Přeskočit na obsah

Proč spolupracujete s Medical Tribune?

Rubrika Diskusní fórum provází Medical Tribune od samého začátku. Z hlediska redakce jde o čistý adrenalin – vymyslíme dotaz, rozešleme jej těm, o kterých si myslíme, že je jejich názor relevantní, a pak čekáme. Nikdy nevíme, kdo a jak nám odpoví a zda do uzávěrky vůbec. Při příležitosti jubilejního čísla jsme si dovolili luxus sebestředné otázky: Proč spolupracujete s Medical Tribune? Tentokrát zareagovali snad všichni oslovení. Jejich odpovědi možná působí dojmem, že jsme si je napsali sami. Opravdu jsme ale použili příspěvky přesně tak, jak nám přišly. Nijak jsme je neupravovali, žádný jsme nevyřadili. Jediná bias (přiznáváme, že podstatná) je ve výběru oslovených. Za ty roky už asi přece jen víme, kde se zeptat.

 

Prof. MUDr. Richard Češka, CSc.,

předseda České internistické společnosti ČLS JEP

Základním důvodem mé spolupráce s Medical Tribune je to, že o moje moudrá slova a názory dosud neprojevily zájem zdravotnické rubriky New York Times, Die Welt a dokonce ani Moskovských novostí. Na druhé straně mne vrozená ješitnost neustále pohání k tomu, abych své názory někde prezentoval. Takže řešení je nasnadě.

Ale vážně. Myslím, že české zdravotnictví, medicína, lékaři i pacienti si zaslouží objektivní, kvalitní, přehledné, ale i čtivé a zajímavé informace. Zaslouží si noviny, kde informační hodnota je výrazně vyšší než hodnota senzačnosti. Periodikum, které se snaží zachytit co nejširší spektrum problémů i obyčejného života ve zdravotnictví reálně a komplexně, někdy s potřebným nadhledem, jindy s trochou ironie. Věřím, že máme kvalitní zdravotnictví. Ke kvalitnímu zdravotnictví patří kvalitní zdravotnický tisk. A protože právě Medical Tribune splňuje výše uvedená kritéria, je mi opravdu, a teď to není formalita, ctí a potěšením mít občas možnost podílet se na přípravě některého čísla. A je to také proto, že Medical Tribune „dělá“ skupina lidí, která zjevně má svou práci ráda, a právě proto je moc fajn s nimi spolupracovat.

 

Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc.,

vedoucí Subkatedry tropické a cestovní medicíny IPVZ

Důvody jsou asi v zásadě dva. Prvním je to, že mám možnost spolupracovat s úžasnými redaktory, kteří kromě vysoké profesionality, kterou vidíme na stránkách Medical Tribune, jsou i nesmírně trpěliví.

Všichni v redakci plně chápou moje e‑maily v den odevzdání článku, ve kterých píši, „že ho už zkracuji“, což skutečně v překladu znamená, že mám s jistotou jeden nebo dva odstavce, čekají na článek i večer po pracovní době a jsou vždy pozitivně naladěni. K tomu cestují po konferencích a sbírají data, informace a novinky. Pro pracovníky redakce je skutečně práce koníčkem, který mají hodně rádi.

Druhým důvodem je relevantnost, dostupnost, aktuálnost a pestrost všech informací v době, kdy každý lékařský obor má dokonce několik časopisů (místní, evropský, světový, asijský), ale téměř nikdo z jednoho oboru nečte časopisy ani z oboru příbuzného. V době ještě před 40 lety stačilo pro udržení znalostí číst Časopis lékařů českých, ale dnes jde vývoj ve všech směrech v medicíně tak rychle kupředu, že se často dívám na nějaký medicínský obor už jen jako laik. A tady mi pomáhá Medical Tribune – přináší nejen zajímavé novinky, trendy a směry mnoha lékařských oborů, ale i informace o běžném dění na ministerstvu, v nemocnicích a pojišťovnách.

V době informačního boomu má Medical Tribune velmi důležitou roli v udržení přehledu v medicíně. I když jsem staromilec a miluji noviny ve schránce, vím, že během několika let budeme Medical Tribune už jen číst v našich tabletech, a nebude mi to vadit – pokud zůstane stejná redakce.

Tak přeji Medical Tribune ještě mnoho let s tak výborným realizačním týmem.

