Přeskočit na obsah

Sekci Akné a obličejové dermatózy nám kolegové v Evropě závidějí

Akné je jednou z nejčastějších kožních chorob a jednou z nejčastějších nemocí vůbec, postihuje až 95 procent osob v určitém období jejich života. Přibližně jedna třetina pacientů má tak těžké projevy, že by měla navštívit lékaře. Akné není ohraničena věkem, probíhá od dětství až do dospělosti s maximem výskytu v období dospívání. Následky neléčené akné nejsou jen kosmetické, ale i psychické, včasnou léčbou je jim možné předejít. „Tyto skutečnosti je třeba stále připomínat,“ říká MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D., kožní lékařka a místopředsedkyně výboru sekce Akné a obličejové dermatózy České dermatovenerologické společnosti JEP, která poskytla redakci Medical Tribune rozhovor.

 

| Došlo po začlenění lokálních retinoidů do léčebných algoritmů k nějakému dalšímu posunu v terapii akné?

Dá se říci, že kolem akné se stále něco děje, ačkoli se to netýká vždy pouze novinek v léčbě. Za zmínku stojí zejména dva poznatky. V roce 2008 byla pojmenována nová diagnostická jednotka, a to akné dospělých. Za akné dospělých jsou považovány příznaky akné vznikající nebo přetrvávající po 25. roce věku. Léčí se stejnými léky jako akné dospívajících, ale podle trochu jiných léčebných schémat. Druhou skutečností je, že se potvrdila chronicita akné, což znamená, že kromě aktivní fáze léčby je třeba věnovat pozornost i dlouhodobé udržovací terapii. Samozřejmě se vyvíjejí také nové léčivé přípravky, například vakcíny proti Propionibacterium acnes nebo místní antiandrogeny, na trh přicházejí i další generické léky a řada nových dermokosmetických přípravků.

 

| Změnily se v poslední době algoritmy léčby akné?

Doporučení pro léčbu akné se průběžně doplňují a mění, poslední jsou nyní z jara 2016. Základní schémata zůstávají ale v zásadě obdobná. Nicméně je kladen stále větší důraz na správné rozpoznání stupně a typu akné, od čehož se pak odvíjí správná volba adekvátní léčby. Zlatým standardem léčby nejběžnější akné, a to papulopustulózní, zůstává kombinace lokálního retinoidu s antibiotikem nebo benzoylperoxidem.

 

| Zpřístupnila se více pacientům léčba systémovými retinoidy po vstupu jejich generik na trh?

Náhrada originálního Roaccutane dvěma generiky situaci v České republice spíše zkomplikovala. Jejich vstup byl podmíněn požadavkem na mnohem důkladnější kontroly během léčby izotretinoinem, například na provádění těhotenských testů a krevních odběrů každý měsíc, na velmi důkladnou edukaci lékárníků, obvodních lékařů a na rozsáhlou administrativu, jak to bylo zavedeno v mnoha zemích Evropy. Naštěstí se nám daří ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv v České republice tato opatření mírnit, ač informovanost o léku je jistě velmi důležitá.

 

| Jak se díváte jako dermatolog na doporučování dermokosmetiky pacientům s akné?

Nemám to statisticky podloženo, ale myslím si, že vzhledem k dostupnosti kosmetiky si ji mladí lidé mnohem více kupují. Já doporučuji kvalitní dermokosmetiku prodávanou v lékárnách. U lehčích forem akné dokáže správně vybraný a pravidelně používaný kosmetický přípravek zlepšit příznaky minimálně v 60 procentech. Ale pacienti, v případě dospívajících i jejich rodiče, by měli včas zareagovat, pokud kosmetika nepomáhá, a navštívit lékaře. Do určitého stupně může akné léčit i dětský praktický lékař nebo praktický lékař pro dospělé, od určitého stupně by ale pacient měl navštívit dermatologa, ideálně dermatologa, který se na léčbu akné specializuje.

 

| Je v České republice dostatek specializovaných poraden?

Bohužel máme pouze dvě specializovaná pracoviště. První vede paní docentka Jarmila Rulcová v Brně. Poradna, kde pracuji já, funguje v Nemocnici Jihlava. Nově máme síť 30 lékařů vyškolených speciálně na obličejové dermatózy a předpokládám, že se jejich řady budou stále rozšiřovat.

 

| Kde se soustřeďují dermatologové, kteří se na léčbu akné specializují?

V rámci České dermatovenerologické společnosti vznikla v roce 2015 sekce Akné a obličejové dermatózy, a to jako jediná v Evropě, což nám kolegové z ostatních evropských zemí trochu závidějí. Soustřeďujeme se především na organizaci vzdělávacích akcí. Jednou za rok pořádáme celostátní konferenci, kde je účast otevřená všem lékařům a lékárníkům. Pro zájemce o akné a obličejové dermatózy organizujeme workshopy a školení. Často nás také kontaktují dětští lékaři, abychom pro jejich místní sdružení připravili seminář, a samozřejmě také publikujeme. V listopadu vyjde nová kniha Obličejové dermatózy autorek Nevoralová, Rulcová a Benáková. Kniha bude kromě teorie obsahovat i kasuistiky. Křest knihy je naplánován právě na 10. výroční konferenci Akné a obličejové dermatózy, jenž se uskuteční 4. listopadu v Brně. Další naší činností je informovat veřejnost o tom, že akné je někdy velmi závažné a vždy chronické onemocnění a že existují léky, které mohou pacientům pomoci.

 

| Vystoupí na 10. výroční akné konferenci i zahraniční host?

Jsme velmi rádi, že naše pozvání přijal profesor Gerd Plewig, který je považován za jednu z největších odborných autorit v léčbě akné ve světě. Je emeritním přednostou Kožní kliniky v Mnichově, která je mimochodem největší dermatologickou klinikou na světě. Je autorem uznávané učebnice o akné a růžovce a pochopitelně také řady přednášek a dalších publikací. Je pro nás ctí, že profesor Plewig bude na konferenci přednášet a pokřtí také již zmiňovanou knihu.

 

| Vydává sekce Akné a obličejové dermatózy své doporučené postupy?

Zatím máme hotové doporučené postupy pro dětské lékaře, které jako vodítko může použít jakýkoli lékař. Je v nich možno najít léčbu samotnou, doplňkovou kosmetiku, opatření u žen i dlouhodobou léčbu.

 

| Rozvíjí sekce Akné a obličejové dermatózy i spolupráci na mezinárodní úrovni?

O mezinárodní spolupráci se samozřejmě snažíme, protože může přinést našim pacientům nové poznatky i rychlejší vstup moderních účinných léků na trh. Sama jsem členkou výzkumné sekce (Task Force) pro akné a rosaceu při Evropské akademii dermatologie a venerologie (EADV) a jako její delegát se účastním i konferencí na světové úrovni. Nejbližší se bude konat na začátku září v Šanghaji, je to již 3. ročník mezinárodní konference o mazových žlázách, akné, rosacee a příbuzných chorobách (ICSGAD).

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.