Přeskočit na obsah

Primář Koskuba prozradil, kdo vydělává na zdravotnictví miliony

"Mám trochu obavu, že se z čekárny praktických lékařů stane společenská místnost, kam budou chodit starší dámy a pánové, kde si budou povídat, a když už, tak si nechají změřit ten tlak. Tedy že návštěvy u praktických lékařů, aspoň oni z toho mají obavu, stoupnou,“ uvedl mimo jiné zastánce v České televizi například profesor Jan Pirk.

Otázka pro oba politiky je: Myslíte si, že takovéto obavy jsou na místě? A jak se na to, že se de facto podařilo ČSSD prosadit to, oč usilovala dlouhý čas zejména v době vlády Petra Nečase, díváte? První se ujal slova poslanec ČSSD Jiří Koskuba, který je zároveň lékařem, a tudíž je mu problematika bližší než jeho spolukomentátorovi, senátoru Jaroslavu Kuberovi (ODS).

„Ano, jedná se o téma, které je mi rozhodně bližší než třeba řízení města. V tom by jistě byl silnější zase pan kolega Kubera. Pokusím se proto v rámci fair play být co nejstručnější a nezabíhat do podrobností. Ač chuť by byla. A velká,“ předeslal poslanec Koskuba a pokračoval:

„Předem si přiznejme, že od samého počátku tzv. regulační poplatky ve své většině ani regulační nebyly. Ve skutečnosti šlo jenom o záplatování nedostatku financí jdoucích skutečně do zdravotnictví. Tedy tomu, kdo pacienta viděl a ošetřil. Pochopitelně z kapes občanů. To slovo skutečně je zde dost důležité. Opakovaně slyšíte, kolik desítek až stovek miliard je pro zdravotnictví určeno. A z drtivé většiny tam směřují přes zdravotní pojišťovny. Bohužel, vždy se tou dlouhou a složitou cestou tu a tam něco vytratí. Do detailů snad nemá cenu zabíhat. O to méně se pak dostane k těm, kteří opravdu diagnostikují a léčí, tím i pro ty, kteří to potřebují. Nedivme se pak, že se stále peněz nedostává. V rezortu zdravotnictví totiž neznám nikoho, kdo by se stal milionářem jenom díky tomu, že se tváří v tvář stará o pacienty. Za to jiní ano,“ konstatoval Koskuba.

A jak dodal, situace je asi dost podobná té v armádě. „Na válce rovněž nikdy nezbohatne ten, kdo dle rozkazu ‚těch nahoře‘ bojuje. V uniformě se znakem na přilbě, ve jménu vlasti, praporu, cti. Ani lid země, za kterou se válčí. Ale vždy kupodivu ten, kdo ji vyvolal. A budoucí padlé hrdiny vyzbrojuje,“ poznamenal.

A přiznal, že od samotného zavedení poplatků proti nim ČSSD vedla lítý boj. A že slíbila, zvítězí-li ve volbách, že je zruší.

Třicet korun není moc, ale je třeba na to nahlížet z více stran

„To je druhý fakt. ČSSD zvítězila, byť o prsa. A to ještě dosti plochá. Poslepovaná trojkoalice zrušení poplatků též odsouhlasila. Takže přes to nejede vlak. Sliby splnit je nejen slušné, ale i férové. Můj poněkud odlišný názor na to je názorem čistě soukromým a profesí ovlivněným. Jenže pak by se nikdo neměl moc divit, že těch více než 5 miliard, které se na nich ročně vybraly, po vládě ‚někdo‘ chce. Natož divit ten, kdo hlídá státní kasu a umí řídit firmu. Ty peníze z nich totiž opravdu šly přímo do rukou těch, kteří tu kterou službu pro klienta zdravotní pojišťovny - jak se dnes dle zákona ‚moudře‘ překřtil pacient - poskytli. Nyní je má opět dosypat stát. Pochopitelně z daní nás všech. Jsem zvědavý, zda opravdu dorazí až k těm, kteří o ně politickým rozhodnutím přijdou. Dovolím si o tom docela dost pochybovat, omlouvám se,“ uvedl ve svém pravidelném komentáři pro ParlamentníListy.cz dál Koskuba.

Podle něj na první pohled 30 korun není nic moc. Ovšem je třeba se na to dívat i z jiných úhlů. „Oslavovali jsme kdysi privatizaci. A tak řada zdravotnických zařízení je dnes soukromých. Z toho, co od zdravotních pojišťoven dostanou, musí doktor zaplatit sestru, nájem, vybavení, elektřinu, vodu, pojištění, pokuty za překročení limitů od zdravotních pojišťoven, povinné postgraduální vzdělávání, daně atd. Tedy jako každý jiný soukromník, živnostník, OSVČ. Jenže většině těchto profesí alespoň stát přímo neurčuje cenu jejich práce. Natož pak jakési limity, kolik čeho mohou za den vyrobit. Zde se tak děje, byť prostřednictvím zdravotních pojišťoven. Kdo by se o to opravdu zajímal, ke svému úžasu zjistí, že platby od nich za výkon nejsou vůbec horentní. Ošetření vašeho čtyřnohého miláčka u kolegů veterinářů je z ekonomického pohledu daleko zajímavější než toho dvounohého. Tím však rozhodně nemíním kolegy veterináře kritizovat. To aby bylo jasno.

Nu a do třetice. Nerad bych se tím dotknul všech slušných poctivých pacientů. Ale právě ti si ostatně sami v čekárnách ordinací a pohotovostí mohou všimnout, co klientů zdravotnictví nadužívá. A pomineme-li úrazy, zvláště pak záchranku a pohotovost v nemocnicích dokonce zneužívá,“ pokračoval poslanec sociální demokracie. A dal i příklad z praxe, v které se pohybuje.

Stařenku nechají odvézt v noci sanitou, že se o ní nemá kdo starat

„Mám na mysli kupříkladu fakt, kdy nám sanitka přiveze ve tři hodiny v noci stařenku s tím, že se doma o ni nemá kdo postarat a půl roku nechodí, je zmatená a musí mít pleny. To prosím není vtip. Škoda jen, že si toho nikdo dopoledne z rodiny nevšimnul, že? Ať chceme, nebo ne, co je zadarmo, to k tomu prostě vybízí. Nemá cenu to dále rozmazávat. Kdo nevěří, ať se nejlépe v pátek odpoledne a v noci jde juknout na naši příjmovou ambulanci. Už jsme o tom psali. On je pak docela kumšt vytřídit ty, co jsou opravdu ohrožení na životě, od těch, kteří to v týdnu k doktorovi prostě ‚nestihli‘. Ostatně‚ vždyť se tam u praktika moc dlouho čeká‘. Ti nejvychytralejší z nich se nechají rovnou přivézt záchrankou. Je to zadarmo a navíc nemusí platit parkovné, což ti poctiví ano. A pro vaše uklidnění, v řadě nemocnic už se placení týká i jejich zaměstnanců. Tohle však ani těch zachovaných 90 korun ‚vstupného‘ za ošetření na pohotovosti neřešilo. Naopak lidí do služeb přibylo. Lékaři se sestrami to nijak ovlivnit nemohou. To je dosti naivní představa,“ řekl Koskuba. A poznamenal, že pan ministr se mýlí, když prohlásil minulý týden, že si zdravotníci práci vymýšlí.

„Co kdybychom udělali chybu, něco přehlédli? To by asi mluvil jinak. Nu a v běžných ordinacích i ordinačních hodinách rovněž nelze nic ‚regulovat‘.  Ať chcete, nebo ne, pro ně je klient prostě zákazníkem. Který je mimo jiné živí. Ať už jim dá 30 korun navíc, nebo ne. Očekávat od nich, že je budou v rámci úspor takzvaných veřejných financí odhánět, může jenom blázen. Nebo snad znáte hospodského, který by po druhém pivu vyhnal hosta od stolu s tím, že ‚to už stačilo‘? Čímž jsem nechtěl nijak urazit ctihodné hospodské. On jenom že ten čistý zisk na pivu a tzv. kódu kontrolního klinického vyšetření bude asi stejně ‚horentní‘,“ konstatoval ještě Jiří Koskuba.

Systém poplatků se měl spíš změnit, než zrušit

Dodal, že přitom ale zdaleka neřekl vše, co má na srdci. „Navíc se snažím dodržet stranickou linii. Ostatně za můj projev minulý týden ve sněmovně, byť byl s potleskem, jsem to jako socan poněkud schytal. V rámci slíbené upřímnosti se však ani zde nestydím přiznat, že jako soukromá osoba a lékař nepatřím k zastáncům úplného zrušení zdravotnických poplatků. Byť třeba ty v lékárnách za recept jsem nikdy moc nepochopil. Navíc liší-li se doplatky na lék od lékárny k lékárně. Spíše bylo vhodnější systém poplatků poněkud změnit. S ohledem na opravdovou praxi, zájmy poctivého pacienta. Zvláště když si lidé docela zvykli. Víte, ono je stejně zvláštní, že většina úsporných či regulačních opatření vždy dopadne jenom na ty slušné. Jestli to trošku nebude tím, že o nich většinou rozhodují ti, co o skutečné praxi nevědí nic. Ale jak jsem řekl, co se slíbilo, mělo by se splnit. S tím nic nenadělám. Jenže pak se nedivme, že to má i své konkrétní důsledky,“ upozornil poslanec ČSSD.

ParlamentníListy zde

Zdroj: ParlamentníListy

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.