Reforma zdravotnictví
Moderátor
Václav Mencl se hlásí. Co jste chtěl říci, pane poslanče?
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Já bych chtěl říci, že slyším, že se názory liší. A podle mého názoru taková věc jako je zdravotnictví a jeho další reforma, nebo, chcete-li další vývoj, potřebuje politickou shodu, potřebuje politickou shodu a já se tedy domnívám a my jsme k tomu vyzývali už teď v tom uplynulém období, aby se politické strany formou něčeho jako Bezděkova komise na penzijní reformu dohodly, na nějakých principech, které budou přesahovat to jedno volební období.
Moderátor
Počkejte, ale...
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Takže není možné, aby každé volební období to probíhalo jinak. A...
Moderátor
Myslíte si, že styčné... Promiňte...
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Já ještě to dopovím, pane redaktore, takovýto kulatý stůl navrhli, kulatý stůl se konal. Jediný bohužel, kdo se nezúčastnil, byla sociální demokracie. Já to považuji za velkou škodu, protože tam nešlo o to se předhánět, to byl odbornický stůl, ale jde o to se dohodnout, protože když slyším některé návrhy tady, tak promiňte, myslím, že jsou absolutně nereálné, ano? Například tedy, omlouvám se Věcem veřejným, ale jejich návrh, že tedy bude jedna standardní pojišťovna na standardy a pak budou nadstandardy, to vůbec neumožňuje to medicínské prostředí, ty zařízení, protože tam se to prostě bude prolínat, takže já si to neumím představit, ale to není výtka, to je spíš otázka právě dalších jednání. A já bych si to velmi přál.
Moderátor
Bohuslave Sobotko, vy jste byl nepřímo Václavem Menclem osloven, že jste se neúčastnili onoho odborného kulatého stolu.
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, poslanec, místopředseda strany:
Já myslím, že je sice hezké, že dnes ODS volá po konsensu, ale ODS tady tři roky vládla a tři roky tady realizovala svoji zdravotnickou politiku a realizovala ji většinou jednoho nebo dvou hlasů přeběhlíků v Poslanecké sněmovně. Tam nebyl ani náznak konsensu ze strany ministra zdravotnictví Julínka, ačkoliv sociální demokracie navrhovala, abychom o té věci jednali. Zdravotnické poplatky byly prosazeny proti vůli většiny společnosti a těsnou většinou jednoho nebo dvou hlasů v Poslanecké sněmovně. Je škoda, že ODS v té době nemyslela na konsensus, nemuseli jsme dnes být v oblasti zdravotnických poplatků v situaci, ve které jsme, kdy budeme muset celý ten systém poplatků po volbách zrušit.
Moderátor
Pane poslanče?
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Bohužel to tak není. Je mi velmi líto, pane poslanče Sobotko, ale není to pravda. Není to pravda. Doktor Rath rozbil jakýkoli možný konsensus v otázce zdravotnictví, a udělal to záměrně, aby zvýšil prestiž své osoby.
Moderátor
Stručná otázka na vás na všechny. Ve kterých oblastech, když se díváte na své politické konkurenty, na to, co tady dnes padlo ke zdravotnictví, ve kterých oblastech si myslíte, že bude možné v té příští Poslanecké sněmovně, pokud by tam bylo šest stran, které tady dnes sedí, najít shodu? Kde si myslíte, že byste byli schopni se dobrat ke shodě, když víte, co české zdravotnictví trápí? Zuzka Bebarová Rujbrová.
Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, poslankyně:
No, já se obávám, že jsme se tady napříč politickým spektrem shodli pouze na tom, že zdravotnictví potřebuje řešení a že potřebuje hledání nových zdrojů, které by do systému přinesly potřeby tak... prostředky tak, aby zdravotní péče o občany byla zajištěna, ale přístupy...
Moderátor
Toto není tedy moc velký pokrok. To není ani v mezích zákona, když to řeknu... Ale...
