S penězi VZP nakládáme velmi hospodárně
31.01.2011
Moderátor
Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP dnešním hostem ve Faktech na Primě, vítejte ve studiu, pane řediteli.
Vy sám po 8 letech fungování elektronických zdravotních knížek považujete tenhle projekt za úspěšný?
Já ho považuji za úspěšný, hovoří za nás čísla. Elektronickou zdravotní knížku má dneska čtvrtina obyvatel ČR a k projektu se spontánně připojují tisíce lékařů.
Myslíte si, že po 8 letech čtvrtina občanů ČR je úspěch?
Já si myslím, že to je úspěch. Srovnáme-li náš projekt se zahraničními obdobného charakteru například elektronická preskripce léků v severských zemích, tak tam šli k tomu cíli 16 let, to znamená, myslím si, že po 8 letech čtvrtina obyvatel v projektu je dobrý výsledek.
A jaký podíl lékařů s touhle formou elektronické dokumentace o pacientovi vlastně pracuje?
Dnes je v tom projektu zapojeno více než 16 000 lékařů, což je téměř polovina všech lékařů v zemi, ti všichni lékaři mohou s elektronickou zdravotní knížkou pracovat.
A pracují?
Nepracují. Nepracují nám s elektronickou zdravotní knížkou rutině a to je to, na co my se v současné době zaměřujeme.
A jak se na to zaměřujete?
Připravili jsme s VZP pilotní projekty, kde bychom chtěli zapojit stoprocentně dva kraje ČR. Vybrali jsme kraj Karlovarský a kraj Vysočinu.
To znamená, v těchto krajích i pacienty jiných pojišťoven než je VZP?
Ne vždy jen pojištěnce VZP.
Já jsem jenom laik, pane řediteli, ale představuji si, že takový systém elektronické dokumentace k pacientům vlastně může fakticky fungovat jenom v okamžiku, kdy ho používají všichni lékaři a také všichni pacienti, protože jinak nemůže být zvykem lékařů automaticky si otevírat elektronickou kartu jakéhokoli pacienta, kterého přivítají v ordinaci nebo na operačním sále, nebo při nehodě.
My jsme v minulosti otevřeli projekt elektronických zdravotních knížek všem zdravotním pojišťovnám, bylo to krátké období přerušení exkluzivní spolupráce s VZP, ostatní zdravotní pojišťovny se tenkrát k˙projektu nepřipojily a my jsme se po dvou letech otevřenosti projektu vrátili k exkluzivní spolupráci s VZP.
Ale upřímně, jako manažer toho projektu, máte pocit, že to někdy vůbec může splnit ten finální cíl, pokud tam nebudou zapojeni všichni pacienti všech pojišťoven?
My jsme si vybrali toho největšího možného partnera a to je VZP, VZPO má dnes více než 6,5 milionu pojištěnců a je to dobrý partner proto, abychom prokázali, že elektronických zdravotních knížek, je tím dobrým řešením pro české zdravotnictví a neříkáme, že není možné tento projekt v budoucnu využít i jako část nějakého národního řešení, to znamená, řešení, které by bylo dostupné všem pacientům.
Máte pocit, že ona částka, která se pohybuje tuším kolem jedné miliardy, kolik za tím VZP vydala směrem na tento projekt, takže je částka úměrná?
Podíváme-li se, co za tuto částku VZP získala, tak určitě ano.
A co za ni získala?
2,5 milionů pojištěnců VZP má svojí elektronickou zdravotní knížku, má k ní přístup k informacím o historii pojištění.
Rozumím tomu, ale jestli prokazatelně toto množství klientů, pacientů, a to množství lékařů, především, kteří aktivně používají ten systém, tak jestli prokazatelně už přineslo nějaké úspory, o kterých se od začátku mluvilo jako hlavní smysl toho projektu?
V elektronických zdravotních knížkách je dnes více než 16 milionů záznamů, klinických dat, které vložili do zdravotních knížek lékaři a jsou to záznamy, se kterými pracují lékaři, pracují s nimi pacienti, to znamená, jistě došlo k těm efektům, o kterých hovoříme od začátku, to znamená, nejsou zbytečně předepisovány léky, nejsou zbytečně předepisována další diagnostická vyšetření v laboratořích.
Ale ta úvaha vaše, je samozřejmě logická, ale teď jde o to, jestli ta faktická činnost toho systému tomu odpovídá. Máte prověřeno, že se snížil počet předepisování léků, snížil se počet ošetření nebo různých testů, atd.?
