Přeskočit na obsah

Příslib jsme dostali, dál za vyšší platy bojovat nebudeme

02.02.2011

Moderátor: Barbora Tachecí

Dana Jurásková, prezidentka ČAS, ředitelka Vinohradské FN je dnešním hostem ve Faktech na Primě, vítejte, paní ředitelko.

Dana Jurásková, prezidentka ČAS, ředitelka VFN Praha:

Dobrý den, já vás jenom musím opravit, Všeobecné fakultní nemocnice.

Všeobecné fakultní nemocnice, děkuji. Vy máte dnes za sebou jednání s˙panem ministrem Hegerem a za asociaci sester jste po tomto jednání prohlásila a teď vás budu citovat: " Asociace už dále za vyšší platy pro nelékaře bojovat nebude." Dostali jste nějaký příslib ohledně peněz pro sestry?

Takto se to jaksi nedá říct, to je řekla bych citace, která malinko mění to naše vyjádření. My jsme řekli, že jsme svůj postoj už deklarovali, to znamená, že jsme žádali ministra dostali jsme příslib o tom, že část těch finančních prostředků by měla být použita i na zvýšení platů ostatních zdravotnických pracovníků. Ten příslib jsme dostali a já věřím tomu, že pan ministr si s tím poradí, prostě tím ten náš tlak na něj vlastně končí.

V tuto chvíli tedy vám ministr přislíbil, že vám nebude přímo regulovat ono navýšení peněz, ty dvě miliardy, které budou rozděleny mezi jednotlivé nemocnice, a dá vám volnou ruku?

Ne, já musím říci, že my jsme dnes vůbec o platech nejednali, to znamená, že to prohlášení nebo to stanovisko naše je už pár dní staré, to je z minulého týdne a my jsme s ministrem žádná pravidla přesná nebo žádné přísliby na toto téma dnes neprobírali.

Vy jako ředitelka FN mimo jiné, nejen šéfka asociace sester, jste se nesnažila u něj zjistit, jestli budete mít volnou ruku jako šéfka nemocnice?

Ne, to já jsem tam dnes byla v roli prezidentky odborné společnosti a to si myslím, že je věc a konec konců tak je postaven i materiál, který byl panu ministrovi v pondělí předložen jeho a České lékařské společnosti, ČLK a Lékařského odborového klubu nikoli moje.

Když jste tam byla dneska jako šéfka asociace sester, dostala jste nějaký v tom případě příslib, že peníze na sestry také přijdou, jako teď přišli peníze na lékaře.

Ne, my jsme jenom si potvrdili, že na těch stanoviscích stále trváme, já i pan ministr.

A co z toho bude pro sestry vyplývat, že na těch stanoviscích trváte vy i ministr?

Já se obávám, že to bude mít ještě svůj vývoj, protože tak jak v pondělí předložili lékaři své požadavky, tak ta věc není ani, cop se týče jejich platů ještě uzavřená, ta je pořád otevřená, minimálně se hledá ten technický způsob a mě v tuto chvíli stačí příslib ministra, který říká, že stále myslí i na nelékaře v oblasti mezd, to znamená v rámci rozdělení těch dvou miliard.

Jak byste to brala jako šéfka nemocnic, teď kdyby na konec ministr zažádal, aby to navýšení peněz bylo použito výhradně na platy lékařů?

Vzhledem k tomu, že jsem ředitelkou nemocnice, která je přímo řízenou organizací Ministerstva zdravotnictví a tedy jsme v přímé působnosti ministra, tak bych tuto jeho žádost splnila, nicméně je to také o tom, jak je vůbec postavena celá mzdová nebo platová politika v nemocnici. A my jí máme nějak nastavenu a na zvyšování platu myslíme i u ostatních zdravotníků nejenom u lékařů.

A teď si představme ten protipól, totiž že máte úplně volnou ruku a přijde vám nějaký balík peněz k vám do nemocnice, jak by vypadaly ty podíly, jak byste s těmi penězi zacházela?

Já už jsem tuto diskuzi s některými svými pracovišti zahájila, kdy jsme začali se bavit o tom, jak by si to oni představovali a to je věc, na kterou já vám teď neodpovím, jednak nevím, kolik těch peněz bude, ale samozřejmě dovedu si představit, že bych vyhověla minimálně nebo snažila bych se vyhovět minimálně tomu, co bylo označováno za největší nespravedlnost v odměňování lékařů a to jsou platy mladých lékařů.

Paní ředitelko, ještě pokračujeme dál v našem rozhovoru. Vy sama byste byla proto, aby vám ministr Heger dal také volnou ruku v tom, kolik budete nazpět brát lékařů, kteří jakoby přestanou být v opozici vůči ministerstvu?