Zuzka Bebarová Rujbrová /KSČM/, poslankyně:
I proto říkám, že jsem skeptická, ale musím za KSČM vyjádřit ochotu si sednout k jakémukoliv kulatému stolu, který bude tato řešení hledat, ale musím dopředu avizovat, že pro nás bude nepřekročitelným bodem skutečnost, že budeme chtít, aby tedy byl zachován princip solidarity zdravých s nemocnými, mladých se starými a abysme to řešení hledali skutečně všichni společně.
Moderátor
Teď se hlásíte všichni. Stanislave Juránku, možnost připojištění pro pacienty. Když se na tom shoduje 80 % veřejnosti, samozřejmě přiznejme, že ta veřejnost vlastně neví, co by... a nemá asi příliš detailní představu, co by bylo součástí toho připojištění...
Stanislav Juránek /KDU-ČSL/, bývalý hejtman:
No, já jsem přesvědčen, že se shodneme nejenom na tom připojištění, které podporuje většina společnosti, ale že se shodneme také na tom, že budeme chtít, aby to naše zdravotnictví si zachovalo dobrou kondici, aby mělo dobrou úroveň. A tady je nutné si říct, že každý bude muset z něčeho ustupovat, protože jestliže někdo teď v tuto chvíli řekne, že není ochoten ke kompromisu, tak se k řešení nedostaneme. Ten důvod je jednoduchý. Jestliže budeme mluvit o reformě zdravotnictví, tak to nepostihne jenom jedno volební období. Je to jako když zasadíte strom, a to znám dobře jako lesák, já se jako lesák vůbec nedožiju toho, až ten strom vyroste. Tady máme jasnou a reálnou šanci, že když si nastavíme toky, které máme, a máme je k dispozici buďto ve zdravotnictví a nebo je vezmeme odněkud jinud, tak potom můžeme něčeho společně dosáhnout. Ale my musíme především teď hospodařit, jak hospodaří každá normální rodina. Musíme si říct, že máme ve zdravotnictví tolik peněz a za to uděláme společně nějakou záležitost. Toto ve zdravotnictví zvládnem. A já jsem přesvědčený, že tak jsme to dokázali v Jihomoravském kraji při řadě projektů, které zde byly, že dokážeme toto vnést i do Poslanecké sněmovny. Z jednoho prostého důvodu - že teď už není těch peněz navíc, se kterými bychom mohli vymýšlet nové projekty, ale že teď budeme muset řešit ty zásadní věci. Kromě zdravotnictví třeba důchodovou reformu. Ale v každém případě se budeme muset v té definitivní části shodnout. Já jsem připravený a věřím tomu, že nás v tom podpoří voliči a že ta sněmovna bude mírumilovnější.
Moderátor
Anna Putnová? Na čem by mohla být shoda z toho, co jste zatím slyšela?
Anna Putnová /TOP 09/, vysokoškolská učitelka:
Jak jsem poslouchala názory kolegů, já myslím, že se shodneme ještě v tom, že naše zdravotnictví je na dobré úrovni a máme špičkové lékaře, kteří jsou podhodnoceni, stejně jako zdravotnický personál, a že bude potřeba tuto situaci řešit. Kromě toho si myslím, že by byl velký pokrok, kdybychom se shodli na tom, že budeme další jednání o zdravotnické reformě dávat k dispozici především odborníkům a politici se budou držet zkrátka a budou, pokud možno, pracovat na tom, aby tato odborná řešení nenarušovali a nekazili je.
Moderátor
My se, a propo, můžeme podívat, když mluvíte o odbornících, tak jsme právě položili otázku, která se týká standardů a nadstandardů. Už za pár okamžiků nabídneme divákům jedničky, čtyřiadvacítky, tedy odpověď na otázku, která se týká standardů a nadstandardů a že by to právě měli rozhodovat odborníci. Podívejte se na to. Dali jsme lidem tady v jihomoravském regionu vybrat a vidíte to jasně. Odborné společnosti by měly stanovovat standardy, nadstandardy zdravotní péče, jednapadesát procent dotázaných. Ministerstvo zdravotnictví třicet osm a jenom jedenáct si myslí, že vy jako poslanci. Zkrátka by se mělo dát na ten odborný hlas. Josef Dobeš. Na čem byste se mohli tedy shodnout v těch...
Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
Já jsem říkal na začátku, že zdravotnictví není pravicové ani levicové, ale že je to přesně problém odborný, já myslím, pokud se na tom shodneme. A na tom odborném problému se nemají podílet jenom lékaři, lékařská komora. Mají se na tom podílet pojišťovny, ale také Svaz pacientů, to je třetí složka. A k panu Menclovi, k těm zařízením, že na to nejsou připravena. Souhlasím s vámi. V těch zařízeních dneska panuje velká nejistota, jak to s nimi bude. A my říkáme - vytvořte... me... síť páteřní v našem kraji a ty zařízení budou vědět, že pod ní spadají a že budou mít garantovanou standardní péči, že za ni dostanou zaplaceno.
Moderátor
Václav Mencl?
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Já bych odpověděl na tu předchozí otázku. Já myslím, že se shodujeme přeci jenom na několika věcech - že zdravotnictví má mít veřejnoprávní charakter, tím chci říci, že nemají být například privatizovány zdravotní pojišťovny. A já jsem opravdu...
Moderátor
Že mají...
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Nemají být privatizovány zdravotní pojišťovny.
Moderátor
Já právě už jsem se vyděsil, když říkáte, že se shodujete na...
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
A já konstatuji, že se mýlíte, já jsem si to specielně s panem exministrem Julínkem šel vyříkat, a on řekl, že takováto prohlášení nikdy nedělal. On mluvil o tom, že mají mít vlastníka, a to je jiná otázka než privatizace, ano? To je jiná otázka. Možná, že by bylo...
Moderátor
Ale oni, promiňte, ony dne...
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Možná, že by bylo dobré se o ní podrobněji pobavit.
Moderátor
Ale ony dnes vlastníka mají.
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
No, tak já bych se třeba zeptal, komu si myslíte, že patří taková Pojišťovna Ministerstva vnitra? Že patří tomu vnitru nebo nepatří.
Moderátor
Nepatří.
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Nepatří. Ale to tedy potom je...
Moderátor
Je to veřejnoprávní korporace, která je zřizována...
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Je to veřejná korporace, která byla zaří... která byla založena Ministerstvem vnitra, ale Ministerstvo vnitra vlastně na ní v zásadě nemá vliv. Takže to je velmi divná pozice a měli bychom si to teda vyjasnit. Já si myslím, že se to má vyjasnit. Ale to není privatizace.
Moderátor
Tak počkejte, tak vy říkáte, promiňte, pane poslanče, jste pro veřejnoprávní zdravotnictví...
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Ano.
Moderátor
A když je tady veřejnoprávní korporace, založená Ministerstvem vnitra, tak kdo by měl vlastnit Pojišťovnu Ministerstva vnitra?
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Pojišťovnu Ministerstva vnitra má spravovat ten zakladatel, protože ten za ni zodpovídá. Ten za ni zodpovídá. A Ministerstvo vnitra - koneckonců - je také veřejnoprávní instituce, takže v tom není žádný rozpor.
Moderátor
No, to je státní instituce, promiňte, to je státní...
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
To je státní, ale je to veřejnoprávní, promiňte, dopovím to. Druhá věc je, že se tady shodujeme na... na tom, že se musí udělat standardizace, to znamená, co je standard a co je nadstandard. To, já myslím, že tady padlo od všech. A také zde padlo, že na ten nadstandard by měla být možnost připojištění. To já myslím, že je také docela pokrok, a to už je docela dobrý začátek pro to, aby... a teď já souhlasím s tím, že se mají bavit odborníci, že to má být komise, kterou nazveme podle někoho, kdo jí bude předsedat, a skutečně... skutečně udělat nějaký konsensus, pokud možno konsensus, který překoná minimálně jedno volební období a bude základem pro ten další rozvoj našeho zdravotnictví.
