Protest chytrých horákyní
„Den zdraví lékařů“ žádné velké zemětřesení nezpůsobil. V médiích jej zastínilo i odstoupení papeže. Masovou podporu veřejnosti se získat nepodařilo. I když si občané třeba říkají, že jejich pana doktora by měli vyvažovat zlatem, s pochopením lékařů jako celku to je již jiné.
Hodnocení této protestní akce věnujeme pravidelné diskusní fórum. „Aktuální pohled je takový, že tato akce snad pomohla, pokud se naděje z jednání neukážou plané, odvrátit oprávněné obavy lékařů z očekávaného dalšího kroku v postupu od kvalitní medicíny k jejím náhražkám. To je krok jistě pozitivní pro pacienty i motivované lékaře,“ říká jeden z oslovených lékařů.
Postoj ministerstva zdravotnictví je už z podstaty věci jiný: „Nárok na vyjádření nesouhlasu má v demokratické společnosti každý. Legitimní je samozřejmě v tomto duchu i protest lékařů, spornější už je jeho forma, kdy aktivizační prvky počítají i se zapojením pacientů (za neetické v tomto duchu považuji zejména nabízení petice k podpisu v ordinaci).
Otázkou tedy je, nakolik jsou takové každoroční protesty míněny vážně a nakolik mají sloužit pouze ke zviditelnění svých organizátorů,“ uvádí náměstek ministra Petr Nosek. I když k nějakému ohromujícímu „ zviditelnění“ nedošlo, dá se říci, že komora udělala černou práci – pod mrakem, který vytvořila, si některé odbornosti a profesní sdružení vyjednaly přece jen lepší podmínky.
Není divu, že spousta lékařů pak řešila problém chytré horákyně – jak protestovat, ale zároveň neprotestovat, jak být v jeden den trochu nahý doma a trochu oblečený v práci – alespoň do zelené stužky.
Zdroj: Medical Tribune