Rath: Pan bakalář by měl být vyměněn
30.01.2011
Moderátor: Jan Punčochář
V zákopové válce s českými lékaři nastal tento týden podle všeho posun ministr zdravotnictví ustoupil hrozbám výpovědí a slíbil doktorům 2 mld. Kč na vyšší platy. Ani jeden z mých dnešních hostů tomuto řešení příliš netleská. Podle jednoho je otázka, jestli vůbec a kdy lékaři slíbené peníze uvidí. Podle druhého je ministrův slib nefér ke všem ostatním, kteří ve zdravotním sektoru nekřičeli tak nahlas. Ve studiu vítám stínového ministra zdravotnictví, středočeského hejtmana a poslance Davida Ratha, a předsedu správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny a také poslance Marka Šnajdra.
Při té kritice, co vy byste dělali na místě ministra zdravotnictví v této situaci, pane Šnajdre?
Šnajdr
Já se snažím říkat celou dobu, že to řešení je potřeba vidět pouze v konkrétních krocích, které českému zdravotnictví přinesou stabilitu a ta stabilita znamená jak určitou stabilitu v oblasti zajištění financí na dostupnou moderní péči, tak i na oprávněné nároky zdravotníků. Vždycky oddělovat jedno od druhého je nezodpovědné. Stejně, jako říkáme, že státní rozpočet si může dovolit vyšší výdajové principy až ve chvíli, kdy bude konsolidován, neboli kdy nebude zadlužen, tak já vždycky říkám, že ve stejné situaci jsou zdravotní pojišťovny, že si můžeme dovolit vydávat více až ve chvíli, kdy na to zajistíme zdroje...
Tomu rozumím, ale pokud sedíte u jednacího stolu s někým, kdo říká, do měsíce a půl končím, pokud nám nedáte peníze na vyšší platy a nenarýsujete reformy poněkud jasněji, tak je to přeci jen trochu jiné než, něco jiného než říkat, teď je potřeba reformovat zdravotnictví, provést všechny potřebné analýzy, dodat zdroje a podobně?
Šnajdr
Já si to nemyslím, protože pokud přistoupíme na tento princip, tak my tím ukazujeme naší společnosti to, že ten, kdo se chová nejvíce nátlakově, ten, kdo nejvíce křičí, ten, kdo se chová nejméně seriózně, tak uspěje a všichni ti, kdo hledají svá řešení, svých ekonomických zájmů jinou cestou, cestou, která je více demokratická, více korektní, tak těm vždycky řekneme, na vás dojde až za chvíli, protože teď musíme uspokojit ty, kteří nejvíce křičí. Já považuji toto řešení nebo tento princip za nemorální z tohohle úhlu pohledu a i nezodpovědné, protože vydávat zdroje, které nemáme a vázat zdroje, které nejprve vzniknou a možná vzniknou, tak to si myslím, že je princip, který bychom měli maličko potlačovat.
Než se, pane Rathe, pustíte do argumentů Marka Šnajdra, co vy byste dělal na místě ministra Hegera, který popsal minulý týden u nás to dilema, takže buď ustoupí tomu tlaku a zachová se nefér k ostatním zdravotnickým zaměstnancům a nebo bude obviňovaný z nečinnosti a z toho, že není schopen tu situaci řešit?
Rath
Předně je potřeba říci, tedy že nemocnice a celý ten nemocniční sektor, segment u nás v republice, je dlouhodobě podfinancován. Je to taková finanční Popelka a není pravda, že celé zdravotnictví je kompletně a komplexně podfinancováno. Jsou segmenty a sektory, které v posledních letech rostly daleko rychleji, než ten segment nemocnic, přitom ten je jeden z nejdůležitějších, protože kam jdete, když těžce onemocníte? Kam vás veze záchranná služba, když jste v bezvědomí, když máte nějaké polytrauma nebo nějakou vážnou chorobu? Samozřejmě, že do nemocnice. Přitom ty nemocnice v posledních letech skutečně buď byly finančně bržděny nebo dokonce v posledních dvou letech dostávají méně. Já to vidím na našich krajských nemocnicích, my už v loňském roce jsme dostali méně za stejný objem pacientů a letos jsme měli dostat zase 98 % toho předchozího období. Čili, opět o stovky milionů méně než předtím?
Zatímco, když se podíváte do toho sektoru farmaceutického byznysu, to jsou většinou obrovské zahraniční firmy, tak tam zjišťujete, že každoročně ten příjem ze zdravotního pojištění, tedy ze stejného měšce jako pro ty nemocnice, byl veliký, to znamená, každoročně tam šlo o mnoho a mnoho miliard navíc a tam je růst někde kolem 10 % v podstatě trvalý…
Jenom, já vám do toho skočím, protože vy jste hezky utekl z té otázky, co byste dělal na tom místě. Vy jste popsal ten stav, že nemocnice jsou podfinancováné.
Rath
A teď se k tomu dostávám. Samozřejmě jako ministr zdravotnictví bych tuto deformaci se snažil napravit. Já jsme to i jako ministr zdravotnictví dělal, měl jsem na to krátký úsek, asi necelý třičtvrtě rok, přesto jsem tyto kroky udělal. Bohužel pak nastoupil pan Julínek s panem Šnajdrem, kteří otočili to kormidlo na opačnou stranu, nemocnicím přitáhli kohouty a dveře otevřeli těm zahraničním farmaceutickým firmám. To jsou jedni z největších vítězů této bitvy.
Než necháme reagovat Marka Šnajdra, takže to, co říkáte, že byste dělal na místě ministra Hegera, by bylo škrtnou v úhradách směrem k lékům a o tu částku navýšit nemocnice?
Rath
Samozřejmě bych se snažil spořit a přibrzdit růst těch finančních toků směrem k zahraničním farmaceutickým firmám, kterým pánové tak popřávali a naopak bych se snažil tyto miliardy a tam jde skutečně o mnoho miliard ročně, nasměrovat do nemocniční péče k těm nejtěžším pacientům.
Vidím, že máte sebou spoustu tabulek, tak to zkuste vzít...
Šnajdr
Jenom jednu. Protože v českém zdravotnictví, koneckonců stejně jako v české politice, se lež a demagogie stala normou. Mám rád ta čísla, já jsme tím znám, tak já si dovolím několik málo čísel ...
Rath
To si je sám vymýšlíte?
Šnajdr
Ne. Z oficiálních statistik, které jsou na webu, statistik ministerstva zdravotnictví. Za posledních pět let dva nejrychleji rostoucí segmenty v úhradách zdravotních pojišťoven byla zdravotnická záchranná služba a nemocnice. Úhrada do nemocnic stoupla o 51 %, zatímco léky, pane redaktore a pane poslanče, v roce 2006, v roce, kdy vy jste se k ní hlásil, tak výdaje na léky činily 20,3 % výdajů zdravotních pojišťoven. V roce 2010, ke kterému se zase hlásím já, činily 16,3 %, slyšíte dobře 16,3 %. To jsou prosím oficiální statistiky...