My jsme dnes ve fázi, kdy budujeme onu infrastrukturu, která nám zaručí tok, že skutečně dojde k oněm zmiňovaným úsporám, respektive k vyšší efektivitě v tom systému, protože nikdo z nás nechce šetřit, my chceme mobilizovat prostředky, které dneska jsou nehospodárně vynakládány za opakovaná vyšetření k tomu, aby pacient dostal kvalitnější zdravotní péči a aby lékař dostal například lépe zaplaceno.
Ano., tomu já rozumím, ale po těch osmi letech se jenom ptám, jestli už jsou prokazatelné nějaké úspory, které ten systém zatím přinesl?
Vy jste sama zmínila, že v tom projektu je teprve "čtvrtina" obyvatel, že nejsou ještě zapojeni všichni lékaři. My vycházíme z nějakých teoretických předpokladů a hodnot, které vycházejí ze zjištění světové zdravotnické organizace, kolik je v tom systému poskytování zdravotní péče neefektivně vynaloženo prostředků a je to zhruba 10 % z toho objemu, to znamená v ČR asi 20 miliard korun. Kdyby se nám podařilo za těch 8 let mobilizovat rtu pouhou miliardu, mohou ve velkých uvozovkách, tak se projekt dávno zaplatil a my jsme přesvědčeni o tom, že tím, že projekt používá tolik pojištěnců VZP a že je zapojená poměrně velká část lékařů, že se nám podařilo tyto prostředky už dávno mobilizovat.
Takto funguje vaše vnitřní přesvědčení a já vám rozumím, ptám se jenom jestli je to doložitelné?
Neexistuje studie, kterou by zadal objednatelů služeb VZP, která by toto potvrdila, na druhou stranu jsou tady zcela jasně měřitelné efekty, které elektronická zdravotní knížka svému objednateli, tedy VZP přinesl a to je mimo jiné určitá stabilizace kmene pojištěnců.
Pane řediteli, víte, asi pravděpodobně, určitě, o té snaze poslanců VV odvolat šéfa VZP na bázi toho, že služby, které nakupuje u IZIP jsou předražené. Máte pocit, že byste uměl doložit veřejnosti, podklady ukazující jasně, že miliarda je úměrná suma na tuhle službu?
Samozřejmě, my jsme velmi otevření a to zvláště k našemu partnerovi a objednateli služeb VZP, pna poslanec VV, pan Babák je členem správní rady této pojišťovny a má tedy k těm informacím přímý přístup.
A jak si vysvětlujete, že přestože poslanec VV má k těm informacím, jak říkáte přímý přístup, tak jsou to právě VV, které vyjadřují takovou nespokojenost?
Já nemohu hovořit ani za pojišťovnu ani za pana poslance Babáka. Jenom konstatuji, že pan poslanec Babák má k těm informacím přístup a vyžádá -li si ty informace, tak my mu je rádi poskytneme.
Zatím si je pan poslanec Babák nevyžádal?
Zatím si je nevyžádal.
Nikdo z VV si nevyžádal žádné informace a prostě chtějí jen odvolat šéfa VZP?
Nikdo z VV nás neoslovil.
Proběhlo tiskem také už velmi krátce, prosím, že vaše společnost si rozdělila téměř 60 milionů v odměnách pro manažery, to je pravda?
Informace proběhla, my jsme to mnohokrát komentovali, pravdou je, že v letech 2001 až 2008 nebylo nikdy manažerům společnosti vyplacena žádná odměna, takže v roce 2009 jsme část těch prostředků, které zmiňujete, skutečně manažerům vyplatili.
Kolik? Pro zajímavost.
Vyplatili jsme zhruba 20 milionů korun, které pocházely z našich aktivit v rámci projektů podporovaných Evropskou komisí, tedy mimo prostředky, které Zipu uhradila VZP.
To znamená, nemáte pocit ani na formu odměn, jakýchkoli, že byste využili peněz, které jste dostali zaplaceny za projekt IZIP?
IZIP je soukromá akciová společnost a jako taková by měla generovat zisk a měla by dobře platit své manažery, ale my s těmito prostředky, které obdrží, které nám platí VZP, nakládáme velmi hospodárně.
Tvrdí Jiří Pašek, ředitel společnosti IZIP, který byl dnešním hostem ve Faktech na Primě. Pane řediteli, díky že jste přišel. Hezké odpoledne.
Zdroj: PRIMA TV