Přeskočit na obsah

Proč se nerozvíjí e-zdravotnictví?

Ke dni 17. 10. 2012 se uzavřel tendr ministerstva zdravotnictví, do kterého měly společnosti možnost zasílat své návrhy na elektronizaci českého zdravotnictví. Avšak podle samotných lékařů procesu elektronizace nejvíce brání nedostatečná česká legislativa, jak uvedlo 41 % ambulantních specialistů. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu, který provedla společnost CompuGroup Medical, největší poskytovatel informačních systémů pro zdravotnictví, mezi 1028 ambulantními specialisty, praktickými lékaři a stomatology v České republice.

V souvislosti s těmito zjištěními tyto skutečnosti aktuálně komentuje odborník k legislativním překážkám v rámci elektronizace zdravotnictví Jan Hlaváček, jenž je výkonným ředitelem divize Ambulantní software ve společnosti CompuGroup Medical:

Překážka v legislativě je dle mého názoru důsledkem toho, že nyní nemají lékaři k dispozici možnost elektronicky identifikovat zdravotnického profesionála, se kterým chtějí komunikovat. A pokud si nemohou být jisti, kdo s nimi elektronickou cestou opravdu jedná, nemohou zasílat tak důvěrné informace, jakými zdravotní data bezesporu jsou.

Dalším problémem jsou omezené možnosti používaných datových formátů a jejich nedostatečná legislativní opora. Elektronická forma komunikace by měla být pro všechny zúčastněné maximálně důvěryhodná a závazná. Avšak datové formáty používané v dnešní době postrádají průkaznou a nezpochybnitelnou informaci o autorství, což znevažuje jejich důvěryhodnost. V důsledku toho nelze považovat taková data za plně rovnocenná s papírovými částmi zdravotní dokumentace, u kterých je autor snadno prokazatelný.

Zvolený datový formát  by měl být zakotven v legislativě jako závazně akceptovatelný pro zdravotnictví a zúčastnění tak budou mít povinnost dokázat s tímto formátem pracovat. Například na českém trhu je pro výměnu a archivaci listin v elektronické podobě běžně používán formát PDF/A. Ten však pro vedení zdravotní dokumentace není zcela vhodný, protože neumožňuje automaticky zpracovávat některá zdravotnická data. Pro usnadnění lékařské práce je totiž důležité, aby software dokázal samostatně analyzovat data a upozornit například na patologické jevy.  Navíc by ve zvoleném formátu nemělo být možné zpětně informace ve zdravotní dokumentaci upravovat.

Legislativa se také v tuto chvíli nedostatečně věnuje otázce převodu došlých papírových dokumentů do digitální podoby a způsobu jejich dlouhodobé archivace. To vše jsou podle mého názoru zásadní legislativní překážky v rozvoji elektronického zdravotnictví v České republice."

Autor komentáře: Jan Hlaváček, výkonný ředitel divize Ambulantní software společnosti CompuGroup Medical

 

Výsledky průzkumu společnosti CompuGroup Medical mezi ambulantními lékaři v ČR:



Zdroj: společnost CompuGroup Medical

www.tribune.cz

 

O společnosti CompuGroup Medical

CompuGroup Medical je mezinárodní softwarová společnost zaměřená na oblast zdravotnictví. Její softwarové produkty patří v oblasti zdravotnictví k celosvětově nejpoužívanějším. Mezi zákazníky společnosti CompuGroup Medical patří více než 380 tisíc lékařů, zubních lékařů, nemocnic a dalších poskytovatelů zdravotních služeb. Společnost působí ve 34 zemích po celém světě.

 

 

Zdroj: CompuGroup Medical

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.