Rath: ústup, nebo nástup?
"Jste fašisté, obyčejní fašisté," křičel nedávno David Rath na skupinu protestujících studentů. Po dlouhých měsících tak opět vstoupil do centra mediální pozornosti. Kde se skrýval předtím?
Pryč jsou doby, kdy na nás Rath hleděl téměř z každého billboardu ČSSD. Navzdory tomu, že je dvojkou na středočeské kandidátce do Poslanecké sněmovny, se do kampaně příliš nezapojuje. Příčinou je kritická opozice proti němu uvnitř sociální demokracie.
JEN STŘEDNÍ ČECHY
Jeho pozice začala slábnout na jaře 2009. Tehdy si sociální demokracie udělala rozsáhlý průzkum, z něhož vyplynulo, že David Rath má největší počet odpůrců ze všech politiků. Jestliže Jiří Paroubek dosáhl stejného výsledku u lidí do 35 let a s vyšší věkovou hladinou jeho popularita stoupala, byla obliba středočeského hejtmana stabilně nízká ve všech skupinách.
Proti jeho výrokům a zásahům do politiky se tehdy vytvořila skupina v čele s poslancem Urbanem, brněnským primátorem Onderkou a jihomoravským hejtmanem Haškem, která na zasedáních ČSSD požadovala jeho odchod z kandidátky do Poslanecké sněmovny.
Rath tehdy svou pozici tak tak obhájil, ale musel slíbit, že se do voleb bude vyjadřovat jen o středočeské problematice a zdravotnictví. Nyní je kritizován i za své postoje v těchto oblastech.
NOC SKALPELŮ
Velkou nevoli vzbudil jeho projekt Středočeské univerzity v Kutné Hoře, v němž řada spolustraníků vidí pouze nepromyšlenou akci. Kvůli tomu se proti němu vytvořila opozice v jednobarevné krajské radě. Kritiku hejtman schytává i za to, že už rok a půl není zprovozněno Středočeské informační středisko v pražské Husově ulici. Není to jediný problém z oblasti cestovního ruchu, který mu straníci vyčítají.
Kvůli špatně nastavenému dotačnímu programu nemohou čerpat evropské peníze přímo jednotlivé turistické oblasti. "Paradoxně v koncepci cestovního ruchu byla situace lepší na konci Bendlova působení," říká člen ČSSD, předseda správní rady Zlatého kruhu Polabí Pavel Hlaváč.
Noc dlouhých skalpelů - tak se říká Rathově personální politice ve zdravotnictví, kterou provedl okamžitě po svém nástupu. Sociální demokraté ze středních Čech kritizují, že namísto nich dává přednost svým lidem z odborových organizací, v nichž působil.
Jednou z členek tříčlenného představenstva všech krajských nemocnic se stala Kateřina Pancová, ředitelka kladenské nemocnice a Rathova sousedka z Hostivice, s níž se dobře zná z Lékařského odborového svazu. S Pancovou hejtman spoluvlastnil firmu Paracelsum a privatizoval polikliniku na pražském Chodově.
Dalšími členy představenstva jsou Aleš Buriánek a Jan Mach, oba z právního oddělení České lékařské komory (ČLK), které Rath léta předsedal.
V rámci "noci dlouhých skalpelů" dosadil hejtman na místo ředitele kolínské nemocnice Petra Chudomela, který byl šéfem kolínského sdružení lékařské komory v době, kdy Rath předsedal centrále. Po připojení nemocnice v Kutné Hoře pod kolínskou krajskou nemocnici na konci minulého roku navíc Rath jmenoval na Chudomelovo doporučení do vedení kutnohorského ústavu bývalou manželku, Alici Opočenskou.
Do čela nemocnice v Příbrami dosadil David Rath Stanislava Holobradu, kterého uváděl jako příklad, že se ve svém rozhodování neřídí stranickým klíčem. Holobrada byl v té době členem ODS, ovšem po chvíli z této strany vystoupil a v těchto volbách již kandiduje za ČSSD.
NEPUSTÍME VÁS
David Rath nezměnil ani své likvidační chování vůči oponentům. Nedávno byl první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS) na gymnáziu v Neratovicích, kde moderoval besedu ministryně školství Kopicové. Ratha vystoupení jeho soka natolik rozběsnilo, že organizátorka debaty byla pod tlakem vedení školy nakonec na dohodu z gymnázia "odejita".
Sám Rath ovšem vedl vesele politickou propagandu před krajskými volbami na sousední střední odborné škole. Byl také jedním z prvních politiků ČSSD, kteří se postavili proti studentským volbám.
Zcela bezprecedentní je Rathovo pojetí role politické opozice. Krajským nemocnicím hrozí, že na konci roku budou ve velké ztrátě a krajský úřad jim bude muset výrazně přispět na provoz. To už musel přiznat i sám hejtman. Když však chtěli opoziční zastupitelé za ODS nemocnice navštívit v rámci výjezdního zasedání, Rath jim to neumožnil. S opozicí se Rath vypořádává i za peníze daňových poplatníků.
V Blesku nechal otisknout sérii útočných inzerátů proti ODS jako ofi ciální inzerci krajského úřadu.
Jasno stále není, jaká bude jeho pozice po volbách. Začátkem dubna jej v televizní debatě s Petrem Nečasem jmenoval Jiří Paroubek jako člověka, který by měl být ministrem zdravotnictví. Není tedy jisté, jestli je politikem na vzestupu, nebo na ústupu.
Reflex, DUŠAN ŠRÁMEK
Zdroj: Reflex