Tak já musím říci, že už samotný akt podání výpovědi je pracovněprávní vztah, to je zahájení určitého pracovněprávního aktu a zákoník práce v tomto má naprosto jasno, takže já si přiznám si, moc nedovedu představit, že by ředitelům nemocnice někdo dal pokyn, aby přijali všechny lékaře. Je to opravdu jejich rozhodnutí, to jaká je situace v jednotlivých nemocnicích já nevím, jestli tam už na ta avizovaná volná místa jsou přijati nějací lékaři, to také nevím a to následovalo vlastně jakoby další porušení zákoníku práce, protože ve chvíli kdy je s nimi smluveno, že od 1. března začnou pracovat je i uzavřena třeba pracovní smlouva, tak její vypovězení v podstatě je také určitý akt ze zákona.

To znamená, že mnozí lékaři, kteří tu výpověď v rámci té hromadné akce Děkujeme, odcházíme podali, tak by se mohli ocitnout ve velmi prekérní situaci, že by zůstali bez práce?

Ano, já to vnímám jako velký problém.

Problém svůj nebo těch lékařů?

Myslím obecně, to znamená i těch lékařů, ale i problém sociální a jejich osobní.

Řekněte, o jaký podíl z těch lékařů, kteří u vás dali již tu výpověď, byste vy, kdybyste měla volnou ruku projevila zájem?

Já mám se svými lékaři jednoznačnou dohodu, my jsme poměrně v těsném kontaktu celou dobu až na drobné výjimky a já jsem řekla, že pokud lékaři stáhnou výpověď do 28. února, to znamená v rámci řádné výpovědní lhůty, takže je přijmu zpět.

Úplně všechny?

My jsme o tom hovořili s přednosty a primáři jednotlivých pracovišť, identifikovali jsme tam jednotlivce, kde by možná bylo dobré, kdybychom je zpět nevzali, nicméně není to nic zásadního a já jsem ochotná je vzít všechny.

V tuto chvíli už se děje to, že lékaři, kteří pracují pod vámi, někteří berou ty své výpovědi zpět nebo ještě ne?

Ne, ne.

Jak se vůbec ten moment, kdy lékaři tak evidentně bojují za své platy především, jak se projevuje na vztazích uvnitř takl velké nemocnice jako jsou Vinohrady?

Já myslím, že i u nás, ale i v ostatních zdravotnických zařízeních se projevuje to, že je tam velké mezilidské pnutí, takové ty sociální vztahy se podle mého názoru hodně narušily, my jsme byli zvyklí, že zejména na pracovištích, která jsou hodně riziková a kde jsou zdravotníci pod velkým tlakem, tak jsou ty vazby osobní velmi těsné. My jsme byli zvyklí na sebe se spoléhat a prostě mít tam i tu důvěru a to si myslím, že v tuto chvíli je věc, která je narušená, nedokážu odhadnout, na kolik se to vrátí zpět, až tato situace skončí, ale mnozí se vyjadřují v tom smyslu, že to natrvalo může poškodit jaksi vztahy mezi zdravotníky a to je strašná škoda.

Paní ředitelko, jsou vaše sestry v rámci toho, co jste si dnes dohodla s panem ministrem Hegerem doopravdy, myslím odborně, připraveny na to, aby převzaly část práce lékařů?

Tam je potřeba ujasnit několik věcí, ony jsou v tuto chvíli odborně vzdělány tak, že ty pravomoci, které jim dává zákon, tak ty jsou schopné převzít už v tuto chvíli a mnohé z nich ty činnosti dělají, já možná jenom abych vysvětlila laické veřejnosti čem hovořím, kupříkladu je to nejbanálnější a nejpochopitelnější příklad, omlouvám se, že uvádím stále pracoviště intenzivní péče, ale na tom je to jasné. Sestra, která má specializovanou způsobilost a pracuje na JIP, vezmeme si třeba koromáčku, to znamená koronární jednotku akutní péče o pacienty s akutním infarktem myokardu, tak tato sestra má kompetenci při náhlé příhodě takového pacienta, to znamená při akutní poruše rytmu srdce okamžitě provést elektrický výboj, defibrilaci, ona je k tomu kompetentní, ona zahajuje resuscitaci, to je mimo jiné tedy úkon, který je velmi odborný, je k němu potřeba znát spoustu věcí.

A dosud sestry nedělaly tyto úkony nebo dělaly?

Je to tak, že na spoustě pracovišť již dělají, ale samozřejmě je spousta pracovišť, kde zatím takové výkony nevykonávají.

Nemáte trošku obavu, že v momentu, kdy teď, zrovna teď v takové vypjaté chvíli přicházíte s tím plánem, který rozhodně není nový, protože o něm se mluvilo řadu let, takže zhoršíte ty vztahy s lékaři ještě více?

Já myslím, že lékaři chápou a my jsme to i dnes řekli, že to není skokový proces, to za prvé, za druhé, že sestry nikdy nenahradí lékaře a za třetí, že ten proces, respektive tu strukturu výkonu, o které se budeme s lékaři dělit budeme projednávat i s nimi, takže tam v žádném případě si nedovedu představit, že bychom bez lékařské odborné veřejnosti takovýto proces posílily, to je nemožné.

Říká Dana Jurásková, prezidentka ČAS a ředitelka VFN Praha, paní ředitelko, já vám děkuji, že jste přišla, přeji hezké odpoledne.


Zdroj: PRIMA TV

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.