 

Prof. MUDr. Štěpán Svačina, CSc.,

přednosta III. interní kliniky 1. LF UK

S Medical Tribune spolupracuji rád. Je to z několika důvodů. 1. MT lékaři opravdu čtou, na rozdíl od mnoha jiných zdravotnických periodik, která jsou často jen tzv. věšákem na reklamu. 2. MT má obrovskou aktuálnost – to je dáno na jedné straně tím, že má v mnoha oborech velmi akční spolupracovníky, kteří aktuální informace mají, a zároveň i redaktory, kteří nové informace umějí vyhledávat a jezdí i na mnoho kongresů. 3. Rád čtu novinky z jiných oborů medicíny, které nedokážu jinak sledovat. Časopisy, které podobnou mnohaoborovou úlohu plnily, jsou dnes na pokraji zániku a Medical Tribune jejich místo obsadila. 4. Příjemná je velká profesionalita redaktorů, kteří dokáží texty zpracovat a opravit v neuvěřitelném čase. Proto není divu, že v době, kdy ve zdravotnictví a v navázaném prostředí až po farmaceutický průmysl, tedy zdravotnictví v širším slova smyslu, je nedostatek prostředků a ubývá sponzorských prostředků i reklamy, MT nejen přežívá, ale na rozdíl od jiných i stále vzkvétá.

 

Prof. MUDr. Aleš Ryška, Ph.D.,

předseda Společnosti českých patologů

V naší zemi je jen několik málo periodik, která informují o dění ve zdravotnictví skutečně erudovaně, nezkreslují témata, snaží se problematiku rozebrat z různých úhlů pohledu a jít do hloubky, nikoli jen za povrchní senzací. Medical Tribune se mezi těmito tiskovinami umisťuje dlouhodobě zcela jistě na stupních vítězů. Většina zdravotníků je nepochybně velmi zaneprázdněná a snaží se řešit vždy to, co „hoří nejvíce“. Je proto obdivuhodné, jak efektivně se MT daří získávat příspěvky – a to často i velmi rozsáhlé – od celé řady odborníků (nechci a nebudu personifikovat, ale všichni víme, komu lze za tento úspěch připsat zásluhy…).

Domnívám se, že právě v kombinaci odborné erudice a těchto nadstandardních přesvědčovacích schopností tkvějí příčiny trvale kvalitního obsahu. Jen těžko se chce člověku věřit, že se s Medical Tribune setkáváme již deset let. Jejich redakci, ale zejména nám, jejich čtenářům, nezbývá než popřát, ať svůj zavedený koncept, který se zjevně osvědčil, moc nemění a vytrvají. Zdravotnictví si jistě takový list zaslouží.

 

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.,

poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, bývalý ministr zdravotnictví

K desátému výročí všem v MT srdečně blahopřeji. Mám toto periodikum rád. Jednak proto, že redaktoři jsou milí, pozitivní a zkušení lidé, ale také proto, že informací o zdravotnické politice není nikdy dost a redakce je přináší velmi seriózně. Protože se v organizaci zdravotnictví pohybuji již dlouhou dobu daleko více než v klinické medicíně, oceňuji samozřejmě i plošný přehled toho, co se v jednotlivých oborech děje.

Kdysi jsem do MT občas aktivně přispíval, dělalo mi to radost a rád na to vzpomínám. V oblasti veřejného zdravotnictví a managementu se písemná forma výměny názorů oprošťuje od pavlačového politického stylu, ve kterém si někteří rétoři libují. Sdělovat svá stanoviska písemně člověka určitě nutí k větší míře uvážlivosti a věcnosti, a těch není nikdy dost. Jsem rád, že MT patří k těm médiím, která kulturu výměny názorů v oblasti zdravotnické politiky aktivně kultivují. Celému pracovnímu týmu velmi přeji v tomto ohledu, ale i v celém jeho konání mnoho dalších plodných let.

 

Prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc.,

rektor Univerzity Karlovy v Praze

Moje spolupráce s Medical Tribune je dlouholetá, s jejími redaktory spolupracuji již od samotného jejího založení. A to mne velmi těší. Jsem rád a jsem vděčný za to, že je to periodikum, které se věnuje lékařské problematice v celé její šíři. Zabývá se nejen oblastí zdravotnictví, ale také zdravotnického školství, věnuje se a publikuje materiály o celé škále novinek a aktivit, které jsou prezentovány všemi medicínskými obory. Vážím si náročné práce redaktorů Medical Tribune. Jejich znalosti musejí být daleko hlubší než znalosti redaktorů jiných periodik právě proto, že medicína je oborem složitým a neustále se vyvíjejícím.

Vždy se na stránkách Medical Tribune dozvím mnoho novinek, které bych mohl případně i přehlédnout. Mohu si také udělat představu o tom, jak rychle se vývoj medicínských oborů ubírá kupředu. Pro mne je to v tomto kontextu Medical Tribune jedním z důležitých zdrojů informací, který protíná celou naší medicínu. Tím nechci znehodnotit ostatní odborné medicínské časopisy. Ale potřebuji‑li ucelenou škálu informací, sáhnu jako první po Medical Tribune.

