Prodlužování smluv aneb nárok na smlouvu na dobu neurčitou
Mám na Vás dotaz týkající se prodlužování pracovní smlouvy na dobu určitou. Můj pracovní poměr lékaře ve fakultní nemocnici vzniknul 1.10.2009 smlouvou na dobu určitou jednoho roku a nadále je každoročně prodlužován. Nyní mi bylo nabídnuto další prodloužení (tedy již čtvrté) a zaměstnavatel argumentuje "že zákoník práce o prodlužování pracovních smluv (maximálně 3x) začal platit až od 1.1.2012 a tedy nemám nárok na smlouvu na dobu neurčitou".
Odpovídá JUDr. MUDr. Jan Skácel z Advokátní kanceláře Dáňa, Pergl a Partneři.
Zákoník práce ve znění účinném od 1. 10. 2009 do 31. 9. 2011 tehdy výslovně stanovil ve svých odstavcích 2 a 5 §39 následující:
„§ 39
(2) Trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky je možné sjednat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru; to platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky. Jestliže od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba alespoň 6 měsíců, k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky se nepřihlíží.“
(5) Sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem trvání pracovního poměru na dobu určitou, ačkoliv nebyly splněny podmínky stanovené v odstavcích 2 až 4, a oznámil-li zaměstnanec před uplynutím sjednané doby písemně zaměstnavateli, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Návrh na určení, zda byly splněny podmínky uvedené v odstavcích 2 až 4, může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit uplynutím sjednané doby.
Toto znění platilo po celou dobu 2 let ode dne vzniku Vašeho pracovního poměru.
Samozřejmě nemám k dispozici pracovní smlouvy, zejména z dotazu není zřejmé, jestli byl v pořadí 3. pracovní poměr na dobu určitou uzavřen s účinností následujícího dne po skončení v pořadí 2. pracovního poměru, anebo existoval určitý časový odstup mezi uzavřením 2. a 3. pracovního poměru (září až listopad 2011), kdy by se uplatnila zákonná fikce změny pracovního poměru z doby určité na dobu neurčitou podle §65/2 ZPr.
Spíše předpokládám, že 3. pracovní poměr byl uzavřen ihned po skončení 2. pracovního poměru takže se právní fikce podle §65/2 ZPr neuplatnila.
Takže pokud se neuplatnila výše uvedená právní fikce, tak Vás musím zklamat:
Společně se zaměstnavatelem jste 1.10.2011 uzavřeli pracovní smlouvu v rozporu s §39 odst. 2 zákoníku práce (porušili jste max. délku 2 let), čímž pokud byste mu do dne, kterým měl pracovní poměr skončit (do 31. 9. 2012) písemně oznámil, že trváte na dalším zaměstnávání, vznikl by Vám právní fikcí pracovní poměr na dobu neurčitou (viz odstavec 5 §39). Tím, že velmi pravděpodobně nedošlo k tomuto písemnému oznámení z Vaší strany, Váš pracovní poměr skončil ke sjednanému dni.
Na základě novely zákoníku práce účinné ke dni 1. 1. 2012 se k předchozím prodlužováním pracovním poměrům nepřihlíží.
Tedy Váš pracovní poměr, který trvá od roku 2009 a byl již dvakrát prodlužován (2010, 2011) je považován dle novely za jeden pracovní poměr. Prodloužení za rok 2012 je druhé a prodloužení k 1. 10. 2013 je třetí. Od 1. 10. 2014 s Vámi již zaměstnavatel nemůže uzavřít smlouvu na dobu určitou, a to za podmínek, že u něj nejsou dány vážné provozní důvody nebo důvody spočívající ve zvláštní povaze práce (což nejspíš nejsou), na jejichž základě nelze na zaměstnavateli spravedlivě požadovat, aby zaměstnanci, který má tuto práci vykonávat, navrhl založení pracovního poměru na dobu neurčitou a dále má s odborovou organizací zaměstnavatele podepsanou v dané věci dohodu či tak stanovil vnitřním předpisem.
Pokud by i tak s Vámi zaměstnavatel sjednal pracovní poměr na dobu určitou, je nutné zaměstnavateli před koncem Vašeho pracovního poměru, tedy před 31. 9. 2015, oznámit mu písemně, že na dalším zaměstnávání trváte, poté platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Zaměstnavatel či Vy pak můžete podat návrh na určení, zda-li byly splněny podmínky pro další sjednání pracovního poměru na dobu určitou u soudu, a to nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit uplynutím sjednané doby, tedy do 31.11.2015.
JUDr. MUDr. Jan Skácel
http://www.akdpp.cz/
Zdroj: AK Dáňa, Pergl a Partneři