu zmíním lékařského kolegu pana poslance Štětinu, který se na tom návrhu podílel. Ne že by odvedl bůhvíjak fortelnou práci, ale já se teď ptám pana ministra, proč z toho jeho návrhu byla vypuštěna ta sociální doložka, to, na co záchranáři čekají, to o jejich zajištění, zabezpečení, odměňování, o ochraně zdravotníků při jejich práci. Já vím, o čem mluvím. Zažil jsem jako vyjíždějící lékař přepadení naším všeobecně oblíbeným etnikem. Zažil jsem taky, že nám tu sanitu vykradli."


Jaroslav Kubera (ODS): "Byl stanoven věk, do kdy lze provést umělé oplodnění, na 49 let. Oponenti namítají, že je to proti přírodě, že věk byl stanoven příliš vysoký. Jestli to je proti přírodě, to by bylo třeba si vyžádat stanovisko Greenpeace a Dětí země, ti nejlépe věcí, co je nebo není proti přírodě."

"Já jsem očekával aktivnější účast senátorek, které tady bohužel nejsou. Já jsem se jich chtěl zeptat, protože ony jsou ty, na rozdíl od nás trubců, které už stejně za chvíli nebudou ani potřebovat, protože se to naučí udělat si to samy, ale myslel jsem, že senátorky se vyjádří k tomu, protože jsou to zralé ženy, jaký je ten správný věk, kdy by si ještě přály být uměle oplodněny."


Soňa Paukrtová (TOP 09 a Starostové): "To je opravdu velice těžké posoudit. Protože jedna věc je porodit zdravé dítě a druhá věc je doprovodit dítě do jeho aktivity a dospělosti. A je samozřejmě velký rozdíl mezi ženami. Některé se cítí být mladé ještě v 70 letech a některé již dospívají do babičkovského věku, když jim je 61 let."


Zdeněk Škromach (ČSSD):
"Na podobném principu zkrachovala i slovenská vláda. Nebyla schopna komunikovat a nakonec se šprajcl jeden koaliční partner a skončilo to, jako to skončilo. Škoda, že u nás to zatím ještě tak nakousnuté není, ale mně by se to líbilo."


Miroslav Kalousek (TOP 09):
Je prostě lživé tvrzení, že někdo vyvádí nějaké peníze z penzijnímu systému. Pouze diverzifikujeme jednotlivé instrumenty. Že peníze dáváme soukromým penzijním fondům, to už, prosím pěkně ve vší úctě, je naprostý nesmysl.


Jiří Čunek (KDU-ČSL): "Spoléhám pouze na to, že budeme řešit příčinu, prorodinnou politiku. Budeme dělat něco pro to, aby nás tady bylo víc. To samozřejmě můžeme udělat taky tím, že otevřeme hranice, jak to udělala Kanada do doby, než se seznámila s naším romským etnikem."

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.