Reforma zdravotnictví na více než čtyři roky
Ad LN 4. 9.: Ať nejsi "stokorunovým ministrem"
Exministr Julínek prý ztratil se současným ministrem zdravotnictví trpělivost a nutí jej k překotné realizaci reformních kroků, které sám připravil. Nelze se ubránit dojmu, že tyto aktivity jsou spojeny s obhajobou senátorského křesla Tomáše Julínka na podzim tohoto roku.
Reforma zdravotnictví by měla být řádně promyšlena a projednána se všemi partnery napříč politickým spektrem tak, aby přežila více než jedno volební období. Vůbec nebude na škodu, pokud se harmonogram reformních kroků rozloží do delšího časového horizontu a jednotlivé etapy budou průběžně vyhodnocovány.
Jen si vzpomeňme, kolik let se jednalo o změně zdravotního systému v USA a kolik politiků na reformě pohořelo. Ne všechny návrhy z období působení Tomáše Julínka a pana Šnajdra byly špatné, ale zhavarovaly na nedostatečné komunikaci a také na tom, že exministr Julínek všechny své partnery, se kterými měl jednat, předem ve sdělovacích prostředcích urazil, a tak byla domluva předem zablokována.
I když je avizován propad při výběru zdravotního pojištění, celkově nebylo ve zdravotnictví málo peněz, jen některé mizely v "černých dírách". Stačilo by prověřit nákupy přístrojů za stomilionové částky nebo tendr na Standardy zdravotní péče, které ministerstvo zdravotnictví zrušilo poté, co byl jeden uchazeč schopen zpracovat zakázku za cca 69 milionů korun, místo vypsaných 125 milionů a další zakázky některých fakultních nemocnic napojených na státní rozpočet.
Přeji Leoši Hegerovi, aby se při řešení dlouhodobých problémů, které se nahromadily za posledních 20 let, řídil svým vlastním rozumem, citem a mnohaletými zkušenostmi práce ve zdravotnictví a nenechal si vnutit postup od těch, kteří nebyli zrovna úspěšní.
LN, MUDr. Olga Gröschlová, Zlín
článek "Ať nejsi "stokorunovým ministrem" ZDE
Zdroj: