Reportéři ČT opět pátrali v kauze IZIP
Moderátor:
Minulý týden vzbudila ohlas naše reportáž o kauze IZIP. V té jsme odhalili, že ředitel VZP Pavel Horák nakoupil akcie elektronických zdravotních knížek od neznámé švýcarské společnosti. Té je v rychlosti předali původní majitelé IZIPu, europoslanci Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký. Svůj krok zdůvodnili tím, že zahraniční firma má zajistit, aby se miliardový projekt nedal snadno zastavit. Ve sporu s cizími vlastníky by totiž visela ve vzduchu mezinárodní arbitráž. To zaskočilo správní i dozorčí radu VZP, stejně jako to, že je ředitel o vstupu zahraničního investora neinformoval. Pokračování kauzy natáčela Aneta Snopová.
Leoš Heger /TOP 09/, ministr zdravotnictví:
Pokud jsou tam nějaké závazky, že VZP nesmí vypovědět IZIP a že musí 100 let platit do IZIPu peníze a provozovat ho, jinak že bude arbitráž, tak to by bylo velmi špatné.
Marek Šnajdr /ODS/, poslanec, předseda správní rady VZP:
Pan ředitel Horák se písemně omluvil všem členům správní a dozorčí rady. Myslím si, že správní rada o tom měla být kompletně informována. To nepochybně chyba je.
Michal Sojka /ČSSD/, člen správní rady VZP:
Některé věci mě velmi překvapily, některé věci mě docela rozzuřily, čili domnívám se, že ty věci by stály za to... za svolání mimořádné správní rady.
Leoš Heger:
Pak bych já doporučoval, až ty smlouvy budou k dispozici a budou vyhodnocené, a byly by hodnoceny negativně, tak aby byl hledán nějaký viník, kdo to uzavřel.
Zrekapitulujme si události posledních týdnů. Ředitel VZP Pavel Horák dostal od správní rady za úkol získat ve společnosti IZIP majoritu. To splnil, ale potřebné akcie nekoupil od původních akcionářů. Z nich totiž jenom jediný prodal akcie přímo VZP. Ostatní - včetně europoslanců Milana Cabrnocha a Miroslava Ouzkého a ředitele IZIPu Jiřího Paška - všechny své akcie předali do rukou nově založené švýcarské společnosti. Ta si ponechala 49 % a zbylé akcie prodala VZP.
Pavel Horák, ředitel VZP:
Jakým způsobem oni předali ty akcie té švýcarské společnosti, to já netuším. Kdyby přišel do advokátní kanceláře Vašek Vopička z Karlína a prostě přines ty akcie, no tak jsme to uzavřeli s Vaškem Vopičkou z Karlína.
Radim Vysloužil /VV/, poslanec, člen dozorčí rady VZP:
Chování pana ředitele Horáka považuji za zcela nestandardní a považuji to za selhání ve funkci manažera.
Jiří Skalický /TOP 09/, poslanec, člen správní rady VZP:
Jedná se o peníze z veřejného zdravotního pojištění, v podstatě o peníze milionů občanů, tak tento postup je nutné jednoznačně, přesně prověřit, popsat, zjistit rizika tak, abychom zjistili, zda je vlastně... já jsem přesvědčen, že zase je takový, že zavádí k řadě spekulací a možnosti velmi různých výkladů. A může ve svém důsledku vést i k třeba poškození VZP jako firmy.
Proč ředitel VZP Horák akcie IZIPu vlastně kupoval? Dostal za úkol získat kontrolu nad projektem elektronických zdravotních knížek, který už pojišťovnu přišel na více než miliardu, a který přitom nefunguje. Po získání majority ve společnosti IZIP chtěla správní rada VZP spustit pilotní projekt ve dvou krajích a po jeho skončení rozhodnout, zda bude pokračovat nebo ho definitivně ukončí.
Miroslav Ouzký /ODS/, europoslanec:
Já jsem přistoupil na předání akcií firmě, která je jednak ochotna garantovat to, že smluvně zaváže VZP k tomu, že to bude dál rozvíjet, jo, to, si myslím je hodně důležitý, protože to má větší dopad na VZP, než kdybych se snažil je zavázat já k tomu, jo, takže zahraniční subjekt je schopen zavázat si tu VZP, že to opravdu nehodí do kanálu.
Marek Šnajdr:
Takovéto výroky ve vztahu k Všeobecné zdravotní pojišťovně považuju za nešťastné. A myslím, že jsou to výroky, které musely vytvořit vrásky na čele mnoha lidí.