Moderátor
Poslední slovo pro tuto chvíli Bohuslav Sobotka.
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, poslanec, místopředseda strany:
Platí, že my jsme... my jsme zásadně proti tomu, aby se převáděly nemocnice a zdravotní pojišťovny na akciové společnosti, tak jak to navrhoval Tomáš Julínek, protože to je první krok k privatizaci. Čili toto my odmítáme, chceme veřejnoprávní pojišťovny a chceme veřejné nemocnice. Myslím si, že tam, kde existuje shoda, je možnost snížení počtu pojišťoven, naopak mám obavu, že se tady rodí koalice Věcí veřejných, TOP a ODS proti zrušení poplatků ve zdravotnictví, a to je velmi nebezpečná věc.
Moderátor
Počkejte, ale zase se rodí koalice... zase se rodí koalice ČSSD, Věcí veřejných a komunistů ke zrušení... ke zrušení, respektive ke sloučení jedné státní nebo vzniku jedné státní zdravotní pojišťovny, tudíž takhle byste mohl tady vytvářet několik... několik koalic, pane místopředsedo. To je nefér.
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, poslanec, místopředseda strany:
Já myslím, že je dobré pro potřeby občana-voliče ty koalice pojmenovat, aby bylo jasné, kdo podporuje zrušení poplatků, aby bylo jasné, že Věci veřejné, TOP 09 a ODS jsou proti zrušení poplatků, a já si myslím, že lidé se podle toho ve volbách mohou rozhodnout.
Moderátor
Chce se... chce se někdo ohradit, ale opravdu jen velmi stručně, protože za pár okamžiků musejí přijít osobnosti regionu, ohradit proti té koalici, kterou tady vytvořil Bohuslav Sobotka? Josef Dobeš.
Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
Já bych... já bych na to zareagoval. Mně to připadá přesně tenhle problém, to politizovat. My jsme tady, Věci veřejné nabízí potenciální své poslance pro každý rozumný návrh ve zdravotnictví. A pane Sobotka, je jedno, jestli vzejde od vás, od pana Mencla, od paní Putnové či od komunistů či lidovců. My tady nabízíme své hlasy pro rozumné návrhy.
Moderátor
A Václav Mencl, poslední.
Václav Mencl /ODS/, poslanec:
Když jsme... když jsme dostali... když jsme dostali ve vládě na starost zdravotnictví, tak lidé dopláceli třicet, čtyřicet tisíc na léky. My jsme zastropovali léky i poplatky a dneska se platí dva a půl tisíce, pět tisíc. V příštím týdnu... od příštího týdne...
Moderátor
Promiňte, ale zvýšila se...
Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
Nechtě mě. Já musím to dopovědět k těm poplatkům.
Moderátor
Zvýšila se spoluúčast, pane poslanče...
Josef Dobeš /VV/, psycholog, místopředseda strany:
protože tady padají poplatky jako nepřítel lidstva, tak tomu prostě není. A musíme říci... musím říci, že... že v rámci úspor jsme šli proti tomu zespoda a každý si může koupit acylpyrin za své a za to má garantováno, za těch třicet korun, které potom zaplatí případně u lékaře, a ušetříme, že si koupí acylpyrin sám, má garantováno kvalitní operaci, například drahou onkologickou za milion korun. V této chvíli je o deset tisíc těchto operací víc, čekalo se na ně několik měsíců, někteří se jich ani nedočkali za doktora Ratha, a v této chvíli tyto operace jsou možné a mají je k dispozici. A to je podstata poplatků.
Moderátor
Já se omlouvám, pane poslanče, ukončeme tedy téma zdravotnictví, nechť si veřejnost udělá názor na to, co odpověděla šestice lídrů tady v Jihomoravském kraji. A jdeme k dalšímu tématu.
ČT
Zdroj: ČT