Proč by Brexit mohl být pohromou pro britský zdravotnický systém
Hlasovací lístky se ještě sčítají, ale výsledek je již jasně pro brexit, kdy pravděpodobně nejvíce záleželo na názoru voličů na imigraci.
Možný odchod z EU partnerství bude mít dopad na hospodářství, vědecký výzkum, pracovní síly i na to, kde Britové budou trávit dovolenou.
Potenciální exit také může mít významný vliv na veřejné zdravotnictví, poukázal Martin McKee, profesor na London School of Hygiene and Tropical Medicine.
Rizika odchodu z EU pro britské veřejné zdravotnictví jsou mnohá. Odchod z EU partnerství by vyloučil Británii z evropského zdravotnického výzkumu, ze systému spolupráce na kontrole nemocnosti a bezpečnosti léků a potravin. A také pád v úrovni ochrany životního prostředí, míní McKee.
McKee publikoval článek o hrozbách Brexitu pro veřejné zdravotnictví v časopise Journal of Public Health v březnu, s odkazem na ztrátu účinnosti evropských předpisů v oblasti životního prostředí, které by mohly mít negartivní dopady na zdraví a bezpečnost občanů.
Zvýšená izolace by podle něj omezila přeshraniční sdílení epidemiologických informací o nemocech, což je zvláště důležité ve světě, kde mikroby cestují stejně snadno jako lidé.
Na dotaz ohledně možných výhod Brexitu pro zdraví lidí, McKee odpověděl, že neexistuje "vůbec nic." "Bylo by to zcela negativní," řekl. "Ekonomické škody by znamenaly, že bude klesat masivně suma státních peněz k dispozici pro zdravotnictví."
Tvrzení, že migranti vyčerpávají britský zdravotní systém je mýtus
Podobně nepřátelsky jako Donald Trump a jeho podporovatelé ve Spojených státech se k migrantům vyjadřují i mnozí britští občané, kteří volí Brexit. Myslí si totiž, že přistěhovalci jsou zátěží systému veřejného zdravotnictví země.
"Naše NHS (National Health Service) se s přistěhovalectvím potýká," míní Barbara, žena v domácnosti, která žije na předměstí Londýna. "Nemá dostatek finančních prostředků a neustále každý den přicházejí noví lidé, kteří systém jen využívají a sami do něj nepřispívají."
Podle McKeeho to je ale jinak. Podle výzkumu z University College of London, nedávní migranti z evropského hospodářského prostoru, (který zahrnuje EU, plus Norsko, Island a Lichtenštejnsko), přispěli 34 procenty více do britského daňového systému, než z něj odčerpali za období od roku 2001 do roku 2011. Sami Britové však ve stejném období ze systému čerpali více, než do něj přispěli. „To je částečně proto, že Británie přitahuje mladé, kvalifikované migranty zejména ze západní a jižní Evropy a naopak vyváží své stárnoucí důchodce do zemí jako je Španělsko a Francie,“ vysvětlil McKee.
Převzato z Huffington Post
Zdroj: Huffington Post