Radim Vysloužil:
Jednání poslanců Cabrnocha a Ouzkého nepovažuji za náhodu. Museli vědět, že svým jednáním postaví VZP do neřešitelné situace a současně poškodí Českou republiku v případě, kdy VZP bude chtít od tohoto projektu ustoupit. Projekt IZIP za posledních několik let provází taková řada zvláštností, že současnou situaci nemohu považovat vůbec za shodu náhod.
Vraťme se na chvíli do historie. Elektronické zdravotní knížky, tedy IZIP, založili poslanci Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký před deseti lety. V té době byl Milan Cabrnoch členem správní rady VZP a Miroslav Ouzký členem zdravotního výboru kontrolujícího pojišťovnu. Od VZP na projekt získali smlouvu bez výběrového řízení. V následujících letech měli lékaři do knížek zapisovat údaje o pacientech VZP. To mělo přinést finanční úspory pojišťovně a zlepšit péči o pacienty. Lékaři ani pacienti ale neprojevili o systém valný zájem.
Boris Šťastný :
Proč zrovna ve chvíli, kdy Všeobecná zdravotní pojišťovna se rozhodne převzít majoritu té společnosti, tak někteří akcionáři převádí akcie do Švýcarska na nově založenou firmu na adrese, kde nikdo neexistuje. Tato věc samozřejmě je prazvláštní.
Václav Sládek, právník:
Švýcarská konfederace má zájem, aby, pokud jde o švýcarské investice do členských zemí Evropské unie, tak aby byly ochráněny, a to velmi důsledně. To znamená, i Evropská unie musí chránit švýcarské investice. A Švýcarsko má v těchto dohodách velmi silné postavení.
Vás ta společnost kontaktovala sama?
Miroslav Ouzký:
Ne, tak já jsem samozřejmě... tohleto bylo přes management společnosti IZIP. Ale teď já nevím, jestli jako se ptáte jako s tím, jestli někdo někoho nezavraždil?
Kdo stojí za tajemnou švýcarskou společností a jaké jsou okolnosti transakce, jsme se tedy chtěli ptát generálního ředitele IZIPu Jiřího Paška. S rozhovorem nejdříve souhlasil. Hodinu před domluveným natáčením ale setkání zrušil.
A vysvětlil vám pan ředitel Pašek, proč tedy ruší domluvený rozhovor?
Pracovnice kanceláře Jiřího Paška:
Zatím to nevys... zatím mi neříkal přesný informace, jen mě poprosil, abych to zrušila.
Švýcarská společnost eHealth International, které původní akcionáři IZIPu své podíly předali, byla zapsána do tamního obchodního rejstříku 23. srpna. Dnes už s jistotou víme, že ji založila advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný, která zastupuje původní akcionáře IZIPu. Tuto informaci překvapivě prozradil sám ředitel VZP Pavel Horák.
Pavel Horák (9. 10. 2011):
Ta advokátní kancelář, nebo ten advokátní zástupce, který tam pro účely té transakce založil tu firmu, ta měla být pouze, jako když dáte auto do komise, do autobazaru, nebo prostě když prodáte dům přes realitní kancelář. Prostě úkolem té firmy nebylo provozovat ty zdravotnické knížky, to nikoho z nás ani nenapadlo. Úkolem té firmy bylo sebrat ty akcie těch akcionářů.
Jiří Skalický:
Budeme chtít detailnější informace vůbec o firmě, o té švýcarské firmě, přes... od které byly akcie koupeny, a tím pádem abychom dokázali definovat, kdo za tou firmou je. A poté se můžeme rozhodnout, jak postupovat dál.
Management společnosti IZIP nakonec vydal tiskové prohlášení, ve kterém se píše...
Tisková zpráva IZIP, a.s.:
Je obvyklé, že investor vytvoří pro nový investiční projekt novou entitu, jejímž prostřednictvím projekt kontroluje.
Kdo je oním investorem, se ale tisková zpráva nezmiňuje. Švýcarská společnost, která akcie převzala od původních vlastníků, je pouhým prostředníkem.
Čili tato společnost byla založena jenom proto, aby ty akcie v tuto chvíli shromáždila a pak je tedy předala nějakému silnému zahraničnímu investorovi, případně je prodala?
Milan Cabrnoch /ODS/, europoslanec:
Myslím, že to je přijatelné vysvětlení, ano.
Ano. Dobře. Vy ale nevíte jakému v tuto chvíli?
Milan Cabrnoch:
Já myslím, že to neví nikdo.
Marek Šnajdr:
Ne. O tom mi není známo skutečně nic. A ani minutu si neumím představit, pokud by skutečně do společnosti, kde majoritní podíl drží Všeobecná zdravotní pojišťovna, měl někdo třetí nebo někdo další vstupovat a být partnerem toho projektu, že by to prvé... poprvé to jednání neproběhlo na půdě Všeobecné zdravotní pojišťovny a majoritní akcionář o tom nebyl informován.