Rath
Které jste si sám zfalšoval. Řekněte ty absolutní čísla, pane bakaláři.
Šnajdr
To se můžete podívat na webu. V absolutních číslech je to dokonce tak, že v roce 2011 výdaje na léky zdravotních pojišťoven budou stejné jako v roce 2006, slyšíte dobře, stejné jako v roce 2006.
Rath
Řekněte absolutní čísla, kolik se utratí za léky.
Šnajdr
Jestli chceme se skutečně seriózně zabývat problémy českého zdravotnictví, nesmíme si lhát, nesmíme se nacházet nebo říkat laciná klišé, laciná řešení, protože ta nikomu nepomohou. Ten problém je zakopán někde úplně jinde a většinou ta skutečná řešení přinášejí kontroverzi, přinášejí určité politické náklady, přinášejí problémy, kterému se profesní, ale i politické skupiny brání, a proto se nikomu do nich nechce a já apeluji dva roky na to, pojďme v českém zdravotnictví, protože dva roky říkám, že se blížíme krizi, konečně přestat diskutovat a politikařit a pojďme začít dělat ta nepopulární opatření.
Chcete tím říci, že se teď máme zvednout od stolu a jít?
Šnajdr
Pane redaktore, já bych si to přál, já vám řeknu například která. Deset let se v České republice hovoří o tom, že máme nedobrou nadbytečnou strukturu lůžkového fondu, což sebou nese několik velmi negativních jevů. Za prvé, vynakládáme na lůžkovou péči 110 mld. Kč, vynakládáme miliardy neefektivně a na druhé straně, také se o tom hovoří, o přesčasové práci. Co si myslíte, že nutí české zdravotníky k extrémně přesčasové práci? Především nadbytek neefektivního lůžkového fondu, na který se tyto personální kapacity váží. Pokud najdeme odvahu zreformovat český lůžkový fond, ušetříme miliardy, které mohou jít do patu a ještě snížíme významným způsobem přesčasovou práci.
Vy se oba dva celkem zásadně lišíte v analýze té situace, protože pokud jsem dobře sledoval vyjádření Davida Ratha, tak nemá pocit, že by byl nadbytek lůžek, ať už ve srovnání se zbytkem Evropy, nebo že by bylo kde škrtat v tuhle chvíli?
Rath
K těm lůžkům bych se chtěl dostat za pár vteřin. Na začátku, není pravda, že by náklady na léky nerostly, vy to, pane bakaláři, dobře víte. Každý rok 8 %, 9 %, to je pravda...
Šnajdr
To není pravda.
Rath
Jestli chcete, tak pojďme si na to sednout, já ukáži statistiku SUKLu a uvidíme, kdo má pravdu.
Já si myslím, že každý mluvíte o trochu něčem jiném, někdo mluví o celkových výdajích na léky a někdo o úhradách zdravotních pojišťoven, což jsou věci, které se trochu liší.
Rath
Tam se totiž změnilo, pan náměstek, respektive už není náměstek, pan předseda Správní rady VZP, pan poslanec tady zatajil jednu věc, že v té statistice není zahrnuta jedna část léků, že pojišťovna mezitím změnila metodiku a určité léky zahrnuje do nemocničních paušálů atd. Čili, bavme se o celkových nákladech na léky, které jsou placeny z pojištění a ty samozřejmě rostou a rostou raketově, to ví malé dítě a víte to i vy. Tak tady se nesnažte demagogicky lhát. Další bod, pane bakaláři...
Už jsme u demagogie v 11 hodin deset minut, to jsem zvědavý na zbytek pořadu.
Rath
Pane bakaláři, pět let jste v čele Všeobecné zdravotní pojišťovny, pět let nesete celou přímou zodpovědnost za celý systém, pět let nebo čtyři roky jste byl v čele ministerstva zdravotnictví jako výkonný náměstek. Všichni víme, že jste to ministerstvo řídil, čili pět let jste nejmocnějším mužem českého zdravotnictví, který za něj má plnou zodpovědnost. Teď po pěti letech svého působení říkáte, pojďme, lékaři, neprotestujte, sestry, buďte spokojené, pacienti, mlčte a pojďme všichni společně nějak to řešit. Vy jste tam pět let nedělal nic, spíše škodil a tohle jsou bohužel ty důsledky a teď k těm lůžkům.
Minuta a třičtvrtě jsem to sledoval.
Rath
Podívejme se na okolní země. Německo i Rakousko mají lůžek na stejný počet obyvatel více než Česká republika. Máme tedy podobné historické kořeny, podobné kulturní prostředí, podobný systém zdravotní péče, tudíž Česká republika v tomto nijak nevyčuhuje, to je bod jedna. Bod dvě, přeci lůžka a nemocnice nelze řešit a nelze rušit bez předchozí důkladné analýzy, bez odpovědi na to, co se stane s těmi pacienty, kteří dnes leží na těch lůžcích, tedy to, co nastoupí a třetí věc, tady se zapomíná, a to je zase vaše zodpovědnost, já myslím, že by tady mělo zaznít, že Všeobecná zdravotní pojišťovna nutí ve svých smlouvách nemocnice, ten lůžkový fond udržovat za každou cenu, a to i tehdy, kdy je relativně málo vytížený. Toto každá nemocnice má zakotveno ve smlouvě s pojišťovnou a když jakákoliv nemocnice se obrátí na pojišťovnu a řekne, já chci třeba snížit počet lůžek, pojišťovna se zaraduje, protože okamžitě té nemocnici krátí úhrady.
Pojišťovna říká něco jiného ...
Rath
Jestli mohu k tomu to řešení. Jaké řešení? Já nevím, jestli v tuhle chvíli Česká republika má akorát lůžek, více nebo méně, ale jediným řešením není nějaká komise, která bude zkoumat, jestli tolik nebo více nebo méně, ale řešením je, že pojišťovny nebudou trvat, aby nemocnice nutně držely ten lůžkový fond, který dnes mají, to znamená zruší a vyškrtají to ze smluv s nemocnicemi, to je váš úkol, jako předseda správní rady, čili první krok je vyškrtat to z přílohy číslo dvě ke smlouvě. Dalším řešením pro vás, pane předsedo správní rady, je zavést tzv. universální lůžkový fond, protože nejhorší je, že my to máme rozškatulkováno, takže tam máme lůžka po oborech a ona ta nemocnice potřebuje plasticitu, to znamená jeden rok potřebuje více lůžek chirurgie a druhý rok třeba zase ortopedie. Bohužel to je tak zalité betonem díky pojišťovně, že je potřeba toto zrušit, udělat tyto dva kroky, pak ten proces skutečně v čase povede k optimalizaci toho lůžkového počtu a počtu lůžek.
