Přeskočit na obsah

Purkyňka má nového předsedu

Prof. MUDr. Štěpán Svačina: Modernizace ČSL JEP je mou prioritou

Českou lékařskou společnost Jana Evangelisty Purkyně vedl od roku 1990 prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc. Ve volbách, které se konaly 28. ledna 2015, byl zvolen nový výbor společnosti i nový předseda, kterým se stal prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, přednosta III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a bývalý děkan 1. LF UK. Několik dní po svém zvolení poskytl Medical Tribune rozhovor.

Pane profesore, s jakou myšlenkou jste kandidoval na funkci předsedy České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně?

Mým hlavním cílem a myšlenkou byla modernizace České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Již osm let jsem byl členem předsednictva, takže jsem měl o činnostech společnosti velmi přesné informace. Nebyla to úplně moje myšlenka – kandidovat na předsedu, ale byla to reakce na vyzvání mých kolegů. Tato funkce je srovnatelná s prací děkana, která spočívá především v organizaci. Je zapotřebí vytyčit cíle; způsob jejich dosahování se v průběhu realizace upravuje.

V čem spočívala vaše hlavní výhoda proti dalším kandidátům?

Delegáti sjezdu České lékařské společnosti volí patnáct členů předsednictva letos z dvojnásobného počtu navržených kandidátů. Ve volebním programu většiny kandidátů lze najít velmi podobné cíle. Tito členové předsednictva s podobnými cíli mne pak zvolili předsedou.

Určitě jednou z hlavních změn, která nás čeká, je zlepšení komunikace se společnostmi sdruženými v ČLS JEP, a to včetně elektronické komunikace, která příliš nefungovala.

Komunikace s více než stovkou společností – členů ČLS JEP není tak úplně jednoduchou záležitostí.

První lékařská fakulta UK má 65 pracovišť a komunikaci zvládnout lze. ČLS JEP má pouze dvojnásobek členů, takže to určitě není neřešitelný problém. V současnosti existují vhodná komunikační média, takže si zlepšení informovanosti dovedu představit jako reálnou věc.

Co dále byste chtěl jako předseda ČLS JEP zlepšit?

Naším rodinným stříbrem s dlouhodobou tradicí jsou naše časopisy, které potřebují zlepšit a je zapotřebí zásadně upravit jejich koncepci, ale to je předmětem dalšího jednání. Další závažnou skutečností je nedostatečná medializace, publicita a povědomí o České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

ČLS JEP by se měla vyjadřovat k aktuální problematice zdraví a zdravotnictví, ale zatím jsou spíše vidět jednotlivé společnosti než jejich zastřešující orgán. Chcete i to napravit?

Určitě je nutné, abych byla ČLS JEP vidět nejen v médiích odborných, ale i laických.

Jaký princip vedení „Purkyňky“, jak se kdysi familiárně ČLS JEP říkalo, budete zastávat?

Purkyňka má více funkcí, při nichž by bylo prospěšné, aby se na rozhodování podílelo více expertů, místo toho, aby šlo o rozhodnutí jednotlivce. Je důležité, aby se volil komplexní přístup s větší vzájemnou informovaností.

Proč jsou na webových stránkách ČLS JEP doporučené postupy, které mají datum z roku 2000 a není zveřejněna jejich revize? To nesvědčí o aktualizaci webových stránek a doporučených postupů.

Všechny odborné společnosti tvoří své pravidelně aktualizované doporučené postupy. Ty, které jsou uveřejněné na stránkách ČSL JEP, vznikly za podpory grantů, jejichž podmínkou bylo uveřejnění na stránkách společnosti. Mnohé společnosti však již neposílají aktualizace. Tyto zastaralé doporučené postupy z našich stránek odstraníme. Silné odborné společnosti mají dost prostředků, aby své doporučené postupy aktualizovaly a zveřejňovaly svými cestami. Na nás se spíše obracejí ty menší společnosti bez náležitého rozpočtu.

Jak byste si představoval vznik nových společností v ČLS JEP?

Jde o velmi složitou záležitost. Na posledním zasedání předsednictva bylo dokonce několik žádostí o přijetí za novou členskou společnost odmítnuto. Byly doby, kdy byla společnost přijata, když splnila základní kritéria, například určitý počet členů a přínos pro ČLS JEP. Jsou společnosti velké a silné a společnosti, které existují ve většině států světa. Ale jsou i takové, které nemají zcela jasné opodstatnění, které sdružují například odborníky určité metodologie, která může být (a měla by být) součástí „velkého oboru“. Pak jsou tu duplicitní společnosti a společnosti, které by spíše měly být sekcí. Někdy se jedná i o řešení neshod v rámci jedné společnosti, kdy se část rozhodne odštěpit se od základní společnosti a požádat i členství v ČLS JEP. To je typická česká kontroverze.

V historii ČLS JEP se odtrhly některé významné společnosti. Jsou tyto snahy i v současnosti?

Některé silné společnosti se sice od ČLS JEP oddělily, ale to bylo především v 90. letech minulého století, kdy měly strach, že nebudou moci nezávisle hospodařit. Každá nová členská společnost Purkyňku posiluje, ale jde o to, aby se nezanášel rozkol mezi odborné společnosti, ať už v rámci ČSL JEP, nebo mino ni. V současnosti evidujeme i snahy se do ČSL JEP vrátit či zapojit.

Co si slibujete od nového předsednictva ČSL JEP?

Složení členů se výrazně omladilo, to mi dodává optimismu, že fungování výboru bude flexibilnější.

Co vás nyní jako předsedu ČLS JEP ve funkci čeká?

V první řadě to je první schůze představenstva ČSL JEP, kde každý z členů přijme své úkoly, ale některé úkoly budou naše společné. V každém případě nás čeká hodně práce, ale tu si účelně rozdělíme.

Velké bohatství ČLS JEP vidím například v Časopisu lékařů českých, který má ohromnou tradici, obsahuje takřka celou historii Purkyňky a české medicíny. V současnosti pokládám stav tohoto časopisu za neodpovídající slavné tradici, je zapotřebí se mu věnovat.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.