Ovšem ředitel VZP Pavel Horák přiznal, že o případných investorech přece jen něco ví.
Pavel Horák:
Tak já jsem věděl, že tam jednání se zahraničními zájemci o ty akcie probíhají, což já vím, to není věc nová. Ta jednání o majetkovém vstupu zahraničního investora probíhala podle mě již déle než rok.
Ve včerejších Otázkách Václava Moravce byl ještě konkrétnější.
Pavel Horák (9. 10. 2011):
Na té druhé straně je strategický zahraniční investor, mezinárodní počítačová firma, která má zájem ty akcie koupit. Jestli po téhleté kauze je koupí, to já nevím.
Nejdůležitější otázka, kdo se stane skutečným majitelem 49% podílu firmy IZIP, ale zůstává stále bez odpovědi. Nyní se vraťme k samotnému obchodu. VZP má za akcie poslat do Švýcarska zhruba 700 000 korun. Akcie koupila za nominální cenu tisíc korun za kus. Původní akcionáři IZIPu přitom tvrdí, že předali švýcarské společnosti své akcie zadarmo.
Boris Šťastný:
Nevím, co znamená slovo "předat akcie”. Já znám pojem "prodej akcií” nebo podobné jiné kroky. Je to pro mě nevysvětlitelné.
Milan Cabrnoch :
VZP tím určitě neušetří, ale my jsme tuhle cestu zvolili proto, že jsme se na tom dohodli, já vám k tomu více neumím říct.
A naše nové zjištění. Ještě před pár měsíci původní akcionáři IZIPu nabídli VZP ve své společnosti majoritu. Po pojišťovně ovšem chtěli za akcie tržní cenu.
Marek Šnajdr:
A na základě toho správní rada reagovala tak, že nepřipouští variantu, že bychom odkupovali akcie za jakoukoliv tržní hodnotu nebo za jakoukoliv hodnotu, ale za pouze symbolickou.
V tuto chvíli obchod čeká na schválení. Akcie IZIPu i peníze na jejich nákup leží u advokátní kanceláře. Před tím, než bude uzavřen, musí proběhnout audit, který má zjistit, zda VZP nekupuje zajíce v pytli.
Jiří Rusnok /VV/, poslanec, člen správní rady VZP:
To je právě teďkon... to je právě teď předmětem toho auditu. Tuším, že do konce devátého měsíce se měly prošetřit všechny vazby, všechny smlouvy, které IZIP provází.
Pavel Horák:
Máme 90 dnů na to, abychom mohli uskutečnit audit společnosti, a podle toho eventuálně tu transakci nerealizovat.
Před týdnem pan Horák říkal něco jiného.
Pavel Horák (natočeno 29. 9. 2011):
Oni už to posvětili, jo, ta... jako ta věc už proběhla.
(natočeno 29. 9. 2011):
Čekají devadesát dní, pokud mi říkali, dokonce...
Pavel Horák (natočeno 29. 9. 2011):
Tak to je dezinterpretace.
(natočeno 29. 9. 2011):
... než přijde hloubkový audit.
Pavel Horák (natočeno 29. 9. 2011):
Tam prostě... tam žádný hloubkový audit nebude.
(natočeno 29. 9. 2011):
Ale oni si to myslí členové správní rady, že probíhá hloubkový audit. Aspoň mi to říkali.
Pavel Horák (natočeno 29. 9. 2011):
Já prostě se řídím usnesením správní rady.
S tím, že je obchod už definitivně uzavřený, ostatně počítá i jeden z původních majitelů IZIPu, europoslanec Milan Cabrnoch.
Milan Cabrnoch:
Tak to já vůbec nevím, neznám žádný důvod, proč by VZP ty akcie nepřevzala, když si to správní rada jednomyslně usnesla, že to chtějí udělat. Já s tím vůbec nepočítám, vůbec bych tomu nerozuměl, co to teda je za hru, kdyby se něco takového stalo.
Radim Vysloužil:
Já bych doporučil, aby tenhle projekt se ukončil, protože ty výsledky, když vezmeme cenu - výkon, jedna miliarda, která stála za dobu existence tohoto projektu, a výsledky, které z toho jsou, tak neukazuje na to, že by ten projekt měl dál mít právo na život.
Pavel Horák:
VZP žádné takovédle – po těch investicích – žádné takovédle cíle nemá. Ale prostě to politické prostředí taková rizika by mohlo přinášet, takže to, že vám ty vlastníci řekli, že raději prostě to předali tak, aby to bylo na neutrální půdě, aby se ty akcie případně uchránily před nějakým takovýmhle znehodnocením, tak to je zcela jako, si myslím, z jejich strany pochopitelné.
Česká televize
Zdroj: Česká televize