Racionální cesta nemocnic k efektivitě
Nemocnice ve všech zemích patří mezi takzvané "těžké" firmy. Je potřeba mnoha investic nejen do nákladných zdravotnických a dalších specifických i stavebních technologií, ale i do platů pro vysoce kvalifikované odborníky, aby se lůžkové zařízení mohlo uplatnit na trhu.
Jedním z klíčových faktorů, který vyvolal proces naléhavé potřeby optimalizace sítě nemocnic, je právě zvýšení platů lékařů a zdravotnického personálu, jež bylo dohodnuto v letošním roce. Nelze totiž jednoduše navýšit zdroje systému, a to i vzhledem k tempu hospodářského růstu i jen mírnému růstu výběru pojistného.
Aby bylo možné navyšovat platy, musí každá nemocnice provádět méně plánované péče. Tedy snížit produktivitu práce. To je v rozporu se všemi dobře míněnými radami (například NERV), ale i celoevropsky již uznanou mantrou, že rozumná ekonomická budoucnost se bude odehrávat na principu dosažení konkurenceschopnosti ve všech oblastech, zdravotnictví pochopitelně nevyjímaje.
Racionálním krokem by tedy bylo celkové uzavírání některých nemocnic, místo pouhé redukce jednotlivých oddělení. Díky tomuto kroku by se zvýšila nejen efektivita systému, ale vznikl by tlak i na jistou formu centralizace specializované péče.
Konec letošního roku tak může být velkou příležitostí a šancí k provedení a dokončení optimalizace a racionalizace republikové sítě zdravotnických zařízení. Právě v tomto termínu budou totiž končit několikaleté rámcové smlouvy v lůžkové péči. Jejich zřizovatelům se tak otevírá prostor pro celkové přeformátování počtu těchto poskytovatelů.
Jiří Čihař, ekonomický náměstek FN Motol
E15
Zdroj: E15