Přeskočit na obsah

S Alenou Dernerovou o nebezpečí amerikanizace

Petr HARTMAN, moderátor:
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, patřící do skupiny podnikatele Tomáše Chrenka, se snaží o fúzi se zdravotní pojišťovnou Metal Aliance. Píší o tom dnešní Hospodářské noviny s tím, že ministerstvo zdravotnictví tomu údajně není nakloněno. Má obavy z přílišné regionální dominance pojišťovny, která by po fúzi měla skoro milion a 150 tisíc členů. A také z možného vyvádění peněz ze zdravotnického systému. Tomáš Chrenek totiž vlastní zdravotnický holding, který si na severní Moravě koupil a pronajal kolem dvaceti nemocnic a má i firmu na distribuci léků a zdravotnického materiálu.

Jaké nebezpečí by z toho mohlo plynout pro pacienty, o tom mluvila Lída Rakušanová se senátorkou Alenou Dernerovou, mosteckou lékařkou, známou svým protikorupčním bojem se Severočeskou zdravotní.

Alena DERNEROVÁ, senátorka /nestr./:
Pro mě osobně vyvstává problém s informací, že by měla být zfúzována pojišťovna 205, což je Průmyslová pojišťovna. Je to víceméně pojišťovna Agelu, to znamená pojišťovna soukromého subjektu. A vznikla spojení dvou pojišťoven, a to tehdy pojišťovny Agelu a pojišťovny České národní zdravotní. A nyní se chystá propojení s pojišťovnou Metal Aliance, jak jsme se dozvěděli. S tím, že tahle ta pojišťovna je v černých číslech, Metalka. A vlastně můžu říct, že je to zpráva, která je docela taková jakoby asi tajná.

Takže buďto jestli nevybředne během týdne na povrch, tak se prostě budu automaticky už ptát, jak to vlastně s tou fúzí je. Protože nejen já, ale mnozí další spatřují v tomto právě nebezpečí toho, že se vlastně Agel pomalu bude přesunovat do Čech. A vlastně Agel může znamenat také takovéto síťování a vznik řetězců v českém zdravotnictví. A to vidím jako velmi špatné. Agel je řetězec v Moravskoslezském kraji. Něco jako taková obdoba jako v Americe existují řetězce zdravotnické, tak tady začaly vznikat také.

Je to síť nemocnic, které  patří určitému subjektu, nebo jsou pronajaty spíše určitému subjektu, a pak jsou to samozřejmě ambulance. No a ti lidé, kteří jsou u té určité pojišťovny, to znamená u této pojišťovny pojištěni, jsou ošetřováni jenom v těchto zařízeních. A do jiného zařízení nemají nasmlouvanou péči v devadesáti procentech, bych řekla.

Lída RAKUŠANOVÁ, redaktorka:
To znamená, že sloučení pojišťovny znamená, že automaticky vždy pacienti, kteří jsou pojištěni u té pojišťovny, která bude fúzovat s Agilem, tak budou muset chodit do zařízení Agilu?

Alena DERNEROVÁ:
Zatím takhle, nikdo o tom otevřeně nehovoří, ale běžná praxe tak je. Že jsem-li pojištěnec, tak mám právo si sáhnout na tu péči právě pojišťovny, když teda pojišťovna je majitelem vlastně těch zařízení, to teď ještě momentálně není, protože to jsou vlastně veřejná zařízení. Bude se chystat zákon o zdravotních pojišťovnách a pak vlastně se může stát, že se tyto pojišťovny překlopí do akciových společností. A to je vlastně to, co my vidíme za tím rohem, že pak je to, ano, pojišťovna, plus její zařízení. A pojištěnec jde jenom do těch zařízení oné pojišťovny.

Je to už tak, že to je na spadnutí, to sloučení?

Alena DERNEROVÁ:
Podle mně dostupných informací to vypadá velmi dobře pro to sloučení. A mělo by se jednat o tom někdy během března. Pak by teda správní rady oněch pojišťoven měly rozhodnout. Jak jsem si četla nějaké zajímavé články ze států, kde tyto pojišťovny vlastně jsou také majiteli těch řetězců a tam skutečně si vůbec ti lidé nemohli sáhnout do jiného zdravotnického zařízení, museli navštěvovat pouze to ono. A pokud by šli někam jinam, tak by si to museli hradit. Ale takhle daleko ještě nejsme, to je pravda, ale může se to stát. A já prostě to, co se tu děje v České republice v současné době, tak mně nenechává klidnou a toto podezření ve mně teda velmi klíčí.

No, ale vždyť přece pacienti mají pak vždycky svobodu přestoupit z jedné pojišťovny do nějaké jiné. A myslíte, že by se mohlo stát, že tady budou jenom pojišťovny s vlastními zdravotnickými zařízeními?

Alena DERNEROVÁ:
To doufám, že ne. Je pravda, teď je to tak, že pojištěnec může přestoupit jednou do roka, tam je úprava..ten zákon. S tím, že se připravujou fúze dalších pojišťoven, což zase nevidím jako špatné, protože vlastně ty pojišťovny, prostě takové nabubřelé určitým způsobem aparáty a podobně.

Takže u těch pojišťoven, jestli je to deset, jedenáct, tak je to hodně moc, si myslím. I když třeba jinde na západ od nás je jich ještě víc a funguje to. Ale u nás to skřípe dosti, protože i ten výběr toho pojistného trošku je horší a tak dále. Takže si myslím, že zeštíhlení systému ano. A v podstatě musíme si jenom držet palce, aby nebyl zákon připraven tak, aby pak umožňoval překlopení do akciových společností.

---

zdroj: ČR 6

Zdroj: Český rozhlas 6

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.