Zřejmě už jsem se dostali k tomu, kdo je tedy všeho zlého v českém zdravotnictví...
Rath
Všeho ne, ale pět let je to odpovědnost.
Pane Šnajdre, než vás nechám reagovat, přeskočte slova jako demagogie, lež, malé dítě a podobně a pojďme tedy...
Šnajdr
Ano, samozřejmě. Já na to nebudu reagovat, protože pět let, co chodíme do studií, tak slyším ze strany pana Ratha stejné věci, takže já myslím, že je to evergreen těchto debat a byla by to ztráta času. Mě se líbilo to potápěčské gesto, která na mě pan Rath dělal. Teď pojďme k tomu řešení. To není pravda. Tady je jednoznačně potřeba říci, že dnes zdravotní pojišťovny k tomu rigidnímu chování bohužel nutí legislativa a vyhlášky a neústupnost zřizovatele. Kterákoliv zdravotní pojišťovna, to se prosím netýká jenom Všeobecné zdravotní pojišťovny, tuto iniciativu deklarovaly i ostatní zdravotní pojišťovny, nemohou samy o své kompetenci do struktury lůžkového fondu do jeho počtu dojít nebo nemohou do něho zasáhnout bez toho, aniž by se na tom dohodli s poskytovatelem, to znamená s jeho zřizovatelem. Tady já neříkám, že jsou to pouze kraje, tady je to samozřejmě i stát, to musíme si uvědomit, že stát drží významnou část lůžkové péče stejně, jako kraje. Jsou to ovšem dva největší provozovatelé lůžek a ta neefektivita není dána jenom počtem, je dána i strukturou. Já souhlasím výjimečně, to je novinka, s panem hejtmanem, ano, že se to týká i restrukturalizace uvnitř těch nemocnic a vytváření tzv. společného lůžkového fondu. Zcela nepochybně ano, ale mohu vám tady dát výčet případů, kdy se o to zdravotní pojišťovny snažily a narazily na rezistenci. Dobře, chcete-li konkrétní příklad, tak jak to funguje v českém zdravotnictví, jen nad argumenty vítězí politika, před rokem a půl jsme měli dominantní politické téma úrazovou nemocnici. Stát vybudoval vedle ve fakultní špičkové nemocnici nové moderní, plně kapacitní traumacentrum. Záměr byl pacienty do této nové kapacity převést a převést i finanční zdroje. Kdyby se tak stalo, nepochybně by to pomohlo i v patové situaci tohoto zařízení. Politicky tomu bylo zabráněno a jaká je dnes situace? Máme dvě tato zařízení, obě čerpají prostředky z veřejného zdravotního pojištění a prosím vás, že to není málo, tak těch 350 mil. Kč, které dodnes politicky čerpá úrazová nemocnice v Brně, tak stačí na pokrytí mzdové potřeby lékařů z celého Jihomoravského kraje. Tady je to řešení a tady je ta cesta.
Můžu udělat dílčí souhrn toho, co zatím říkáte, tak mluvíte o tom, že je teoreticky možné ušetřit v nemocnicích tím, že se omezí počet lůžek, ale pan hejtman říká, že to je běh na dlouhou trať, protože to vyžaduje složité analýzy a pan poslanec Šnajdr rovnou mluví o tom, že to je politicky neprůchodné. Představte si, že jste v situaci těch lékařů, kterým někdo říká, jasně, pošleme vám ty dvě miliardy, ale znamená to úspory na druhé straně a vy teď, jako zástupci a zdravotničtí experti svých dvou stran a dvou největších politických stran v České republice, říkáte, že to vlastně není možné
Šnajdr
Já říkám a takto byla učiněna i nabídka, nechci zdravotní pojišťovny stát a kraje v horizontu několika, velmi časově omezeně a konkrétně ten návrh byl do 30.6., sednout a dohodnout se na tom, jakým způsobem upravit strukturu a počet lůžek ve svém kraji, například na tom principu, o kterém tady hovořil pan hejtman Rath, za garance, že taková to úspora, takto získané finanční prostředky si nevezme zdravotní pojišťovna a kraji zůstanou. To byla férová konkrétní, velmi časově dohledná nabídka, ale bohužel byla odmítnuta nebo zatím se k ní nepřistoupilo.
Ona trvá asi dva dny, takže, pane hejtmane, jako šéf jednoho z největších krajů, co vy na to?
Rath
Zatím jsou to ty pověstní holubi na střeše. Nám by stačilo, jako zřizovatelům nemocnice, kdyby nám pojišťovny navýšily úhradu pro nemocnice zhruba o 5 % oproti předchozímu období. Abychom neměli nějakých 98 %, čili o 2 % méně, to jsou skutečně desítky milionů, které nám schází, je to asi 150 mil. Kč ročně. Čili, kdyby nám pojišťovny navýšili toto na nějakých, 103 %, 104 %, 105 %, tak jsme schopni uspokojit nejenom lékaře, ale i zdravotní sestry, protože i ty si zaslouží v podstatě přidat a problém by byl vyřešen. Problém by byl vyřešen, vykryli bychom zhruba dvouletý propad, který v těch nemocnicích je díky těm sníženým platbám.
Teď to navýšení je na 101 %, tedy pokud se nepletu.
Rath
To stačit nebude. Prstě, to tady říkám zcela zodpovědně, to stačit nebude, nepokryje to nároky lékařů a už vůbec nezbude ani koruna na sestry.
Není to, že to nepokryje nároky lékařů a nezbude ani koruna na sestry za předpokladů, že se strukturou nemocnic i ve středních Čechách vůbec nic neudělá, že bude pokračovat, aniž by se provedly ty změny, o kterých jste tady sám mluvil?
Rath
Já nechci z toho celorepublikového tématu zabíhat do středních Čech, protože tam je to hodně specifické, my nemáme problém s naším lůžkovým fondem, protože Petr Bendl jedenáct nemocnic prodal, nám jich zbylo pět a v těch pěti nemocnicích my nemáme problémy, až na drobné výjimky, nějaký nadbytek lůžek. Máme tam řadu soukromých nemocnic, které mají problémy jak s personálem, tak s lůžky, střídavě zavírají oddělení, protože nemají personál, týká se to teď třeba nemocnice v Neratovicích, předtím to byl Brandýs, čili stěhuje se to a tam ta soukromá zařízení skutečně z té sítě vypadávají a je to dost obtížné, jednou tam jsou, podruhé tam nejsou, čili střední Čechy jsou hodně specifické a nechci teď s nimi tady jaksi zabírat čas. Podívejme se na to spíše z toho celorepublikového pohledu a prostě nemocnice by měly dostat přidáno o nějakých 5 %. Pak by to bylo férové, pak bychom vykryli ten dvouletý propad.
Šnajdr
Já myslím, že tady se jasně ukázalo, že když se jde o úroveň, o nadpisy níže, tak co má společné politika pana hejtmana, ale i kolegů nebo tak trošku jeho dětí, pana Kubka a pana Engela. Vždycky, když dojde na konkrétní lámání chleba, tak to stejně skončí u toho, dejte více peněz a nebudeme nic dělat a vše bude vyřešeno. Takhle prostě už rozhodně ne. K těm středním Čechám, to se tedy o nich pojďme bavit, protože odpovězte mi na otázku, jak je možné, že ve stejném úhradovém systému v Českých Budějovicích nebo v jižních Čechách, na Liberecku ty nemocnice hospodaří kladně, jak je možné, že pan hejtman každý rok vyrábí stomilionovou ztrátu ve svých nemocnicích, jak je možné, že v jednom kraji racionálně provádí pan hejtman zbytečné nákupy magnetických rezonancí, které už tam jsou, přeinvestované zakázky, tak tyto nemocnice se zhroutí, to znamená, to není systémová záležitost, to je také o tom, jak který kraj umí hospodařit, jak který kraj se zhostí své manažerské kompetence a samozřejmě pak se to i promítá v odměňování zdravotníků. Podívejte se, jaká je průměrná mzda v jižních Čechách nebo v Liberci, a jaká je průměrná mzda ve středních Čechách? Ano, to odpovídá tomu, jakým způsobem ty managementy tam umí hospodařit. A řešení, nalijte nám více peněz, nic více nebudeme dělat, znamená pouze to, že se tady za rok sejdeme se stejným problém znovu a budeme hledat stejná řešení.
Pokud tomu dobře rozumím, pardon, než vás nechám reagovat, tak hospodaří ředitelé místních nemocnic tak dobře, že by klidně mohli lékařům přidávat už teď?
Šnajdr
Já říkám, že v systému, že máte obrovské rozdíly ve stejném typu nemocnic, které spadají například pod kraje, to znamená, nelze tady pouze paušalizovat, že jsou špatné úhrady atd. to prostě také není pravda. Taky hodně záleží na tom, jak který ten management hospodaří, jak který kraj koncepčně přistupuje ke svému zdravotnictví, jestli investuje systémově nebo investuje na základě svých politických přání. Mohli bychom jít krok za krokem, to znamená ten problém nemá černobílé pozadí a já se snažím vysvětlit, že to řešení, které jsme v této chvíli zvolili, tak paradoxně maličko může odsouvat tu ochotu všech těch politických hráčů k těm nepopulárním krokům přistoupit, protože to si přiznejme, že v těch volebních systémech má co dva roky volby, každý prostě politik tenduje k nepopulárním změnám v oblasti zdravotnictví, školství a dalších podobných kategorií pouze tehdy, když nastal velký problém. Já si dobře vzpomínám na roky 2008, 2009, kdy jsme říkali, do zdravotnictví přijde krize, dojdou nám zdroje. Všichni říkali, neblbněte, peněz je dost. Co se ukázalo? Přišla krize, propadl se výběr pojistného a my to hned řešíme. O co snazší a o co méně bolestivější by to řešení bylo v roce 2008.
Předpokládám, že stroj času tady nemáme, takže já udělám jenom stroj prostoru a přesuneme se zpátky do středních Čech.
Rath
Děkuji, já musím reagovat, já jsem nechtěl tady rozebírat problematiku středních Čech, protože tohle není středočeský pořad, ale když mě tady pan bakalář napadl, tak předně, pane bakaláři, vy asi nevíte, že těch 100 milionů tam generoval už můj předchůdce pan Bendl, já vám můžu ukázat, kolik tam kraj posílal dotací za pana Bendla, aby ty nemocnice končily alespoň jakžtakž vyrovnaně, bylo to každý rok skoro 100 mil. Kč do akciových společností. Přijďte se podívat, já vám to ukáži. Čili, ta ztráta není nic nového, tu tam začali vyrábět vaši předchůdci, vaši kolegové ze středních Čech, váš stranický kolega Petr Bendl. Co se týká těch úhradových systémů, vy přeci jako předseda správní rady víte, i jako bývalý náměstek ministra, že změnili zákon tak, že úhradová vyhláška je pouze doporučení, že pojišťovna si může sama o své vůli nasmlouvávat specifické podmínky pro tu kterou nemocnici.
Takže zrovna ve středních Čechách byla pojišťovna obzvláště zlá?
Rath
Bohužel, prostě protože pan předseda správní rady se nám mstí za kritiku, třeba to NMR, které jste říkal, tak jednoznačně já mám zprávy z krajské pobočky, kde říkali, protože tam byla situace taková, že pan Rubáš, také váš stranický kolega ze středních Čech, zprivatizoval nukleární magnetickou rezonanci v kolínské nemocnici, abyste věděli, jak to bylo, tak tržby z této NMR byly zhruba 2,5 mil. Kč měsíčně, platili nám nájem 30 tis. Kč a po odečtení nákladů tomu soukromému majiteli z toho vypadlo, z vaší pojišťovny do jeho kapsy nějakých 1,5 mil. Kč měsíčně...
Tak to jste měli špatné smlouvy.
Rath
Ano, od pana Rubáše jsme měli velmi špatné smlouvy...
Počkejte, tu smlouvu musel dohadovat někdo na druhé straně...
Rath
Ne, ne, ne, poslouchejte mě, to byla ...
Snažím se pochopit, kdo tedy dělá ty smlouvy.
Rath
To byla smlouva s pojišťovnou, to má ta soukromá firma s pojišťovnou, s VZP, čili z VZP ta firma dostala 2,5 mil. Kč měsíčně, nám platila 30 tis. Kč. Když jsme my nastoupili a zjistili jsme tuto z mého pohledu zlodějinu, já to tady řeknu tak, jak to cítím, to byla zlodějina, tak jsem okamžitě zvýšili nájem na 300 tis. Kč měsíčně, ten soukromý majitel bez mrknutí oka to začal platit, čili ta nemocnice byla dlouhodobě okrádána tehdejším bývalým ředitelem Rubášem, tak já to cítím a současně jsme řekli, že chceme baby ty peníze z té NMR šly do naší nemocnice. Tak jsme mu dali výpověď, respektive ukončili spolupráci se soukromým majitelem, koupili si vlastní NMR, které už tam je a funguje, ale světe div se, přestože pacienti chodí k nám, soukromý majitel už tam nemá smlouvu s nájmem nemocnic, tak Všeobecná zdravotní pojišťovna vedená pane Šnajdrem nám stále na to nedala smlouvu, na tuto nukleární magnetickou rezonanci. České zdravotnictví je prolezlé korupcí, prolezlé lidmi, jako je pan Šnajdr, kteří se snaží udržovat ten systém ve prospěch některých hráčů, třeba v tomto případě ve prospěch asi vašeho kamaráda pana Zavaljanise a v neprospěch jiných subjektů.
Takže, když shrnu ten příběh, tak chcete říci, že středočeské nemocnice prodělávají, protože na ně je VZP ošklivá a ještě je to osobní problém pana Šnajdra?
Rath
Samozřejmě a dokonce bych poprosil pana bakaláře, aby přestal blokovat udělení smlouvy na nukleární magnetickou rezonanci v Kolíně a pojišťovna nám začala platit stejně, jako předchozímu soukromému provozovateli. Já myslím, že je to čestné a férové, pane bakaláři.
Teď se zřejmě dozvím, za co všechno může předseda třicetičlenné Správní rady VZP?
Šnajdr
Já se sám někdy divím, za co všechno mohu, ale budiž, beru to. Tak já teď zpátky trošičku do reality. Za prvé, ta vyhláška a možnost benevolence, to je pravda, ale má to trošku opačný směr, pane poslanče, to jste zapomněl sdělit, ta vyhláška je nepodkročitelné minimum a ano, umožňuje zdravotnickému zařízení a pojišťovně se dohodnout jinak, ale výhodněji oproti vyhlášce, takže ne přísněji....
Rath
Mnohé soukromé subjekty to mají výhodnější, to víte?
Šnajdr
Abychom upravili tu věc na pravou míru...
Rath
To víte, pane předsedo?
Šnajdr
Neskákejte mi do řeči, to není slušné.
Rath
Já se ptám jenom, jestli to víte?
Šnajdr
Teď hovořím já, zkuste alespoň v pořadu demonstrovat slušnost.
Rath
Jenom jsem se chtěl zeptat, jestli to víte.
Šnajdr
Zkuste alespoň v pořadu demonstrovat základy slušnosti.
To je celkem logické, pane hejtmane, že pokud je to nepodkročitelné minimum, tak směrem nahoru jsou ty rozdíly různé.
Šnajdr
Já budu reagovat, to znamená, abychom si rozuměli, realita je taková, že dokonce do veřejných nemocnic, konkrétně Všeobecná zdravotní pojišťovna, dává v roce 2010 o 3 – 4 % více, do veřejných nemocnic, než nařizuje vyhláška, to je realita. Dál bych se rád tady maličko zmínil o té magnetické rezonanci. Já na rozdíl pana kolegy Ratha proti slovíčku privátní subjekt nemám odpor...
Rath
Já také ne.
Šnajdr
Koneckonců, to bych s ním zde jako s velkým privatizátorem nemohl sedět v jednom studiu. Ta situace je samozřejmě naprosto jiná, než on ji popsal, on zapomněl podotknout, že ten subjekt na místo nemocnice do tohoto přístroje investoval ze svého asi 50 mil. Kč, ten ekonomický vztah tam byl napravena já se k němu odmítám vyjadřovat, protože nejsem jeho účastník. To je přesně to, o co v českém zdravotnictví jde. Ten region potřebuje jednu magnetickou rezonanci a je systému jedno, jestli ji má Pepa nebo Karel, má jednu magnetickou rezonanci, která je potřeba na to, aby vyšetřila všechny indikované pacienty v tom regionu a my bohužel díky vašemu zásahu, protože platí, z cizího krev neteče, vy jste zbytečně vydal 50 mil. Kč veřejných peněz, abyste koupil druhý a celý efekt je o tom, že tam máme dva a dnes ten jeden má z minulosti ze zdravotní pojišťovnou smlouvu uzavřenou a vy teď tlačíte na zdravotní pojišťovnu,aby uzavřela druhou smlouvu, to znamená, aby vydávala dvakrát tolik, přestože ten region to nepotřebuje. O tom to je a je jedno, jestli je to privát nebo veřejný, vy tlačíte zdravotní pojišťovnu, aby zbytečně nasmlouvala kapacitu, která není potřeba, aby vydávala dvojnásobně více, než je potřeba a takových příkladů v České republice nalezneme celou řadu.
Poprosím už jenom o stručnou reakci, abychom nezůstali pouze u problému jedné středočeské nemocnice?
Rath
Přesně tak, bod číslo jedna, pane bakaláři, já se chovám jako správný hospodář se svěřeným majetkem. Já mám svěřený majetek krajské nemocnice v Kolíně, takže já musím samozřejmě dělat všechno proto, aby kolínská nemocnice prosperovala. Čili, já nemohu dovolit na jejím těle pijavice, které jenom zprivatizovali ty výdělečné aktivity a odsávají peníze mimo systém zdravotnictví, mimo systém kolínské nemocnice, mimo systém, kde slouží pacientům, protože to, co vydělá kolínská nemocnice, zůstane zpátky v té kolínské nemocnici. To, co vydělá pan Zavaljanis, který to tam soukromě provozoval, to si odnese někam domů. to je ten zásadní rozdíl, to je bod číslo 1. Za druhé, musím vás opravit, já jsem neinvestoval 50 mil. Kč, ale zhruba polovinu, my jsem to koupili velmi výhodně, my to dokážeme kupovat velmi výhodně. Za třetí, vy asi nevíte, že tím, jak se tam otevřela ta nukleární magnetická rezonance kolínské nemocnice, tak všichni pacienti logicky chodí prostě na vyšetření tohoto přístroje a ten druhý přístroj je zavřený a stojí. Navíc je v prostorách, kde mu vypršela nájemní smlouva, čili je tam protiprávně. Neříkejte tady takové spekulace, které nejsou pravdivé. Nicméně, máte pravdu v tom, a to tady zaznělo a to je skutečně vážná věc, větší než kauza kolínské NMR, protože to je regionální záležitost, to je skutečně fakt, že celý systém je tak deformovaný a je v něm takový chaos, že za stejnou práci dostávají různé subjekty různě zaplaceno. My to vidíme zase v kraji, když má použít stejného soukromého vlastníka, ten má hořovickou nemocnici a pro její ortopedii platí úplně jiné úhradové regulace a mechanismy, než pro ortopedická oddělení našich nemocnic. Čili, zatímco třeba v loňském roce naše nemocnice směly odoperovat jen třeba 120 kyčlí, tak tato soukromá ortopedie díky benevolenci Všeobecné zdravotní pojišťovny dostala zaplaceno a mohla operovat kolik chtěla. Samozřejmě takových příkladů a já nevím, jestli vy, jako předseda správní rady, to máte, já jsme jako ministr si to tehdy nechal vytáhnout, všechna zařízení, která mají nějaký mimořádný režim. To znamená, dostávají více zaplaceno za něco, nebo se jich netýká nějaká regulace a zjistíte, že v drtivé většině případů tyto tzv. výjimky, které tyto nemocnice zvýhodňují, finančně zvýhodňují, mají převážně privátní nemocnice. Já se vás ptám, jestli takový přehled máte, jestli takový seznam máte, já jsem ho jako ministr měl a snažil jsem se v tom udělat pořádek, že jsem říkal, není přeci logické, aby soukromé zařízení mělo úplně jiné podmínky od veřejné zdravotní pojišťovny, než má o něco, o pár kilometrů stojící veřejná nemocnice.
