Regulovaná konkurence ve zdravotnictví
Jakýsi test na internetu, který jsem si neuváženě nedávno provedl, mi určil jako datum mé vlastní smrti, den 28.6.2027.
O víkendu jsem si v tisku přečetl článek pana kolegy Hroboně, bývalého náměstka ministra zdravotnictví Julínka a tvůrce základních pilířů tzv. reformy zdravotnictví ODS "Modrá šance", která byla dokonce i samotnými členy ODS na nedávném Kongresu této strany prohlášena za nesmyslnou.
Poznačil jsem si některé vize, které pan Hroboň uvedl ve svých dvou variantách budoucí podoby reformy zdravotnictví, jak to bude podle něj vypadat v roce 2029.
Podotýkám, že patřím mezi ty lékaře, kteří, i když podporovali politiku ODS, k Julínkově reformě zdravotnictví měli velmi vážné výhrady. Opakovat je zřejmě nemá smysl, všichni o nich víme.
Ale k věci:
Varianta č. 1 popisuje podobu zdravotnictví, kterou většina z nás zažila na vlastní kůži buď jako lékaři, nebo i jako pacienti a vcelku je pravdivá, i když deprimující. Uvozuje rámcově a psychologicky dobře řazenou další fázi, tzv.druhou variantu.
Varianta č.2 popisuje zřejmě jakýsi sen pana Hroboně, jak by to vypadalo, kdyby ODS a Julínek prosadili svoji reformu, jejíž základní kámen položil právě tento expert na řízení zdravotnictví, kteroužto kvalifikaci měl získat na Harvardu.
Nevím, co na této renomované univerzitě z managementu českého zdravotnictví vyučují, ale zřejmě to nebude ani zlomek toho, z čeho musí vycházet ten, kdo má ambici naše zdravotnictví změnit podle varianty pana Hroboně.
Namátkou se pokusím o krátké komentáře jeho snění:
"Stát nastavil lepší a jasnější pravidla......vystavil je regulované konkurenci, která vedla ke zlepšení výkonnosti a kvality...."
Neumím si bohužel přeložit pojem regulovaná konkurence. Je to něco podobného, jako když svého času Klaus hovořil o tom, že neexistují špinavé peníze? Konkurence buď je, nebo není. My ji známe již dnes a nazýváme ji většinou nekalou konkurencí.
Mluvím zde např. o praktikách nově vzniknuvších zdravotních pojišťoven, které podivnými podvody přetahují pojištěnce sem a tam, využívajíce naivity, dokonce i hlouposti občanů. Mluvím zde o zakládání tzv. zdravotnických řetězců, hypermarketů na zdraví "slabomyslných" jedinců, apod. Setkali jsme se tím asi všichni.
Tím volně přecházím k dalšímu bodu varianty a tou je teze o "pozitivní motivaci informovaných pacientů starat se o vlastní zdraví, kteří jasně vědí, na co mají nárok"..., atd.
Bohužel jsem včera ve své ordinaci byl konfrontován s jedním takovým "informovaným a zainteresovaným" pacientem, kouřícím 40 let ze svého 60ti letého života padesát cigaret denně. Při mém dotazu, zda přes můj nález hodlá i nadále kouřit tímto tempem, prohlásil, že určitě ano..... Jiní hovoří dokonce až tak vágně, že argumentem pro ně je, "na něco přece umřít musím...."
Pan psycholog Hubálek v jakémsi rozhovoru pro nějaké noviny při hodnocení politické kultury v naší zemi, veřejně oznámil poučeným laikům, že minimálně jedna třetina občanů této republiky jsou blbci (cituji autora doslova). Myslím, že bohužel nebyl daleko od pravdy.
Konečně další popis varianty č.2 pana kolegy Hroboně, už si můžete dočíst sami, pokud budete mít dostatek trpělivosti.
S ničím neobvyklým a novým totiž nepřichází. Všechny jeho terminální sny bych mohl podepsat.
Jediné, co mi ale chybí, je to, jakým způsobem tento harvardský reformátor hodlá v Českém prostředí začít s prosazováním další podoby reformy zdravotnictví, když tu první spolu s Julínkem a Cikrtem tak totálně zdiskreditovali.
Doporučil bych, a pan Hroboň se na mne možná nebude zlobit, aby se nejprve opravdu zeptali jak oněch skutečně informovaných a zainteresovaných pacientů, tak hlavně lékařů, kteří by poté museli tuto reformu uvésti v život. Dovolím si pochybovat, zda bez pochopení, případně nové verze reformy, pocházející od kohokoliv, bude nalezena patřičná shoda k jejímu politickému prosazení. A to nemusí být autorem ani pan harvardský myslitel.
Bez spolupráce především s lékaři, u nás nikdo tolik žádanou reformu zdravotnictví neprovede. Už jste to pochopili, páni ministerští úředníci?
Možná se někdy najde osoba natolik charismatická a osvícená všemi vlastnostmi ducha, která logicky a přesvědčivě vysvětlí těm druhým dvěma třetinám občanů, podle teorie pana psychologa Slavomila Hubálka, jak by nový pokus o reformu měl vypadat. Ovšem smůla bude v tom, že do funkcí v politických stranách a do Parlamentu ČR budou bohužel zřejmě opět zvoleni zástupci té třetiny první....
A s tím nenadělá nic ani slavný Harvard se svými českými absolventy managementu zdravotnictví se dvěma tituly před a dvěma tituly za jménem.
Konečně mne napadá: nepomohla by plzeňská právnická fakulta? Prorok JUDr. Kindl by možná byl tou správnou personou, vyvolenou k věštění zářných zítřků. Minimálně vizáž by na to měl. Škoda, že se toho nedožiji...
MUDr.Tomáš Rozsíval, www.tribune.cz
Zdroj: