Přeskočit na obsah

Schlanger - Proč lékaři u vlády nemají šanci na zvýšení platů

21.01.2011
Moderátor (David Šťáhlavský):
Ministr zdravotnictví Leoš Heger po jednání s premiérem Petrem Nečasem zdůraznil, že se oba shodli na tom, že vidí vydírání v podobě odborové akce Děkujeme, odcházíme, není možné. Na schůzce ministra s premiérem byl také náměstek ministra zdravotnictví Jiří Schlanger, který je teď mým hostem po telefonu.

Pane náměstku, lékaři si stěžují, že se s nimi dlouhodobě nikdo nebaví, a proto sáhli k této formě protestu. Nemyslíte, že mají v něčem pravdu?

Tak samozřejmě, že jde o to, jaké období do toho dialogu, nebo nedialogu počítají. Co se týče naší mise na ministerstvu zdravotnictví vedené panem ministrem Hegerem, tak ta vlastně efektivně začala až po létě uplynulého roku. My jsme okamžitě nastartovali práci na přípravě reforem a dali jsme veřejnosti na vědomí, kudy se ty reformy budou ubírat. Z tohoto hlediska samozřejmě nebylo by co obsahem takového dialogu. Dneska už ta možnost je a také vím, že pan ministr se jednání zúčastní. Jak tedy s těmi stranami nebo účastníky, reprezentacemi každou zvlášť, tak teď to bylo naposledy s oběma dohromady.

Co tedy brání v pokroku? Vy jste dnes, nebo respektive ministr Heger řekl, že není možné ustupovat onomu nátlaku iniciativy Děkujeme, odcházíme. Co tedy brání pokroku v dialogu s lékaři?

V podstatě brání jenom ta jedna podmínka a situace, ve které se nalézáme. Vezmeme-li celý přehled vlastně všech bodů, které reprezentace lékařů vznášely, tak prakticky vedení ministerstva je schopno naplnit všechny body, kromě toho jediného, který se týká aktuálního zvýšení odměny lékařům. To je jediný bod, který nejsme schopni splnit, vzhledem k fiskální situaci a vzhledem k nástrojům, které jsou disponibilní. To znamená, které máme k tomu, abychom případně nějakým způsobem situaci měnili. My jsme se už opakovaně, jako ministerstvo, zavázali, že peníze, které těmi jednotlivými reformními kroky budeme vlastně šetřit, takže je vlastně nechceme šetřit, ale že je chceme vlastně umístit někam jinam, no a první, kam musí být umístěny, jsou odměny zdravotníkům. Takže tento příslib tady existuje. Vlastně většina těch reformních kroků má ten potenciál nějakým způsobem přesunout zdroje právě k tomuto účelu. Některé pak plní další požadavky lékařů a to myslím například na ten požadavek na zlepšení systému profesního vzdělávání Prakticky v těchto dnech je hotové paragrafované znění novely zákona 95, který právě formuluje podmínky pro postgraduální vzdělávání a teď už vlastně nás čeká připomínkové řízení, kterého se pochopitelně zase prezentace lékařů stomatologů a lékárníků zúčastní a pak už nastane proces schvalování ve vládě a v parlamentu.

Oproti lékařům se zdravotní sestry vymezují jednoznačně pozitivně, alespoň dnes to deklarovaly. Neděkují a neodcházejí. Přitom by možná o ně byl v zahraničí větší zájem, než o lékaře. Proč podle vás neřeší své platové podmínky tak, jako lékaři?

Pro mě je to milá zpráva, myslím pro celý náš tým, že zdravotní sestry mají větší, nebo lepší vztah k této situaci a hlavně že mají větší důvěru v to, že náš tým předloží vládě a vláda pak schválí a předloží parlamentu taková opatření.

To znamená, vy si myslíte, že to je tou důvěrou ve váš tým?

Tak těch argumentů asi moc není. Zdravotní sestry na tom určitě nejsou dobře. Řekl bych, že objektivně u nich trpí přetížením a tudíž ve srovnání s lékaři určitě situace jejich není lepší.

Děkuji, tolik náměstek ministra zdravotnictví Jiří Schlanger. Na slyšenou.

 

Zdroj: Radiožurnál

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.