Jenom intuitivně bych řekl, že každé to zařízení má takové podmínky, jaké si dokáže vybojovat.
Rath
Ano, jak ostré má lokty,v tom je to, jak ostré má lokty...
Zřejmě budete muset do krajských nemocnic najmout nějaké zdatnější ředitele.
Rath
Já nechci tady šířit nějaké fámy nebo pomluvy, víte, ale to veřejné zařízení má bohužel handicap, že ten majitel, kraj nebo město nebo stát, nemůže jít na tu pojišťovnu a přinést tam ten kufřík nebo tu igelitku a motivovat ty klíčové osoby k tomu, aby řekly, ten dostane smlouvu, ten dostane něco...
To jste sice řekl, že nebudete šířit žádné fámy, ale myslím, že jste jí formuloval velmi přesně.
Rath
Pane redaktore, když vidíte situaci, že stále v tomto vítězí jedny skupiny a ty jsou hodně progresivní, tím pádem drsné, dovedou v tom systému jako štiky jezdit, mají kontakty na pana předsedu správní rady, na pana ředitele VZP, na další vysoce postavené osoby v systému a najednou zjišťujete, že na něj platí jiný metr, než na ty ostatní, ty veřejné, na ty městské, krajské státní nemocnice? Přitom ti ředitelé z těch veřejných chodí na tu pojišťovnu dnes a denně a říkají, tam jen krčí rameny a říkají, to víte, to přišlo shora.
Tak to vezměme postupně.
Šnajdr
Před tímto pořadem, před Partií, jste vysílali, pokud se nemýlím, M.A.S.H, tak já mám pocit, že satira ze zdravotnického prostředí pokračuje, ale teď vážně. Já si myslím, že tady opět se dostáváme k něčemu, co prostě české zdravotnictví neřeší. Takovéto ideologizovaní, že ten soukromník je gaunera ten veřejný je zlatíčko, to je prostě absurdní. Já to odmítám, bylo to mnohokrát prokázáno. Jednu klíčovou větu musím říci, zdravotní pojišťovna, ale i jiné pojišťovny nehradí jinak srovnatelné soukromé nemocnice než ty veřejné, to je bohapustá lež a pan hejtman to dobře ví. Co ale neví, když jsme u té hořovické nemocnice, já jsem tam byl na návštěvě, vy jste tam byl desetkrát zván, abyste se na místě seznámil, jestli tady ty nesmysly, které říkáte, jestli jsou pravda nebo nejsou. Vy jste to desetkrát odmítl a já jsem se tam jel podívat. Já jsem mluvil s pacienty té nemocnice, já jsme mluvil s lidmi z toho regionu, jestli jim tam péče zůstala stejná, zlepšila nebo zhoršila. Běžte se jich zeptat, jestli jsou spokojeni s touto nemocnicí, jestli se zkvalitnila péče, jestli tam na ně čekají, jestli tam je na ně vlídný personál nebo není. Až si zjistíte tuto odpověď, pojďme se o tom bavit, protože budete muset diametrálně změnit svůj názor a já vám řeknu jedno tajemství, jedno kouzlo, to je za stejných úhradových podmínek, jako mají vaše nemocnice...
Rath
To se mýlíte.
Šnajdr
Asi je tam lepší managament...
Rath
To se mýlíte.
Šnajdr
..., protože jestliže vy si tam dáváte své kámoše a kámošky typu paní Pancová,které nemají žádné zkušenosti s řízením nemocnic, tak pak se nedivte, že permanentně vyrábíte ztrátu.
Já vám do toho teď skočím, protože ani jeden z nás tří tady nemá v ruce smlouvy, kterými to dokazovat, takže v tuhle chvíli to zůstane v rovině, slova proti slovu a pojďme se vrátit k tomu tématu, ze kterého jsme odbočili, a to je tedy akce lékařů Děkujeme, odcházíme a ty 2 mld. Kč, které dostaly slíbené nemocnice. Pokud si dobře pamatuji, vy jste v té první reakci říkal, že v tuhle chvíli ještě není úplně jasné, jakým způsobem se ty peníze rozdělí, kdy je mohou nemocnice dostat. Je to tedy podle vás ten hlavní problém té dohody, na které může ztroskotat to, že lékaři začnou stahovat výpovědi?
Rath
Uvidíme, jak ta dohoda bude. Nicméně, pokud ministerstvo a vedení pojišťovny bude argumentovat tady, jak slyšíme, že argumentuje pan předseda Správní rady VZP, tak si myslím, že to bude hodně těžké, protože vidíte, že tady,když se dostaneme ke konkrétnímu příkladu jedné nemocnice, ke já ta data mám jasně potvrzená, to znamená úplně jiný režim pro soukromá zařízení než o opodál stojící zařízení veřejné a pojišťovna to sama ústy předsedy správní rady prostě dementuje a říká, že to tak není, tak je to pak těžká debata, protože my se dostáváme do naprosto virtuálního světa, kde se tvrdí nepravdy, kde se záměrně to zamlžuje, zatmívá a samozřejmě v takovém systému věřit tomu, že přijdou nějaké 2 mld. Kč, že přijdou v aktuálním čase, to znamená hned od 1. března...
Jsou slíbené od 1. května, pokud jsem dobře sledoval ta čísla.
Rath
Dobře, ale my musíme vědět, jestli třeba ta pojišťovna je ochotná tu pracovat na změně úhradové vyhlášky, jestli pojišťovna je ochotná nám zvýšit zálohy, protože tam je systém záloh. Pokud nám pojišťovna o tyto peníze nezvýší zálohy, tak my nemůžeme přidat zdravotnickému personálu, protože ty peníze prostě nemáme. Jen, abyste věděl, v jakém režimu se zdravotnictví pohybuje. Je potřeba tady říci jasný fakt, že všechny nemocnice dostávají zálohy a jejich zúčtování, to znamená, jak skutečně to dopadne, tak víme nejdříve za rok, a to jsem ještě šťastni, protože my dneska nemáme zúčtované ještě období roku 2009 od VZP v našich nemocnicích. My se tady bavíme a pan předseda Správní rady VZP a poslanec nám tady říká, vaše nemocnice hospodaří špatně. Já vám něco řeknu, já vůbec nevím, jak mi hospodaří, ...
