Přeskočit na obsah

Reakce na článek: Lékaři operují špinavými nástroji

Autorem článku je Iva Bezděková. Není snadné toto kontroverzní téma zpracovat, protože jednotliví aktéři nejsou či nemohou být plně otevření. Je to skutečnost, o které všichni ví a tiše se toleruje, ale nikomu se o ní nechce veřejně mluvit. Možná jen do té doby, než se něco velkého stane. To, že k opakovanému použití jednorázových výrobků dochází, lze dovodit jednoduchou matematikou. Sesbíráte data zdravotních pojišťoven, podíváte se na jednotlivé kódy výrobků a porovnáte s prodeji. Pokud dojde k nesouladu, tak se buď stala velká chyba nebo dochází k tzv. reprocessingu.

Ministerstvo zdravotnictví ve svém tiskovém prohlášení překvapivě nepřímo potvrzuje, že o opakovaném používání jednorázových zdravotnických prostředků ví. V prohlášení se mimo jiné uvádí: „Každému laikovi je na první přečtení zřejmý motiv Miroslava Paláta – zvýšit prodeje jeho firmy a vydělat na českém zdravotnictví, co nejvíce peněz.” Z toho nepřímo vyplývá, že pokud by k nelegální resterilizaci nedocházelo, nebylo by možné “vydělat více”.

 

Opakované používání jednorázových zdravotnických prostředků – doplňující fakta:

1/ Téma opakovaného používání jednorázových zdravotnických prostředků není nic nového pod sluncem. V zahraničí se toto téma oficiálně diskutuje. Někde více otevřeně (Skandinávie) a někde méně. Na evropské úrovni se již 3 roky setkáváme s intenzivní lobby, která dokonce usiluje o legalizaci opakovaného používání jednorázových prostředků. Převrací tak celý koncept naruby. Jedná se o tzv. reprocessing. Proč před tímto tématem strkáme u nás hlavu do písku?

 

2/ Trochu historie. Jednorázové zdravotnické prostředky vznikly na základě požadavků trhu v 70. letech 20. století. Žádala se větší bezpečnost, specifické vlastnosti, snížení výrobních nákladů. Průmysl nastartoval inovace a dnes zdravotnické prostředky patří vůbec k nejinovativnějším odvětvím. Životní cyklus výrobku trvá neúprosných 18 měsíců, pak je nahrazen jiným. Dnes jednorázové prostředky ve zdravotnictví jednoznačně převažují. Zdravotnické prostředky představují přibližně 7 procent celkových výdajů moderního zdravotnictví.

 

3/ Legislativa. Výrobce garantuje bezpečnost jednorázového prostředku. Návod na použití říká, že po použití má být výrobek zlikvidován. Jak už z názvu vyplývá, jednorázový prostředek není určen k opakovanému použití. Platné legislativní předpisy, které tuto skutečnost upravují jsou zákon o zdravotnických prostředcích 268/2014 Sb., zákon o ochraně veřejného zdraví 258/2000 Sb. a různé vyhlášky, které upravují hygienický režim v nemocnicích, včetně sterilizací.

 

4/ Proč nejsou výrobky pro jednorázové použití opakovaně použitelné? Zcela jednoduše proto, protože to není bezpečné pro pacienta ani pro zdravotnického pracovníka. Výrobky jsou speciálně vyvíjeny tak, aby uspokojili náročné požadavky na konkrétní funkci. S materiály jako je sklo, ocel či pryž si v moderní medicíně nevystačíme. Potřebujeme větší flexibilitu, speciální materiály s nesmáčivým povrchem a podobně. Jednorázové prostředky nejsou vyvíjeny pro opakované použití. To v praxi znamená, že jejich 100 % sterilizace není možná. Ať už díky tomu, že výrobek není možné kompletně rozebrat nebo tím, že díky sterilizačnímu procesu je ovlivněna jeho funkčnost. Nástroj se ztupí, koroduje, není tvarově stabilní, zkřehne a hrozí riziko zlomení.

 

Zatímco u některých výrobků nás opakované použití jednorázového prostředku nenapadne (obvazový materiál, injekční stříkačka, inkontinenční pomůcky), u jiných se o tom uvažuje. Přitom se jedná o velice delikátní výrobky určené pro invazivní obory, kdy se vstupuje nějakým způsobem do organismu člověka.

 

tisková zpráva CzechMed

 

Zdroj: CzechMed

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.