Přeji redakci, všem jejím členům, jejímu vedení vše nejlepší k 10. výročí jejího trvání a zároveň jim přeji, aby okruh jejich čtenářů neustále narůstal.

 

Doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D.,

přednosta Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK

Otázku, proč spolupracuji s Medical Tribune (MT), bych mohl odbýt tím, že jsem členem redakční rady a tím cítím jistou odpovědnost. Důvodů je ale víc. Vážím si toho, že noviny MT dávají tolik prostoru problematice primární péče a praktickému lékařství a v loňském roce s námi prožívaly světovou konferenci WONCA. Nikoli náhodou Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP zajišťuje toto periodikum pro všechny své členy.

Vždycky, když mám po čase pocit, že mám většinu úkolů splněnou, najdu v počítači mail od některého z redaktorů MT s výzvou komentovat podnět, názor nebo problém do rubriky Fórum. Témata mně nepříslušná odmítnu, ale většinou mne to přiměje se skutečně zamyslet a vyjádřit, pokud možno stručně a výstižně, na daný námět. A vlastně mne to baví. Takový je i můj vztah k MT – docela mne baví. Redaktorům dlužím za to poděkování. I když noviny to mají ulehčené tím, že ve zdravotnictví je pořád o čem psát a za co nebo proti čemu bojovat. Když ochabne kritika institucí, mají si lékařské odbornosti nebo organizace co říci mezi sebou. Podle mého názoru MT zůstává v těchto diskusích a hrách vysoce profesionální, objektivní a nestranná.

Už, nebo teprve deset let?

 

PharmDr. Lubomír Chudoba,

prezident České lékárnické komory

Proč spolupracuji s Medical Tribune?

Psaní článků nebo zodpovídání otázek mi opravdu „trvá“, pravidelně je odesílám v nejzazších termínech. Snad to nebude důvodem ke změně, neboť spolupráce s Medical Tribune si velmi vážím. Skladba jejích odborných příspěvků z tuzemska i zahraničí a aktualit z profesního dění je kvalitní a troufám si zhodnotit, že i vyvážená. Skutečně mi napomáhá rychle vstřebat novinky v potřebných souvislostech a přispívá k mému zorientování v nesmírně dynamicky se rozvíjející oblasti medicíny a farmacie.

Panu šéfredaktorovi i celé redakci přeji pevné zdraví a dostatek energie i invence do druhé a dalších „desítek“.

 

MUDr. Jaroslav Veselý, Svitavy,

věrný příznivec, čtenář a pravidelný přispěvatel

S českou verzí Medical Tribune jsem se seznámil před deseti lety. Tehdy se mi do rukou dostalo nulté číslo MT. Po jeho přečtení jsem získal dojem, že redakci jde především o kvalitní a fundovaný odborný servis pro zdravotnickou veřejnost. Tento dojem s dalšími vydanými čísly MT přešel v jistotu, která přetrvává i v dalších letech, kdy se z Medical Tribune stalo renomované a oblíbené odborné médium.

Ke spolupráci s MT jsem se před deseti lety přihlásil sám. Nechtěl jsem jen sobecky pro sebe brát z MT články k sebevzdělávání, ale i dávat a pomáhat. Především našim doktorům, chronicky stresovaným, sužovaným čím dál tím hypertrofičtější administrativou a ohroženým burn‑out syndromem, aby se jim lépe dařilo držet krok s odborným světem.

Po publikaci mých prvních příspěvků se spolupráce rozjela a vydržela až dosud. Opakovaně jsem prohlašoval a tvrdím to stále, že pro tak kvalitní a seriózní odborné noviny, jakými je MT, je radost pracovat a je to současně pro mne i pocta a vyznamenání. Po deseti letech existence MT jsem se na ní stal silně „závislým“ – s blížícími se letními měsíci nebo koncem roku, kdy bývá mezi vydáními delší pauza, se u mne pokaždé objevuje abstinenční syndrom. Ten odezní s nově vydaným číslem MT.

Myslím si, že je nutné poděkovat všem těm, kteří připravují nová čísla MT, za jejich desetiletou náročnou, neúnavnou, hektickou práci. Někomu desetiletí uběhlo rychleji, někomu pomaleji. Mne poněkud mrzí, že zde máme MT teprve deset let a ne dávno předtím. Chtěl bych MT popřát, aby se zázrak vydávání nových čísel opakoval formou perpetua mobile, tj. věčně. Ku prospěchu vděčných, tolerantních a aktivních čtenářů Medical Tribune.

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.