Šnajdr
To já vím...
Rath
Poslouchejte, to jsou virtuální čísla.
Šnajdr
To mě nepřekvapuje.
Rath
Vy se smějete vlastní neznalosti, vy totiž o tom systému buď vůbec nic nevíte, pane předsedo správní rady, nebo záměrně tady lidi desinformujete, protože vy sám musíte vědět, že nemocnice dostávají vyúčtování s obrovským časovým skluzem, to znamená, jak jsem říkal, my ještě dnes v roce 2011 nemáme vypořádané příjmy od VZP za rok 2009 a vedeme neustálou debatu a visí nám tam zhruba nějakých 50 mil. Kč, což je hodně, mít nebo nemít...
To máte 100 milionů rozdíl...
Rath
..., aby se to vědělo, čili my v podstatě, teď víme, jak jsme dopadli v roce 2008, tam skutečně mohu vědět, jak mé nemocnice hospodařily dnes, ale ani nevím, jestli v roce 2009 budeme mít plus 50 mil. Kč nebo mínus 50 mil. Kč, že péče byla provedena, pacienti byli ošetřeni, pojišťovna dostala od nás faktury a dodnes je nezaplatila, takový nepořádek tam trpíte a je to vaše zodpovědnost, pane předsedo správní rady. To je na okamžitou rezignaci.
K rezignaci a případně budoucnost se dostaneme. Pojďme zpátky k těm 2mld.Kč.
Šnajdr
To byla krásní scénka, konečně jsme v přímém přenosu viděli, jak to vypadá v hospodaření ve středních Čechách, ale teď k těm 2 mld. Kč. Já musím říci jednu věc. Samozřejmě prosím, abychom, teď rozlišili můj názor jako předsedy správní rady a jako politika. Samozřejmě, bude-li vydána úhradová vyhláška...
Teď mluví kdo?
Šnajdr
Teď mluví předseda správní rady. Bude-li vydána úhradová vyhláška, tak samozřejmě zdravotní pojišťovna jako každá jiná ji bude respektovat, protože to je závazná norma. Teď můj názor, jako politika. Já opravdu mám tři zásadní výhrady a respektuji koaliční dohodu a respektuji to, že pan ministr nebyl v jednoduché situaci, že ten nátlak byl opravdu velmi brutální, v některých případech i vyděračský. Já v tom vidím tři zásadní problémy. Za prvé, ty 2 mld. Kč opět vydáváme tzv. na dluh, protože jsem neřekli, kde ty zdroje vezmeme a ony tam opravdu nejsou, ony docházejí ty rezervy. Protože jsem zatím žádné systémové, ať už legislativní nebo nelegislativní řešení, které by zdroje přineslo, jsme zatím nepřijali. Druhá věc, kterou považuji ještě za závažnější, je, že v tom dokumentu se bohužel jasně říká, že jak v roce 2011, tak v roce 2012 ty prostředky půjdou pouze nebo dominantně lékařům. To je prostě nespravedlivé. Je to nespravedlivé jak obecně, taky z toho principu, že ti, kteří ten zbytek, ta většina neříkala, že jsou spokojeni se svým odměňováním, oni říkali, my jsme nespokojení, ale chceme, abyste rychle provedli změny, abyste na nás nezapomněli, aby součástí těch změn byla náprava našeho odměňování. My jsme připraveni vám pomoci, ale udělejte je rychle. Dneska tato většina, tato seriózní konstruktivní většina byla obětována. To je prostě fakt a s tím se opravdu nemohu smířit a udělám všechno proto, aby se to minimálně napravilo. Ještě třetí bod...
Já se zeptám na první dva, pak řeknete ten třetí. První otázka, nedostaly náhodou sestry přidáno před dvěma lety v době, kdy vy jste byl náměstkem ministra, ministryně zdravotnictví?
Šnajdr
To je velký omyl, ta stabilizace zdravotního personálu, která se dominantně týkala sester, tak ale se promítala i na odměňování lékařů. Já zde mám data, v roce 2009, to jsou data ministerstva práce a sociálních věcí ve veřejných nemocnicích, v roce 2009, kdy česká ekonomika procházela krizí a celá podnikatelská sféra snižovala mzdy, tak se průměrná mzda lékaře v nemocnici zvýšila o 7,3 %, zdůrazňuji o 7,3 % a dosáhla částky 48˙500 Kč. V roce 2010 ...
Skočíme od té statistiky, pokud vezmu jádro toho argumentu, tak říkáte, vy jste v roce 2009 argumentovali, posíláme peníze na platy sester a stouply i platy lékařů, takže podle stejné logiky teď, když vláda říká, posíláme platy lékařům, tak můžou stoupnou platy sester, protože to je přeci na manažerském uvážení šéfů nemocnic...
Šnajdr
To není pravda.
Ministr to nařizuje fakultním nemocnicím a žádá hejtmany, aby to doporučili ředitelům svých nemocnic, to přeci není nic striktně daného, je to určité doporučení, jak se mají ty peníze rozdělovat.
Šnajdr
Když nařídí svým ředitelům ve fakultních nemocnicích a doporučí toto hejtmanům v krajských nemocnicích, aby dominantně ty prostředky použili na tuto jednu skupinu, tak co si myslíte, že se stane? Já jsem vám tady na konkrétních číslech předvedl, že v letech 2009 a 2010 naším zásahem se odměňování zdravotníků významným způsobem zvýšilo. Já nejsem spokojen, v žádném případě to není ikona, na které bychom se měli spokojit, ale zvýšilo se výrazně nadprůměrně oproti celé ekonomice, která šla dolu, běžte se zeptat zaměstnanců podnikatelské sféry, jak se v té době, kdy lékařům se zvýšily platy o 7,3 % a sestrám téměř o 10 %, tak celá ekonomika šla dolů, ale my jsme to měli podloženo zdroji. My jsem současně řekli, jakým způsobem zdravotnická zařízení dostanou na toto zdroje. V této chvíli říkáme a tady je to jasně napsáno, že se to týká v roce 2011 a 2012 pouze určité skupiny zdravotníků, a to té křičící a současně se říká, že ty zdroje se vytvoří někdy v budoucnu. Přitom všichni víme, že dva roky v českém zdravotnictví řádí krize, že nám každý rok klesá výběr pojistného. Zatím se nepovedlo, protože minulá sněmovna byla roztříštěná, pak byly volby, v této chvíli se teprve ty legislativní iniciativy nabíhají, to znamená nemáme žádnou změnu, žádné řešení, ať už z hlediska legislativy nebo nelegislativy, které by nám přineslo zdroje a dáváme dvě miliardy. Já to řešení, já se s ním ztotožním, respektuji určitou dohodu, ale říkám, že ze tří principů ho považuji za nesprávné. Chybí zdroje, je to nespravedlivě rozděleno a nezlobte se, ten další bod ještě řeknu, paradoxně ten tlak, ten odborný, objektivní tlak na politiky je problém rychle něco dělat a bohužel máme velké zkušenosti, že pokud není tlak, tak politická ochota řešit palčivé problémy výrazně klesá.
