Přeskočit na obsah

Quo vadis therapiam hypertensionem?

Několik postřehů ze 17. výročního sjezdu České kardiologické společnosti v Brně

Současná léčba hypertenze se zakládá na principu časné diagnostiky, snížení rizikových faktorů a nasazení patřičné léčby snižující krevní tlak. Je už ohranou písničkou, kterou lékaři rádi používají a nemocní ve velké většině neposlouchají. A přitom by stačilo tak málo, přestat kouřit, redukovat tělesnou hmotnost a více se pohybovat. To samo o sobě by snížilo potřebu dalších léčebných postupů.

Ale jak říká Jan Neruda: „Vás kdyby učit chtěli všichni svatí, zda všimnou si jich Češi paličatí.“ Na obranu Čechů nutno říci, že to platí i pro další nemocné v celém vyspělém světě, přitom všichni víme, že zde jsou rezervy, ale to je tak vše, co s tím můžeme v současnosti udělat.

Možná pomůže současná hospodářská krize, která donutí zdravotní systém radikálně a racionálně používat zdroje veřejného pojištění a neplýtvat výdaji na farmaka tam, kde není nemocný ochoten dodržovat základní principy zdravého životního stylu (možná můj velký omyl v léčbě hypertenze).

Správný výběr antihypertenziva

Dle posledních evropských i českých doporučení pro diagnostiku a léčbu hypertenze jsou stále základem farmakologické léčby diuretika, beta-blokátory, inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu, blokátory receptorů AT1 pro angiotensin II (sartany) a blokátory vápníkových kanálů. Je zde také jasně definováno, při jakých přidružených onemocněních máme tu kterou skupinu léků používat. Je určitě shoda v tom, že u nekomplikované hypertenze nebudou léky první volby diuretika či beta-blokátory, ale spíše léky ovlivňující systém renin-angiotensin anebo blokátory vápníkových receptorů, které mají jasná data pro snížení výskytu diabetu a kardiovaskulárních komplikací. Na druhé straně je hrubým omylem představa, že bychom měli diuretika či beta-blokátory poslat na smetiště dějin léčby hypertenze. Nemocní se současným srdečním selháním, po infarktu myokardu, s projevy retence tekutin či poruchami srdečního rytmu musejí mít v léčbě diuretika nebo beta-blokátory, ev. obojí.

Jak používat fixní kombinace

Používaní fixních kombinací určitě přináší zlepšení adherence nemocných k léčbě, ale měli bychom je užívat až po přesném vytitrování dávek jednotlivých složek kombinace, protože dalším omylem je snižování dávky inhibitorů ACE na úkor diuretika u nemocných s ICHS. Je přece jasně prokázáno, že v sekundární prevenci ICHS (studie HOPE, EUROPE, PEACE) bylo použito maximálních dávek inhibitorů ACE či sartanů.

Proto by pro kombinaci těchto látek s diuretiky mělo platit – titrovat na maximální dávku inhibitoru a teprve při nedosažení cílového tlaku přidat thiazidové diuretikum. U rizikových nemocných s ICHS či diabetem použijeme kombinace inhibitorů ACE či sartanů a blokátorů vápníkových kanálů.

Dalším z omylů v léčbě hypertenze je, když v trojkombinacích nepoužijeme diuretikum (samozřejmě nemám na mysli případy, kdy je podávání diuretika nevhodné). Při nutnosti čtyř a více antihypertenziv je nezbytné myslet na sekundární či rezistentní hypertenzi a znovu se pokusit o vyloučení sekundární příčiny hypertenze a (jak správně dodává MUDr. Jiří Ceral, CSc., z I. interní kliniky FN Hradec Králové) uvažovat také na možnost špatné adherence k léčbě. Mnozí nemocní z různých důvodů léčbu nedodržují a pozná se to až při hospitalizaci na jednotce intenzivní péče s nitrožilní aplikací antihypertenziv.

Co nového v léčbě hypertenze?

Ve farmakoterapii přichází nový lék – přímý inhibitor reninu – aliskiren. Perorálně účinný, nepeptidový, silný a selektivní přímý inhibitor lidského reninu. Terapeutickou indikací aliskirenu je léčba esenciální hypertenze. Podstatou jeho účinku je přímá inhibice reninu. Doporučenou dávkou je 150 mg jednou denně.

U pacientů, jejichž krevní tlak není dostatečně upraven, může být dávka zvýšena na 300 mg jedenkrát denně. Antihypertenzní účinek je přítomen v dostatečné míře (85–90 %) za dva týdny po zahájení léčby dávkou 150 mg jednou denně. Aliskiren může být podáván samostatně nebo v kombinaci s jinými antihypertenzními přípravky. Kontraindikace je při hypersenzitivitě na léčivou látku a ve 2. a 3. semestru těhotenství. Více se o tomto léku dozvíte jednak na sjezdu ČKS, ale také v odborných periodicích,

A co nefarmakologické postupy v léčbě rezistentní hypertenze? Je zde také něco nového a perspektivního?  

Za prvé to je přímá stimulace baroreceptorů karotického sinu. Speciální stimulátor Rheos CVRx pomocí elektrod připojených na karotickou tepnu aktivuje baroreceptory v karotickém sinu a dochází k aktivaci tlakových receptorů se snížením tepové frekvence, poklesu krevního tlaku a dilataci cév. Tento systém je v současnosti testován ve studii De-BUT.

Dalším nefarmakologickým přístupem je radiofrekvenční katetrová ablace sympatiku v renálních tepnách. Pilotní studie byla prezentována v březnu na zasedání ACC v Orlandu a současně publikována v časopisu Lancet.

Zde byl u 45 nemocných perkutánním přístupem přes femorální tepnu zaveden ablační katetr do renálních tepen a provedena ablace sympatických zakončení. Byl sledován pokles krevního tlaku po dobu 12 měsíců, bezpečnost metody pomocí renální angiografie a magnetické rezonance a u vybrané skupiny nemocných změny koncentrace noradrenalinu v renálních žilách. Výsledkem studie byl signifikantní pokles krevního tlaku, který přetrvával po dobu jednoho roku, nebyly pozorovány žádné závažné komplikace a pokles plazmatické koncentrace noradrenalinu v renálních žilách byl o 47 procent.

Bez spolupráce nemocného se neobejdeme

Co napsat závěrem? Léčba hypertenze musí vždy začít upozorněním nemocného, že bez změny životního stylu budou naše snahy o snížení rizika kardiovaskulárních komplikací ztížené, při farmakologické léčbě zvolit optimální kombinaci s ohledem na přidružené rizikové faktory onemocnění a při výskytu farmakologicky rezistentní hypertenze doufat, že současné pilotní nefarmakologické postupy (stimulace karotických baroreceptorů či frekvenční ablace renálního sympatiku) budou přístupny pro naše nemocné.

Prof. MUDr. Jiří Vítovec, Medical Tribune

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.