Souhlasíte s tou argumentací?
Rath
Já nemohu souhlasit s tím, že proti mě sedí člověk, který 5 let nese hlavní zodpovědnost za chod českého zdravotnictví.
To je rozhodnutí dramaturga tohoto pořadu.
Rath
Pět let za to nese jasnou zodpovědnost a dneska tady hovoří, jako kdyby tam přišel včera nebo před týdnem, neměl s těmi předchozími pěti lety vůbec nic společného,nebyl tou klíčovou osobou českého zdravotnictví na úrovni tedy řízení Všeobecné zdravotní pojišťovny, tak na úrovni řízení ministerstva zdravotnictví. Víte, ti lékaři i sestry i veřejnost nemůže přeci věřit tomu, že za pět let se neudělalo nic, spíše se některé věci pokazily a zhoršily, například se zavedly nesmyslné poplatky,zprivatizoval jste třeba očkovací program,který do té doby fungoval skvěle...
Pojďme přeskočit hříchy pana Šnajdra.
Rath
Já doufám, že na téma těch, kde máte sídlo té firmy, nebo kde to máte, že si to pak užijete,až skončíte s politiky, tuším, že druhou pak má na Scheyschelách. To se staly některé konkrétní kroky v českém zdravotnictví, které jsou bohužel nevratné a spíše horší. Čili, za pět let se ta situace zhoršila a nezlepšila. Teď stojíme před protestujícími lékaři, já také nejsem šťasten z toho typu jejich protestu, myslím, že je hodně tvrdý, že pacienty hodně znepokojuje, bohužel vláda i ministerstvo jsou hodně bezradní a začaly se hýbat až před pár dny, kdy přišly s nějakými konkrétními návrhy, které my už požadujeme měsíce. Chci tím říci jednu věc, ti lidé prostě nebudou věřit politikům, nebudou věřit, pane bakaláři, vám, že se teď něco změní, když vidí, že jste pět let v čele resortu a k žádné pozitivní změně tam za pět let prostě nedošlo.
Šnajdr
Snad to bude pochopeno správně, já vám svým způsobem dávám za pravdu, že na sliby politiků obecně a teď dovolte, že to tady zahrnu obecněji, že sliby politiků speciálně ve zdravotnictví jsou málo a vy potvrzujete to, co já říkám, já jsem apeloval na to, abychom první kroky udělali, pak teprve z těch zdrojů, které ušetříme, jsem slibovali. To je poctivé, správné a bohužel v minulosti vždycky to dopadlo naopak. Ano, můj apel byl, pojďme první kroky udělat, pojďme se k tomu přihlásit, pojďte je dělat s námi, přestaňte pouze taktizovat, pak ty efekty rozdělujeme ve prospěch zdravotníků.
Než si začnete plánovat budoucnost českého zdravotnictví, já se přiznám, že v té naší debatě nerozumím jedné věci. Já jsem si doteď myslel, že Všeobecnou zdravotní pojišťovnu říci její ředitel a podle vás to je jenom nastrčená figurka, která neřídí vůbec nic?
Rath
Ne nastrčená figurka, tam jsou samozřejmě kompetence, některé má ředitel, některé rada, některé má tedy předseda správní rady, takže nedá se říci, že by hlavně po změně, kterou provedl pan ministr Julínek s panem tehdejším náměstkem Šnajdrem, se výrazně zvýšila síla a váha správní rady VZP. Když já byl ministrem, tak ředitele všeobecné pojišťovny volila celá Poslanecká sněmovna. Já, když jsem tehdy vyměňoval ředitelku Musílkovou, jejího nástupce volila celá Poslanecká sněmovna. Tím ten mandát toho ředitele byl velmi silný, dnes je to jinak, pan ministr Julínek to zásadně změnil a dnes to těžiště rozhodovacích pravomocí je skutečně na správní radě VZP a na jejím předsedovi...
Takže ty vnitrokoaliční diskuse o tom, jestli Pavel Horák má nebo nemá být v čele VZP je jenom takový mediální kouř, protože ve skutečnosti o ničem nerozhoduje?
Rath
Ale ne, já myslím, já jsem ty diskuse zaznamenal, že první osoba, o které se má diskutovat, zda má být na svém místě, je tady předseda Správní rady VZP, pan bakalář Šnajdr. Tam jsem zaznamenal i ze strany Věcí veřejných velký odpor k tomu, aby pan předseda dále byl panem předsedou po pěti letech a byl vyměněn, to je jako první logický krok a druhý logický krok poté je zvážit, zda ta výměna se má zastavit u předsedy správní rady a nebo pokračovat i na ředitele.
Pokud jsem dobře sledoval vaši argumentaci, jak názor sociální demokracie nebo přinejmenším váš by byl, že je pan Šnajdr také asi není nejvhodnější předseda správní rady?
Šnajdr
Já myslím, že to není překvapivé. Já musím říci několik zásadních věcí.
Máte na to 30 vteřin.
Šnajdr
Ano. Pojišťovnu řídí management a zodpovídá se správní radě, ta je třicetičlenná, je složená politicky, to je možná problém, nicméně takto to funguje u všech zdravotních pojišťoven. Já řeknu pár fakt, ano, správní rada je klíčový orgán, její předseda má ty kompetence, že svolává jednání správní rady a jinak má stejné hlasovací právo jako kterýkoliv další z těch třiceti členů správní rady. Já v této chvíli jsme odpůrce kroků, které iniciovaly Věci veřejné, to jest odvolat pana ředitele Horáka, k osobě vlastní se nebudu vyjadřovat, každý člen má právo takový krok navrhnout a z pozice předsedy správní rady je dána od důvěry. Na druhou stranu k osobě pana ředitele Horáka, mimochodem to je váš nominant a já musím říci, že v této chvíli správní rada nebo alespoň z mého úhlu pohledu za managementem stojí. V této chvíli činit v této situaci českého zdravotnictví, destabilizovat Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která je páteří ve financování českého zdravotnictví, tak je politicky mediální výkřik bez jakékoliv seriózní zodpovědnosti...
Vy sám rezignovat nehodláte?
Šnajdr
K tomu já se nepřidám. Já nevidím důvod, abych já rezignoval, já si za výsledky toho, co Všeobecná zdravotní pojišťovna speciálně v tom minulém období, učinila, velmi stojím.
Taková byla nedělní Partie s Davidem Rathem a Markem Šnajdrem. Pánové, děkuji, že jste přišli, na shledanou.
PRIMA TV
Zdroj: PRIMA TV